Şimdi Ara

Capitalism 2 (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
1
Favori
18.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bunda marketlerde sattığımız malların fiyatını otomatik ayarlayanb bişey yokmu
    çok uğraştırıyor
  • Headquarter da COO alacaksın. Yüksek bir maliyeti var ama getirirsi çok fazla en azından senin dediğin bu yükü alıyor.
  • ya ben bunu kuzenimden aldım kurdum

entrepreneur campaignde tutoriali geçemiyorum 57 milyon dolar yapabildim kaç sene veriyordu bilmiyorum da. 95 milyon dolar istiyor sanırım. nasıl yapıcaz biraz taktik verin. işletme okuyorum ingilizcem de iyi. sık sık fiyatları kontrol ediyorum. zarar eden yerlerde fiyatları aşagı cekiyorum. o kadar denedim en yuksek 57milyon dolara ulaşabildim. daha yükseltemedim.
  • Hangi campaign bilemiyorum. 97 milyon paramı yapman lazım yoksa borsa değerinimi 97 ye çıkarman lazım. Para çok kolay. Bir tane odun madeni tut kalitesi yüksek. Sonra dükkanı kurmayı düşündüğün yere yakın bir yere yatak fabrikası kur sonra dükkanda satmaya başla. Tabi internal sale mutlaka olsun. Kimse senin malını alamasın. Sen kendin üret kendin sat en yüksek geliri bu şekilde elde edersin. Eğer sağda solda millet ucuz ara ürün yada hammadde satıyorsa onları birleştirip son ürün haline getir ve satışını kendin yap. En önemli şey ürünün üretende satanda sen olursan en yüksek geliri alırsın. Eğer çevrende herhangibirşey üretebilen yoksa en iyi başlangıç ürünü leather wallet yada yatak(benim favorim). Bunları iyi bir şekilde kurarsan sonra istediğin sektöre rahat girersin. Söylemeyi unuttum satışların arttıkta sonra mutlaka marketing işine gir. Reklam için yaptığın harcamalar sana çok daha fazlasıyla geri döner.

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafa72

Hangi campaign bilemiyorum. 97 milyon paramı yapman lazım yoksa borsa değerinimi 97 ye çıkarman lazım. Para çok kolay. Bir tane odun madeni tut kalitesi yüksek. Sonra dükkanı kurmayı düşündüğün yere yakın bir yere yatak fabrikası kur sonra dükkanda satmaya başla. Tabi internal sale mutlaka olsun. Kimse senin malını alamasın. Sen kendin üret kendin sat en yüksek geliri bu şekilde elde edersin. Eğer sağda solda millet ucuz ara ürün yada hammadde satıyorsa onları birleştirip son ürün haline getir ve satışını kendin yap. En önemli şey ürünün üretende satanda sen olursan en yüksek geliri alırsın. Eğer çevrende herhangibirşey üretebilen yoksa en iyi başlangıç ürünü leather wallet yada yatak(benim favorim). Bunları iyi bir şekilde kurarsan sonra istediğin sektöre rahat girersin. Söylemeyi unuttum satışların arttıkta sonra mutlaka marketing işine gir. Reklam için yaptığın harcamalar sana çok daha fazlasıyla geri döner.

hocam bahsettiginiz gibi birşey yok benim oynadıgım bölümde. sadece retailer açabiliyorum. ya da satılık olan fabrika mansion vs gibi şeyleri alabiliyorum. 95milyon dolarlık annual profit elde etmemi söylüyor. fakat daha başarabilmiş degilim 57den yukarıya cıkartamadım verdigi süre dahilinde.

• Dediğin campaign i buldum. Çok zor değil 3 tane dükkan açtım 1 yılda bitti. Bir tane jewelry and watch store açtım orda altın yüzükle saat sattım. Diğer şehirde bir tane oyuncak dükkanında video console bir tane de computer store da notebook sattım. Notebook iyi kar getiriyodu. Ona biraz reklam yatırımı yaptım. Sonra hızı max yaptım 1 dakikada oyun bitti. Sende farklı şeyler satarak deneyebilirsin.
  • hocam benim oynadıgım oyunda mı sıkıntı var bilmiyorum ama. ben sana şöyle anlatayım

şimdi ilk şuraya tıkla buraya tıkla gibiisnden bişiler sölüyor. ondan sonra menuyu falna tanıtıyor.

daha sonra oyunu sana bırakıyor. retailer acıyorum. seaporttan satabilecegim ürünler ekmek cikolata fotograf makinesi şurup sigara birkaç tane daha var. başka birşey göremedim.

bir retailer da bir tane ürün satmayı denedim öyle kazanç vermedi. 4er tane denedim bu defa bazısı yuksek kazanç bazısı zarar veriyor. bakıyorum talep azalıyor fiyatı aşşa çekiyrum. satışlar yukseliyor bu defa fazla kazanamıyorum. yani o sürede bir türlü geçemedim. bir daha deneyecegim yarın.

reklam yatırımı nereden yapıyorsun? tv ile radyoyu aldım bi keresinde bu bölümde iyi bi zarar vermişlerdi

• Bu 2 nolu campaign i diyosun değilmi 30 milyon$ la başladığın. Anladım o yazılara hiç bakma. ESC tuşuna basıp menüyü aç. Skip tutoriala bas. Sonra 0(sıfır) a basıp hızı sıfırla. 2 şehir var o campaign de. Her iki şehirdede 3 tane seeport var. haritada C harfi ile gösteriliyor. Önce satmak istediğin malı belirle. Sonra o ürüne özel store lardan bir tane en pahalı(haritadaki en açık sarı yerler) yere koy(Satış daha hızlı yükselir). En pahalı store ları kullanma onlar gerelsiz. Dediğim gibi mesela ilaç satacaksan drug store da yada laptop satacaksan computer store da sat. Department store yada Megastore larda satma. Bu şekilde dediğim 3-4 ürünü öneririm. Gördüğüm kadarıyla en iyi satılacaklardan bir kaçıydı onlar. Ben kolay kolay bir markette 1 üründen fazla koymadım. Store içindeki düzeni ona göre ayarlıyorum bir örnek gönderiyim. Onadan sonra Purchase unit lerden ne alacağını seçip bırakıyosun. satışlar yükselince reklama başlarsan. Bazı ürünlerde reklam çok fazla bir getiri yapmaz. Mesela Altın yüzük. Ama mesela deri ürünlerde reklam kazancı kat kat artırıyor. Bu şekilde dene sorun olursa yine sorabilirsin. Hem yeni başlayan arkadaşlarda buradan bilgi alırlar.
     Capitalism 2

• quote:

Bu 2 nolu campaign i diyosun değilmi 30 milyon$ la başladığın. Anladım o yazılara hiç bakma. ESC tuşuna basıp menüyü aç. Skip tutoriala bas. Sonra 0(sıfır) a basıp hızı sıfırla. 2 şehir var o campaign de. Her iki şehirdede 3 tane seeport var. haritada C harfi ile gösteriliyor. Önce satmak istediğin malı belirle. Sonra o ürüne özel store lardan bir tane en pahalı(haritadaki en açık sarı yerler) yere koy(Satış daha hızlı yükselir). En pahalı store ları kullanma onlar gerelsiz. Dediğim gibi mesela ilaç satacaksan drug store da yada laptop satacaksan computer store da sat. Department store yada Megastore larda satma. Bu şekilde dediğim 3-4 ürünü öneririm. Gördüğüm kadarıyla en iyi satılacaklardan bir kaçıydı onlar. Ben kolay kolay bir markette 1 üründen fazla koymadım. Store içindeki düzeni ona göre ayarlıyorum bir örnek gönderiyim. Onadan sonra Purchase unit lerden ne alacağını seçip bırakıyosun. satışlar yükselince reklama başlarsan. Bazı ürünlerde reklam çok fazla bir getiri yapmaz. Mesela Altın yüzük. Ama mesela deri ürünlerde reklam kazancı kat kat artırıyor. Bu şekilde dene sorun olursa yine sorabilirsin. Hem yeni başlayan arkadaşlarda buradan bilgi alırlar.
     Capitalism 2

hocam bu campaignden bir evelki campaign. aslında 2. campaign açıldı. fakat ben tam anlamıyla geçip devam etmek istiyorum. oyunu tam anlamıyla ögrenmek için.

üşenmiyorsun resim bile ekliyorsun yardımcı olmaya çalışıyorsun. sana ne kadar teşekkür etsem azdır hocam. eyvallah.

EDIT: hocam "basics & retail" tutorialin adı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cannavaro1903 -- 16 Şubat 2010; 2:45:20 >

• ya arkadaslar ben oyunu gordum ındırdım oynamaya calıstım fakat supermarket harıc hıc bır kurulusumu kara gecıremedım fabrıkada bır sey uretemıyorum fabrıkaya girdigim zaman sag alttakı beyaz kutucukları ne yerlestırmem gerekiyor?yardımcı olursanız cok sevınırım
  • konuyu hortlaşmış gibi oluyorum çözünürlük ve dil yaması gibi eklentileri var mı acaba oyunun ?
  • reklam olmasın diye isim yazmadıda bir oyun çeviri sitesinde türkçe çalışması başlamış. ama çözünürlüğe hala bi çare yok :(
  • arkadaşlar bu oyunu internet üzerinden multiplayer oynama imkanımız yokmu yaa
  • süper oyun yükledim baya sarıyor insanı keşke 3ü yapsalar
  • quote:

Bu 2 nolu campaign i diyosun değilmi 30 milyon$ la başladığın. Anladım o yazılara hiç bakma. ESC tuşuna basıp menüyü aç. Skip tutoriala bas. Sonra 0(sıfır) a basıp hızı sıfırla. 2 şehir var o campaign de. Her iki şehirdede 3 tane seeport var. haritada C harfi ile gösteriliyor. Önce satmak istediğin malı belirle. Sonra o ürüne özel store lardan bir tane en pahalı(haritadaki en açık sarı yerler) yere koy(Satış daha hızlı yükselir). En pahalı store ları kullanma onlar gerelsiz. Dediğim gibi mesela ilaç satacaksan drug store da yada laptop satacaksan computer store da sat. Department store yada Megastore larda satma. Bu şekilde dediğim 3-4 ürünü öneririm. Gördüğüm kadarıyla en iyi satılacaklardan bir kaçıydı onlar. Ben kolay kolay bir markette 1 üründen fazla koymadım. Store içindeki düzeni ona göre ayarlıyorum bir örnek gönderiyim. Onadan sonra Purchase unit lerden ne alacağını seçip bırakıyosun. satışlar yükselince reklama başlarsan. Bazı ürünlerde reklam çok fazla bir getiri yapmaz. Mesela Altın yüzük. Ama mesela deri ürünlerde reklam kazancı kat kat artırıyor. Bu şekilde dene sorun olursa yine sorabilirsin. Hem yeni başlayan arkadaşlarda buradan bilgi alırlar.
     Capitalism 2

Konuyu tekrar yukarı çıkardım ama bu ürüne özel store açmayı nasıl yapaıyorsun arkadaşım.Bende store olarak 1 tane seçenek var ??

• süper bir oyunda türkçe yaması yok işte bi yerden sonra tıkanıyorum devam edemiyorm :S
  • isimden dolayı bana itici geldi ama merak ettim, indiriyorum
  • Artık Türkçe destekli oyunlar gelmeli.
  • Sömürün

• quote:

Konuyu tekrar yukarı çıkardım ama bu ürüne özel store açmayı nasıl yapaıyorsun arkadaşım.Bende store olarak 1 tane seçenek var ??

sen büyük olasılık öğrenme campaignleri oynuyorsundur, onlar sadece oyunu öğretmeyi amaçladklarından çoku özellik onlarda yoktur. custom game'den de başlıyabilirsin serberst takılırsın süre sınırı yok, hedef yok falan...

Seneler evvel almış olduğum ilk level dergisinde incelemesini okuyup başlamıştım oynamaya, hatta o sayıyı worms armageddon demosu veriyor diye almıştım sanırım ahah, heygidi... :p

Öncelikle oyun günümüz oyunlarına nazaran ilk başlarda biraz karışık görünebilir ama ana faktörleri öğrendikçe zevkli hale falan gelmez, bi sürü incik cincik işlerle uğraşmayı seviyorsanız bi deneyin, yoksa sene olmuş 2011 ahaha hala capitalism lolol :D

Herneyse, banane ille de oynicam ben diyenlere;
    Yeni başlıyacaklar yada bazı şeyleri anlamayanlar için bi kaç bişey yazayım

önizle sonrası peşinen edit
    Bir sürü typo vardır evet ama zaten uzun uzun yazmışım "for dummies" gibin, zaten kaç kişi okucak, uğraşasım da yok daha fazla şimdi ehuhe. Sorusu olan varsa elimden geldiğince yardımcı olabilirim ama

--
    Ürün satışında fiyat / kalite / malın marka değeri olmak üzere 3 farklı faktör var. Bu faktörler üründen ürüne, şehirden şehire (1-4 arası şehir olur oyunda) tamamiyle farklıdır.

Capitalism 2
    mesela bu resimdeki sigarayı ele alalım;

price -> fiyat -> %26
    quality-> kalite -> %15
    brand-> ürünün marka değeri -> %59

Görüldüğü gibi berlin şehrinde sigara satarken malın kalitesi (teknoloji ve kullanılan ham madde kalitesi) sigaranın fiyatını oldukça az etkiliyor, ama siz ne kadar reklam yaparsanız ( tv, gazete, radyo'ya aylık para ödeyerek) sizin sigaranızın değeri oldukça artıcaktır.
    Dediğim gibi bu değerler her şehirde, her üründe değişim gösterir. Ama genel olarak bakarsak şarap, sigara gibi ürünlerde malın değerini fiyat ve kaliteden ziyade, marka belirlerken. donmuş et (dana,kuzu, tavuk vs..) piyasasında ürünün markasından ziyade kalitesi ve fiyatı daha baskın olucaktır.

--
    ürettiğim ürün kalitesiz, limanlardan gelen ürünler bile daha kaliteli ne yapayım ?

Capitalism 2

Bi ürünün kalitesini etkileyen 2 farklı unsur vardır; kullanılan ham maddelerin kalitesi ve ürün teknolojisi.
    Ör, yukardaki resimde fotoğraf filminin kalitesini etkileyen faktörler var. (manufacturer's guide kısmında tüm ürünlere bakabilirsiniz) Gördüğünüz gibi ürünün kalitesini %80 oranında ürünün üretim teknolojisi etkilerken, kullanılan ham maddeler sadece %20 oranında etkiliyor. Yanisi eğer bu ürünü üretiyorsanız ve malınızın değerini arttırmak istiyorsanız önceliği ham maddelerin kalitesinden çok R&D center'larda para harcayarak ürünün kalitesini arttırmaya yönelmelisiniz. Günlük şise süt, altın yüzük gibi ürünlerde ise durum tam tersidir, siz teknolojiyi ne kadar arttırırsanız arttırın, ham maddelerinizin kalitesi kötüyse üreteceğiniz ürünün kalitesi de bi yere kadar olacaktır
    --

Ürettiğim birkaç farklı ürünüm var ve bunları kendi mağazalarımda satıyorum ama reklam giderleriyle uğraşmak, fiyatı arttırmak çok zaman alıyor.
    EN Bİ ÖNEMLİ OKU BENİ:
    Biraz palazlandıktan sonra (aşağıda anlatıcam) herhangi bi şehre şirket merkezini kurmalısınız (headquarters). Buradan yapabileceğiniz en önemli şey şirketinizin başına bir genel müdür atamak olucaktır (chief operating officer) Bu genel müdür oyundaki tüm ıvır zıvırla ilgenirken ( fabrikanızdaki yada mağazalırınızdaki ürünlerin kalite/marka değeri arttıkça fiyatların optimum düzeyde arttırılması, mağazalarınızdaki ürünlere reklam departmanı kurduysanız reklam giderlerini düzenlemek (aynı medya kuruluşuyla uzun süre çalışırsanız marka değerinizin artması çok yavaşlar) siz bir sonraki hamlenize kafa yorabilirsiniz. üssünüzden yapabileceğiniz daha başka şeyler de mevcut; diğer şirketlerden teknoloji almak, hisse senetlerinizin değerini arttırmak için para harcamak vs vs...

----

ürünün üretildği yer ve satıldığı yer arasında mesafe arttıça ürününüzün taşıma maliyeti artacak, dolayısıyla karınız azalacaktır. donmuş gıda gibi ürün fiyatının önemli olduğu ürünlerde bazen zararına satmak zorunda dahi kalabilrisniz...
    --

--
    Oyunda bazı ürünler var ki; özellikle oyunun başlarında henüz kimse üretime geçmemişken yaptığınızda tekel olarak kar yapması aşırı kolay olduğu için oyunun heyecanı falan kalmıyor

Bunlar "Leather wallet" ve "bed". bunlarla biraz para yapıp reklamla marka değerini arttırdıktan sonra (bkz: para basmaya başladıktan sonra) bi genel müdür atayıp en büyük kapasitede olanlardan öksürük şurubu, baş ağrısı ilacı ,cold tablets fabrikaları kurun, her şehre de bi eczacı(drug store) kökleyin reklamı verin tüm denetimi genel müdüre, ilk 2-3 aydaki reklam masraflarını kaldırabilecek bütçeniz varsa oyun tamamdır, bitti geçmiş olsun, gelsinparalar.com yeşil yeşil...

--

İlle de campaignleri bitircem derseniz, zarar etmeye mahkum/ihtiyaç fazlası fabrika yada alışveriş mağazalarınız yıkmaktan çekinmeyin.
    Örneğin eğer donmuş et üreten çiftlğiniz ve bunları satabileceğinz bi süpermarketiniz var ama bu süpermarket çok uzakta. Elinizde iki seçenek var; ya süpermakette satabileceğiniz diğer ürünlere yönelmeli, yada süpermarketi yıkıp çiftliğinize yakın başka bir süpermarket kurmalısınız (ben olsam çiftliğide, süpermarketi de yıkardım. ikisi de oyun başlarında zor kar eder sdfg) bu campaign başlarındaki kısııtlı paranızı dikkatli kullanıp, en kısa zamanda kara geçmeye bakın. Campaing oyunlarında özellikle başlarda kara geçmenin en kolay yolu diğer firmaların kendilerinin üretip, mağazalarında sattıkları -bol bol reklam vererek brand değerlerini arttırdıkları ürünlere yönelmenizdir.
    --
    çok yeniyim bu campaign başlarında diğer markaların sattığı "markalı" ürünleri nasıl bulucam.

Bu markalı/kaliteli ürünleri diğer şirketlerin mağazalarına bakarak bulabileceğiniz gibi resimde göreceğiniz gibi /tüm şehirleri göster, fabrikaları gösteri/ seçtiğinizde alt üst çubuklarına tıklayarak fabrikalara ulaşabilirsiniz. Campaignlerde yapay zeka çoğu zaman yüksek taşıma masrafları harcayarak başka şehirde üretim yapıp, başka şehirlerde reklam yaparak satış yapabiliyor.

Capitalism 2
    -fabrikada üretilen ürüne çift tıkladığınızda ürün hakkındaki bilgilere şehir şehir ulaşabilirsiniz, duruma göre rakip şirket hangi şehirde reklam harcaması yapıyorsa o şehirleri belirleyip, onunla aynı şehirde satış yapabilirsiniz. Bu durumda satacağınız ürünün fiyatını siz belirleyemezsiniz ama oyun başında milyonlarca dolar reklam masrafı etmeden direk kar edebileceksiniz.

Daha bir sürü ayrıntı var mesela, şehirlerin harcama düzeyleri, nüfusun buna etkisi ( 1milyon kişilik bi şehirde aynı kalite/marka değeri yüksek ürün 100$'a satılabilirken 5 milyon kişilik bi şehirde aynı ürünü 60$'a zor satabilirsiniz; fakat 1 milyonluk şehirde toplam pazar 2-3 milyon dolarla sınırlıyken 5 milyonluk şehirde aynı ürünün 15 milyon dolarlık bir pazarı olabilir)

ahem neyse borsa falan da var daha, kolay gelsin herkese

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.