Şimdi Ara

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ (24. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.984
Cevap
29
Favori
116.546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca kaliteli bi ışık çadırı nerden alabilirim birkaç yerde var ama kalitesi nasıl bilmiyorum öneriniz varsa sevinirim.)
  • Slm arkadaslar telefonumu(s3) makineye bir turlu baglayamadim google playden telefona hangi app kurmaliyim.eos remote yuklu ama bir turlu baglatamiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rize53

quote:

Orijinalden alıntı: ozphoto

quote:

M modunda o tamam anlaşıldı. Lakin m modundaykende seçilebilir ayarlar var örneğin "görüntü tipini ve kalitesini seçin" raw. Mraw. Sraw. Gibi. Ayrıca menüdeozneye uygun sahne efekti seçeneklerivar buradaki seçeneklerde urun çekimi için hangisinde kalmali ?

Hocam görüntü tipini ve kalitesini seçin derken pek anlıyamadım. ben ENG kullanıyorum ve pek okumuyorum artık elim alıştı direk seçiyorum. Bu görüntü kalitesi tahminimce RAW ı seçtiğin yerde yazan.

Onuda şöyle açıklıyorum.
    O menüde fotoğraf çekme boyutunu seçersin. üst bülümde - raw mraw tarzında giderken alt kısımda ise - JPEG m JPEG tarzında gizer. üst kısmı " - " yapıp altı JPEG yaparsan sadece JPEG foto çekersin ikisinede " - " den çıkartıp raw ve JPEG yaparsan 2 tane fotoğraf çeker bunu kartı bilgisayara takınca anlarsın 1 tane JPEG fotoğraf 1 tanede R2 formatlı bir dosya. bu dosyanın boyutu çok çok büyüktür yani 1 foto 5 mb iken bu 25 mb falan oluyor (işte sraw ve mraw ın farkı bu.. srawda ise 10 mb falan) bu raw çok çok fazla detay kaydeder işlerken falan fotoğrafı renkler daha çoktur. kalite aynıdır fakat işleme yaparken yanı photoshopta falan daha çok iyi oynama yaparsın. Çok uğraşmak istemez isen raw ı " - " yapıp sadece JPEG yaparsın yada oda olsun ama olmasa da olur dersen her ihtimale karşı sraw ve jpeg yapabilirsin. (Raw daha çok yer tutduğundan dolayı çekim sayın azalır :) )

Umarım açıklayıcı olmuştur :)

sanırım ışığı ayarlayamıyorum:(

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ
     CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ

Dostum zaten ilk zamanlar öyle hemen ışığı ayarlasaydık süper olurdu.. Biraz deneme biraz el alışkanlığı biraz tecrübe.. Zamanlar olucak bir şey bunlar..

Bu arada içucu;
    Ürünü falan koydun ışıkları yaktın makineyi açtın çekime hazır. Deklan şöre yarın bastığın taktirde vizörde ve üst ekranda şöyle bir şey elirecek.

-3..-2..-1..|..+1..+2..+3

Ve bunun altında bir ok olacak.
    bu senin ışık ayarlarını gösterir yanı o şekilde fotoğrafı çeksen aydınlıkmı olacak yoksa karanlıkmı. -3'e doğru karanlık +3'e doğru aydınlıktır. ürün falan hazır diyelim deklanşöre yarım bastığın zaman bu sayıların altında ok nerede ise fotoğraf o ışıkta çıkar sen bunu tam ortaya getirmen gerekir.
    Makinenin üstünde ens. ve F i ayarladığın tırnak ile bir sağ bir sola oynayarak bu oku tam ortaya getirmeye çalış. +3 bem beyaz -3 kapkaranlık tam ortası mükemmel ışık.

DipNot;
    eğer ayarlarda çok fazla faklılık varsa bu ok olarak gözükmez ya böyle "<" yada ">" böyle gözükür yani ışık değeri +7 falan diyelim 3 e kadar gösterdiği için +3 ün altında > olucak yanı tırnağı bir kaç kere çevirip olmuyor deme tamamen sağ tarafa yada tamamen sol tarafa çevir ortaya geldiği zaman fotoğrafını çek... Bol Çekimler diliyorum :)
  • quote:

Mesela bu örnek bir resim

Hocam bu arada ben çok takıntılıyım kusura bakma.
    Örnek bir FOTOĞRAF. :)
    Sonuçta kimse futbolcuya voleybolcu demiyor dimi :)
  • quote:

quote:

Mesela bu örnek bir resim

Hocam bu arada ben çok takıntılıyım kusura bakma.
    Örnek bir FOTOĞRAF. :)
    Sonuçta kimse futbolcuya voleybolcu demiyor dimi :)

Ahahaha tamam üsdat fotoğraf :)) teşekkürler şimdi hemen deniyorum dediklerini...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dediğin gibi yaptım iso 200. 1/10 Da ama arka gri çıkıyor usta. Işıklar 6500 k. Ayarınıda yaptım sonuç aynı zemini beyaz çıkardığım zaman FOTOĞRAF :) patlıyor.beyazlaşıyor ben ışıkların yetmediğini düşünüyorum sen nedersin üsdat?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rize53 -- 16 Nisan 2014; 23:30:03 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Dediğin gibi yaptım iso 200. 1/10 Da ama arka gri çıkıyor usta. Işıklar 6500 k. Ayarınıda yaptım sonuç aynı zemini beyaz çıkardığım zaman FOTOĞRAF :) patlıyor.beyazlaşıyor ben ışıkların yetmediğini düşünüyorum sen nedersin üsdat?

Hocam ilk olarak iso 100 yap noisler olmasın.
    Daha sonradan 1/10 ya onu 15 yada 20 yap sırayla dene hız artdıkça karanlıklaşır..
    birde senin ekranda sorun var sanırım ? Arka plan gri derken ?? Bildiğimiz arka plan beyaz sadece ışık patlamaları var onlarıda shutter hızı ile halledilebilir şeyler..
  • @rize53 isigin birini ustten ikisini de on-yanlardan verin sikinti kalmaz. Genelde bu tip cekimlerde iso 100 kullanilir. Tripodunuz varsa diyaframi da ihityaca gore 5.6-11 civari ayarlayip makinanin A modunda cekim yapabilirsiniz. Bu arada isigi golgeleri zaten mukemmel ayarlamak mumkun degil, gerisini Photoshop'ta halletmelisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: skylineGTR_34

@rize53 isigin birini ustten ikisini de on-yanlardan verin sikinti kalmaz. Genelde bu tip cekimlerde iso 100 kullanilir. Tripodunuz varsa diyaframi da ihityaca gore 5.6-11 civari ayarlayip makinanin A modunda cekim yapabilirsiniz. Bu arada isigi golgeleri zaten mukemmel ayarlamak mumkun degil, gerisini Photoshop'ta halletmelisiniz.

aynen dediğiniz gbi yapıyorum her iki yandan ve üstten. birde vizörden bakınca ürünü orta merkeze alıp çektiğim zaman ilerisi veya yanları buğulu kalıyor halbuki f değerini 8-16-32 olarak değiştirip değiştirip denemeler yaptım ama hep aynı sonuç. acaba af ayarları ile ilgilimi bir oynama yapmam gerek ?
  • quote:

aynen dediğiniz gbi yapıyorum her iki yandan ve üstten. birde vizörden bakınca ürünü orta merkeze alıp çektiğim zaman ilerisi veya yanları buğulu kalıyor halbuki f değerini 8-16-32 olarak değiştirip değiştirip denemeler yaptım ama hep aynı sonuç. acaba af ayarları ile ilgilimi bir oynama yapmam gerek ?

Çekim mesafesi de alan derinliği etkisini azaltır. Bu fotoları çektiğiniz mesafeden daha uzak bir mesafe koyar iseniz makina ile obje arasına daha geniş bir net alan elde edersiniz. Böylece belki tüm obje aynı netlikte olabilir. Misal 30mm. ile 30 santim uzaklıktan F16'da foto çekerseniz net alan 5.50 cm. alanda oluyor iken 1 metre mesafeden 30mm. ile F16 ile bu fotoğrafı çektiğinizde net alanınız 73 santim derinliğinde oluyor !..
    -
    Hesaplamalar için :
    http://www.dofmaster.com/dofjs.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 17 Nisan 2014; 12:47:49 >
  • quote:

quote:

Dediğin gibi yaptım iso 200. 1/10 Da ama arka gri çıkıyor usta. Işıklar 6500 k. Ayarınıda yaptım sonuç aynı zemini beyaz çıkardığım zaman FOTOĞRAF :) patlıyor.beyazlaşıyor ben ışıkların yetmediğini düşünüyorum sen nedersin üsdat?

Hocam ilk olarak iso 100 yap noisler olmasın.
    Daha sonradan 1/10 ya onu 15 yada 20 yap sırayla dene hız artdıkça karanlıklaşır..
    birde senin ekranda sorun var sanırım ? Arka plan gri derken ?? Bildiğimiz arka plan beyaz sadece ışık patlamaları var onlarıda shutter hızı ile halledilebilir şeyler..

üsdat ilginizden dolayı ayrı ayrı teşekkür ederiyorum.
    iso herzaman 100 dü ışık çadırı olduğu için. yukarıdaki bulunan örnek resim (fotoğraf) onlar benim çektiğim fotoğraflar değil ben öyle çekim yapabilmek istiyorum.daha yukarıdaki çiçekli tesbihler benim çektiğim fotoğraflar zemin grimsi gözüküyor. inanın oturuyorum :) 9 dan 3e 4 e kadar denemeler yapıyorum. istediğimi yakalayamıyorum sanırım 1-2 saat ders almam gerekecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

Çekim mesafesi de alan derinliği etkisini azaltır. Bu fotoları çektiğiniz mesafeden daha uzak bir mesafe koyar iseniz makina ile obje arasına daha geniş bir net alan elde edersiniz. Böylece belki tüm obje aynı netlikte olabilir. Misal 30mm. ile 30 santim uzaklıktan F16'da foto çekerseniz net alan 5.50 cm. alanda oluyor iken 1 metre mesafeden 30mm. ile F16 ile bu fotoğrafı çektiğinizde net alanınız 73 santim derinliğinde oluyor !..
    -
    Hesaplamalar için :

Yorum için teşekkürler,

ama macro ürün çekimlerde yakın olmak gerekmiyormu? keskinlik açısından. uzaklaşınca cadırın sağı solu gözüküyor vizörde.
  • quote:

quote:

quote:

-
    Hesaplamalar için :

Yorum için teşekkürler,

ama macro ürün çekimlerde yakın olmak gerekmiyormu? keskinlik açısından. uzaklaşınca cadırın sağı solu gözüküyor vizörde.

Program ile sağı solu kesip atarsınız. Makro çekimine gerek yok bu tür obje çekiminde. Lensiniz makro lensi midir ? Makro, gerçek makro bir objenin görüntüsünün gerçek hayattki boyutu ile 1'e 1 oranda sensöre düşmesi demektir. Siz makro çekecekseniz şu tesbihlerdeki tanelerin bir tanesinin makrosunu çekersiniz o zaman makro olur !.. Sizin buradaki çekim çalışmanız "makro" ile çok uzak bir alan. Dediğim gibi deneyin, çadırın sağ-solu da program ile kesilip atılır ve size kalan önü-arkası tümü ile net bir fotoğrafınız olur.

Sonra alan derinliği konusunda verdiğim linkten de göreceğiniz üzere, makro çekimi çok yakın mesafeden yapılır. Objeye yaklaşıldıkça da net alan mesafeniz daralır. Misal bir makro lens ile 10 cm.'den obje çekince net alanınız 0.5 santim oluyor ! Yarım santim çapındaki bir objeyi net çekebilirsiniz böyle bir çekimde ancak ! Obje 10 cm çapında bir alanı kaplıyor ise o yarım santimin dışında kalan alan odaklanan alanın dışına doğru gittikçe bulanıklaşır. Bu sebeple de sizin çekiminiz "makro" tekniği olamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 17 Nisan 2014; 15:22:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: skylineGTR_34

@rize53 isigin birini ustten ikisini de on-yanlardan verin sikinti kalmaz. Genelde bu tip cekimlerde iso 100 kullanilir. Tripodunuz varsa diyaframi da ihityaca gore 5.6-11 civari ayarlayip makinanin A modunda cekim yapabilirsiniz. Bu arada isigi golgeleri zaten mukemmel ayarlamak mumkun degil, gerisini Photoshop'ta halletmelisiniz.

zemini beyaz yapıyorum ama bu seferde tesbih beyazlaşıyor. ışıklar az mı geliyor acaba? üstekini değiştirip daha güçlü bir ışık koyacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rize53 -- 17 Nisan 2014; 15:33:19 >
  • quote:

Odaklayamamış bile !.. Bence sizin en azından 60 cm. veya dediğim gibi 1 metre mesafeden çekmeniz gerek veya 3-4 çekim yapın 30, 50, 70 cm. mesafelerden. Objenin tümü en net hangisinde görünüyor ise öyle devam edersiniz.

Misal, bir arı, hepi-topu 2 cm.

15 cm. falan bir mesafeden çektim. Arının kanadı net iken kafa kısmı net değil. Net alan bu kadar mesafede 0.5 cm.'ye kadar indiğinden şu çektiğiniz gibi objeleri net çekebilmenizin imkanı yok makro çekimi tekniği ile. Objeden uzaklaşıp F'i artırıp çekebilirsiniz ancak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 17 Nisan 2014; 15:28:35 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

-
    Hesaplamalar için :

Yorum için teşekkürler,

Program ile sağı solu kesip atarsınız. Makro çekimine gerek yok bu tür obje çekiminde. Lensiniz makro lensi midir ? Makro, gerçek makro bir objenin görüntüsünün gerçek hayattki boyutu ile 1'e 1 oranda sensöre düşmesi demektir. Siz makro çekecekseniz şu tesbihlerdeki tanelerin bir tanesinin makrosunu çekersiniz o zaman makro olur !.. Sizin buradaki çekim çalışmanız "makro" ile çok uzak bir alan. Dediğim gibi deneyin, çadırın sağ-solu da program ile kesilip atılır ve size kalan önü-arkası tümü ile net bir fotoğrafınız olur.

Sonra alan derinliği konusunda verdiğim linkten de göreceğiniz üzere, makro çekimi çok yakın mesafeden yapılır. Objeye yaklaşıldıkça da net alan mesafeniz daralır. Misal bir makro lens ile 10 cm.'den obje çekince net alanınız 0.5 santim oluyor ! Yarım santim çapındaki bir objeyi net çekebilirsiniz böyle bir çekimde ancak ! Obje 10 cm çapında bir alanı kaplıyor ise o yarım santimin dışında kalan alan odaklanan alanın dışına doğru gittikçe bulanıklaşır. Bu sebeple de sizin çekiminiz "makro" tekniği olamaz.

lens makro. Ama ürün detayı önemli değilmidir yani uzakdan çekim ile yakından çekim arasında ürünü daha iyi sergilemek adına kalite farkı yokmudur? Ben bu işi bilmediğim gibi merak da salmış durumdayım :)) ondan soruyorum bukadar. videolarda hep ürünleri yakından çektiklerini gördüm hatta çadırın içinden onun için bende hemen hemene videolardaki gördüklerime uyuyordum. şuan şirketdeyim akşam sizin dediğiniz gibi de denemeler yapacağım.)
  • Detay olur ki yine... Alet 18 mp. çekmiyor mu ? Siz kesit aldığınızda elinizde 8 mp. net bir foto olsa dahi bunu açıp-görüntüleyecek monitör yok. Baskıya verseniz 5 mp. bile yeter ki ! Ölçümü merkez ağırlıklı ve pozlama telafisi ile de -0.7 EV falan yaparsanız parlamalar da azalabilir. Fıtsatım olunca ben çekip size örnek göstereyim birşeyleri :) Siz dediğim gibi 3-5 kare çekin bir hele... kesit almayı yapamıyorsanız ekleyin, ben kesme işlemini yaparım.

Sonra tripod var iso 12.800 ile çekmek niye ! ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 17 Nisan 2014; 15:34:12 >
  • quote:

quote:

Odaklayamamış bile !.. Bence sizin en azından 60 cm. veya dediğim gibi 1 metre mesafeden çekmeniz gerek veya 3-4 çekim yapın 30, 50, 70 cm. mesafelerden. Objenin tümü en net hangisinde görünüyor ise öyle devam edersiniz.

Misal, bir arı, hepi-topu 2 cm.

15 cm. falan bir mesafeden çektim. Arının kanadı net iken kafa kısmı net değil. Net alan bu kadar mesafede 0.5 cm.'ye kadar indiğinden şu çektiğiniz gibi objeleri net çekebilmenizin imkanı yok makro çekimi tekniği ile. Objeden uzaklaşıp F'i artırıp çekebilirsiniz ancak.

Bunun içinde aydınlanmak istiyorum :))
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    İso 100 ile cekiyorum genelde:(( zemini beyazlatmak istersem iso 400 e kadar çıkıyorum.
  • quote:

Tepedeki lambayi arkaya cekin iyice urunun ustunde durmasin arka plani aydinlatsin bir de digerlerine gore zayif sanirim. Ondeki lambalari da biraz daha alacaltabilirsiniz. Tripod varsa iso yukseltmek yerine shutter'i dusurun f11'in ustune cikmayin.
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.