Şimdi Ara

Celal Şengör&Ali Demirsoy: İran Bilimde Bizden Önde + Kanıt

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • https://www.youtube.com/watch?v=Bm06Wj56GrE

Kanıt: bu siteye tıklayıp 2018'i seçerseniz İran'ın bizden önde olduğunu görürsünüz.https://www.scimagojr.com/countryrank.php

• Konu dışı kusura bakma ama Celal Şengör'ü takip ettiğini görüp "tüm kitaplarını okudum" diyince sorasım geldi.

Ali Demirsoy - Evrim kitabını okudun mu acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Herattaa

Konu dışı kusura bakma ama Celal Şengör'ü takip ettiğini görüp "tüm kitaplarını okudum" diyince sorasım geldi.

Ali Demirsoy - Evrim kitabını okudun mu acaba?
    Tüm kitaplarını okumadım 5 kitabını falan okudum. Ali Demirsoy'un hiç bir kitabını okumadım henüz.
  • İran'ın bilimde bizden önde olması normal olması gereken bir durum zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Novagate -- 31 Mart 2020; 15:30:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Novagate

İran'ın bilimde bizden önde olması normal olması gereken bir durum zaten.
    Bunun neresi normal ve olması gereken bir durum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Patavatlı

Bunun neresi normal ve olması gereken bir durum?

Alıntıları Göster
    bunu sana veya hiçkimseye anlatmaya ihtiyaç duymuyorum, zaten olması gerektiği gibi iran bizden çok daha önde bilim olarak gördüğün gibi, biraz da neden böyle diye sen düşün hep biz düşünmeyelim, zaten anlaşamacağız boşuna tartışmaya da gerek yok ama gerçek ortada işte iran bizden bilim olarak daha önde olması gerektiği gibi, yanlış giden birşey yok.
  • Yine Celal hocamız, yine Amerikan tipi uzmanlığıyla yapılmış bir yanlış tespit. İran direkt olarak askeri teknolojiye çevireceği, enerji alanında kullanacağı bilim ve mühendislik alanlarına iyi bir yatırım yapıyor, buna itiraza gerek yok. "İstersem atom bombası yaparım diyor, milletin ödünü koparıyor" sözü olayın özeti yani. Dikkat ederseniz listede social sciences, arts & humanities, psikoloji gibi alanlarda bizden bile aşağıda. Hatta 2018'de all subject areas'da İsviçre'nin önünde yer alıyor İran, ama ne acıdır ki Kasım Süleymani'nin cenazesinde izdiham çıkarıp birbirini öldürenler İranlılardı, İsviçreliler değil. Çünkü İran silah üretmek için bilim yapıyor, İsviçre anlamak için yapıyor. Dini de anlamak için bilim yapıyor, evreni de anlamak için yapıyor, tarihi de anlamak için yapıyor ve bunu halkına aktaracağı eğitim kurumlarını her seviyeden başlamak üzere kuruyor.

Keşke İran gibi olsak diyor bir de Celal Hoca, gerçekten çok yazık. Böyle büyük bir jeoloğun, bir Türk jeoloğunun tipik bir Amerikan aydını gibi tek yönlü analizler yapması üzücü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1AB9A40D5 -- 1 Nisan 2020; 2:29:59 >

• Yıllarca bizi kimler İran gibi olmayı ÖCÜ olarak gösterdiyse, bugün İran'dan geri olmamazın sebebi de işte bu zihniyettir.
    anlayana.
  • quote:

bunu sana veya hiçkimseye anlatmaya ihtiyaç duymuyorum, zaten olması gerektiği gibi iran bizden çok daha önde bilim olarak gördüğün gibi, biraz da neden böyle diye sen düşün hep biz düşünmeyelim, zaten anlaşamacağız boşuna tartışmaya da gerek yok ama gerçek ortada işte iran bizden bilim olarak daha önde olması gerektiği gibi, yanlış giden birşey yok.

Alıntıları Göster
    Türkçe'yi düzgün kullanamıyorsun, kendini yazarak ifade edemiyorsun. Noktalama işaretlerini ve diğer yazım kurallarından bahsetmiyorum sen cümle kuramıyorsun ve kendini ifade edemiyorsun, ivedilikle kitap okumaya başlamalısın. Kendini bana anlatmaya ihtiyaç duysan bile bunu yapamayacaksın, cümlelerini anlamak için birkaç kere okumak zorunda kalıyorum.

"Zaten olması gerektiği gibi İran bizden çok daha önde" demek nedir, İran'ın neden bizden çok daha önde olması gerekiyor? Ayrıca bunu sen neden normalleştiriyorsun ben ona takıldım. İran bizi sadece son 10 senede geçti, bu sana yanlış gelmiyorsa ben neden böyle düşünüyorum diye kendine bir sormalısın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Patavatlı

Türkçe'yi düzgün kullanamıyorsun, kendini yazarak ifade edemiyorsun. Noktalama işaretlerini ve diğer yazım kurallarından bahsetmiyorum sen cümle kuramıyorsun ve kendini ifade edemiyorsun, ivedilikle kitap okumaya başlamalısın. Kendini bana anlatmaya ihtiyaç duysan bile bunu yapamayacaksın, cümlelerini anlamak için birkaç kere okumak zorunda kalıyorum.

"Zaten olması gerektiği gibi İran bizden çok daha önde" demek nedir, İran'ın neden bizden çok daha önde olması gerekiyor? Ayrıca bunu sen neden normalleştiriyorsun ben ona takıldım. İran bizi sadece son 10 senede geçti, bu sana yanlış gelmiyorsa ben neden böyle düşünüyorum diye kendine bir sormalısın.

Alıntıları Göster
    yoo türkçem gayet yeterli, yazdıklarımı anlayamıyorsan senin için yapacağım gerçekten hiçbirşey yok..ama bir gerçek var iran senden önde

• quote:

yoo türkçem gayet yeterli, yazdıklarımı anlayamıyorsan senin için yapacağım gerçekten hiçbirşey yok..ama bir gerçek var iran senden önde

Alıntıları Göster
    Al oku bakalım, İran'la kendimizi karşılaştırdığımız site güvenilir mi değil mi kendin bak.
    https://www.sciencemag.org/news/2016/07/hate-journal-impact-factors-new-study-gives-you-one-more-reason?utm_source=sciencemagazine&utm_medium=facebook-text&utm_campaign=impactfactor-5531#

• Biz neden İran'dan geriyiz, sorusunu bakalım kim düşünecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1AB9A40D5

Yine Celal hocamız, yine Amerikan tipi uzmanlığıyla yapılmış bir yanlış tespit. İran direkt olarak askeri teknolojiye çevireceği, enerji alanında kullanacağı bilim ve mühendislik alanlarına iyi bir yatırım yapıyor, buna itiraza gerek yok. "İstersem atom bombası yaparım diyor, milletin ödünü koparıyor" sözü olayın özeti yani. Dikkat ederseniz listede social sciences, arts & humanities, psikoloji gibi alanlarda bizden bile aşağıda. Hatta 2018'de all subject areas'da İsviçre'nin önünde yer alıyor İran, ama ne acıdır ki Kasım Süleymani'nin cenazesinde izdiham çıkarıp birbirini öldürenler İranlılardı, İsviçreliler değil. Çünkü İran silah üretmek için bilim yapıyor, İsviçre anlamak için yapıyor. Dini de anlamak için bilim yapıyor, evreni de anlamak için yapıyor, tarihi de anlamak için yapıyor ve bunu halkına aktaracağı eğitim kurumlarını her seviyeden başlamak üzere kuruyor.

Keşke İran gibi olsak diyor bir de Celal Hoca, gerçekten çok yazık. Böyle büyük bir jeoloğun, bir Türk jeoloğunun tipik bir Amerikan aydını gibi tek yönlü analizler yapması üzücü.
    İsviçre ile kıyaslamana katılsam da, Şengör onların bilim yönünü kastettiğini düşünüyorum.
    Ali Demirsoy da zaten evrim teorisinin öğretildiğini ve bu yüzden iyi olduğunu açıklıyor.

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Bilim yönleri maalesef örnek alınması gereken bir şey değil bana kalırsa. Yani doğa bilimlerine yaptıkları birtakım yatırımları göz ardı edemeyiz, lakin bundan çok daha militarist olsa da bu tarz bir bilim anlayışını Kuzey Kore'de de görebiliriz. Yatırımları askeri teknoloji ve enerji üzerine. Bu iyidir-kötüdür demiyorum lakin bilim yapıldığı anlamına gelmiyor bana kalırsa. Bilim konuşmamız için özgür ve çoğulcu bir ortam lazım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.