Şimdi Ara

Çektiğim fotoğrafların kenarı neden flu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yüklediğim fotoğraflar da hem sağ hem sol kenar flu zoom olduğundan diyebilirsiniz ama zoom yapmadan da aynı , ışıktan dolayı derseniz zaten güneşliydi hava makine de mi sorun var yoksa lenste mi ki ? Kameram nikon d5100 lens 18-105 mm

• Fotograflarin f degeri kac? Mesela son fotografin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • diyaframı kıs. sallıyorum f3.5 ile çektiysen, f5.5 f7 f8 ile falan çek.
  • Bu duruma lensin vignetting kusuru sebep oluyor, açık diyafram değerlerinde belirgin olup diyafram kısıldığında azalır.
  • Vingetting : kenarlardaki kararmadır benim bildiğim. Kenarlardaki flulaşma-bulanıklık optik bozulma bir başka olay.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Vignetting

Şöyle de aratırsanız vingettin nedir hiç bir şey okumadan görerek anlamak dahi mümkün.
    https://www.google.com.tr/search?q=vignetting&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi0xubZiqbSAhVK1iwKHf43ALgQ_AUICCgB&biw=2560&bih=971

• f/5.6 değeri kusura bakmayın birazcık geç yazdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahsun494

f/5.6 değeri kusura bakmayın birazcık geç yazdım.

O zaman baska bir problem var.

Normalde netlediginiz yerle ayni uzaklikta olan yerler ayni netlikte, arka ve onde olan yerler flu gorunur.

Ama sizin baska bir sorun var. Farkli lensle deneme imkaniniz olursa sonuca daha cabuk ulaairsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende 18x105 kullanıyorum ama hele bahsettiğin diyaframlarda f/5,6-f/8,0 aralığı 18x105 için en iyi değerler araştırısanız çıkar zaten
    kenarlarda kararmada var gibi geldi bana üst ve alt köşelere doğru. özellikle fotoğrafın sağ bölgesinde bozumalar fluluk daha fazla. lensi hiç bir yere çartınız yada düşürdüğünüz oldumu ? bir yerde görmüştüm düşürülmüş ve zarar görmüş lenslerle çekilmiş fotoğraflar da benzer durumlar vardı.
    arkadaşın dediği gibi önce başka bir lensle deneyin yada lensi başka bir makinada çekmeyi deneyin 2 li sonuca varılır.

Not: bir yerde okumuştum lens kusurlarını en güzel düz beyaz bir zemin yada kağıda diyaframı en kısığa F/22 gibi çekip bilgisayarda zoom yaparak inceleyin diyordu bende denemiştim kıl bulmuştum temizleyince gitti :)
  • Bence de bu lenste aşırı bir bozulma var. Normal değil lensin bu hali. İstediği kadar en kötü optik kaliteyi verdiği diyaframda çeksin böyle bir sonuç verdiğini ben görmedim hiç bu lensin.
  • Ben de anlamadım. Bunu seneler önce 2. El almıştım. Tecrübe olmadığından büyük ihtimal bozuk ürün vermiştir. Ama dediğiniz gibi bir deneyeyim. Ama büyük ihtimal lensten dolayı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.