Şimdi Ara

Casio Edifice-Domuz Derisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Casio'nun bu modelini almaya karar vermiştim ki, domuz derisi olduğuna dair bir yorum okudum.Amazon'dan bu saatin özelliklerine baktığımda da "pig skin" yazıyor.Doğruluğu nedir bunun?

http://www.hepsiburada.com/casio-ef-336l-7avdf-erkek-kol-saati-p-SAEF336L7AVDF?magaza=fashionfest

• Sen nasıl bir kafa yapısına sahipsin ? Bütün helal olan şeyler kuranda yazıyor mu ki o yazsın ? Kuran'da havuç yemek helaldir yazıyor mu ? Yazmıyor o zaman havuç yemek haram mı ?

Domuz derisi haramdır ifadesi Kuran'da hiçbir şekilde geçmez. Al bak kalın yazdım belki anlarsın bu sefer. Geçiyor diyorsan at bakalım ayeti görelim.

Boş boş konuşma.
  • Amazon yazdıysa doğrudur h.ocam
  • Ayıp ya o zaman, kaç tane Müslüman bilmeden domuz derisi takıyor o halde:(
  • Domuz eti yemek haram. Domuz derisinden yapılmış bir saati kullanmak da mı haram ?..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Victor Branco

Domuz eti yemek haram. Domuz derisinden yapılmış bir saati kullanmak da mı haram ?..

Domuz bütünüyle haram kardeşim Müslüman'san.
  • __SpartacuS__ kullanıcısına yanıt
    Alakası bile yok sadece yenmesi yasaktır. Kur'an'da sadece yenmemesi gerektiği söylenir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cenkakay08 C kullanıcısına yanıt
    Domuz derisi dahil bütünüyle haramdır. Bu tarz hassas konularda bilip bilmeden konuşup fetva verirseniz günaha girersiniz.

• Fetva falan verdiğim yok Kur'an'da olan şeyi söylüyorum , sanırım senin kaynağın Kur'an değil .

Domuz derisinin helal olduğunu ifade eden ayeti at bana.

Kaynak kaynak deyip duruyorsun, söylediğini kanıtlayacak bir ayet biliyorsundur umarım.

• Sen nasıl bir kafa yapısına sahipsin ? Bütün helal olan şeyler kuranda yazıyor mu ki o yazsın ? Kuran'da havuç yemek helaldir yazıyor mu ? Yazmıyor o zaman havuç yemek haram mı ?

Domuz derisi haramdır ifadesi Kuran'da hiçbir şekilde geçmez. Al bak kalın yazdım belki anlarsın bu sefer. Geçiyor diyorsan at bakalım ayeti görelim.

Boş boş konuşma.
    Öncelikle fazla atarlanıyorsun, ona bir dikkat et.

Kuranda domuz eti yemek haramdır da yazmaz, direkt olarak hınzır haramdır diye geçer. Bu cümle domuzun eti, jelatini, yağı, tırnakları, derisi yani her şeyini bir bütün olarak kapsar. Derisi de diyanetin açıklamasına göre insan derisi gibi kat kat olduğu için ve tabaklayarak temizlenmesi mümkün olmadığı için kesinlikle haramdır. Yok ben diyanetin fetvasına uymuyorum deyip, kendini resmi din kurumundan daha büyük görüyorsan böyle devam et. Ayrıca anladığım kadarıyla domuz derisi bir eşyan falan var ve yaptığın yanlışa kuranı alet ederek kılıf uydurmaya, kendi kendine haram helal belirlemeye çalışıyorsun. Yaptığın şey elfazı küfüre girer eğer inanıyorsan dikkat et.

Fakihlerin büyük çoğunluğu domuz derisinin tabaklanması halinde bile kullanılamayacağı, alınıp satılamayacağı kanaatindedir. Onların gerekçelerini Halebî-i Kebir adlı fıkıh kitabı açıklamaktadır. Kitapta şu ifadeler geçer: "Domuz besmeleyle kesilse bile eti ve derisi temiz olmaz. Çünkü o her şeyiyle necistir.

Allah Teâlâ bu hususta şöyle demiştir: "( ولحم الخنزير فإنه رجس) ... domuz eti ki, o gerçekten iğrençtir[7].” Burada "o" zamiri ile ete değil, domuza işaret edilmektedir. Denilebilir ki, "Zeydin oğluyla karşılaştım ve onunla konuştum." ifadesinde olduğu gibi cümle içindeki tamlamada (izafet) tamlanan (muzaf) kastedildiğinden ayette geçen "o" zamirinin eti göstermesi gerekir." Ama bu, her yerde böyle olmaz, karineye göre değişiklik olabilir. "Allah"ın ahdini, Ona yeminle söz verdikten sonra bozanlar..." (Bakara 2/27) ayetinde "o" zamiri tamlayan durumunda (muzafün ileyh) olan Allah lafzını göstermektedir. Ayet, "onu yeminle sağlamlaştırdıktan sonra" şeklinde de anlaşılabilir. Bu defa da "o" zamiri tamlanan (muzaf) durumunda olan ahd lafzını gösterir. "Allah'ın nimetine şükredin, eğer yalnız ona ibadet ediyorsanız ." ayetinde "o" zamiri tamlayan durumunda olan Allah lafz-ı celalini gösterir; çünkü tamlanan durumunda olan nimet kelimesini göstermesi uygun değildir. "Zeydin oğluyla karşılaştım ve onunla konuştum." ifadesinde "o" zamiri oğul kelimesini gösterir, çünkü karşılaşılan kişi odur. Bizim üzerinde durduğumuz konu, zamirin tamlayanı da tamlananı da göstermeye uygun olması açısından "Allah"ın ahdini, Ona yeminle söz verdikten sonra bozanlar..." ayeti gibidir. Burası da ihtiyatlı davranmayı gerektiren bir yerdir. O zaman zamirin ihtiyatlı tarafı gösterir biçimde kabul edilmesi vacip olmuştur. O da daha kapsamlı olması sebebiyle tamlayan (muzafün ileyh) durumunda olan domuz kelimesidir. Domuz derisi tabaklanacak olsa, zahir'ur-rivâyede[8] onun temizlenmeyeceği görüşü nakledilmiştir. Bütün fakihlerin görüşü de böyledir. Yukarıda geçtiği gibi domuz her şeyiyle (ayni) necistir.

Bir de derisi tabak kabul etmez. Çünkü insan derisi gibi kat kattır.

• Kuran'ı alet ederek mi ? Benim tek kaynağım vardır o da Kuran. Diğer şeyler beni ilgilendirmez. Kendine müslüman diyen biri Allah'ın kitabıyla kendi arasına bir şey sokmaz.

Ayrıca domuz derisini takınca onu yemiş sayılmazsınız.

Bu arada içinde domuz derisi bulunan bir eşyam yok. Olsaydı da gelip burada onu meşrulaştırmak veya tam tersini yapacak değilim. Benim için Kuran'ın dediği önemlidir, sizlerin değil.
    Size hayırlı akşamlar o zaman hocam.

Bilgilendirme için de teşekkür ederim, ben domuz derisini takınca yemiş sayılırız zannediyordum.

• Domuz derisi olduğuna eminmisniz gerçekten? Casio'nun sitesinde imitasyon deri yazıyor. Umarım değildir çünkü bu saat çok hoşuma gitti.
    Kuranda gusul tarif edilmez. Cenabet gezmiyorsunuzdur umarim. Tek kaynaginiz kuran ya! O bakimdan yazdim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.