Şimdi Ara

cennet ve cehennem (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
384
Cevap
2
Favori
8.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • size gerçek hayatta yaşadığımız bir örnek daha vereyim ;

ülkemize ilk televizyon geldiğinde çok yüksek yerlerde oturmayanların tv.leri yayınları çekmiyordu , bu nedenle çok yüksek borulara kılçık antenleri monte edip öyle sorun çözülüyordu

ve o zamanın müthiş alimleri evine tv. alanlara "evinize boynuzu taktınız" diye hakaret ediyorlardı
    aradan yıllar geçti ve ne görelim ?
    bize bunu diyenler kendileri evlerine çifter çifter yuvarlak olanından takmışlar
    tabi biz onlara hakaret etmedik ama içimizden ne geçirdiğimizi tahmin edersiniz :)

hele ki son dönemlerde bu meşhur alimler sadece yuvarlak anten takmakla yetinmeyip ,birer tv. kanalı bulup oraya kapağı atıyorlar ve cüzdanlarına sığmayan paralar kazanıyorlar

o nedenle ben alime değil ,dinin gerçeği olan Kuran'a bakarım
    insanoğlu her geçen gün fikir değiştiriyor ama Kuran yüzlerce yıldır aynı fikirde

• güzel kardeşm ben kuranı kerimden alıntılar yapmıyormuyum . peygamberimizden öğrendik demi . baa böyle bir soru sorman garip degil mi ?

muhtemelen senden daha cok hadis kitabı okumuşumdur

beni bu sebeple pek sewmezler hani vahiy perspektifli bir mantığım oldugu için kurandan örnekler verdiğim için .. kuranı kerimde peygamberimiz aracılığıyla vahyedildi demi . peygamberimizi nasıl kabul etmem

hayat bir okuldur benimde yanlışım vardır söyle düzelteyim . bende kibir olmaz yanlışımdan dönerim .

biri seni uyardıgında sende yanlışsan deki burda yanlışım düzeltiyorum .

peygamberi takip etmek vahyedilenleri takip etmektir . hadis kitabıda oku itirazım yok ama her yazılanı mutlak doğru olarak kabul etme cünkü vahiy degil sonuçta ...

• bu konuda cemal gibi düşünmüyorum mesela ?

hemen savunmaya geciyorsun bu konuda 9 yaş 14 yaş felan . ne gerek var savunmaya

kime ne kaç yasında evlendiyse demi ? günümüzden bir örnek vercem

hülya avşarı biliyonuz demi . 16 yaşında evlenmiş

http://www.nostostr.com/wp-content/uploads/2013/07/hulyaavarsevlendi.jpg

hülya ana tarafından yahudi muhtemelen yalçın küçükün yalancısıyım ki yalan degildir yalçın diosa bunu ve sabetayistler kızlarını küçük yaşta evlendirirlerdi dolayısıyla torunların çocuklarını görürlerdi . osmanlı dönemindede böyleydi .. yahudilerdede arablardada örf BU şekilde .. kime ne milletin örfünden

nie savunma yapıyoruz abi beşik kertmeside yapar 2 cocuguda evlendirirsin kime ne diğerinin örflerinden .. anlamak istemiyorsa anlamasın

kızına şehvetle bakmak konusu diyanetle ilgili bir karalama haber muhtemelen ...

bu tip konularda müslümanlarla ilgili konular degil sadece .... oscar için ismi gecen filmlerden biri spotlight mesela .. dinle de alakalı degil insanla ilgili .....

ateislerle savaşmayada gerenk yok böyle konularda zaten anlamazlar

cübbelide yanılabilir bazen bende yanılırım sende yanılabilirsin cemal de ..

• cadence1 kullanıcısına yanıt
    Yani ister 9 yaşında evlenmiş olsun ister 17 yaşında evlenmiş olsun. Yani ne kadar saçma bir tartışma. Sencede bizimle bu konu hakkında tartışanlar islamın iyi yönünü mü görmek istiyor yoksa aklınca islamı küçük düşürmeye mi çalışıyor ? Tabii ki de yapılanlar akıllarınca islamı küçük düşürmek.

Şimdi ben olaya şu yönüyle bakıyorum. Allah bazı emirler bize vermiştir. Eğer ki bir kişiye o emir çok ilginç geliyorsa işte diyorum belki de Allah Teala böyle yapmıştır ki kabul edecek miyiz diye. İşte diyorum ya bir müslümanın müslüman olma sebebi işte bu Allah'ın emirlerine ne şekilde olursa olsun uymasıdır.

Mesela burada Allah'ın emrini olduğu gibi kabul etmek müslüman olmayanlara göre aptallık ve bilgisizlik oluyor. Ayrıca klasik olan şu görüşüde eksik etmiyorlar. Sorgulamadan inanıyorsunuz. Yani burada bunun sorgulamak ile alakası yok. Mesela sorgulamak demek Allah'ı tanımak demek. Allah'ın aldığı bir karara bakarak, sen niye böyle bir karar alıyorsun niye bize haşa danışmıyorsun demek değil.

Allah'ın verdiği emirler bir imtihan meselesidir. Bizim bu dünyaya gelme amacımız ise ibadet edip Allah'ın emirlerine uymaktır. Bu imtihanlar ise Allah'a olan yakınlığımızı ölçüyor. Yoksa imtihan olmasa idi insanların arasındaki farkı ne belirleyecekti ?

Bir de şu Hadis meselesine değinmek istiyorum. Mesela sen diyorsun ki her duyduğuna inanma. Bir de Efendimiz'in (Aleyhi Salatu ve Selam) dediği yanlış hatırlamıyorsam bir şey vardı. Yanlışsam düzelt. Kim benim söylemediğim bir şeyi söylemiş gibi insanlara aktarırsa böyle gidiyordu ve gerisini hatırlamıyorum Aslında sıkıntılı bir durum. Ancak benim söylediklerim Hadisi Şerifler büyük alimlerin verdiği rivayetlerdir. Biz bu rivayetlere uymasak nasıl namaz kılacaktık, namazın şeklini nasıl bilecektik değil mi ? Bir de bu açıdan bak. Efendimiz'e (Aleyhi Salatu ve Selam) bağlanmak onun sünnetlerine bağlanmak bizi Allah'a bağlıyor. Çünkü Allah kim Peygamberime (Aleyhi Salatu ve Selam) itaat ederse bana itaat etmiş olur, demiştir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mesele 9 17 meselesi değil. Bence bir kişi ki en yakın dostunun kızının kulağına ikamet okur, aynı kız doğum anında her iki kişinin de evladı hukmundedir bu konuda aile kurup da kıyas yapamayan kimse aile hayatından bir nasip elde etmemiştir denir.

O evlilik insana bir şey katmamıştır doğan çocuk hiç birşey anlatmamıştır ve merhamete dair bir kavram oluşmamıştır.

İş bu nedenlerle kişiye değer katmayacak bir olguyu anladığını söyleyen kimse aslında aile kurumunun amacından da saptığından mesela efendimiz aleyhisselamın evlilikleri konusunda fikir beyan etse ne olur.

• nasıl namaz kılacaktık sorusuna değişik yerlerde defalarca cevap verdim ama ne hikmetse en çok bu soru soruluyor :)

-kıyam : ayakta durma /yönelme (Kuran da geçer)
    -kıraat : okuma (Kuran da geçer ,hatta hangi surelerin okunacağı dahi)
    -rükü : eğilmek /saygıyla eğilmek (Kuran da geçer)
    -secde : yere kapanmak / teslimiyet (Kuran da geçer)
    -tesbih etmek : Allah'ı anmak/övmek (Kuran da geçer)
    -tekbir : Allah'ı birlemek / her şeyin sahibinin Allah olduğunu söylemek (Kuran da geçer)

bunların dışında yapılanlar Kuran da geçmez ve zaten farz değildir ,sünnet olarak kabul edilmiştir (sünnet denilen bölüm uygulanmasa dahi o ibadet geçerlidir ,çünkü insanların yükümlülüğü farzlardır
    daha teferruatlı anlatmamı istersen onu da yaparım ama bana da yazık değil mi ,hepsi Kuran da var iken oradan okuyup öğrenmek varken ,bana sormak biraz zalimlik olmaz mı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

nasıl namaz kılacaktık sorusuna değişik yerlerde defalarca cevap verdim ama ne hikmetse en çok bu soru soruluyor :)

-kıyam : ayakta durma /yönelme (Kuran da geçer)
    -kıraat : okuma (Kuran da geçer ,hatta hangi surelerin okunacağı dahi)
    -rükü : eğilmek /saygıyla eğilmek (Kuran da geçer)
    -secde : yere kapanmak / teslimiyet (Kuran da geçer)
    -tesbih etmek : Allah'ı anmak/övmek (Kuran da geçer)
    -tekbir : Allah'ı birlemek / her şeyin sahibinin Allah olduğunu söylemek (Kuran da geçer)

bunların dışında yapılanlar Kuran da geçmez ve zaten farz değildir ,sünnet olarak kabul edilmiştir (sünnet denilen bölüm uygulanmasa dahi o ibadet geçerlidir ,çünkü insanların yükümlülüğü farzlardır
    daha teferruatlı anlatmamı istersen onu da yaparım ama bana da yazık değil mi ,hepsi Kuran da var iken oradan okuyup öğrenmek varken ,bana sormak biraz zalimlik olmaz mı :)

Yani sen Son Peygambere (Aleyhi Salatu ve Selam) uymuyor musun ? Bana kısaca bunu söyle.

• Kuran'a uyan zaten Hz. Muhammed'e uymuş olur ,sen önce bunu bir bilsen
    Kuran havadan insanların kafasına düşmedi ,önce peygambere vahiy edildi ve sonrasında peygamber Kuran ayetlerini tebliğ etti (öncesinde bunları kendisi de bilmiyordu)
    yani peygamber kendi kafasından din uydurmadı
  • quote:

Kuran'a uyan zaten Hz. Muhammed'e uymuş olur ,sen önce bunu bir bilsen
    Kuran havadan insanların kafasına düşmedi ,önce peygambere vahiy edildi ve sonrasında peygamber Kuran ayetlerini tebliğ etti (öncesinde bunları kendisi de bilmiyordu)
    yani peygamber kendi kafasından din uydurmadı

Peygamber Efendimiz'in (Aleyhi Salatu ve Selam) sünnetlerini yerine getiriyor musun ?

Hz. Peygamber (Aleyhi Salatu ve Selam)'in sünnetine ve ashâbının (r.a) yoluna bağlı olan ve onların izlediği dini yol ve metodu benimseyenler. Kitap ve Sünnet üzerinde ittifak etmiş, ihtilâf ve tefrikadan sakınmış, dinde münakaşaya sebep olan hususlarda aklı değil, Kitap ve Sünneti kaynak alan, nasları esas kabul eden topluluk. Hz. Peygamber (Aleyhi Salatu ve Selam)'in sünnetine tâbı olanlara ehl-i sünnet; onun sahâbîlerini âdil kabul ederek onların din hususundaki metodunu takip edenlere de ehl-i cemaat ikisine birlikte "ehl-i sünnet ve'l-cemaat" denilmiştir.

• peygamberin sünneti olmaz ,Allah'ın sünneti (kanunları) olur
    eğer Allah'ın sünnetinden bahsediyorsan ,evet
    yok uydurma hadislere uyuyor musun diyorsan ,hayır

sana bir soru : salat ne demektir ?
  • quote:

peygamberin sünneti olmaz ,Allah'ın sünneti (kanunları) olur
    eğer Allah'ın sünnetinden bahsediyorsan ,evet
    yok uydurma hadislere uyuyor musun diyorsan ,hayır

sana bir soru : salat ne demektir ?

Hem Peygamber Efendimiz'e (Aleyhi Salatu ve Selam) inanıyorum diyorsun. Ayrıca uydurma hadislere inanmıyorum diyorsun. Yani bütün hadislerin hepsinin uydurma olduğunu mu söylüyorsun ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 20 Ocak 2016; 21:10:12 >
  • dünyada her şeyin yalan olduğu bir konu bulamazsın ,zaten dini bozmak isteyenler doğru hadisler içine uydurduklarını eklemişler ve böylece ortaya tuhaf bir din çıkmış
    özellikle ateistlerin en kolay saldırabileceği kapı haline gelmiştir
    tek tek saymadığım için ne kadarı uydurma tam bir sayı veremem ama bu oranın % 80 leri bulduğu söyleniyor
    işin kötü tarafı hangilerinin gerçek ,hangilerinin doğru olduğunu bilmek için çok fazla araştırıcı olman gerekiyor
    aslında çözümü çok basit ,Kuran ve dinin bütününe tezat teşkil eden yada bildirileni çarpıtan hadislerin uydurma olduğu çok kolay anlaşılıyor

bu arada SALAT ne demektir diye sorduğum soruya cevap vermemişsiniz
  • quote:

dünyada her şeyin yalan olduğu bir konu bulamazsın ,zaten dini bozmak isteyenler doğru hadisler içine uydurduklarını eklemişler ve böylece ortaya tuhaf bir din çıkmış
    özellikle ateistlerin en kolay saldırabileceği kapı haline gelmiştir
    tek tek saymadığım için ne kadarı uydurma tam bir sayı veremem ama bu oranın % 80 leri bulduğu söyleniyor
    işin kötü tarafı hangilerinin gerçek ,hangilerinin doğru olduğunu bilmek için çok fazla araştırıcı olman gerekiyor
    aslında çözümü çok basit ,Kuran ve dinin bütününe tezat teşkil eden yada bildirileni çarpıtan hadislerin uydurma olduğu çok kolay anlaşılıyor

bu arada SALAT ne demektir diye sorduğum soruya cevap vermemişsiniz

Yani hadislerin % 80'inin uydurma olduğu söyleniyor. Al şu sitedeki yazıyı iyice bir oku.

http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=776

Biliyorum senin salat ile ne sormak istediğini. Al, biri soru sormuş cevaplamışlar. İyice oku.

Salât ne demektir?

Sual: Namaz kılmayan bazı kimseler, (Namaz, salât yani duadır. Tanrı’yı içten anıp selamlamaktır. Bunun da bir şekli, belli bir saati, zaman dilimi, yeri, kuralı yoktur. İnsan, istediği vakit, istediği dilde, istediği şekilde, istediği yerde dua edebilir. Şimdi kılınan beş vakit namaz, gerçeklere aykırıdır) diyorlar. Peygamber efendimiz (Aleyhi Salatu ve Selam), beş vakit namaz kılmadı mı, namaz kılınmasını emretmedi mi?
    CEVAP
    Bu tür iddialar, Peygamber efendimize (Aleyhi Salatu ve Selam) inanmayanların, dinimizi yıkmak isteyenlerin, çeşitli maskeler altında asıl kimliklerini gizleyerek gündeme getirdikleri iddialardır. Hiçbir ilmi değeri yoktur.

Peygamber efendimiz (Aleyhi Salatu ve Selam), namaz farz olduktan sonra, beş vakit namaz kılıp, farz olduğunu bildirdi. Eshab-ı kiram ve ondan sonra gelenler hep beş vakit namaz kılmışlardır. Resulullah (Aleyhi Salatu ve Selam), hâşâ Kur’an-ı kerimi anlayamadı mı? Salât kelimesini anlayamadı mı? Hâşâ, beş vakit namaz kılması yanlış olsaydı, Allahü teâlâ vahiy gönderip düzeltmez miydi?

Cebrail aleyhisselam, gelip, beş vakit namazın vakitlerini, kılınış şeklini ve diğer bütün hususları bizzat tatbiki olarak öğretti. Peygamber efendimiz de (Aleyhi Salatu ve Selam), (Namazı benim kıldığım gibi kılın) buyurdu. (Buhari)

Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
    (Namaz, müminlere belli vakitlerde farz kılındı.) [Nisa 103]

Demek ki, namaz kılmanın belli vakitleri vardır.

Asr-ı saadetten bugüne kadar, camiler, mescidler namaz kılmak için yapılmıştır. Diğer namazlar evde de kılınabilir ama, Cuma namazının, camide cemaatle kılınması gerekir. Beş vakit namazın da, geçerli bir mazeret olmadıkça, camide cemaatle kılınması emredilmiştir. Camilerin, mescitlerin, namaz kılınması için yapılmasını, Allahü teâlâ emretmiştir. Bir ayet-i kerime meali şöyledir:

(Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namaz kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder.) [Tevbe 18]

Kur’an-ı kerimde geçen salât kelimesi, namaz değil de dua demek olsaydı, belli zamanı ve yeri olmasaydı, Allahü teâlâ mescit yapılmasını Kur’an-ı kerimde bildirir miydi?

Salât kelimesinin manaları
    Sual: Hadis kitabındaki bir hadisin tercümesinde, (Bana ilk salât edecek yani namazımı kılacak olan Allah’tır) ifadesi geçiyor. Allah namaz mı kılar?
    CEVAP
    Bu yanlışlık, salât kelimesinin yanlış tercüme edilmesinden kaynaklanıyor. Salât kelimesi, dua, istigfar, rahmet gibi anlamlara gelir. Istılahta ise salât, bildiğimiz namaz anlamına gelir. Salât kelimesi her zaman dua veya her zaman namaz diye tercüme edilirse yanlış olur. Cümledeki yerine göre mana verilir. Bir âyet-i kerime meali:
    (Allah ve melekleri, Resule salât ediyor. Ey iman edenler, siz de salât edin.) [Ahzab 56]

Burada salât, Allahın rahmet, meleklerin istigfar, müminlerin ise, dua etmesi anlamındadır.

Sualdeki, (Bana salât edecek olan Allah’tır) demek, (Bana rahmet edecek olan Allah’tır) demektir. Ondan sonra müminler, salât-ü selam ederler.

Her dilde olduğu gibi, Türkçede de bir kelimenin çeşitli manaları olur. Cümleye göre anlamı değişir. Mesela yüz kelimesinin birkaç anlamı vardır. Birkaç örnek verelim:
    1- Denizde yüz!
    2- Ona yüz verme!
    3- Bana yüz lira ver!
    4- Ne güzel yüz bu...
    5- Koyunun derisini yüz!
    6- Bıçağın keskin yüzü...
    7- Kumaşın yüzü de, astarı da güzeldir.
    8- Yorganın ve yastığın yüzünü değiştirdik.
    9- Ne yüzle geldin bize?
    10- Size gelmeye yüzüm yok.
    11- Binanın arka yüzü boyandı.
    12- Adamda hiç yüz yok.
    13- Bu yüzden uzun yazmak zorunda kaldık.

Ayrıca deyimlerde de yüz kelimesi pek çok geçmektedir. Bazılarını bildirelim:
    1- Yüze duramamak,
    2- Yüzü kızarmak,
    3- Yüzünden kan damlamak,
    4- Yüzüne gözüne bulaştırmak,
    5- Yüzüne kan gelmek,
    6- Yüzünü kara çıkarmak,
    7- Yüzünü ağartmak,
    8- Onun yüzü suyu hürmetine,
    9- Yüz verince astar istemek,
    10- Suçunu yüzüne vurmak,
    11- Yüz kızartmak,
    12- Yüzünden okumak,
    13- Yüzü gözü açılmak,
    14- Yüzüne gülmek,
    15- Yüzüne çarpmak,
    16- Yüzünü ekşitmek,
    17- Yüzü gülmek,
    18- Yüzüne duramamak,
    19- Yüzüne hasret kalmak,
    20- Yüzü yumuşak olmak.

Kur’an-ı kerimde de el, yüz, göz ifadeleri geçer. Bunlara tek mana verilirse, büyük yanlışlıklara sebebiyet verir. Vehhabiler, kelimenin diğer manalarına bakmadan, Allah’ın eli, yüzü var diyerek küfre girmişlerdir.

Bu iki yazıyı iyice oku ondan sonra soru sor. Bu yazıların içinde aklındaki soruya cevap verilmiş olan bir şey varsa onu bana tekrar sorma!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 20 Ocak 2016; 21:43:16 >

• okumayacağım ,çünkü ben kopyala yapıştır sözleri dikkate almam ,kendi bilgin varsa söyle / sor görüşelim
    başkasının fikirleri onları bağlar

SALAT : Namaz/dua demek ise siz o zaman peygambere mi namaz kılıyorsunuz ?

hayır salat kelimesinin birden fazla anlamı vardır ,misal yardım/destek demektir ve bu ayete uydurmak için binlerce takla atsalar da hiçbirisi bu sözü aklamaz
    " Allah ve melekleri peygambere SALAT eder ,o halde sizde SALAT edin" ,ayetinde anlatılan yardım/destek demektir ve peygambere salat olsun denildiğinde çok tuhaf bir sonuç çıkar

Kuran da bazı ayetler sadece yaşanan zaman içindir ,peygamber yaşarken ona SALAT (yardım/destek) göstermek kadar doğal bir şey olamaz ama ölümünden sonra salat olsun sözü .....???
  • quote:

okumayacağım ,çünkü ben kopyala yapıştır sözleri dikkate almam ,kendi bilgin varsa söyle / sor görüşelim
    başkasının fikirleri onları bağlar

SALAT : Namaz/dua demek ise siz o zaman peygambere mi namaz kılıyorsunuz ?

hayır salat kelimesinin birden fazla anlamı vardır ,misal yardım/destek demektir ve bu ayete uydurmak için binlerce takla atsalar da hiçbirisi bu sözü aklamaz
    " Allah ve melekleri peygambere SALAT eder ,o halde sizde SALAT edin" ,ayetinde anlatılan yardım/destek demektir ve peygambere salat olsun denildiğinde çok tuhaf bir sonuç çıkar

Kuran da bazı ayetler sadece yaşanan zaman içindir ,peygamber yaşarken ona SALAT (yardım/destek) göstermek kadar doğal bir şey olamaz ama ölümünden sonra salat olsun sözü .....???

Ben sana bir müslüman olarak şunu tavsiye ediyorum. Doğru yol Ehli Sünnet yoludur. Bu yoldan şaşma, yoksa yanlış yola saparsın. Ben vazifemi yapayım sonra sorumlu olmayayım İnşaallah. Verdiğim yerleri de iyice oku. Ayrıca sana orada anlatıyor, sen bana tekrar aynı şeyi soruyorsun!

• bende sana bir müslüman olarak şunu tavsiye ederim ;
    din konusunda her söylenene inanma (bende eskiden senin gibi inanırdım ,o bahsettiğin durumları din zannederdim)
    Kuran dan ayrılma ,o seni en doğru yola götürür ,insanlar ise her yere

Kuran beni yanlış yere götürüyorsa bırak götürsün ,çünkü ben ondan hesaba çekileceğim (hadislerden yada ehli sünnetten değil)
    sen anlaşılan tarikata üyesin (ta başta anladım ama söylemek istemiyordum) ,sana tavsiyem Kuran'a dön ,o sana her konuda yol gösterecektir

eğer ben senin dediklerini bilmesem sen haklı olurdun ,oysa ki çok uzun yıllar bende senin gibi düşündüm ve bir gün araştırma gereği duyduğumda yazıklar olsun bunlara dedim
    sabah erken kalkan din icat etmiş ve bir insan Allah adına yalan söylüyorsa daha ne diyeyim ?
  • quote:

bende sana bir müslüman olarak şunu tavsiye ederim ;
    din konusunda her söylenene inanma (bende eskiden senin gibi inanırdım ,o bahsettiğin durumları din zannederdim)

Kuran beni yanlış yere götürüyorsa bırak götürsün ,çünkü ben ondan hesaba çekileceğim (hadislerden yada ehli sünnetten değil)
    sen anlaşılan tarikata üyesin (ta başta anladım ama söylemek istemiyordum) ,sana tavsiyem Kuran'a dön ,o sana her konuda yol gösterecektir

eğer ben senin dediklerini bilmesem sen haklı olurdun ,oysa ki çok uzun yıllar bende senin gibi düşündüm ve bir gün araştırma gereği duyduğumda yazıklar olsun bunlara dedim
    sabah erken kalkan din icat etmiş ve bir insan Allah adına yalan söylüyorsa daha ne diyeyim ?

Buradaki yazıyı iyice oku istersen.

• quote:

Orijinalden alıntı: RealW

quote:

bende sana bir müslüman olarak şunu tavsiye ederim ;

Buradaki yazıyı iyice oku istersen.

ben Kuran okurum ve başka bir şeye ihtiyacım yok
    daha önceleri de defalarca söylediğim gibi başkalarının fikirleri kendini bağlar

• TEK ADAM kullanıcısına yanıt
    yok öyle bir mecburiyet
    varsa getirip ayet gösterin
    ayrıca çoğu hadis Kuran'a tezattır ,hatta çoğu birbirine dahi tezattır
    bunu söyleyenler genelde tembel olduklarından Kuran'ı iyice okuyup ,anlamak yerine misal sakal uzatarak sevap işleyeceğini düşünerek yan yollardan gitmeyi seviyorlar

en büyük iddiaları Kuran anlaşılmaz ve o nedenle hadisler şarttır ,tezidir
    bu durumda ya ben çok akıllıyım ,çünkü anlayabiliyorum
    yada onlarda bir sorun var :))
  • TEK ADAM kullanıcısına yanıt
    onlar benimkiler değil ,ehli sünnetin adamları
    ha şimdi birisi gelir ehli sünnet öyle bir şey değil der ama kendi sünnetlerinden haberi yoktur :)
    4 mezhebe göre namaz kılmayan öldürülür öyle değil mi desen elli tane ilgisiz mesaj yazar
    ama ışid adam kesince bu gerçek din değil diye kendilerini savunmaya çalışırlar
    nasıl değil yahu ,senin mezhebin kes diyor ,onlarda kesiyor işte :)
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.