Şimdi Ara

Canon Eos M3.........Testler, Deneyimler, Fotoğraflar......... (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
1
Favori
5.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • adresini yollarsan 10 günlüğüne M3 yollayayım,
    böylece bir fikrin olur, art niyetli yorumlar yapanların fikirlerine kapılmazsın.

ciddiyim....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neyse,
    konumuza dönelim, yeni bir kaç gelişmeyi bildireyim istedim.

ebay.com dan istediğim 2 parça geldi.
    biri M3 için LCD ekran koruma filmi ki, daha önce benzer bir filmi M için almış ve kullanmıştım, ama bu M için olan M3 e uymamıştı.
    yeni film M3 için olan ve son derece kaliteli ve ucuz (2 adet film 5.8usd=14 tl)

Canon Eos M3.........Testler, Deneyimler, Fotoğraflar.........

diğer aparat ise, teleskoplara M3 takmak için. 2 parçadan oluşuyor, M3 bayonetine uygun gövde ve 1.25" adaptör. Bunlarla M3 teleskopa bağlanıyor ve astro fotoğrafçılıkta faydası oluyor, haliyle teleskoptan focus yapıyorsunuz.
    bende meade DS-2080-LNT var, onunla denemeler yapma niyetindeyim.

Diğer deneyim kullanımla ilgili,
    M kullanırken, malum tüm ayarlar dokunmatik ekrandaydı, makine üzerinde sadece bir çark ve 2-3 düğme vardı ki çark üzerinde A, M, movie seçeneği ile kısıtlıydı.
    M3 ise tüm ayarları ve kısa yolları makine üzerine taşımış.
    bu nedenle M kullanırken fazla ayarla uğraşmak istemeyenlere kolaylıktı ama biraz ciddi çekim yapmak isteyenler için sıkıntı oluyordu.
    Başlarda bende az düğme için sevinmiştim, ama sonraları detaylı çekim tekniklerine ulaşmak isteyince biraz sıkılmıştım.
    şimdi tüm ayarlara parmaklarınızla ulaşıp, çevirerek, basarak ve ekranda da görerek ulaşabiliyorsunuz.
    örnek; gece çekiminde her şeyi ayarlayıp denklanşöre basınca ortam ışığının yetersiz kaldığını hissedince, sağ işaret parmağınızla pozlama telafi çarkını 1 kademe çevirince işiniz bitiyor .

devamlı çekimler yapıp makinaya alışmaya çalışıyorum, normal düşünerek ve hazırlanarak neyse de, anlık ve hızlı çekimler için biraz ezber istiyor makine.

şimdilik bu kadar,
    iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 26 Haziran 2015; 11:39:12 >
  • Arkadaşın biri M3 incelemesi yapıp da 3 yıldız veren bir sitenin adresini vermiş........................
    Vaktim vardı bir bakayım dedim..................................

bu sitede diğer Canon fotoğraf makinaları incelemelerindeki yıldızlar nasıl biliyormusunuz?
    canon 100d.....................4 yıldız
    canon 6D........................4 yıldız
    canon 700D....................4.5 yıldız
    en garibi,
    canon 1DX ile canon 650D aynı yıldızda 4.5 yıldız...........................................

eski M 3.5 yıldız alırken, yeni teknoloji ve yeni işlemcileri ile M3 3 yıldız........................

onun için diyorum ki,
    fazla magazin haberlerine ve incelemelerine takılmayın,
    okuyun ama etkilenmeyin,
    yoksa aynı yıldızı aldı diye, paranız yettiği halde, 6D alacağınıza 100D alır mesut mutlu hayatınıza devam edersiniz.

okuyun araştırın, mümkünse kullanın, kullanıcı yorumlarına bakın,
    istediğinizi alın.

iyi forumlar..................
  • Çeşmealtından sabah 06 sularında bir kaç çekim.........

IMG_0951 by Levent Onbeş, on Flickr

IMG_0940 by Levent Onbeş, on Flickr

IMG_0928 by Levent Onbeş, on Flickr

IMG_0902 by Levent Onbeş, on Flickr

IMG_0898 by Levent Onbeş, on Flickr
  • evet arkadaşlar,
    8 günlük Adriyatik Gemi turundan (istanbul, dubrovnik, venedik, birindisi, katakolon) biraz önce döndüm.
    yaklaşık 600 foto ve onlarca video, bir o kadar hybrid video çektim.
    Sonuç;
    iyiki M3 almışım,
    küçük ve hafifliği ile turlarda hiç zorlanmadan taşıdım,
    hatta büyük sırt çantasını ilk günden sonra oda da bıraktım,
    iki karışlık omuz çantasına hem 2 lens hemde makina sığdı.

kit lenslerden daha çok 18x55 kullandım, şehir içi gezilerde yetti,
    uzun çekimlerde 55x250 ef kullanıldı ama çok değil,
    22mm ise hiç kullanılmadı dersem yeridir,
    500mm ise götürememiştim çok ağır diye.

focus sorunu yok, hemde çok daha hızlı olduğu anlaşıldı.
    konuştuğum bir kaç fotosever (ki ellerinde 5d ve 1d, nikkon D750 vardı) ilk defa M3 görmüşler özelliklerini beğendiler.
    zaten gezideki dslr makinaların %80 Canondu, az nikkon vardı ve compactlarda çoğunluk samsung....
    gemi fotoğrafçılarında ki 4 kişiydi, 2-2 nikkon ve canon berabere kaldı.

Gemide foto dükkanında tamron 18-200 ve 70-300 vardı fiyatlar yüksekti. (145€ ve 199€)
    Katakolon free shop ta çanta hediyeli nikkon 3100 ve 18-55 kit vardı, 1100 tl , internetten baktım, ülkemizde 900tl bulunabiliyormuş, ucuz olsa alıp burada satacaktım.

neyse,
    fotoları lightroom da işleyip flickr ve burada paylaşırım.
    videoları da adobe premierde bir düzeltirim, foto ekleyerek bir gezi videosu yaparım.

bu arada emektar M de yanımdaydı, M3 batarya bitince sağolsun imdada yetişti, bir kısım onunla çektim.(3 yedek bataryası bar) Ayrıca izmir çıkış ve venedik girişte magic lantern ile "timelapse" yaptım en kısa zamanda onu da paylaşırım.

iyi forumlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • EOS-M3 + 18-55 kit 2.499 TL.'den resmi olarak Türkiye'de satışa sunulmuş.

http://www.fotozeynep.com.tr/index.php?do=shop&show=viewproduct&productid=13281

Avrupa Birliği kapsamında ürünün fiyatı 2.000 - 2.100 TL. aralığında şu anda.
    Malezya fiyatı EOS-M3+18-55 : 580-600 us$'a denk bir fiyat.
  • M3 avrupa fiyatı 770 € denmişti, o da 2300 tl karşılık geliyordu, (kit lensli)
    ben de ülkemizde 2400 tl olur demiştim, yanılmamışım.
    Ben gövdeyi 600$ aldım, halen ebay de 570-600$ (1600 ₺) arası satılıyor, kit lens takım ise 750-800$ (2100₺) arası bulunuyor.
    halen M kullananlar sadece gövde alırsa hesaplı olacaktır.

gezi fotolarının 1/3 işlendi, tamamlanınca flicker ve şahsi sitemde yayınlayacağım.

M3 aldığım için çok memnunum, gerçekten iyi iş çıkardı, tüm gezi boyunca flaş kullandığım 3 foto var, gerisi iso destekli. ancak gece mutlaka flaş kullanmak lazım diye düşünüyorum, gündüz çok iyi sonuç veriyor, 24mp avantajı ile konuyu çerçeveye doldurmaya çalışmadan geniş çekip sonradan "crop "lamak çok daha kolay.

iyi forumlar

• Canon EOS M3 özelliklerine göre Canonun bir önceki aynasız modelindeki eksikliklerin giderilmesinden dolayı çok daha iyi olduğu bellidir ve Canon M3 fiyatı biraz daha makul olursa tercih edilebilir.

• Gezi fotolarımdan bir kaç örnek....................

kalanı flickr sayfasında.

https://www.flickr.com/photos/128998084@N04/

Dubrovnik.................................................................................

IMG_1466 by Levent Onbeş, on Flickr

IMG_1464-Pano-2 by Levent Onbeş, on Flickr

Minyatür tekniği............................

venedik-6245 by Levent Onbeş, on Flickr

venedik-6246 by Levent Onbeş, on Flickr

venedik-6247 by Levent Onbeş, on Flickr

venedik-6248 by Levent Onbeş, on Flickr

venedik-6249 by Levent Onbeş, on Flickr

Venedik......................................

venedik-6175 by Levent Onbeş, on Flickr

venedik-6189 by Levent Onbeş, on Flickr

venedik-6195 by Levent Onbeş, on Flickr

iyi forumlar
  • Gezi fotolarına devam...................

IMG_1773-2 by Levent Onbeş, on Flickr

inside-1042 by Levent Onbeş, on Flickr

inside-1165 by Levent Onbeş, on Flickr

IMG_1830 by Levent Onbeş, on Flickr

inside-1044 by Levent Onbeş, on Flickr
  • dün gece Urla da elektrikler kesilince karanlıkta dolunay tam olarak parladı.
    Fırsatı kaçırmayayım dedim,
    50x500mm sigma ile çektim,
    24mp fotoyu 6mp düşecek şekilde crop işlemi uyyguladım.

işte

moon-1963 by Levent Onbeş, on Flickr

bu ise 3-4 gün önce bahçemizde yıllardır büyüyen kirpi kardeşimizin yakın çekimi,

kirpi-1916 by Levent Onbeş, on Flickr

Eos M3 işini yapıyor,
    çok memnunum........................

iyi forumlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimleon

Neyse,
    konumuza dönelim, yeni bir kaç gelişmeyi bildireyim istedim.

ebay.com dan istediğim 2 parça geldi.
    biri M3 için LCD ekran koruma filmi ki, daha önce benzer bir filmi M için almış ve kullanmıştım, ama bu M için olan M3 e uymamıştı.
    yeni film M3 için olan ve son derece kaliteli ve ucuz (2 adet film 5.8usd=14 tl)

diğer aparat ise, teleskoplara M3 takmak için. 2 parçadan oluşuyor, M3 bayonetine uygun gövde ve 1.25" adaptör. Bunlarla M3 teleskopa bağlanıyor ve astro fotoğrafçılıkta faydası oluyor, haliyle teleskoptan focus yapıyorsunuz.
    bende meade DS-2080-LNT var, onunla denemeler yapma niyetindeyim.

Diğer deneyim kullanımla ilgili,
    M kullanırken, malum tüm ayarlar dokunmatik ekrandaydı, makine üzerinde sadece bir çark ve 2-3 düğme vardı ki çark üzerinde A, M, movie seçeneği ile kısıtlıydı.
    M3 ise tüm ayarları ve kısa yolları makine üzerine taşımış.
    bu nedenle M kullanırken fazla ayarla uğraşmak istemeyenlere kolaylıktı ama biraz ciddi çekim yapmak isteyenler için sıkıntı oluyordu.
    Başlarda bende az düğme için sevinmiştim, ama sonraları detaylı çekim tekniklerine ulaşmak isteyince biraz sıkılmıştım.
    şimdi tüm ayarlara parmaklarınızla ulaşıp, çevirerek, basarak ve ekranda da görerek ulaşabiliyorsunuz.
    örnek; gece çekiminde her şeyi ayarlayıp denklanşöre basınca ortam ışığının yetersiz kaldığını hissedince, sağ işaret parmağınızla pozlama telafi çarkını 1 kademe çevirince işiniz bitiyor .

devamlı çekimler yapıp makinaya alışmaya çalışıyorum, normal düşünerek ve hazırlanarak neyse de, anlık ve hızlı çekimler için biraz ezber istiyor makine.

şimdilik bu kadar,
    iyi forumlar

teleskop aparatı ile çekimler yaptım,
    mobilden yüklemek zor, bu nedenle pazartesi paylaşırım.
    ancak kısaca yazarsam,
    astro fotoğrafçılık zormuş,
    hem bilgi hemde sabır gerektiriyormuş.
    yinede sima 50-500mm den 3 misli büyük fotolar elde ediliyor....

• arada kıyaslayabilmeniz açısından Sigma 500mm ile çektiğim foto.......................
    sigma500.moon by Levent Onbeş, on Flickr

bu ise Meade DS 2080 LNT teleskopun ucuna adaptör takarak, netlemesi de teleskoptan yapılan foto...
    meade moon by Levent Onbeş, on Flickr

hemen hemen 3 misli daha büyük,
    ama netlemesi sigma 500mm AF kadar iyi değil.
    Zaten M3 fotosunu crop işlemi yapınca teleskop kadar büyük (ekranı dolduran) foto elde ediliyor.

Bundan böyle Eos M3 ve Sigma 500 kullanmak daha mantıklı olacak astro fotolarda.

ek;
    belli dönemlerdeki gezegen/yıldız/astreoid hareketlerini takip etmeye çalışcağım ama zor işmiş onu anladım.

iyi forumlar
  • Canon Türkiye test etmem amacıyla bana 2 lens yolluyor.
    ef-m 55-200mm ve 11-22mm her ikiside stm ve ıs.

Deneyimlerimi ve testleri en kısa zamanda paylaşacağım.

Teşekkürle Canon Türkiye

• Lensler geldi, bir kaç test çekimi yaptım, büroda oluşturduğum amatör stüdyoda da denemeler yaptıktan sonra paylaşacağım.

Bu arada başka bir konuda tartışılan, lens adaptörlerinin ışığı azalttığı konusundaki görüşleri okuyunca, bilgi olmadan fikir yürütmenin ne kadar yanlış olduğunu gördüm.
    şöyleki;
    aynalı makinaların yapısı aşağıda resimde görülüyor

buradaki 2 nolu ayna malum aynasız makinalarda yok, bu nedenle aynasızlarda perde (3) ve sensör (4) öndeki şense olabildiğince yakın, bunu eos-m de rahatlıkla görebilirsiniz, yaklaşık 1.5-2 cm kadar.
    halbuki aynalılarda bu 4cm kadar uzuyor.
    işte bu fark nedeniyle, adaptörler sadece büyük çaplı ef ve ef-s lensleri M bayonete uydurmak için değil aynı zamanda sensöre olan uzaklığı dengelemek için kullanılıyor.
    Bu nedenle adaptörlerin ışığı azalttığı söylentisi doğru değildir, aynanın olması gerekn yerde sadece bir boşluk vardır.
    yani her iki makinada da sensör- lens mesafesi bu adaptör sayesinde aynıdır.

Uzatma tüpleri ise tamamen farklı, evet onlar ışığı keser çünkü normal lens-sensör mesafesini olması gerekenden daha uzun tutar.

iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 28 Ağustos 2015; 22:21:40 >
  • yukarda yazdığım bilgiler, eos-m to ef, ef-s adaptör alacağımsırada edindiğim bilgilerdi, yaklaşık 8-10 ay önce.
    işte o araştırmada gördüğüm bir resimi mihayet buldum.
    işte bu resimde görüldüğü gibi aynası ve aynalı makina kesitinde açık ve net görülüyor, adapter bu farkı dengelemede kullanılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimleon -- 28 Ağustos 2015; 22:39:07 >
  • 24mp. makina, APS-C sensör, 500mm. lens ile croplu foto (Canon EOS M-3 + Sigma 50-500mm)
    Kaynak -https://flic.kr/p/wSY6US

16mp. makina, m43 sensör, 410mm. filmli makina lensi ile croplu foto !.. (Olympus PEN E-PL6 +Vivitar 75-205mm. F3.8)
    Kaynak -https://flic.kr/p/piAFCw

Fotoların çözünürlükleri de çok yakın sayılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 29 Ağustos 2015; 1:12:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimleon

Lensler geldi, bir kaç test çekimi yaptım, büroda oluşturduğum amatör stüdyoda da denemeler yaptıktan sonra paylaşacağım.

Bu arada başka bir konuda tartışılan, lens adaptörlerinin ışığı azalttığı konusundaki görüşleri okuyunca, bilgi olmadan fikir yürütmenin ne kadar yanlış olduğunu gördüm.
    şöyleki;
    aynalı makinaların yapısı aşağıda resimde görülüyor

buradaki 2 nolu ayna malum aynasız makinalarda yok, bu nedenle aynasızlarda perde (3) ve sensör (4) öndeki şense olabildiğince yakın, bunu eos-m de rahatlıkla görebilirsiniz, yaklaşık 1.5-2 cm kadar.
    halbuki aynalılarda bu 4cm kadar uzuyor.
    işte bu fark nedeniyle, adaptörler sadece büyük çaplı ef ve ef-s lensleri M bayonete uydurmak için değil aynı zamanda sensöre olan uzaklığı dengelemek için kullanılıyor.
    Bu nedenle adaptörlerin ışığı azalttığı söylentisi doğru değildir, aynanın olması gerekn yerde sadece bir boşluk vardır.
    yani her iki makinada da sensör- lens mesafesi bu adaptör sayesinde aynıdır.

Uzatma tüpleri ise tamamen farklı, evet onlar ışığı keser çünkü normal lens-sensör mesafesini olması gerekenden daha uzun tutar.

iyi forumlar

Aynen böyleymis. Ben daha önce bu yanlis yorumda bulunmuştum, bunuda soylerken kendi Gözlemim neticesinde ayna ile lens arasındaki mesafeyi olcmeden söylemiştim, sizin gibi reklam yapma dertlerimız olmadigindan canon tarafından da desteklenmedigimizden bu şekillerede ulasamamistim. Açıkçası aramamistimda ancak arkadaşlar bunun boyle olmayabilecegini yazdığı andan itibaren kendim deneme yaparak netlige kavuşturuMuş durumdayım. Evet konu hakkinda eksik bilgim varmış ben o aradaki mesafenin daha uzun olacağını düşünmüştüm hePSİ bu. Ancak benimkisi sadece bir hata bilerek veya isteyerek yapılmış bir şey değil. Örneğin sizin bilerek ve isteyerek reklam amaçlı yaptığınız hatalar gibi değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 30 Ağustos 2015; 14:47:27 >
  • Birde foruma yazmıştiniz şu canonun size gönderdiği lenslerle ilgili paylaşımda bulunacaktiniz bunu bekliyoruz. Canon size o lensleri sadece kendiniz deneyin diye göndermedi herhalde paylaşında hepimiz bilinçlenelim.

• "merak kediyi öldürür" diye bir yabancı deyiş var,
    tam sana göreymiş.

Lensler ile çekimler devam ediyor,
    senin gibi yanlış bilgi vermemek için ince eleyip sık dokuyorum.

ok?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.