Şimdi Ara

Celal Şengör Fan Club (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
296
Cevap
5
Favori
6.404
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ulpi

quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Celal Şengör

quote:

quote:

Bizim oğlan jeoloji hariç her konuda konuşuyor, yine kızdırmış birilerini :d

Oğlan dediğiniz Celal Şengör mü? Bir de ne oldu program mı yaptılar dostum?

Evet dostum. Dün Kanuni hakkında "salak" dediydi, onu kastettim. Meğer önemli bir kitabın basımı için ilgi arıyorlarmış

Bazı ekşiciler gündemde kalabilmek için böyle açıklamalar yapıyor demiş, bu da var sanırım

Diğerlerini bilemem ama bu ilgi çekmek için yapıldı. Çünkü Fatih Altaylı köşe yazarında önemli bir kitabın basımını medya fazla ilgilenmeyecek diye Celal hocanın bilerek böyle şey dediğini ve önceden planladıklarını yazdı. Köşe yazısı
    Tabi bu gerçek mi yoksa Celal hocanın "salak" demesinin üstü kapansın diye mi böyle yazıldı bilemem

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bizim oğlan jeoloji hariç her konuda konuşuyor, yine kızdırmış birilerini :d

Oğlan dediğiniz Celal Şengör mü? Bir de ne oldu program mı yaptılar dostum?

Evet dostum. Dün Kanuni hakkında "salak" dediydi, onu kastettim. Meğer önemli bir kitabın basımı için ilgi arıyorlarmış

Bazı ekşiciler gündemde kalabilmek için böyle açıklamalar yapıyor demiş, bu da var sanırım

Diğerlerini bilemem ama bu ilgi çekmek için yapıldı. Çünkü Fatih Altaylı köşe yazarında önemli bir kitabın basımını medya fazla ilgilenmeyecek diye Celal hocanın bilerek böyle şey dediğini ve önceden planladıklarını yazdı. Köşe yazısı
    Tabi bu gerçek mi yoksa Celal hocanın "salak" demesinin üstü kapansın diye mi böyle yazıldı bilemem

Bence Celal hoca böyle laflar etmeyi seviyor, kendi görüşlerini de yansıtıyor ama içeri atılma korkusu yüzünden pek etmiyor. İşte böyle ilgi için bir durum olduğunda aşırıya kaçmadan hafifçe söyleyebiliyor. Daha serbest olsa kim bilir neler söyler

• ulpi kullanıcısına yanıt
    İstediği konuda konuşabilir ama üslubu hoş değil. Halkın gözünde ciddiyetini azaltır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

İstediği konuda konuşabilir ama üslubu hoş değil. Halkın gözünde ciddiyetini azaltır.

Masaya masa demek, kediye kedi demek hakkım diye de bir bakış açısı var bu gibi durumlara.
  • quote:

quote:

Masaya masa demek, kediye kedi demek hakkım diye de bir bakış açısı var bu gibi durumlara.

Saygı, edep, terbiye denilen kavramları hatırlatmak gerekiyor. Kötü yönlerini eleştirebilir ama ''salak'' demek basitliktir. Bu ülkenin entelektüeli de bu kadar oluyormuş.
  • quote:

quote:

quote:

Saygı, edep, terbiye denilen kavramları hatırlatmak gerekiyor. Kötü yönlerini eleştirebilir ama ''salak'' demek basitliktir. Bu ülkenin entelektüeli de bu kadar oluyormuş.

Celal hoca dünyaca ünlü bir akademisyen, bu ülkeyle sınırlı değil. Nature'da makaleleri yayınlandı, bir dolu atıfı var, bir sürü bilim kurumuna üye. Yani sıradan akademisyenlerle kıyas kabul etmez. Bir de hoca Hegel'e de aynı lafı kullanmıştı. İnsanlar anlasın diye basitleştiriyor olabilir mi acaba? Bu kadar iyi bir akademisyen sığ olabilir mi?

Olamaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamparf

Olamaz

Savunduğum şeyin tam tersini savunmuş gibi gözüküyorum o iletide di mi dostum :) Aslında ve kesinlikle atıfçı ve etiketçi değilim, lakin ekşide yapılan savunulara bakarsan göreceksin ki hep atıf ve etiket üzerinden savunma yapılmış. Eleştirenlere karşı görüşü sunuyorum, pohpohlayıp karşı görüşü sunmazsam karşımdakinin fikirlerini göremem

Ekşide Celal Şengör'ü eleştiren doğru düzgün bir entry göremedim. Ama savunan çok fazla entry var, din gibi savunmuşlar, müthiş bir motivasyon var. Bu motivasyon güce tapmaktır. Ben etiketler önemsiz diyen biriyim ama ben bile etikete tapmak istiyorum, güç istiyorum, belirlilik istiyorum, güvenebilmek istiyorum bu uzmandır diye. Dolayısıyla insanların böyle etiketlere güvenmesi ve savunması normaldir, bir içgüdü bu. Keşke doğru düzgün eleştiren de olsaydı, tek taraflı yazmışlar maalesef.

Ama bir yandan da ümmetçi bir anlayış var içgüdü olarak insanlarda. Etiket şu bu ne olursa olsun benzer düşünüyorsalar diğer yönleri pek eleştirmek istemiyor, ayrışmak istemiyor. Yani bir insan çok sevdiği bir dostunu eleştirmek istemeyebiliyor mesela, dostunun farklı görüşü varsa ona uyuyor ve aynı düşünüyormuş gibi yapıyor. Tamamen içgüdüler devrede, öyle objektif bir robot değiliz, hayatta kalmaya çalışan organizmayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulpi -- 5 Mart 2018; 5:7:44 >

Hiç kimseyle kıyaslamamıştım. Sığ olabilir, alanında iyi olması her yönden iyi olduğu anlamına gelmez. "Okumuş" diyebileceğimiz birinin onlara örnek olması gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hiç kimseyle kıyaslamamıştım. Sığ olabilir, alanında iyi olması her yönden iyi olduğu anlamına gelmez. "Okumuş" diyebileceğimiz birinin onlara örnek olması gerekir.

Bir insanın bir alanda iyi olabilmesi için zaten aklını çalıştırabiliyor olması lazım, entelektüel olabilmesi lazım, mantıklı düşünebilmesi lazım, doğru ve yanlışı ayırt edebilmesi lazım, safsataları ifşa edebiliyor olması lazım. Dolayısıyla hocanın kariyerine baktığımızda müthiş bir tablo görüyoruz, böyle bir insan nasıl sığ olsun ki? Örnek insan değil midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zahitder

Ekle hocam

Katılım inanılmaz az oldu hocam
  • http://www.haberturk.com/yazarlar/celal-sengor-2466/1862772-bu-bir-deneydi-ama-ozur-dilerim

''Ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim.'' kendisiyle çelişmiş. hegel'e salak demişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saye de -- 5 Mart 2018; 11:7:53 >
  • quote:

quote:

Bir insanın bir alanda iyi olabilmesi için zaten aklını çalıştırabiliyor olması lazım, entelektüel olabilmesi lazım, mantıklı düşünebilmesi lazım, doğru ve yanlışı ayırt edebilmesi lazım, safsataları ifşa edebiliyor olması lazım. Dolayısıyla hocanın kariyerine baktığımızda müthiş bir tablo görüyoruz, böyle bir insan nasıl sığ olsun ki? Örnek insan değil midir?

Bilimsel bir alanda iyi olması kişiliğinin de aynı doğrultuda geliştiğini göstermez. Alanında çok tanınan, ödüller almış birisi olması her konuda ona danışacağımız anlamına gelmez. Her sözüne sorgusuz bir şekilde itibar göstermek gerektiği sanılıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Benim 80 darbesine farklı bir perspektifden bakmamı sağlayan oldukça bilgili bir bilim insanımız. Her fikrine katılmamakla birlikte bazen kendisi alanı olmayana noktalara değinerek bazı kesimlerin hedefi haline gelebiliyor. İnşallah ilber hocayla ömürleri uzun olur. Böyle adamlara o kadar ihtiyacımız var ki..

• quote:

quote:

quote:

Bilimsel bir alanda iyi olması kişiliğinin de aynı doğrultuda geliştiğini göstermez. Alanında çok tanınan, ödüller almış birisi olması her konuda ona danışacağımız anlamına gelmez. Her sözüne sorgusuz bir şekilde itibar göstermek gerektiği sanılıyor.

Bilimsel alandaki kişilik dediğimiz şey fantezi değil ki, bilimsel akılla ilişkili. Bir akademisyen bilim adamlığına yakışmayacak şekilde ilkokul seviyesinde hareketler yapıp argümanlar kullanıyorsa orda bir sıkıntı vardır, kişilikle ilişkisi kesilemez, bilimsel kişiliğe bakıyoruz bu noktada, fantezilere değil. Her konuda danışılmaz ama her konuda bilimsel metodolojiyi kullanabilmesi gerekir, aklını ve mantığını çalıştırabilmesi gerekir. Çünkü bilimsel metodun konusu olmaz, her alanda her konuda kullanılabilir, mantık da öyle. Ha kendimizde sorgulamaya çalışıyoruz ama atıflar ve etiketler boyumuzu aşmıyor mu?

Sürekli bilimsel atıflarını öne sürüyorsun ve adeta eleştiriye karşı bir kalkan gibi kullanıyorsun. Birine salak demek hiçbir bilimsel yöntemde bulunmuyor. Kişisel bir patavatsızlık durumu olarak görüyorum.

• quote:

Sürekli bilimsel atıflarını öne sürüyorsun ve adeta eleştiriye karşı bir kalkan gibi kullanıyorsun. Birine salak demek hiçbir bilimsel yöntemde bulunmuyor. Kişisel bir patavatsızlık durumu olarak görüyorum.

Bilimde eleştiri elbette olur ama bizler bilimsel olarak sıfırız. Yetkin bilim adamları eleştirir ve Nature gibi kaliteli mecralarda yayınlanır, sonra Şengör de karşı cevabını yazar, meslektaşlar da katılır ve bilimsel bir tartışma olmuş olur. Yoksa bir çocuğun Mike Tyson'ı dövmeye çalışması gibi bir şey oluyor.

• Ekle hocam çok seviyorum Celal Hocayı. Kendisi çok dobra olabilir ama bir o kadar da güzel ve zeki bir insandır. Zengin bir aileden gelmesine rağmen okumayı seçmiştir ayrıca.

• Celal Şengör müthiş bilgili ve çok büyük bir adam ayrıca benim gibi Militarist bir yapısı var askeri her şeyden önemli görüyor onun bu Realist tavırlarını da çok seviyorum ancak keşke Kanuni gibi yüce atamıza hakaret etmeden yorum yapsaydı.

• quote:

quote:

Bilimde eleştiri elbette olur ama bizler bilimsel olarak sıfırız. Yetkin bilim adamları eleştirir ve Nature gibi kaliteli mecralarda yayınlanır, sonra Şengör de karşı cevabını yazar, meslektaşlar da katılır ve bilimsel bir tartışma olmuş olur. Yoksa bir çocuğun Mike Tyson'ı dövmeye çalışması gibi bir şey oluyor.

Benim dediğimle bunun ne alakası var? Bilimde yetkin olup olmadığını tartışmıyoruz.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.