Şimdi Ara

Cat 6 kablo önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu konuda bilgili olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum.
    Modem ayarlarından baktığımda CRC hatasının çok fazla olduğunu farkettim,biraz araştırdım ve apartmanın içindeki kutudan gelen telefon kablosunun dandikliği parazitlenme yaratabileceğini öğrendim.
    Ardından telefon kablolarına baktım ve hakikaten standart dandik bir kablo geliyor evin içine.
    Kablo satan bir kaç site buldum ancak kalitelerinden emin olamadım,elektrikçilere de güvenmiyorum bakır diye ne kakalıyacakları belli değil.

Hangi markayı önerirsiniz ve hangi site üzerinden sipariş verebilirim? En üst katta oturuyoruz muhtemelen 40 50 metre işimi görecektir.

Çok sağolun şimdiden..

• Marka önemli değil herhangi biri olabilir ama cat6 kablo cat5 e göre daha pahalıdır 40-50 metre pahalı gelebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Marka önemli değil herhangi biri olabilir ama cat6 kablo cat5 e göre daha pahalıdır 40-50 metre pahalı gelebilir.

Nereden bulabilirim peki? Yönlendirebileceğin bir yer varmı?
    Cat 6 gereksizse acaba cat 5'e mi yönelsem.

Çok sağol !
  • cat5 ile cat6 kablo arasındaki fark cat6 kablo içinde ayrıcı folyoların olması bu nedenle parazitlerden daha az etkilenir.

Gittigidiyor, sahibinden.com tarzı sitelerden alabilirsin, tam istediğin boyutlarda olan satış bulamayabilirsin genelde 3-10 metre arası yada direk 300 metrelik rulo halinde satılıyor ama güvenilir satıcılara özel mesaj gönderirsen sana özel olarak istediğin boyutta kesip hazırlayıp satış açabilirler, 40 metre için kablo kalitesine göre tahmini 40-50 lira arası tutar.
  • Cat5e işinizi görecektir. Ben 110 metrede cat5e kullanıyorum, 20mbit vdsl2 abonesiyim, herhangi bir sorun yok bağlantımda.
  • Çok sağolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için.
    Peki son olarak önerdiğiniz bir marka var mı?
  • UTP ) Unshielded Twisted Pair : Kablolar herhangi bir korumaya sahip degildir. Bu sebeple manyetik ortamlardan etkilenir. Standart olarak kullanilan kablodur.

(FTP) Folded Twisted Pair : Kablolar Folyo bir malzemeyle ekstra olarak sarmalanmistir. Bu sebeple dis ortama dayanikli hale gelir. Bu tur kablolarinda ayrica her bakir kablo ciftinin ayrica aluminyum bir kaplama ile sarmalanmis modelleride bulunmaktadir.

(STP) Shielded Twisted Pair : Cat5/6/7 kablo icindeki her bakir kablo cifti ayri olarak aluminyum kaplama ile sarilmistir. Bu sayede ortamdaki manyetik alan girisimlerinden en az seviyede etkilenmesi saglanir.
    ________________________________________________________________________________________________________________________________

Kaliteli Metal Jack kullanılmalı topraklama görevi görür.

Kablolar ise :

Corning Cable
    Prysmian
    Nexans cable
    Hes

• quote:

Orijinalden alıntı: AL[e]N

UTP ) Unshielded Twisted Pair : Kablolar herhangi bir korumaya sahip degildir. Bu sebeple manyetik ortamlardan etkilenir. Standart olarak kullanilan kablodur.

(FTP) Folded Twisted Pair : Kablolar Folyo bir malzemeyle ekstra olarak sarmalanmistir. Bu sebeple dis ortama dayanikli hale gelir. Bu tur kablolarinda ayrica her bakir kablo ciftinin ayrica aluminyum bir kaplama ile sarmalanmis modelleride bulunmaktadir.

(STP) Shielded Twisted Pair : Cat5/6/7 kablo icindeki her bakir kablo cifti ayri olarak aluminyum kaplama ile sarilmistir. Bu sayede ortamdaki manyetik alan girisimlerinden en az seviyede etkilenmesi saglanir.
    ________________________________________________________________________________________________________________________________

Kaliteli Metal Jack kullanılmalı topraklama görevi görür.

Kablolar ise :

Corning Cable
    Prysmian
    Nexans cable
    Hes

STP kablo kısa menzil için en iyisi tabi ama bence gereğinden fazla bir yatırım olur. Bu arada başlığı arkadaşımızın konuyu güncellemesini dilerim. İnşallah kablolardandır ama bence düşük bir ihtimal.

• Genelde bu kabloların özelliği kullanım amacında tam işlevsellik gösterir, yani Ethernet bağlantılarında. DSL bağlantıları için de uygundurlar, düşük kayıplarından dolayı. Ancak pahalı olduklarından fazla pahalı markalara itibar etmeye gerek yok. Çünkü DSL ile kullanımda dağlar kadar fark olmayacaktır aralarında...
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Hocam kabloyu değiştirdiğim gibi başlığı güncelleyeceğim.Hiç merak etmeyin.
    Benim bu yola başvurmamın sebebi aslında '' packet loss '' sorunu.Bağlantım standar 8mbit'e kadar adsl,yaklaşık 6.75 7mbit bağlantı alıyorum,download ve upload'da sıkıntı yok ancak anlık paket kayıpları yüzünden oyun oynamak çoğu zaman eziyet oluyor.Bende bunun parazitlenme sonucundan kaynaklandığına karar verdim.Deneyeceğim görücem.
    Çok enteresan bir durum var ayrıca: Örnek PS3 ile online bir oyun oynarken eğer PC(ethernet ile bağlı) internette hiç işlem yapmasa da bağlıysa PS3 te packet loss oluyor.
    Aynı şekilde PC'den oyun oynarken örnek:dota 2,cs go yine packet loss yaşıyorum.
    Modemi kapatıp aç kapatıp aç bazen sorun ortadan kalkıyor ama bu tamamiyle şans da olabilir,anlamadım gitti.Gündüz vakti sorun daha büyük ancak akşamları biraz düzeliyor.
    Belkide etraftaki dükkanların hatta yüklenmesi de etken oluyordur bilemiyorum.En güzeli dediğim gibi kaliteli bir kablo ile test etmem olacak.Yüklenme var ise en azından benim apartmandan yukarı çıkarken parazitlenmeye en aza indirmek sorunumu belki çözebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Genelde bu kabloların özelliği kullanım amacında tam işlevsellik gösterir, yani Ethernet bağlantılarında. DSL bağlantıları için de uygundurlar, düşük kayıplarından dolayı. Ancak pahalı olduklarından fazla pahalı markalara itibar etmeye gerek yok. Çünkü DSL ile kullanımda dağlar kadar fark olmayacaktır aralarında...

Sis651 sağolun verdiğin bilgiler için.
    O zaman çok araştırmama gerek yok herhalde,CAT6 veya CAT5 olduğuna güvendiğim herhangi bir marka işimi görecektir.
    Şimdi sıra geldi 300m rulo yerine 40 50 metre satmaya razı bir satıcı bulmaya :)
  • AL[e]N kullanıcısına yanıt
    Alen madem bu yola baş koydum en mantıklısı bence en kalitelesini almak.Yani STP olanlardan.Şu an güncel kablolar Apartman boşluğundan aşağa doğru iniyor,o kadar dandik iş yapmışlarki tonla bant iç içe,leyim bile yapılmamış,sarıp gitmişler.
    Sorun eğer kablodan değilse bu şekilde en azından İSS'e daha rahat yüklenebilirim.
  • faydasını görürsün gibime geliyor kablo önemli sonuçta, 20 senelik ipince kablo nere cat5 nere
  • bi soruda ben sorayım: sol 20mbt. kullanıyorum ve modemle xbox'a ve bilgisayara cat5 kablo döşeli ben kabloları cat6 ile değiştirsem bağlantıda iyileşme olur mu? ping 35'in altına inmiyorda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lazseyfo kullanıcısına yanıt
    35 ms ping süresi fps oyunları için bile oldukça iyi ve yeterli daha düşük ping süresini neyden rahatsız olduğun için istiyorsun anlamadım.Ayrıca soruna gelecek olursak ping süresinde iyileşme olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

35 ms ping süresi fps oyunları için bile oldukça iyi ve yeterli daha düşük ping süresini neyden rahatsız olduğun için istiyorsun anlamadım.Ayrıca soruna gelecek olursak ping süresinde iyileşme olmaz.

aslında derdimi anlatamadım. ben trabzondayım ve ping ankara olarak test ediyorum.sorun şuki yurt dışı merkezler üzerinden test ettiğim zaman ping 175 /200 civarı çıkıyor,oynadığım oyunların çoğunun server'leri avrupada,doğal olarak bu değerler oyun için işkenceye dönüyor.yani istanbul'daki bir oyuncunun bile bariz avantajı var.kablonun ping için bir faydası yoksa benim yapabileceğim bi şey varmıdır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fark olmaz boş yere değiştirmeyin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.