Şimdi Ara

cennet ve cehennem (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
385
Cevap
2
Favori
8.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Senin getirdigin delil yok ortada ben de onu diyorum.
    Cennet ya da cehennemin varligina dair tek bir delil yok.
    Diyelim ki var, cennet ve cehennem in Allah'in yarattigi bir sey olduguna dair bir delil yok. Belki de Zeus yaratti ? Anlatabiliyor muyum ne demek istedigimi, inanc zaten ortada delil olmadan yapilan bir sey. Inancini ispatlamaya calisarak zor duruma dusuyor insanlar. Ayrica ispatlanmis olsa, zaten inanilmaz, bilinir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cennet mutluluklar diyarı cehennem ise azabın hak edene verildiği ızdıraplar alemi olarak tanımlanmıştır. Düşünce bazlı olarak birinin iyi birinin kötü olduğuna dair bir inancın kişisel görünümündeki adalet olgusu ne derece savunanları bakımından anlam ifade eder?

Mesela bir kısım insan için yaşadığı dünya örneklenerek cennete gitmeli bir kısım insan için de cehennemin en dibine atılmalı diyen kişi ilah mı insan mıdır?
    biz bizim dualarımızı ne denli ilahi olanın tavrı gibi yansıtabiliriz?

Bence her ikisi de ayettir ve yaradanu teala adil olduğu sürece doğru ve güzel olan şeylerden bir kısmıdır. Benim temel düşüncem ayrıksı hallerdeki cenneti ve cehennemi talep eden düşüncenin bu hallere medar olabilecek durumları oluşturup işi tanrısal bir güce havale ederken ki düştükleri boşluğu ilahın varlığı ile özdeşleştirme çabasıdır.

Ben bir kadına gittim ve dedim ki bana hak ettiğim şeyi emvali parayı veya eşimi verceksin. Bu kadın dedi ki hayır sen sözünde sadıklardansan bu talebin sırf bir emvali ya da eşi kısaca maddi olanı talep değildir. Sen manene en yüce olanın hakkını da istiyorsun. Şimdi ben yalvaracağım o rabbe ve beni duy onu duyma diye.

Şimdi haktan sapan bu kadın rabbin bir hakkı görmezden gelmesini isteyerek sonradan göz yaşı dökeceği evladının katili de olmuyor mu ve cenneti ve cehenenmi talep eden hilekarlığını kendi yüzüne çalmıyor mu?

Hak veya adelet denen şeyden kendi şahsi çıkarı için ilahi olanın vazgeçmesini isteyen kişi mesela bir bombalama eyleminde yakını ölse bu bombayı oraya yerleştiren kimseden adalet istese ancak ilk elden haktan dön diye rabbine yalvardığı günü unutacak mı?

evet bir adaletsizlik vardır ve bu adaletsizlik mutlak olarak kişinin ilah düşüncesinin kendisi için ayrıcalık oluşturmasını istediği kısımda belli edilmiştir. Bu kişi bir hakkı ifada rabbine sap demiş sonraki her aleyhe durumda ise cennet ve cehennem düşüncesini kendi düşüncesi aleyhine olan her bir hale özgülemiştir.

halbuki cennet HZ. cebrail aleyhisselamın bir kadının en içten duasına karşılık verdiği yerdir. Veya cehennem yine aynı meleğin bir hayrı işaretlediği alandır. Bunların birinin ateş birinin rahmet gibi algılanması bu kavramları kendi kişisel dünyasını oluştururken yaptığı haksızlıklar neticesidir.

Bizler bazı haksızlıklara ağladığımızı iddia ediyoruz. Tecavüzden muzdarip adamların çocukları parklarda yiyişirken kaçımız aman oğlum yavrum kızım diyoruz. Cveap hiçkimse. Veya açlık sefalet boyutlu bir dünyada herkese dilenci yaftası kimde o da bizde.

Şimdi bu tenakusları yaşayan insanın en temiz olan kitabı tanım problemiyle karşı karşıya bırakması yine aynı gerekçeyle ilahi olanla yapılmış pazarlığının menfi sonuçlarını ona yani ilaha vaad edeceği gerçeğini beyandan öte değildir.

olmayan sorununu kitaba bakarak varmış gibi gösterip sonradan olmayan sorunun yarattığı olmayan ilahı cenent konusunda sorgulamak mümkün gözükmüştür.

ilahi olan bilir. der ki bugün göz yaşı döken kendisine gittiğinde bir kul hakkını vermemişti de sonradan katl edilince evladı bizden bilip ikinci kere müftera oldu. Acımaz değil acınacak bir durum yok der. Adaletsizlik değil biz denedik denmektedir. Ben şahsen bu durumları bizzat yaşadım. Hak ölçütlerinde elde ettiğiniz bir hakkı gidin talep edin ne dediğimi anlayacaksınız.

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Tek diyebilecegim sadece boyle oldugunu zannediyorsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MetalurjistTR

Tek diyebilecegim sadece boyle oldugunu zannediyorsun.

Ya da diğer bir değişle kanitin olmadiği halde bu şekilde inanmayi tercih ettiğini söylüyorsun, bunda sorgulanacak bir sey yok, tek gercegin senin inandigin oldugunu baskalarina empoze etmeye kalkmadigin surece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 23 Kasım 2015; 16:10:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Tek gercek Islamdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: MetalurjistTR

Tek gercek Islamdir.

Bu noktadan sonra tartismanin anlami da yok zaten, hayatta basarilar : )

• Allah, iyi olanlar cennete kötü olanlar cehenneme girecek demiyor ki, emirlerine uyan cennete, uymayan cehenneme, itaat ettiğinin göstergesi nedir,

Ahmet çok iyi bir insandır, çevresinde ve iş yerinde çok sevilen, patronu tarafından da çok sevilmektedir, çok iyilik yapar, yemez yedirir yardım yapar, şirkete faydalı çok icatlar yapmıştır. Bir gün patronu Ahmeti çağırır, Ahmet seni kovuyorum, -Ahmet, bir yanlışım mı oldu? -Hayır olmadı Ahmet, - Görevimi mi aksattım? -Hayır aksine çok çalışıyorsun Ahmet! -Nedir suçum o zaman? -Kurallarıma uymamaktır suçun, sana çok çalış dedim mi ben, ben sana ne kadar çalış dediysem o kadar çalışacaktın Ahmet, Benim patronluğuma iman etmemişsin, kovuldunnn

Allah iyiliklerin ve kötülüklerin onay noteri değildir!

Allah tanrıdır, ilahdır, emir verendir, emrine uyulması gerekendir,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 24 Kasım 2015; 5:39:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Diyelim ki var, cennet ve cehennem in Allah'in yarattigi bir sey olduguna dair bir delil yok. Belki de Zeus yaratti ? Anlatabiliyor muyum ne demek istedigimi, inanc zaten ortada delil olmadan yapilan bir sey. Inancini ispatlamaya calisarak zor duruma dusuyor insanlar. Ayrica ispatlanmis olsa, zaten inanilmaz, bilinir.

Delil getirilsede inanmazsiniz. Peygamberler tarihini ac ogren. Inanmayi birak kendi peygamberlerini oldurmusler. Onun icin delil goster inanayim bahanelerini bir kenara atin.

• quote:

Orijinalden alıntı: RealW

quote:

Delil getirilsede inanmazsiniz. Peygamberler tarihini ac ogren. Inanmayi birak kendi peygamberlerini oldurmusler. Onun icin delil goster inanayim bahanelerini bir kenara atin.

Herhangi bir delil yok cennet-cehennem diye bir seyin olduguna dair.
    Oldukten sonra bir odul vaadetmek sadece Islam'in icat ettigi bir sey degil, bu sekilde semavi pek cok din var.
    Bir seyin var oldugunu iddia eden kimse, delilini o gosterir. Ayrica peygamberler tarihi ile cennet-cehennemin varligi yoklugu arasinda da bir iliski yok : )

Nasil alakasi yok. Peygambere inanmak demek cennet cehenneme inanmak demek. Onlarda kendi peygamberligini kanitlamak icin bazi mucizeler gostermistir. O mucizelere gosterdigi zamanda sihirbaz diyorlardi. Yani delil istemek bence sizin gosterdiniz bir bahanedir. Sen soyle, inanmak icin delil isteseydin ne olmasini isterdin, yani boyle olsaydi inanacak miydin?

• quote:

Nasil alakasi yok. Peygambere inanmak demek cennet cehenneme inanmak demek. Onlarda kendi peygamberligini kanitlamak icin bazi mucizeler gostermistir. O mucizelere gosterdigi zamanda sihirbaz diyorlardi. Yani delil istemek bence sizin gosterdiniz bir bahanedir. Sen soyle, inanmak icin delil isteseydin ne olmasini isterdin, yani boyle olsaydi inanacak miydin?

Senin dedigin paket halinde inananlar icin. Yani islam'i kabul eder ve iman edersin, o "pakette" gelen her seye ( mucizelere, peygambere, cinlere, meleklere, cennete, cehenneme vs ) inanirsin.
    Ben sadece oldukten sonra gidecegimiz yeri soruyorum.
    Yani senin inancina gore ben inansam da inanmasam da oldugumde bir yere gidecegim degil mi ? ( cehennem oluyor herhalde )
    Ben de diyorum ki buna dair gosterebilecegin bir delil yok, bana en fazla zaten inanmadigim seyleri kanit olarak gosterebilirsin.
    Inanmak icin anlamak ve guvenmek isterdim. Su haliyle bana masal geliyor cennet-cehennem kavrami. Islami kotulemek icin demiyorum, herhangi bir dinin "soyle yaparsaniz size bir suprizim var" tadinda sozler vermesi bana masal geliyor.

• quote:

quote:

Senin dedigin paket halinde inananlar icin. Yani islam'i kabul eder ve iman edersin, o "pakette" gelen her seye ( mucizelere, peygambere, cinlere, meleklere, cennete, cehenneme vs ) inanirsin.
    Yani senin inancina gore ben inansam da inanmasam da oldugumde bir yere gidecegim degil mi ? ( cehennem oluyor herhalde )
    Ben de diyorum ki buna dair gosterebilecegin bir delil yok, bana en fazla zaten inanmadigim seyleri kanit olarak gosterebilirsin.
    Inanmak icin anlamak ve guvenmek isterdim. Su haliyle bana masal geliyor cennet-cehennem kavrami. Islami kotulemek icin demiyorum, herhangi bir dinin "soyle yaparsaniz size bir suprizim var" tadinda sozler vermesi bana masal geliyor.

Masal mi? Peki desteklediginiz bir lidere gonul verdiginizde ben size bunu yapacam diyor ve hemen inaniyorsunuz. Sizi yaratani ise kendini bulma yolunu dunyaya verdigi guzelliklerde bulabilirsiniz. Cikipta Allah bana kendini gostersin, oyle inanirim dersen olmaz. Sirf sadece egon icin sonsuza kadar yanmayi goze aliyorsan o senin kararin. Masal diyorsanda cok beklemene gerek yok. Bir gun oldugumuz zaman zaten her seyi ogrenecegiz. Hatta oldukten sonra bile sizi yaratan pisman olup geri donmek isteyecegini size soylediginde yine dalga geciyorsunuz. Bakalim oldugunuz zamanda dalga gecebilecek misiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 24 Kasım 2015; 18:54:01 >

• quote:

quote:

quote:

Masal mi? Peki desteklediginiz bir lidere gonul verdiginizde ben size bunu yapacam diyor ve hemen inaniyorsunuz. Sizi yaratani ise kendini bulma yolunu dunyaya verdigi guzelliklerde bulabilirsiniz. Cikipta Allah bana kendini gostersin, oyle inanirim dersen olmaz. Sirf sadece egon icin sonsuza kadar yanmayi goze aliyorsan o senin kararin. Masal diyorsanda cok beklemene gerek yok. Bir gun oldugumuz zaman zaten her seyi ogrenecegiz. Hatta oldukten sonra bile sizi yaratan pisman olup geri donmek isteyecegini size soylediginde yine dalga geciyorsunuz. Bakalim oldugunuz zamanda dalga gecebilecek misiniz ?

Işte tam olarak dinin korku yüzünü gösteriyorsun. Inanmazsan cehennemde yanarsin. En buyuk cezayi inanmayanlar alacak. Dinimize bir tehdit varsa cihad yapar keseriz, biçeriz. Çocuğumuzu kesmemek için koyun keseriz. Uzat gitsin bu replikleri. Tum evreni yaratacak kadar guclu ama samanyolu galaksisi güneş sistemi baştan üçüncü gezegen kuzey yarim küreden mephalay inkar edince kendisini trip atan bir tanri kavrami en saygili tabirle masal.

• ülkücüadam kullanıcısına yanıt
    Cennete gidip gitmeyeceği Allah'a bağlı.

Yoksa İlahi adaleti duymadın mı?

Tabii ki boyle yaparsan yamacaksin. O kadar sey yap, seni yaradana kufur et sonrada cenette gir. Bir de o kadar evreni yaratmis o kadar evrenin icinde itaat etmemis diye beni cehenneme atiyor ve siz buna haşa kibir diyorsunuz. Ben de su acidan bakiykrum. Oyle bir evren yaratmis sen bunlarin icinde nasik gorundugunu dusun. Onun icinde bir galakside yasayip sadece kendisine itaat etmen icin onca nimet vermis sen bir itaati cok goruyorsun.

Senin dilinde konusayim. Buyuk bir sirket kurmussun. Calisanlarindan biri sana en ufak hakareti olsa ne yaparsin? Kufur etme bile degil. Soyle bakalim ne yaparsin ?

Ben ne soylemisim sen bana asarsin bicersin gibi alakasiz konusuyorsun. Bu dunyada en merhametli din islamdir ve onu en iyi sekilde temsil eden insanlardir. Hristiyan ve yahudilerin olusturdugu musluman gorunumlu adamlar degil. Git biraz kitap oku da sirf islama olan kinlerinden dolayi islami bitirmek icin hristiyan ve yahudiler neler yapmislar.

• beyler şu konuya bi açıklık getirelim birlikte

cehennem tamamen insanın kazanımıdır Allah ekstra bir şey eklemez ..siz hiç cehennemlik bebek özürlü deli veya masum insan haberi duydunuz mu dini kaynaklarda ?

neden yok ...

bu dünyada işlenen her fiil bir vucuda sahip olarak Allah indine yükselir...

fiilin durumuna göre ya iyi yada kötü sıfatta vucud bulur işlenen şey

birine zülm eder ciğerini yakarsanız bu fiil öte alemde ateşe inkilab eder karanlıklara zülmete döner ..

her işte bu durum geçerlidir..

yani insan evvela kendi sorumluluğunun farkına varmalı ..kendi eli ile işlediği cürümlere dikkat etmeli..ne gönderirseniz yani ne ekerseniz onu biçersiniz..

hal böyle iken kendi sorumluluğunu ve bizzat kendi işlediği fiileri inkar edip ...öte alemdeki karşılığına itiraz etmek kabullenmemek ..daha da ileri giderek Allahı suçlamaya kalkmak ..mantıklı değil ..bi nevi kendini kandırmak bu iş

hitler mesela milyonlarca insanın katledilmesine sebeb oldu milyonlarca hayat ve bu hayatlara ait ebedi hayat yani ahiretlerini yani sonsuza dek sürecek yaşamları mahvetmenin bedeli..olmalı

en yüksek ölçekdeki zülümden en ufağına dek her insan işlediği fiilden sorumludur cehennem ise işlenen cürümlerin ahirette hayat vucud bulan karşılıklarıdır

• asau kullanıcısına yanıt
    Sen Allaha felan degil anayasa gibi birseye inaniyorsun.Tanri arapca adiyla Allah bu kadar basit olabilir mi?Sen serefsizin teki ol butun hayatin boyunca itlik yap kadinlara kotu gozle bak yeter ki namaz kil cennettesin bumudur.

• quote:

Tabii ki boyle yaparsan yamacaksin. O kadar sey yap, seni yaradana kufur et sonrada cenette gir. Bir de o kadar evreni yaratmis o kadar evrenin icinde itaat etmemis diye beni cehenneme atiyor ve siz buna haşa kibir diyorsunuz. Ben de su acidan bakiykrum. Oyle bir evren yaratmis sen bunlarin icinde nasik gorundugunu dusun. Onun icinde bir galakside yasayip sadece kendisine itaat etmen icin onca nimet vermis sen bir itaati cok goruyorsun.

Senin dilinde konusayim. Buyuk bir sirket kurmussun. Calisanlarindan biri sana en ufak hakareti olsa ne yaparsin? Kufur etme bile degil. Soyle bakalim ne yaparsin ?

Ben ne soylemisim sen bana asarsin bicersin gibi alakasiz konusuyorsun. Bu dunyada en merhametli din islamdir ve onu en iyi sekilde temsil eden insanlardir. Hristiyan ve yahudilerin olusturdugu musluman gorunumlu adamlar degil. Git biraz kitap oku da sirf islama olan kinlerinden dolayi islami bitirmek icin hristiyan ve yahudiler neler yapmislar.

İslam o olmuyor bak şu gibi.

Ahmet dışarıda kalmış ve açmış Mehmet bunu bir eve çağırıyor(hatta çağırma yok zorla) ve yemek yedirip besliyor yemek yedikten sonra Mehmet "sen bunları yedin ve bunları bize sağlayan hakan beye ibadet etmelisin" diyor. Eğer etmezsen yanacaksın.
    Ahmet ise ben hakan beyin "var olduğuna inanmıyorum ben onu hiç görmedim" diyor.
    Mehmet bey ise "ben onunla bizzat konuştum ve onun dediklerini yapmak zorundasın" diyor.

Yani ben çıkıpta sizin allahınıza sövmüyorum (benim için yok tabiki sadece saygıdan) ben sadece inanmıyorum diyorum ve sıradan hayatıma devam ediyorum ne hırsızlık yapıyorum nede başkalarının hakkına göz dikiyorum çünkü benim ahlak kurallarım "bana yapılmasını istemediğim şeyi başkasına yapmamaktır" bu şekilde yaşıyorum yardıma muhtaç insanlara yardım ediyorum çünkü onun yerinde ben olabilirdim. Bu tür iyilikleri yaparken ödül beklemiyorum.öldükten sonra organlarımı bağışlamayı düşünüyorum.

Ama sırf ibadet etmediğim ve inanmadığım için sonsuz bir azap beni bekliyor.

Ben kimsenin inancına ve değerlerine küfür edip saygısızlık göstermem ama onlarında düşünmesini ve ona göre kabul etmesini isterim. Yani körü körüne bağlanmış biri ile sıkıntım yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: KarmaLia

quote:

İslam o olmuyor bak şu gibi.

Ahmet dışarıda kalmış ve açmış Mehmet bunu bir eve çağırıyor(hatta çağırma yok zorla) ve yemek yedirip besliyor yemek yedikten sonra Mehmet "sen bunları yedin ve bunları bize sağlayan hakan beye ibadet etmelisin" diyor. Eğer etmezsen yanacaksın.
    Ahmet ise ben hakan beyin "var olduğuna inanmıyorum ben onu hiç görmedim" diyor.
    Mehmet bey ise "ben onunla bizzat konuştum ve onun dediklerini yapmak zorundasın" diyor.

Yani ben çıkıpta sizin allahınıza sövmüyorum (benim için yok tabiki sadece saygıdan) ben sadece inanmıyorum diyorum ve sıradan hayatıma devam ediyorum ne hırsızlık yapıyorum nede başkalarının hakkına göz dikiyorum çünkü benim ahlak kurallarım "bana yapılmasını istemediğim şeyi başkasına yapmamaktır" bu şekilde yaşıyorum yardıma muhtaç insanlara yardım ediyorum çünkü onun yerinde ben olabilirdim. Bu tür iyilikleri yaparken ödül beklemiyorum.öldükten sonra organlarımı bağışlamayı düşünüyorum.

Ama sırf ibadet etmediğim ve inanmadığım için sonsuz bir azap beni bekliyor.

Ben kimsenin inancına ve değerlerine küfür edip saygısızlık göstermem ama onlarında düşünmesini ve ona göre kabul etmesini isterim. Yani körü körüne bağlanmış biri ile sıkıntım yok.

Yani Allah ın var olduğuna inanıyorsun ancak Allah a itaat etmek istemiyorsun, böyle mi düşünüyorsun ?

Peki seni yaratan sana yaşama hakkı vermiş. Bunca söylediğin şeyleri o seni yarattı diye yapabiliyorsun. O kadar nimeti seni yaratmadı ise nasıl elde edecektin. Sahip olduğun bedeni o yaratmış nasıl bir şükrü ve itaati Allah a çok görüyorsun.

O zaman senin dediğin şöyle bir şey. Eğer çocuğun varsa diyelim sen onu kadar eğittin besledin o yaşa getirdin. Ondan sonra baba ben seni reddediyorum. Bundan sonra seninle ilişkimi keseceğim ve hiç görüşmeyeceğiz dese senin hoşuna gider mi ?

• imanın şartlarına inanan elbet cennete gider. ama bazı durumlar var. misal bir kişi 3 hafta üst üste mazeretsiz cuma namazını kaçırırsa imanı mühürlenir ve öldüğünde mümin olarak ölmez.

tabi her şeyi Allah bilir ...

ama bazı kişiler örnek olarak ateist bir adam var inanmıyor ama çok iyi bir insan cennete gidebilir ya da başka bir dine mensup ama iyi insan cennete elbet gider diyor. böyle bir durumun olacağını zannetmem. Hz. Ömer : Namaz kılmayan müslüman değildir gibi bir sözü var.

ve de müminler ile münafıkları birbirinden ayıran şey namazdır. "Müslüman olmayan namaz kılmaz"

sırf durumu hafifletmek için imanı olan her türlü cennete gider görüşü var. bu da halkımızın iman eksikliği olduğundan ben inanıyorum dedimya şimdi namaz kılmasamda iki yanar çıkarım düşüncesi var. bu düşüncede olanlar münafıklardan bile aşağı seviyede olabilirler...

ayriyeten din dogmatiktir tartışılamaz sorgulanamaz bunuda öğrenelim lütfen. aklında takılan sorular olabilir ama bunu icabına uygun yapacaksın.

din çok detaylıdır arkadaşlar her gün en az 10 kez tövbe etmelisiniz çünkü yüzyılllar geçti bize öğretilen din ile hakiki din yanlış olabilir. bunun için kurana göre yaşamalısınız. bir şeyh e hocaya göre değil.

yani kısacası imanı olan elbet cennete gidecektir ama annesi babası müslüman diye kendiside taklitçilik yaparak müslüman olan ve hayatını namaz kılmadan geçiren bir kimsenin cennete girmesi .. yani kesin hüküm veremem Allah her şeyin iyisini bilir.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.