Şimdi Ara

### Canon SX150 IS Ana Konu - Paylaşım & Genel Bilgi & Diğer ### (241. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8.951
Cevap
69
Favori
318.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 239240241242243
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Manzara fotoğraflarınız gayet güzeller, elinize sağlık. Yalnız manzara çekimlerinde f/8 değerinden pek şaşmayın. ISO80 ve ISO100 kullanılabilir ama değişken enstantane olsa daha iyi olur. Hele ki sabit bir yer varsa ya da üçayak kullanıyorsanız daha iyi olacaktır. Fotoğraflardaki basit kumlanmalar da böylelikle azalacaktır.
  • Hocam köyde olmak bence bazı noktada çok daha büyük bir avantaj. Şu an köye gitmeyi o kadar çok istiyorum ki... Açılın doğaya, ne hazineler var bilseniz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama köyde olacağım. Bir bisiklet bulurum. Sabah erken saatte çıkarım, akşam gelirim. Hiç de bıkmam. Doğayı zaten severim. Bence köy yeri diyip geçmeyin. Köy ortamında da bambaşka fotoğraflar çekilebilir. İnsanlar tarlada çalışırken vs.. Şu an bile aklımda bir sürü kadraj canlandı. Bence olaya iyi yönünden bakın. İnşaallah ramazan ayından sonra köye gideceğim nasip olursa. Fotoğraf bakımından bolluğa erişeceğimi hissediyorum nedense. Doğayı da seviyorsanız, rastgele çıkın, gezin. İnanın beklenmedik yerde beklenmedik kadrajalrla karşılaşacaksınız, garantisini veriyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: mavi_anahtar

Aslında düğünden ziyade nişan olacak 60-70 kişilik. Büyük bir ihtimalle ortam da küçük olacağı için flaşın yeterli geleceğini düşünüyorum ama gene de dediğiniz gibi benim de şüphelerim var iyi çekeceğinden. Ben zaten baştan arkadaşı uyardım mesuliyet kabul etmem diye tamam dedi . Çoğunlukla da video çekeceğim zaten bakalım yapacağız birşeyler :)

Bu arada baya uzak kaldım bu foruma yakında yeni fotoğraflarla görüşmek üzere diyelim :)

Pazarlığınızı yapmışsınız, o zaman sıkıntı yok. Siz bilirsiniz tabi. Eğer imkan varsa daha iyi bir makine ile çekim yapın.

Flaş iş görür diyorsanız sıkıntı yok. Videoda da ortam karanlık olursa sıkıntı çıkabilir. Fotoğraflar dlaş ile kurtarılabilir. Ama avsiyem, maksimuma ihtiyaç duymazsınız muhtemelen flaşda, kullanmayın maksimum. Zaten çok aşırı kaçıyor o zamna flaş. Bence en makul flaş ayarı orta ayar. Tabi bunu o an deneyerek garantileyin. İnşaallah güzel kareler yakalarsınız.

Paylaşımlarınızı bekliyoruz :)

• gentleman_ kullanıcısına yanıt
    Önerileriniz için teşekkür ederim. Bunları dikkate alıp ilerleyen günlerde yeni fotoğraflarımı eklemeye çalışacağım . Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

Malum köyde olunca anca bir lojmanda böyle kitap fotoları çekebiliyorum ama vallahi sizlere çok imreniyorum ,kuş,börtü,böcek,camii,gün batımı çekiyorsunuz ne güzel benim maalesef öyle bir şansım yok

Kuş, böcek, cami, gün batımı fotoğrafları çekmek çok da imrenilecek bir durum değil. Daha doğrusu siz ne tür fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız onlar imrenilen konular haline gelir. Şunu açıkça söyleyebilirim ki, fotoğraf başarılıysa benim için yeterlidir. Mesela sizin tür olarak pek beğenmediğiniz bu fotoğrafınız birçok kuş, böcek, cami, gün batımı vs. fotoğraflarından daha başarılı. Bu arada makro fotoğraflara karşı ilgili olduğumu gizleyemem. Eğer bir makro fotoğrafı görürsem sanki bir adım önde gibidir benim için. Ancak yine de bu konularda da olabildiğince objektif olmaya çalışıyorum.

• Valla hocam Muş/Korkut/Karakaledeyim.Öğretmenim malum çok zaman olmuyor olsa da maalesef sizin gözünüzde canlanan görüntüler burda çok yok hatta hiç yok.Lojmanımın önüne gelen 2 3 kaz ve koyunları saymazsak..Tasvir ettiğiniz köy ortamından çok uzağım ne siz sorun ne ben anlatayım anlayacağınız değişik bir yer burası
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikiziltoprak

Hissettiklerini anlıyorum........

Hocam hiç sorma onları. Adam fotoğrafçı, fotoğraf dükkanı var, bu işten para kazanıyor, ama makine otomatik modda. Kim ne derse desin, ben fotoğrafçıysam, kendime fotoğrafçı diyorsam otomatik mod kullanmam(nadiren kullanılabilir tabi, o kadar bir şey diyemem). Bi fotoğrafçıya gidip vesikalık çektiriyoruz. Photoshop'ta o kadar çok oynuyorlar ki nur yüzlü, pürüssüz, sanki makyaj yapılmış gibi bir suratın oluyor. Çoğu böyle. Dikkat edin, kimse beğenmez vesikalık fotoğraflarını. Çok oynuyorlar. Tabi istisnalar var. Ama çoğu fotoğrafçı böyle. Neden bu kadar oynarlar anlamıyorum. Adama özellikle diyorum, oynamayın, zaten sakal yok, iyice çocuk gibi oluyoruz sonra :) inadına yapar gibi bembeyaz yapıyor suratı. Ben bir daha gelir miyim sana? Gelmem. Ekipmanımı da oturtursam kendi vesikalığımı kendim çekeceğim. Alırım bi kumanda, basarım düğmeye, çatır çatır çekerim :) Neyse çok uçtum şu an :) Nasip olur bir gün inşaallah :)

• quote:

Orijinalden alıntı: gentleman_

quote:

Malum köyde olunca anca bir lojmanda böyle kitap fotoları çekebiliyorum ama vallahi sizlere çok imreniyorum ,kuş,börtü,böcek,camii,gün batımı çekiyorsunuz ne güzel benim maalesef öyle bir şansım yok

Kuş, böcek, cami, gün batımı fotoğrafları çekmek çok da imrenilecek bir durum değil. Daha doğrusu siz ne tür fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız onlar imrenilen konular haline gelir. Şunu açıkça söyleyebilirim ki, fotoğraf başarılıysa benim için yeterlidir. Mesela sizin tür olarak pek beğenmediğiniz bu fotoğrafınız birçok kuş, böcek, cami, gün batımı vs. fotoğraflarından daha başarılı. Bu arada makro fotoğraflara karşı ilgili olduğumu gizleyemem. Eğer bir makro fotoğrafı görürsem sanki bir adım önde gibidir benim için. Ancak yine de bu konularda da olabildiğince objektif olmaya çalışıyorum.

Kesinlikle ayrım yapmak babında söylemedim sadece çekim yapacak çok fazla mekanım yok.İmrendiğim nokta bu.Dediğiniz gibi düşünüp kompozisyonlaştırabildiğim fotolar daha cazip geliyor bana da ha keza makro fotolar da.

• quote:

Valla hocam Muş/Korkut/Karakaledeyim.Öğretmenim malum çok zaman olmuyor olsa da maalesef sizin gözünüzde canlanan görüntüler burda çok yok hatta hiç yok.Lojmanımın önüne gelen 2 3 kaz ve koyunları saymazsak..Tasvir ettiğiniz köy ortamından çok uzağım ne siz sorun ne ben anlatayım anlayacağınız değişik bir yer burası

Biraz sıkıntılıymış hocam. Olsun hocam, bazen oluyor bu tip durumlar. Benim de elim boş döndüğüm çok oldu. Ama sıkıntı değil, böyle böyle gelişiyoruz değil mi

• quote:

Önerileriniz için teşekkür ederim. Bunları dikkate alıp ilerleyen günlerde yeni fotoğraflarımı eklemeye çalışacağım . Saygılar.

Rica ederim. Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stainless..

quote:

Valla hocam Muş/Korkut/Karakaledeyim.Öğretmenim malum çok zaman olmuyor olsa da maalesef sizin gözünüzde canlanan görüntüler burda çok yok hatta hiç yok.Lojmanımın önüne gelen 2 3 kaz ve koyunları saymazsak..Tasvir ettiğiniz köy ortamından çok uzağım ne siz sorun ne ben anlatayım anlayacağınız değişik bir yer burası

Biraz sıkıntılıymış hocam. Olsun hocam, bazen oluyor bu tip durumlar. Benim de elim boş döndüğüm çok oldu. Ama sıkıntı değil, böyle böyle gelişiyoruz değil mi

Aynen artık memleketi döndüğüm zaman inş.Zira burda makineyi alıp dışarı çıksam "garımın gızımın " fotosunu çekiyor hoca diye şikayet ederler.Ama yılmak yok

• quote:

quote:

Hissettiklerini anlıyorum........

Hocam hiç sorma onları. Adam fotoğrafçı, fotoğraf dükkanı var, bu işten para kazanıyor, ama makine otomatik modda. Kim ne derse desin, ben fotoğrafçıysam, kendime fotoğrafçı diyorsam otomatik mod kullanmam(nadiren kullanılabilir tabi, o kadar bir şey diyemem). Bi fotoğrafçıya gidip vesikalık çektiriyoruz. Photoshop'ta o kadar çok oynuyorlar ki nur yüzlü, pürüssüz, sanki makyaj yapılmış gibi bir suratın oluyor. Çoğu böyle. Dikkat edin, kimse beğenmez vesikalık fotoğraflarını. Çok oynuyorlar. Tabi istisnalar var. Ama çoğu fotoğrafçı böyle. Neden bu kadar oynarlar anlamıyorum. Adama özellikle diyorum, oynamayın, zaten sakal yok, iyice çocuk gibi oluyoruz sonra :) inadına yapar gibi bembeyaz yapıyor suratı. Ben bir daha gelir miyim sana? Gelmem. Ekipmanımı da oturtursam kendi vesikalığımı kendim çekeceğim. Alırım bi kumanda, basarım düğmeye, çatır çatır çekerim :) Neyse çok uçtum şu an :) Nasip olur bir gün inşaallah :)

İnşallah..

• quote:

Aynen artık memleketi döndüğüm zaman inş.Zira burda makineyi alıp dışarı çıksam "garımın gızımın " fotosunu çekiyor hoca diye şikayet ederler.Ama yılmak yok

Doğru, siz de haklısınız. Ben tabi batılıyım, Çanakkale. Rahatım, tuzum kuru :) Rahat rahat konuşuyorum. Paylaşımlarınızı bekliyoruz hocam

Şu konuda o kadar çok kullanıcı var ki, ama çoğu bırakıyor bir süre sonra. Ya ortamı beğenmiyorlar, ya da fırsat bulamıyorlar. Devamlı kullanıcı olarak en eski ben varım şu an. Benden sonra gelen birkaç arkadaşla beraber yürütüyoruz konuyu. Katılım son 1-2 ayda fazlasıyla arttı ama paylaşımlar bazen az oluyor. Bugün mesela konu çok hareketli. Belki yarın kimse yazmayacak. Yani paylaşın, iyi kötü demeyin. Kötüyse, daha iyisini çekebilmeniz için yorumlar çok daha etkili ve hızlı olacaktır. İyiyse de gözümüz gönlümüz açılır :)

• quote:

quote:

Doğru, siz de haklısınız. Ben tabi batılıyım, Çanakkale. Rahatım, tuzum kuru :) Rahat rahat konuşuyorum. Paylaşımlarınızı bekliyoruz hocam

Şu konuda o kadar çok kullanıcı var ki, ama çoğu bırakıyor bir süre sonra. Ya ortamı beğenmiyorlar, ya da fırsat bulamıyorlar. Devamlı kullanıcı olarak en eski ben varım şu an. Benden sonra gelen birkaç arkadaşla beraber yürütüyoruz konuyu. Katılım son 1-2 ayda fazlasıyla arttı ama paylaşımlar bazen az oluyor. Bugün mesela konu çok hareketli. Belki yarın kimse yazmayacak. Yani paylaşın, iyi kötü demeyin. Kötüyse, daha iyisini çekebilmeniz için yorumlar çok daha etkili ve hızlı olacaktır. İyiyse de gözümüz gönlümüz açılır :)

Aynen hocam eleştirilere açığım kullana kullana öğreneceğiz ilerleyen zamanlarda daha çok foto eklemek ümidiyle...

• quote:

Hayırlı olsun, güle güle kullanın makinenizi

Merak ettikleriniz için konunun ilk sayfasındaki ilk mesaja bakınız, aradığınızı bulacaksınız... Merak ettiğiniz kısımları yazıyı okuduktan sonra sorabilirsiniz...

Çok teşekkür ederim.
    Bir kaç gündür takip ediyorum zaten sayfayı, gayet güzel bilgiler var.
    Makina gelince de artık denemelere başlarım
  • quote:

Kesinlikle ayrım yapmak babında söylemedim sadece çekim yapacak çok fazla mekanım yok.İmrendiğim nokta bu.Dediğiniz gibi düşünüp kompozisyonlaştırabildiğim fotolar daha cazip geliyor bana da ha keza makro fotolar da.

Tatil yakın hocam, sabredin. Oradaki şartları biliyorum az çok. Sizi de anlıyorum. İnşallah tatilde memleketinizde rahatça çekimler yapabilirsiniz.
  • quote:

quote:

Tatil yakın hocam, sabredin. Oradaki şartları biliyorum az çok. Sizi de anlıyorum. İnşallah tatilde memleketinizde rahatça çekimler yapabilirsiniz.

İnş bağa bahçeye bir atayım da kendimi artık kiraz,vişne,kayısı,elma ne denk gelirse

• quote:

Devamlı kullanıcı olarak en eski ben varım şu an. Benden sonra gelen birkaç arkadaşla beraber yürütüyoruz konuyu.

Zaten sürekli konuda aktif olan birkaç üye var. Eski üyeler pek uğramıyor, aslında biz yeni bile sayılırız. İlk üyeler ya konudan koptular ya da çekim yapmaktan vazgeçtiler ya da DSLR aldılar. Daha iyi makine alan birkaç üye biliyorum. Haliyle konuda aktif aralarında bizim de bulunduğumuz birkaç 2013 kullanıcısından başka kimsecikler yok gibi. Nerde o eski cüneytözbekli, emreli, bahadrlı günler. Birçoğu DSLR ya da aynasız aldı ve haliyle artık aramızda değiller. Gerçi bahadr arada fotoğraflarını paylaşıyor yine de. Bildiğim kadarıyla en eskimiz şu an o. Tabi network'u falan saymıyorum çünkü, o eskilerden ancak buraya pek uğramıyor. Forumda da görünmez oldu bu sıralar. Belki o da yeni bir fotoğraf makinesi aldı, kim bilir?

Darısı bizlere diyelim artık...

• quote:

quote:

İnş bağa bahçeye bir atayım da kendimi artık kiraz,vişne,kayısı,elma ne denk gelirse

Bağ demek bahçe demek, makro demek Tabi güzel manzara tadında fotoğraflar da çekme şansınız olacak ama aklıma ilk gelen tabi ki makro çekimler.

• quote:

quote:

quote:

Bağ demek bahçe demek, makro demek Tabi güzel manzara tadında fotoğraflar da çekme şansınız olacak ama aklıma ilk gelen tabi ki makro çekimler.

Valla Çorum'da manzaralık foto pek çıkacağını sanmıyorum ama makro çekmeye çalışacağım

• 
Sayfa: önceki 239240241242243
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.