Şimdi Ara

Canon EOS 70D vs. 6D (kafa karışık, yardım şart :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ilk kez bir d-slr makine alacağım.

Daha önce 7-8 sene öncesinde analog SLR Canon EOS 300 ile ufak bir fotoğrafçılık deneyimim olmuştu. Ne hatırlıyorsun derseniz, hemen hemen hiçbirşeye ilaveten çok temel bazı bilgiler.

Şimdi kararsızlık yaşadığım iki cihaz var birisi aps-c sensörlü 70D ve diğeri ise full frame 6D.
    6D' nin full frame dolayısıyla fotoğraf kalitesinin daha üst seviye olacağını düşünüyorum ancak aradaki fark (özellikle benim gibi bir amatör için) farkedilir seviyede olacak mıdır? Yani vereceğim fazladan 1500 tl' ye değer mi? İşlemci olarak her ikisi de DİGİC5+ kullanıyorlar sanırım.

70D' yi 18-55 STM lens ile 2500 civarına bulabiliyorken, 6d body fiyatı 4000 civarında.

Dental fotoğrafçılık primer kullanım amacım; bu sebeple bunların üstüne bir de macro lens almam gerekiyor. 60mm ya da 100mm macro bir lens alacağım. Bu konuda da tavsiyelerinize ihtiyacım var. Dental fotoğrafçılık amaçlı düşünürsek crop sensör mü yoksa full frame ' mi benim için avantaj olacaktır ?

Ayrıca manzara / doğa fotoğrafçılığı da yapacağım. Geniş açı fotoğraflar çekmeyi istiyorum. Burada sanırım full frame ön plana çıkıyor ancak iki farklı makine almayı düşünmüyorum, tek makine ile çözüme ulaşmak ve lense yatırım yapmayı istiyorum. Hangi makineye ve lenslere yönelmeliyim.

Örneğin 100mm Macro lens ile 1.6 çarpanlı crop sensör bir avantaj mı yaratır dezavantaj mı ? Kullanım pratikliği; özellikle amatör olduğum için dokunmatik ve döner ekranın işimi kolaylaştıracağını düşünüyorum, ayrıca live-view özelliği ile yapılan ayarların lcd ekrana hemen yansıması çok ilgimi çekti ve diğer bazı artı özellikleri ve daha ucuz bir çözüm olması 70D' ye kaydırıyor seçimimi. Ancak fikirlerinizi duymak isterim. Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalsiyum 17 -- 5 Ekim 2014; 17:30:14 >

• Eger butce varsa 6d alinir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Full frame tabiki daha iyidir ancak iyi lenslerle beslemek gerekir, manzara çekimleri için 16-35 L serisi bir lens alsanız oldukça tuzlu olur, 17-40 alsanız crop ta Tokina 11-16dan daha vasat imaj almanız olasıdır,zor bir seçim. Ha bütçe sıkıntı değilse 6d ve yanına 16-35 , 100mm makro ve 24-105 alırsın, bonus olarak ta 85mm f1.8 aldinmi tadından yenmez.

• Ff sensörlü body ile croplu body i kıyaslamak yanlış olmuş tabiki bütçe varsa 6d almanızı tavsiye ederim.
  • Bütün yorumların aksine çok kısıtlı bir alanda kullanacağını düşünerek 70 d yeterli olur hatta ben olsam 600 d alırım aradaki farkla tamron 17-50, Canon ef-s 60 mm makro alır keyfime bakarım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese yorumlar için teşekkür ederim, 70d aldım ve şimdilik son derece memnunum.
    Full frame başka bahara kaldı.
  • Hayırlı olsun Güle Güle kullanın kaça aldınız makinayı hocam?

• Tercihler arasında FF varsa gerisi teferruat ancak öncelik sensör boyutu değil fiyat/performans diyorsanız D5300 tavsiye ederim.

70D Iso 3200:http://216.18.212.226/PRODS/canon-70d/FULLRES/E70DhSLI03200NR2D.JPG

D5300 Iso 3200:http://216.18.212.226/PRODS/nikon-d5300/FULLRES/D5300hSLI03200NR2D.JPG

6d Iso 3200:http://216.18.212.226/PRODS/canon-6d/FULLRES/E6DhSLI003200NR2D.JPG

• 6d Alınmalı bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: premiumbeyin

Hayırlı olsun Güle Güle kullanın kaça aldınız makinayı hocam?

18-55 STM lensi ile 2590' a geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: can bora

quote:

Orijinalden alıntı: premiumbeyin

Hayırlı olsun Güle Güle kullanın kaça aldınız makinayı hocam?

18-55 STM lensi ile 2590' a geldi.

Güle güle kullan ben de kullandım çok güzel bir makinedir 18-55 seni bir süre idare eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat 131 -- 15 Ekim 2014; 17:21:41 >
  • murat 131 M kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, 18-55' in yanında Sigma 10-20 mm. ve Canon 60mm macro lensleri de aldım,
    10-20 mm' yi henüz çok fazla kullanamadım ancak Canon 60mm macro gerçekten çok zevkli bir lens.

Makineden de son derece memnunum. Dokunmatik ekran her işi kolaylaştırıyor. Uzun bir süre beni idare edeceğini düşünüyorum. Özellikle dental çekimlerde fazla bile gelecek, daha ileride belki yanına bir full frame ... ama şimdilik fazlasıyla yeterli.
  • Dün media Markt ta ki kampanya güzeldi 2300 e idi ve avantajix ile 2250 ye geliyordu ama hemen bitmiş kampanya

Edit: pardon makina 60d idi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi premiumbeyin -- 16 Ekim 2014; 23:23:40 >
  • Buarada hangi siteden aldınız hocam pm atabilirmisiniz

• Arkadaşlar hayyamda Canon 6d sıfır ile 2. el arasında 650 tl fark var 2. el 60 bin shutter da ama temiz makinenin dışında çok kullanıma bağlı izler bile yok dışında sanki 10bin shutter gibi çekimde de problem yok zaten çoğunlukla video için kullanacağım sizce 650 tl farka değer mi ?
  • ulker98 U kullanıcısına yanıt
    Değer. 60k az değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

Değer. 60k az değil.

Yani 650 tl verip sıfır al demek istiyorsunuz. 60k beni biraz düşündürüyordu sizce 1 senede bu kadar çekim stüdoyada yapılmış olsa bile temiz kullanılmış ileride sıkıntı yaratır mı?
    Yani evet , bence sıfır almak daha mantıklı. 10 bin de falan olsa alın derim ama 60k az değil. Ne kadar temiz olursa olsun, ne sıfır alacaginizin ne de bunun yarın arıza yapmayacağı garantisi yoktur. Tabiki benim fikrim, yine de siz bilirsiniz.

• Teşekkürler aslında sıfır almak için gitmiştim tabii haliyle bu cihaz düşündürdü bu arada sıfırı 3450 ikinci eli ise 2800 TL idi.
    hocam selam.üzerinden 1 ay geçmiş ama merak ettim.aldınız mı makinayı.ayrıca hangi dükkanda 3450 idi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.