Şimdi Ara

Canon Eos M3.........Testler, Deneyimler, Fotoğraflar......... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
1
Favori
5.321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben M3 modelini biraz hayal kırıklığı olarak görüyorum. M e göre ciddi bir yenilik olmadığı gibi 1 sene önce piyasaya çıkan ve aynı fiyat bandındaki a6000 in hala gerisinde kalmış bir gövde bence
    zaten apsc sensörlü bu tip aynasızlarda Sony Samsung kapışırken araya giriş yapan Canon'un M ve M2 den sonra artık A6000 ve NX500 e göre daha ciddi bir model çıkartmasını beklerdim

Bugün artık 4,2 FPS hız bir aynasız için çok düşük değil mi?.. hele bir sene önce piyasaya çıkmış rakibi 11 fps diğeri 9fps sunarken..
    Sensör başarısı da rakiplerinin üzerinde olmayıınca imaj kalitesi olarak diğerlerinden daha iyi sonuç verme ihtimali de yok..

diğer taraftan m4/3 retro dizayn Lumix GX8 ve Olympus OMD EM10.. gibi modeler de varken Canon'un aynasız pazarında işi zor sanki
    belki de bu yılı boş geçmeyelim asıl bombayı patlatana kadar piyasayı boş bırakmayalım diye düşünüyorlar..:)

Kısacası Mevcut rakiplerine bakınca, elinde önceden ef-m lens olmayan ve sıfırdan bu tip bir aynasız almak isteyen birini cezbedecek bir gövde gibi durmuyor.
    Bence tabi.

• Canon turkiye testi yapmanıza izin vermiyormu hocam. Sonuçta aşağı tükürsen sakal yukarı tukursen bıyık durumu olabilir işler karıştı galiba. Yoksa siz simdiye 100 kere paylasimda bulunurdunuz.
    Benim lensin şu an kargo şubesinde bekliyor şu testi yapında bizde eğer efs ler daha kötü performans sergiliyorsa efm le değiştirelim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazmıştım, testler devam ediyor.
    Ancak sizin acil durumunuz nedeniyle ilk tespitlerimi yazayım siz ona göre istediğinizi yapın.

Keskinlik açısından, 11-22mm ve 22mm pancake lensler başa baş önde,
    sonra ef-s 55-250mm geliyor, etkili ama dikkat, netlemeyi zaman zaman kaçırıyor
    18-55mm kısa odakda iyi, ama 55mm de vasat
    en kötüsü 55-200mm, ben beğenmedim.

dikkat, bu değerlendirme bu dört lens arasında yapılmıştır, başka model ve markaları bilmem.

55-200mm beğenseydim, ef-s 55-250mm satıp onu alacaktım, ama sonuçlar ve plastik bayonetli oluşu nedeniyle vazgeçtim.

oldumu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pexo P kullanıcısına yanıt
    2012 yılında piyasaya çıkan M modeli ile 2015 model M3 aarasında dağlar kadar fark var, yanılıyorsunuz.
    Makinalrı incelemeden yorum yapmayın lütfen.
    Sony samsung kıyaslamadan, M ile M3 arasındaki farkları yazayım, tekrar bir yorumda bulunun.
    18mp......24mp çözünürlük
    digic5........hybrid digct6 işlemci
    31 af noktası......49af noktası
    6 kez iyileştirilmiş af hızı
    wifi
    nfc
    54 çekim modu
    vs......

Ayrıca size bir bilgi vereyim,
    internette okuduğum uzman görüşü.

Bazı firmalar, çekim hızını arttırabilmek için değişik yöntemlere başvuruyormuş,
    bu yöntemlerde, resim kalitesini düşürerek, 9-11-14 fps ye çıkıyorlarmış,
    bu teknik samsung, sony, fuji vs hangi makinalarda var bilmem, siz bakarsınız.
    Bu nedenle, resim kalitesinden vazgeçmeyen canon, orta seviye makinalarında bu 4.2-4.5fps hızı geçmiyor sanırım.
    Benim içinde önemli olan kalite,
    sonuçta futbol maçında peşpeşe 11 kare almak gibi bir derdim yok,
    4 adet yetiyor....

iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 1 Eylül 2015; 23:15:39 >

• Oldu benimde merak ettiğim şey 55_200 un 55_250 karsisindaki performansıydi çünkü daha öncede yazdığım gibi farklı fotoğraflar üzerinden yaptığım incelemelerde efm lensler (22 mm ve 18_55 i kast etmiyorum bu iki lens basarili) başarısız görünüyor ama bu çok rasyonel bir kıyaslama şekli degil o yüzden yarın canon Türkiyeyi arayip 11_22 yi denemek maksadıyla isteyeceğim inşallah gönderirler. Efs 10-18 ve efm 11_22 kiyasi çok iyi olur bir çok kişinin işine yarar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 1 Eylül 2015; 23:19:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu rapid fire veya burst mode denen çoklu çekime ait bir kaç örnek buldum yazayım dedim.

Sony A77, gerçek 24mp de 12 fps çekiyormuş,
    ama ondan hızlısı var,
    Pentax K20d, 21 fps çekiyor,
    ama nasıl?
    işte püf noktası, çözünürlüğü 1.6mp düşürüyor, yani sensöre tüm resmi vermiyor 1/8 ü kadar alana veriyor böylece az işlemci gücü 21 fps çekiyor.
    Aslında 14mp bu makina saniyede 3 foto çekme hızına sahipmiş.
    Canon M3 24.2 mp ile 4.2 fps çekiyorsa ne denirki?

sanırım anlatabildim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 1 Eylül 2015; 23:47:47 >
  • maharetin makinada değil, çekende ve photoshopta işleyende olduğu bir foto.

350d ile çekilmiş (8mp ile 2.8 fps çoklu çekim özelliği var)

Canon Eos M3.........Testler, Deneyimler, Fotoğraflar.........

Önemli Not;
    Nedense ülkemiz tam bir dingonun ahırına döndü,
    forumlara tesim koyma siteleri bir bir yok oluyor,
    kimi paralı hale gelmiş,
    kimi artık hizmet veremeyecek kadar şişmiş,
    kimi de TC mahkemelerince YASAKLI olarak engellenmiş....
    Haliyle eski resimlerimizde görünmez olmuş.....

Ne olacak bu ülkenin hali,
    resim koymak için binbir takla atıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 1 Eylül 2015; 23:49:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mimleon

maharetin makinada değil, çekende ve photoshopta işleyende olduğu bir foto.

350d ile çekilmiş (8mp ile 2.8 fps çoklu çekim özelliği var)

Önemli Not;
    Nedense ülkemiz tam bir dingonun ahırına döndü,
    forumlara tesim koyma siteleri bir bir yok oluyor,
    kimi paralı hale gelmiş,
    kimi artık hizmet veremeyecek kadar şişmiş,
    kimi de TC mahkemelerince YASAKLI olarak engellenmiş....
    Haliyle eski resimlerimizde görünmez olmuş.....

Ne olacak bu ülkenin hali,
    resim koymak için binbir takla atıyoruz.

flickr'ınız var sanırım. Oradan direk foto linkini almak mümkün. Onu da foruma simg veya img kodu ile koymak mümkün. İcabında sırf bu işleriniz için ayrı bir hesap açabilirsiniz de. hem 1 tb. epey de işinizi görür. Yüklemek için bir uygulama da çıkarttı flickr , belki biliyorsunuz, bilmeyenler için paylaşayım linkini -https://www.flickr.com/tools/
    Böyle ileride kaybolup gitmez emekleriniz hem. Flickr çok sağlam ve güvenilir bence. Benim nerede ise 10 yı önce yüklediğim fotolarım var.

• mimleon kullanıcısına yanıt
    yok bence siz başka bir şey anlattmışsınız

ortada bir küçültme falan yok ..3 rakip var

bunlardan 1 yıl önce piyasaya çıkan 24mp 11fps verirken siz 1 yıl sonra bir model çıkartıyorsunuz ve 24mp 4,2 fps sunuyorsunuz..sizin örnekledikleriniz gibi değil bunlar aynı segment makineler.

tabi bu tercihtir.. ama aynasızlarda bu konu DSLR ye göre çok daha kolay üst sınırlara taşınabilmişken
    sıradan bir DSLR den düşük hızda bir aynasızı hemde en son olarak piyasaya sürmek bana biraz garip geldi..

Canon'un zamana ihtiyacı olduğu kesin
    Gerek Sony gerek Samsung bu pazarda çok yol aldılar..
    hem pazarı olardan almaya niyetleneceksiniz hemde onları 1-2 yıl geriden takip edeceksiniz..
    hayal kırıklığı demem ondan..
  • yani 11fps olsa alınır, 4.2 fps olursa alınmaz diyorsunuz..........................

size mutlu mesut forumlar dilerim.
  • :) alınır alınmaz.. bunları forumda dillendirmek zaten yanlış olur

mühim olan insanlara doğru bilgi vermek.. diğer modellerde hızın aslında görüntüyü kırparak arttığı gibi yanlış yönlendirme doğru değil.
    ayrıca konu sadece hız değil.. zaten benim de hızla işim yok
    sensör başarımı, af noktaları ve hızı, pil kapasitesi, lens çeşitliliği, evf nin harici olması, vs vs incelediğinizde a6000 in hemde çok gerisinde kaldığı bir gerçek.

tüm inceleme sitelerinde bir model tanıtılırken rakipleri ile durumu da okuyucuya sunulur..
    bende burada 1 yıl önce piyasaya çıkan a6000 in çok gerisinde bulduğumu onun için hayal kkırıklığı olarak nitelendirdiğimi yazdım.
    düşünün ki yakında a6000 de yenilenecek..

isteyen tabiki istediğini alır.

çokta güzel fotoğraflar çeker.

sizde güle güle kullanın.. ışığınız bol olsun..

• Pexo P kullanıcısına yanıt
    Bak arkadaşım, eos-m ve sony kullanmayan biri olarak çok iddialısın.

sana sony kullanmış sonra canona geçmiş bir kullanıcının yazdıklarını aktarıyorum.
    okuyup, kulaktan dolma bilgilerle yorum yapmanın doğru olmadığını göreceksin.

aldığım ilk Dslr Sony idi. ancak ekipman bulma sıkıntısı,piyasada ekipman sirkülasyonu, elden çıkarma sıkıntısı vs gibi bir sürü sorunla karşılaştım. şimdilerde biraz daha Sony kullananlar çoğaldı da ekipmanlara az da olsa biraz hareketlilik geldi. Ancak benim Sony'den vazgeçip Canon seçmemdeki sebep, Sony'nin ilk önce Dslr sonra Dslt sonra Nex Serisini çıkarması oldu. belli bir standarda bağlı kalmadılar. Mount'lar farklı farklı çıktı. a mountlar e mountlara olmadı falan baktım olacak gibi değil kaçayım bari Sony'den dedim.
    Son iki yıldır Aynasız ve aynasız FF konusunda yaptıkları atılımlarla güzel gelişmelere ön ayak oldular. herkes mest oldu, ancak benim düşünceme göre daha tamam olmuş artık komple seti değiştirelim demek için biraz daha erken ki beni bu konuda en çok korkutan yine Sony. Yarın bir gün yine vazgeçip farklı bir sisteme,teknolojiye yönelebilir gibime geliyor. O yüzden kendi adıma şimdilik uzak duruyorum Sony'den.

• Nerede diyor öyle bir şey vatandaş ? Bir kişinin demediği şeyi "dediniz", "diyorsunuz" falan gibi onun ağzından veya elinden çıkmış gibi söylemek nedir ? O alınır veya bu alınır diye hiçbir şey yok Pexo'nun mesajında. Anlaşılırlığı apaçık, ürünlerin özelliklerine göre çok basit bir kıyaslama yapmış. Kişiler buna katılır, katılmaz ve buna göre kişiler yorumlarını yapabilirler ama şöyle diyorsunuz böyle diyorsunuz bir yorum değil demediği bir şeyi dediniz demek oluyor. Hiç paylaşılan bilgiler hakkında 1 tek kelime var mı mesajda ?
    "24mp 11fps verirken siz 1 yıl sonra bir model çıkartıyorsunuz ve 24mp 4,2 fps sunuyorsunuz." cevap yok !..
    "aynasızlarda bu konu DSLR ye göre çok daha kolay üst sınırlara taşınabilmişken" cevap yok !..
    "Canon'un zamana ihtiyacı olduğu kesin. Gerek Sony gerek Samsung bu pazarda çok yol aldılar... hem pazarı olardan almaya niyetleneceksiniz hemde onları 1-2 yıl geriden takip edeceksiniz.. " cevap yok !..
    Buna karşın kişinin demediğini demiş gibi gösterme, kendince alay eder vari bir tavır, bu vesile ile konuyu çarpıtma girişimi var.

EOS-M3 asla kötü bir makina değil. Fakat onun fiyatına alınabilecek ve biraz daha iyi özellikler sunan ürünler var.
    canon eos m3 + 18-55 şu an Avrupa'da 1000-1100 $'a denk bir fiyattan bulunabiliyor. (Sistemin de 3 tane mi lensi var ne, yanılıyor isem belki 4 tane oldu mu )
    Samsung NX500 + 16-50mm Power Zoom + çanta + kart ise 650-700$'a alınabiliyor.
    Olympus OM-D E-M10 + 14-42 - 650-700 $

İnsanlar donanımsal farklılıkları, sağladığı imkanlar vs. göz önüne alarak dilediğini tercih ederler. Forumlarda halka açık başlıklarda herkes bu farklılıkların neler kazanıp kazandırmadığını gerek kişisel tecrübeleri ile ve gerekse kaynaklar ile paylaşıp bilgi depolarlar. Teknolojik bir mal hakkındaki bariz bir bilgiyi paylaşılmasını şahsi meseleymiş gibi alıp kişiye bu hissiyat ile böyle demediği şeyleri dediniz demek ne manaya gelir ? Ne sebeple yapılır ?

Üstüne mesaj gelmiş hala bu gerçeklere cevap yok. Konuyu saptırabilmiş biraz da. Gitmiş Sony'den falan bahsediyor. "Bak arkadaşım" derken elinizi de omuzuna koyup gözlerinin içine bakıyorsunuz değil mi ? Sony kaç yıllık firma bu alanda ? Bak bir de Dünya'nın bir numaralı sensörcüsü durumuna geldi bu sürede. İşe girdiğinde d-slr'lar daha çok talepte idi ama gördü ki gelecek aynasızda o yöne doğru atılım yaptı. Fakat Nex serisinden beri mount falan değişmedi. Şu kısacık mazisinde zirveye oturmuş farklı sınıflarda bir çok model üretmiş. Ne ise zaman daha da bariz gösterecektir de, hep beraber görürüz. Bilgi içerikli eleştiri marka veya ürünü yermek için değildir. En azından ben o amaçla yapmıyorum. Üreticiye geri bildirim amacı ile yapıyorum. Canon'u sevdiğim için, daha iyi ürünler üretebilmesini istediğim için. Ne ise ki bunu bir tek TR'de yapmak zorunda değiliz. Dünya'da bir sürü memlekette yapılıyor. Modellerin tercih edilmesi ile de üretici geri dönüşlerden bir ders alıyor.

Mesela Panasonic USA, Canon ile şöyle bir dalgasını geçmiş . Şimdi Canon forum fanatikleri Panasonic USA'ya saldırsınlar hücum
    https://store.donanimhaber.com/8d/dd/5d/8ddd5da2103c4b10d9f37d3517330bda.jpg
    - Panasonic yine acımış da çok gitmemiş üstüne. Eğer m43 sistem uyumlu tüm lensleri yazsa idi Olympus, Sigma vs. üreticilerin lensleri ile 50 küsür lens var dese yanlış bilgi denilemezdi.
    - Sony'nin 25 adet e mount lensi var. İlk nex 2010'da çıkmış 5 yılda 25 lens
    - Canon EOS-M'i 2012'de çıkartıyor ve 3 lensi var 3 yılda 3 lens(4 mü diyelim, düzeltin yanlış ise lütfen)
    Bunlar bilgi. Şu iyi, bu kötü, şöyle iyi, böyle kötü vb. gibi bir yorum değil. Gerçek bilgi bunlar. 2 Eylül 2015 itibarı ile...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 3 Eylül 2015; 11:08:43 >

• bloklusunuz, o yüzden yazdıklarınızla ilgilenmiyorum.

•  Canon Eos M3.........Testler, Deneyimler, Fotoğraflar.........
    IMG_1374_zps83eb7b54[1] by Levent Onbeş, on Flickr

Kasım ayında Eos-M ve 18-55mm ile başlayan hobide bir adım daha ileri giderek, Eos-M3 ve ek lenslerle (Ef-M 22mm, Ef-s 55-250mm, sigma 50-500mm) devam ediyorum.
    Bu sürede elimdeki donanım ve aksesuarlar ile ilgili bir çok paylaşımda bulundum, naçizane bir kaç da fotoğraf (usta değilim ama amatörce sevdiklerimden).

l1 by Levent Onbeş, on Flickr

Geçen hafta, sağ olsun Canon Türkiye M3 deneme amaçlı Ef-M 11-22mm ve 55-200mm yolladı.
    Hemen testlere ve çekimlere başladım.
    Bu çalışma amatörce bir çalışmadır arkadaşlar, anlatımda veya anlatılanda bir hata varsa lütfen yazın, düzelteyim.

İlk deneyimleri, büroda oluşturduğum amatör masa-stüdyoda yaptım. Maksat dış çekimlere gitmeden lensleri tanımaktı.
    Bu test lenslerine elimdeki EF-S 55-250mm de dahil ettim tabi ki M adaptör kullanarak.

l2 by Levent Onbeş, on Flickr

Bir başka forumda herkes bu lenslerin keskinliğinin kıyaslanmasını istedi, satın almada yol gösterme açısından.
    Bu nedenle ilk paylaşımımın konusu bu.

Ef-M 22mm STM pancake ve 11-22mm IS STM........................................karşılaştırma

EF-11-22mm-f4-5.6-IS-STM-image[1] by Levent Onbeş, on Flickr

Eos-M aldığımda yurtdışından getirttiğim 22mm pancake lens, f2 ve geniş açısıyla beni bayağı etkilemişti. Bir kaç özel çekimden sonra nedense 18-55mm döndüm. Sebebi de sanırım zoom olayının çok daha önemli olması.

11-22mm ise her ne kadar f4-5.6 olsa da 11mm nin verdiği 91.5 derecelik açı son derece etkileyici. Manzara ve yapı çekimleri için birebir ki, mesleğim icabı (mimar) çok sevdim. hem 11mm de hemde 22mm de keskin resimler veriyor. 22mm pancake de öyleydi hemen hemen aynı değerdeler. Bu nedenle f2 isteyenler 22mm pancake alabilir, iç ve dış mekan çekimleriyle ilgilenenler 11-22mm. Karar kendilerine kalmış.
    11-22mm garip bir lens, şöyleki, üzerindeki sürgüyü açmadan lens aktif olmuyor, kapatırken de yine sürgüyü çekiyorsunuz lens kilitleniyor.
    Bir başka değişiklik de 11mm den 17mm ye kadar zoom halkasını çevirince ön kısmın ileri hareketi var, 17mm den sonra 22mm ye giderken ön kısım geriye doğru çekiliyor. Lensler hakkında çok bilgim yok ama bu çalışma şekline hayret ettim.
    Bir başka özelliği ise, makinadan seçerseniz AF+MF kontrolü yapabiliyorsunuz, önce AF netleme sonra elle odaklama yapmak mümkün.
    En önemli özellik IS olması, benim gibi amtörler için değerli bir özellik.
    Canon sayfasından okuduğum bir özellikte, lensde süper-spectra kaplama varmış, detayları ilgili sayfada bakabilirsiniz.
    22mm ve 11-22mm minimum odak mesafesi 15cm, her ikisi de aynı.
    Ama büyütme oranı 11-22mm de daha iyi 0.30x, diğer 22mm de ise 0.21x
    Lens kapağı 55mm, 22mm pancake 43mm idi, ben tüm lenslerime kapak ring halkası takarak tümünü 52mm ye getirmiştim, böylece hangi kapak hangi lensin olduğunun önemi kalmamıştı.

Ef-M 18-55mm........................................................
    Bu lensi zaten biliyorsunuz, uzun uzun yazmaya gerek yok. Keskin ve kaliteli fotolar veren bir lens. Eos-M/M3 için olmazsa olmaz, mutlaka bulundurmanız gereken bir lens.

Ef-M 55-200mm..........................................................
    Eos-M aldıktan sonra piyasaya çıkmıştı, tabiki be aceleciliğimden tele ihtiyacımı karşılamak için adaptörle kullanma pahasına Ef-s 55-250mm aldım.
    Sonraları bu lens çıkınca aklım onda kaldı. bir çok yorum okudum, çok kullanıcısı yoktu, kullananlar da vasat bir lens olduğunu yazıyordu.
    İlk elime aldığımda hafiflik ve küçüklüğüne hayran kaldım, tam bir aynasız telesi olmuş dedim. Ama bayonetini görünce üzüldüm, plastik.............. tak çıkar ne kadar dayanır bilemem.
    aşağıdaki resimde göreceksiniz, diğer lenslerle karşılaştırınca da vasat olduğu görülüyor.
    Ben 55-200 almayı düşünürken vazgeçtim, eldeki 55-250mm ile devam edeceğim. Ama M/M3 aynasızı olup, tele arayanlara tavsiye olunur. hafif, küçük, ergonomik, normal bir lens.

Ef-S 55-250mm.......................................
    Aynasız lensi omasa da, adaptörle kullandığım için bu karşılaştırma listesine onu da aldım.
    Yine aşağıda göreceksiniz, en az 22mm veya 18-55mm kadar keskin ve kaliteli bir lens.
    Eksikleri ise, iriliği, ağırlığı, adaptörle kullanma zorunluluğu.
    Bunlara katlanırım diyenler için alınabilecek sanırım en hesaplı tele................

Bu resimde doğal olması için bahçede çektiğim resimler var,
    keskinlik ve bokeh etkisini karşılaştırmada yardımcı olacaktır.

Benim favorilerim,
    ef-m 11-22mm,
    ef-m 18-55mm,
    ef-s 55-250mm

lensler by Levent Onbeş, on Flickr

Diğer çekimler Lightroom da işlendikten sonra konacaktır.

iyi forumlar

Düzeltme;
    Klavye sürçmesi sonucu, 55-250mm yazmam gerekirken, bazen 50-250mm yazmışım özür.............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 3 Eylül 2015; 14:42:13 >

• Bahçede gördüğüm nadir kuşlardan biri,
    yakaladım sonunda................................

kuş-2083 by Levent Onbeş, on Flickr

• quote:

Orijinalden alıntı: mimleon

Bak arkadaşım, eos-m ve sony kullanmayan biri olarak çok iddialısın.

sana sony kullanmış sonra canona geçmiş bir kullanıcının yazdıklarını aktarıyorum.
    okuyup, kulaktan dolma bilgilerle yorum yapmanın doğru olmadığını göreceksin.

aldığım ilk Dslr Sony idi. ancak ekipman bulma sıkıntısı,piyasada ekipman sirkülasyonu, elden çıkarma sıkıntısı vs gibi bir sürü sorunla karşılaştım. şimdilerde biraz daha Sony kullananlar çoğaldı da ekipmanlara az da olsa biraz hareketlilik geldi. Ancak benim Sony'den vazgeçip Canon seçmemdeki sebep, Sony'nin ilk önce Dslr sonra Dslt sonra Nex Serisini çıkarması oldu. belli bir standarda bağlı kalmadılar. Mount'lar farklı farklı çıktı. a mountlar e mountlara olmadı falan baktım olacak gibi değil kaçayım bari Sony'den dedim.
    Son iki yıldır Aynasız ve aynasız FF konusunda yaptıkları atılımlarla güzel gelişmelere ön ayak oldular. herkes mest oldu, ancak benim düşünceme göre daha tamam olmuş artık komple seti değiştirelim demek için biraz daha erken ki beni bu konuda en çok korkutan yine Sony. Yarın bir gün yine vazgeçip farklı bir sisteme,teknolojiye yönelebilir gibime geliyor. O yüzden kendi adıma şimdilik uzak duruyorum Sony'den.

Sevgili arkadaşım,

maksat bilgi paylaşmak.. makineler babamızın malı değil.. bizler kadar konuya hakim olmayan okuyucularda bu paylaşımlardan kendi sonuçlarını çıkartırlar zaten
    burada önemli olan doğruları konuşmak ve kasıtlı yönlendirmeler yapmamak
    çünkü bu durumda insan göz göre göre neden bu çeşit cevap verildiği konusunda yanlış izlenimlere kapılabilir..

bahsettiğin gibi Sony DSLR den Canon DSLR ye geçen arkadaş "bence" de çok doğru iş yapmış
    DSLR kullanacaksanız şu an için Nikon ve Canon dan başkasını almak macera olur (Bence)
    kalite sebebiyle mi? hayır tabi ki. Pentax, Sony mükemmel gövdeler sunuyorlar ama arkadaşın söylediği bir gerçek varki o da aksesuar çeşitliliği..
    ama yine yanlış yönlendirme yapmışsın .. Konu aynasız sen DSLR den örnek veriyorsun???

Canon Eos M 'i 2012 de piyasaya sürdü. bu gövdeleri hakkıyla kullanabilek için M Bayonet lenslere ihtiyaç var doğal olarak.
    bak 2012 den günümüze 3 gövde sunulurken lens olarak sadece 4 adet orjinal m bayonet lens var..
    Canon EF lensleri adaptör ile kullanmak...... geçiniz lütfen.. aynasız almanın ruhuna aykırı değilmi bu büyük DSLR lensleri üstelik normalden daha da büyütecek adaptörle o küçücük gövdelere bağlamak?

gereK M bayonet gerek E bayonet lensler sensöre daha yakın olabilmeleri açısından daha küçük ve hafif üretilebiliyorlar
    aynasızın tek avantajı olan bu özelliği görmezden gelip EOSM3 te EF lens kullanacaksak ne işimiz var aynasızda o zaman?
    Canon DSLR ler orada aslanlar gibi dururken..

Sony nin bayonet değiştirmesi ve verdiği güvensizliği yazmış arkadaş.. eğer yaşınız biraz 40-50 lerde ise asrın kazığının CANON tarafından 1987de Canon kullanıcılarına nasıl atıldığını hatırlarsınız
    FD lensler 1987 yılında CANON un EOS a geçmesiyle çöpe gitmişti.. içlerinde L serisi 5000-100000 usdlik hayal lensler bu gün bir adaptör ile manual facus olarak kullanılabiliyor..
    ararsanız hala 2. el 400-500 USD FD 85 f1,2 L lensleri bulabilirsiniz.. Mevcut karşılığı 2000USD yada EF 300mm f2,8 bugün 6000usd iken FD 2. el usd1500 lerde Üstelik alırsanız ancak manual focus olarak kullanabiliyorsunuz . Yani Yani hangi markanın ne zaman ne yapacağı belli olmaz.. Buna şu ana kadar bu konuda en sağlam duran Nikon da dahil. Dedim ya babamızın malı değil.. Biz güncele bakıp tercihlerimizi yapıyoruz
    İşte bu durumda Canon aynasız pazarında rakiplerinin çok gerisinde.. ve bu butün verilerle doğrulanıyor..
    Tercih alacağı makineye parayı veren kişiye aittir.. kimseye laf söylemek düşmez.

Sevgili Jiddi kendi her zamanki üslubuyla gayet güzel bir paylaşımda bulunmuş.. benim adıma da bazı sözler söylemiş..teşekkür ederim.. baktım size karşı hakaret yok aşağılama yok.. ama kendisini bloklamışsınız..

işte bu olmamış..

ben söylerim ben dinlerim kafasında olan biri buraya yazı yazıyorsa bu forum sayfasını tartışma bilgi paylaşımı olarak kullanmak için değil bayağı REKLAM amaçlı kullanıyor demektir ki sizin yanlış ve yetesiz bilgilerinizle ve kasıtlı yönlendirmelerinizle burada yapmaya çalıştığınız ucuz Reklam'a daha fazla alet olmaya pek niyetim yok..

Bir blok ta ben rica etsem..

• bloklar hocam o konuda için rahat olsun sıkıntı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 4 Eylül 2015; 11:45:43 >
  • Canon Türkiye'nin veya Avrupa'nın burayı takip edipte mimleon arkadaşımıza ulaşıp denemesi için lens gönderen görevlilerine sesleniyorum,

Size mail attım, telefonla Halkla ilişkiler temsilcinize ulaşmaya çalıştım ancak ulaşılamama üzerine bir sistem kurmuş olduğunuzdan ulaşmam mümkün olmadı, mailime de 1 haftadır dönüş yapmadığınızdan buradan yazayım dedim.
    Bu ef-m 11-22 lensi denemem için bana da gönderirmisiniz.

Madem burayı takip ediyorlarmış birde buradan şansımızı deneyelim.
  • Dün çekim için izmirde özel bir yere gittim,
    ancak toplantı varmış kalabalıktı geri döndüm,
    bugün akşamüstü gitmeye çalışacağım.
    İşte bu emanet lenslerin gücü o zaman belli olacak.

ek 1:
    Amaç sadece ürün incelemesi olunca, fazla polemiğe girmemek adına "blok" seçeneğini sık kullanıyorum,
    memnuniyetle isteğinizi yerine getirebilirim.

Ek 2: Canon sanırım isteyeni değil, değerli gördükleri kişileri ve işleri seviyor......

iyi forumlar
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.