Şimdi Ara

cennet ve cehennem (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
385
Cevap
2
Favori
8.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 22:16:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk sayfada ayet paylaşılmış zaten gayrimuslimler ile ilgili

Müslümanlar dışında cennete kimse giremeyecek diye birşey yok.Yorumlara baktığımda hep bunun üzerinden yola çıkılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danger-gddr -- 30 Ekim 2015; 14:29:10 >
  • ülkücüadam kullanıcısına yanıt
    Hocam bırak bu adamları. Bunlar ayetleri oyuncak eden adamlar;)

Dinde farklı görüş olabilir ama Allah'ın emrettiklerine sorgusuz itaat merkezli bir sistemi çarpıta, çarpıta kendine uygun hale getirmek nedir ya?

Cübbeli'ye müşrik diyorlar ama durumu en güzel o özetlemiş.
    Buyrun izleyin;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Umberto Eco -- 30 Ekim 2015; 20:45:00 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 1_kuranin hiç bir yerinde insanın cehennem de yanıp cennete gidecegine dair işaret yoktur.

2_Muslumanim demekle müslüman olunuyor mu? Bir insan İslam dinine mensup olduğunu iddia edip Kurân a göre yasamiyorsa o iddia da ne kadar samimidir.

3_ İyi neye göre iyidir. İnsanlara karşı iyi olmak yeterli mi? Bir insan tüm bu sisteme bakıp bu sistemin sahibini inkar edip nankörlük yapıyorsa bu kişi nasıl iyi olabilir.

Gibi gibi hususlar var. Yani olan şu bir insan Kurân a göre yaşıyorsa kurtulur. Başka yol yok.

• KraftMK K kullanıcısına yanıt
    Kurana göre yaşayan kurtulur... İlginç

Kuranda bu gün siz müslümanların dini görev adı altında uyguladıkları neredeyse hiç bir şey yazılı değil.

Bunu ne yapıcaz?

• birilerini sistemli bir şekilde kafa karıştırmaya başladığını düşünüyorum artık. Bu kadar bilgisizlik, cehalet olamaz. Forum konuları neredeyse İslama saldırı aracına döndü. Ortada cehaletten ziyade kasıt var. Hayatında bir kere bile anlamak için meal okumamış adamlar fetva verecek, görüş bildirecek duruma geldiklerini sanıyorlar.

Müslüman nedir? Kelime-i tevhi-i söyleyen adam, ve az da olsa ne için söylediğini bilen adamdır müslüman. Namaz kılmayabilir. Oruç zekat vb. yapmayabilir. Bu onu müslümanlık dışına itmez. Günahkar, ödenmesi gereken borcu olan durumundadır. Allahın varlığını birliğini sıfatlarını belli bir seviye üstünde anlamış ve anlayışını ameli noktada yaşatana İman sahibi denir.

İnsan belki iyi işler yapabilir. İnsanlığa ve çevresine iyi şeyleri miras bırakabilir. Ama müslüman değilse, o yapmış olduğu iyi şeyler sadece insanlara karşılık bulur. Allah indinde karşılığı yoktur. Ona iyilik yapma fırsatını veren her şeyden önce Allahtır. Eğer işin sahibini tanıyorsan, işin ne olduğu çok da önemli değildir.

İster müslüman, ister mümin. Zaaflarından dolayı günah işleyebilir. Allah günahlarına keffaret edeceği yoları göstermiştir ona. Ama günahta ısrar dinden çıkmasına vesile olur ki kafirlik ve hatta münafıklık seviyesine bile düşebilir.

BU sözlerim sana sana KrfatMK

1_kuranin hiç bir yerinde insanın cehennem de yanıp cennete gidecegine dair işaret yoktur.

Hiç bir meal okumadığın, okuduysanda çizgi roman tadında okuduğun ne kadar belli.

2_Muslumanim demekle müslüman olunuyor mu? Eğer kelimei tevhitten sonra müslümanım diyorsa evet müslümandır.

Bir insan İslam dinine mensup olduğunu iddia edip Kurân a göre yasamiyorsa o iddia da ne kadar samimidir.
    / Samimiyetsizliği eleştirilebilir ama onu dinden çıkarmaz

3_ İyi neye göre iyidir. / İyilik tanımı ve kurallarını çizen Allahtır.
    İnsanlara karşı iyi olmak yeterli mi? / Kesinlikle değil
    Bir insan tüm bu sisteme bakıp bu sistemin sahibini inkar edip nankörlük yapıyorsa bu kişi nasıl iyi olabilir. / Sadece insanlara karşı iyidir. O iyilik Allah'a ulaşmaz

Gibi gibi hususlar var. Yani olan şu bir insan Kurân a göre yaşıyorsa kurtulur. Başka yol yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: danger-gddr

İlk sayfada ayet paylaşılmış zaten gayrimuslimler ile ilgili

Müslümanlar dışında cennete kimse giremeyecek diye birşey yok.Yorumlara baktığımda hep bunun üzerinden yola çıkılmış.

cevabın doğru ama yanlış anlaşılmalara sebep verecek kadar basit olmuş.

Resulullah efendimizin islamı tebliğinden sonra dünyaya gelen insanların tümü islam ile sorumludur. Cennetin tek yolu islamdır. Resulullah efendimizinin gelmesinden önce zamanının peygamberlerine inananlar cennetliktir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

quote:

Orijinalden alıntı: ictopbasli

Şöyle düşün. İnsanlığa bir iyiliğin olmamış, kötü, cahil, acımasız birisin ama yine de bütün bu pisliklerin içinde Allah'a inancın var. Sence de cennete girmeyi hak etmez mi? (Tabi burada günahlarının da cezasını hakkıyla ödeyeceği belirtiliyor zaten.)
    Ayrıca çoğu dine inanmayan insan genellikle Hristiyanlardan çıkıyor. Burada iyi düşünürseniz çok açık bir detay var. Hristiyanlıktan dinsizliğe dönmüş bilim adamları malum ilk kendi dinlerini araştırır ve dinlerindeki insan eliyle yazılarak yapılmış hataları bulurlar. Böylece bütün dinlerin insan eliyle yazıldığı kanaatini getirip dini bırakırlar.

Fakat biz Müslümanların dinden çıkma eğilimimiz tamamen Avrupa özentiliğinden geliyor. Bizim dinden çıkmamız için bir sebep yok. Hangi Müslümanlıktan çıkmış insan dini ön yargısız bir şekilde ayrıntılarıyla araştırıp çıkmıştır ki? Kuran'ı okudum diyenler var fakat okumuş mu göz mü atmış bilinmez.

Allah'ın "Ne kadar günahkar olsan da inanıyorsan bir şekilde cennete girebilirsiniz." sözünü düşünün. En basit bir şeyi bile yapamıyoruz. Öyle bir Şeytan'ın kucağına düşmüşüz ki Allah'ın bizden istediği o basit şeyi, en azından inan istediğini yerine getiremiyoruz. Ön yargılarımız düşünmemizi engelliyor...

Ben okuyodum baygınlık geldi, boş boş tavanı izlesem bundan daha çok fayda sağlayacağımı fark ettim devam etmedim. Nasıl oluyor bu? Bir insan kutsal kitap, Tanrı tarafından gönderilmiş bir kitap okurken kayda değer şeyler bekliyor. Fakat gördüğüm sadece, her kimkiler, biz onlara demedik milet, ey iman edenler, şuphesizler, o en büyük en süperler. Ve bunların arasına konan hiçbir kimsenin hiçbir işine yaramayacak, şeyler. Kitabın sayfalarını yarıya indirsek fark etmeyecek çünkü, aynı şeylerle dolu, bir kere okuduğum şeyi 3 sayfa sonra okuyorum. Ve benden bunu okumamı isteyen bir Tanrı var. Boyle bir şeye ihtimal vermek mümkün değil. Yani özentilik falan yok. Okumaya hiç çalışmadan önce daha az inançsızdım, o derece.

hangi kitabı okuduğu bilmiyorum. Ama söz knusu eser mesela diyanet in kuran meali ise sana söylenecek şu sözüm var. Kuranda çizgi roman tadı bulamazsın. Onun kendine has bir metodu vardır. Senin sıkıldığın metod çokda haklı bir metotdur aslında. Aynı şeyi defalarca yazmasına rağmen (senin sıkıldığın nokta yani) insanlar hala anlamamakta direniyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: combaba

quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

quote:

Orijinalden alıntı: ictopbasli

Şöyle düşün. İnsanlığa bir iyiliğin olmamış, kötü, cahil, acımasız birisin ama yine de bütün bu pisliklerin içinde Allah'a inancın var. Sence de cennete girmeyi hak etmez mi? (Tabi burada günahlarının da cezasını hakkıyla ödeyeceği belirtiliyor zaten.)
    Ayrıca çoğu dine inanmayan insan genellikle Hristiyanlardan çıkıyor. Burada iyi düşünürseniz çok açık bir detay var. Hristiyanlıktan dinsizliğe dönmüş bilim adamları malum ilk kendi dinlerini araştırır ve dinlerindeki insan eliyle yazılarak yapılmış hataları bulurlar. Böylece bütün dinlerin insan eliyle yazıldığı kanaatini getirip dini bırakırlar.

Fakat biz Müslümanların dinden çıkma eğilimimiz tamamen Avrupa özentiliğinden geliyor. Bizim dinden çıkmamız için bir sebep yok. Hangi Müslümanlıktan çıkmış insan dini ön yargısız bir şekilde ayrıntılarıyla araştırıp çıkmıştır ki? Kuran'ı okudum diyenler var fakat okumuş mu göz mü atmış bilinmez.

Allah'ın "Ne kadar günahkar olsan da inanıyorsan bir şekilde cennete girebilirsiniz." sözünü düşünün. En basit bir şeyi bile yapamıyoruz. Öyle bir Şeytan'ın kucağına düşmüşüz ki Allah'ın bizden istediği o basit şeyi, en azından inan istediğini yerine getiremiyoruz. Ön yargılarımız düşünmemizi engelliyor...

Ben okuyodum baygınlık geldi, boş boş tavanı izlesem bundan daha çok fayda sağlayacağımı fark ettim devam etmedim. Nasıl oluyor bu? Bir insan kutsal kitap, Tanrı tarafından gönderilmiş bir kitap okurken kayda değer şeyler bekliyor. Fakat gördüğüm sadece, her kimkiler, biz onlara demedik milet, ey iman edenler, şuphesizler, o en büyük en süperler. Ve bunların arasına konan hiçbir kimsenin hiçbir işine yaramayacak, şeyler. Kitabın sayfalarını yarıya indirsek fark etmeyecek çünkü, aynı şeylerle dolu, bir kere okuduğum şeyi 3 sayfa sonra okuyorum. Ve benden bunu okumamı isteyen bir Tanrı var. Boyle bir şeye ihtimal vermek mümkün değil. Yani özentilik falan yok. Okumaya hiç çalışmadan önce daha az inançsızdım, o derece.

hangi kitabı okuduğu bilmiyorum. Ama söz knusu eser mesela diyanet in kuran meali ise sana söylenecek şu sözüm var. Kuranda çizgi roman tadı bulamazsın. Onun kendine has bir metodu vardır. Senin sıkıldığın metod çokda haklı bir metotdur aslında. Aynı şeyi defalarca yazmasına rağmen (senin sıkıldığın nokta yani) insanlar hala anlamamakta direniyor.

Aynı şeyi sürekli tekrar etmek tek sıkıntısı olsa yine iyiydi. Metoddan çok içerik daha sıkıntı. Kutsal Kitap dedin mi insan bir şeyler bekliyor.

• ya hayır sen yanlış biliyorsun hoca öyle demedi diyen adamlarla burda ciddi bir tartışmaya girmeye çalışıyoruz bir tane adam gibi ayet hadis yazan yok biri çıktı hadis yok diyo. bilgililerden çok cahillerin konuştuğu meclisten korkarım.
  • combaba C kullanıcısına yanıt
    Kardeşim. Ben kimseye şu müslüman değildir demedim. Ama müslüman olmama ihtimali mevcut diyorum.Bunu Allâh bilir. İnşallah amelleri boşa giden insanlardan olmayız.

Ben meal okuyorum hatta Arapça hatim hiç yapamadım çünkü ben Kurân in anlasilarak okunmasindan yanayım. Tabiiki okusamda anlayamadigim yönler hayli fazla olabilir.

Durum şu Kurân ahlakına göre yaşamaya çalışıyorum inşallah başarıyorumdur.
    _İnsanlar inandık demekle bırakılacak da imtihan edilmeyecek mi?
    _Onlara neden cehennemdesiniz diye sorulduğunda biz namaz kilanlardan değildik derler.

Ve daha çok ayet sayılabilir. Durum su ki Kurân da gördüğüm kadarıyla insanlar sadece inandık demekle cennete gidemiyor. Mutlaka salih amel işlemeli. Bu sebeble dedim ki inandık deyip Allâh in kitabına göre yaşamayanlar belki müslüman sayilmayabilir. Bunu Allâh bilir. Kafir gerçeği gizleyene denir. Müslüman Kurân okumaz ise gerçeği göremez.

İşin özü şu müslüman olup Allahın ipine sarilmayan (Kurân a) ciddi sıkıntıda. Ve gerçekten cehennemden çıkıp cennete gireceklerine dair kesin bir bilgi Kurân referanslı sunamiyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Anomalist

Kurana göre yaşayan kurtulur... İlginç

Kuranda bu gün siz müslümanların dini görev adı altında uyguladıkları neredeyse hiç bir şey yazılı değil.

Bunu ne yapıcaz?

Hepside temel hatları ile yazılı. Kurân da 54 tane emir var.

Birkaç örnek. Öfke kontrolu, zekat, namaz, oruç, hac, abdest, zina, kötü lakaplar, böbürlenerek yürümek......

• Bundan 10.000 yil once ölmüş birisi nasil ve neye göre yargilanacak? Kuran da farzlar var yapilmaz ise cehennem var bu kisi bunlari bilmeden yasamadan olmesi bunun sucu degilki orn namazi ele alalim kilmaz isen ceza var ee bu kisi bunu bilmeden yasadi ve öldü dogal olarak olunce namazdan sorguya mi cekilecek?

• Cehenneme gidecek ilk 3 insan:Birincisi şehit , ikincisi hafız , üçüncüsü de malını mülkünü dağıtıp hayır yapan zengindir.

1.Şehit ahirette Allah'ın huzuruna çıkar ve cennete gitmeyi umar.Ancak Allah der ki ben senin kalbinin içindekini bilirim.Sen benim için savaşmadın.İnsanlar senin için ne kadar cengaver desinler diye , nam yapmak için savaştın der ve cehenneme gönderir.

2.Hafız Allah'ın huzuruna çıktığında Kuranı ezberlemiş biri olarak cennete gitmeyi umar ancak Allah ben senin kalbinin içindekini bilirim der.Sen yolda yürürken , insanlar seni gösterip , bak bu kuranı ezbere biliyo desinler diye , toplumda itibar sahibi olmak için hafız oldun der ve cehenneme gönderir.

3.Malını mülkünü fakir fukaraya dağıtan zengin adam Allah'ın huzuruna çıkınca cennete gitmeyi umar ancak Allah ben senin kalbinden geçeni bilirim der.Sen malını mülkünü , insanlar senin için ne kadar cömert desin diye , itibarın için fakirlere dağıttın der ve cehenneme gönderir.

Görüldüğü üzere önemli olan insanın amelleri değil , kalbinden geçenlerdir.Soğukta üşüyen çocuğa eski bir hırkasını veren adam , eğer gerçekten bu ameli kalpten yaptıysa , trilyon dolar harcayıp hayrına okullar yaptırıp , okulun adını da ismiyle bağlantılı yapıp nam salan işadamından her zaman üstündür.İslam kalp dinidir.Beyninden geçen tilkilerle binbir türlü iyilik gibi görünen eylemler gerçekleştirebilirsin.Ancak senin kalbinden geçeni sadece Allah görür.Bunun bilincinde olup kalbinle hareket edersen Allah yaptıklarını asla karşılıksız bırakmaz.

• Kingman eline saglik yazmissin ama bunlar bizi bir adim oteye goturmuyor cunku bunlari biliyoruz bizde bu cografyada buyuduk.

• quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

Bundan 10.000 yil once ölmüş birisi nasil ve neye göre yargilanacak? Kuran da farzlar var yapilmaz ise cehennem var bu kisi bunlari bilmeden yasamadan olmesi bunun sucu degilki orn namazi ele alalim kilmaz isen ceza var ee bu kisi bunu bilmeden yasadi ve öldü dogal olarak olunce namazdan sorguya mi cekilecek?

İnsanlık tarihinin %98'inde kutsal dinler yok bu tarihlerdeki insanlar kutsal dinleri hiç duymadılar Musevilik bile m.ö 2000 yılında başlıyor insanlık tarihi ise 200.000 yıl öncesine dayanıyor en azından bildiğimiz kadarıyla böyle Yahudilik ve Hristiyanlıkta insan 4-5 bin yıl önce yaratıldığı söylenir ama İslamda yıl olarak belli bir açıklama yok yani soruyu baya bir genişletebiliriz. İslama göre birçok şey anlatılır duymayanlar sadece Allahı bilmekle mesuldur diyenlerde var duymayanlar direk cennete gider diyende var acı çekmeden yokolurlar diyen hocalarda var seç beğen al ne diyim

Emir olarak düşünürsek 54'ten daha fazla şey çıkartırım ben size.

Ancak günümüzdeki uygulamaların ayrıntıları hadis v.b şeyler doğrultusunda yapılıyor. Bu durumda sizin tabirinizle kurana göre yaşamaya ne oluyor?

Gerçi buna da kuranda peygambere iman deniyor dersiniz.

Sonu gelmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anomalist -- 1 Kasım 2015; 8:12:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anomalist

Emir olarak düşünürsek 54'ten daha fazla şey çıkartırım ben size.

Ancak günümüzdeki uygulamaların ayrıntıları hadis v.b şeyler doğrultusunda yapılıyor. Bu durumda sizin tabirinizle kurana göre yaşamaya ne oluyor?

Gerçi buna da kuranda peygambere iman deniyor dersiniz.

Sonu gelmez.

Hadisler Kurân a uyarsa kabulumuzdur aykırı ifadeler (dinden çıkanın öldürülmesi) uydurmadir

• quote:

Orijinalden alıntı: Dogan Turkoglu

quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

Bundan 10.000 yil once ölmüş birisi nasil ve neye göre yargilanacak? Kuran da farzlar var yapilmaz ise cehennem var bu kisi bunlari bilmeden yasamadan olmesi bunun sucu degilki orn namazi ele alalim kilmaz isen ceza var ee bu kisi bunu bilmeden yasadi ve öldü dogal olarak olunce namazdan sorguya mi cekilecek?

İnsanlık tarihinin %98'inde kutsal dinler yok bu tarihlerdeki insanlar kutsal dinleri hiç duymadılar Musevilik bile m.ö 2000 yılında başlıyor insanlık tarihi ise 200.000 yıl öncesine dayanıyor en azından bildiğimiz kadarıyla böyle Yahudilik ve Hristiyanlıkta insan 4-5 bin yıl önce yaratıldığı söylenir ama İslamda yıl olarak belli bir açıklama yok yani soruyu baya bir genişletebiliriz. İslama göre birçok şey anlatılır duymayanlar sadece Allahı bilmekle mesuldur diyenlerde var duymayanlar direk cennete gider diyende var acı çekmeden yokolurlar diyen hocalarda var seç beğen al ne diyim

İnsanlığın başlangıcından bu yana din vardır. Hatta Hz. İbrahimin dinine tabi olduğumuz geçiyor Kurân da. Allahın dini tek tir

İnsanlik tarihi ile din eş zamanli olsa bile ki degildir... once yerlesik yasam ve tarim basladi... bunlarin hepsini tek tanrili din ve aslin da muslumanligin evrilme surecine baglamak son derece tarih dinler tarihi cografta doga bilimleri ve arkeoloji dallarinin bilgi eksikliginden kaynaklaniyor...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.