Şimdi Ara

canon eos 550d 16:9 foto çekemiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
5.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

canon eos 550d makinam var fakat makinada bir türlü 16:9 fotoğraf çekemiyorum, fotoğraflar sürekli 3:2 oranında çekiliyor. ürünün özelliklerinde de fotoğraf oranı olarak hep 3:2 çözünürlülükler belirtilmiş.

ben bu makina ile 16:9 fotoğraf nasıl çekebilirim.

diğer bir sorumda digital zoom ile fotograf çekebilir miyim? makinanın üzerinde digital zoom tuşu var yakınlaştırıyor ama fotograf çektiğimde digital zoomsuz çıkıyor.

üstadlar acil yardım...

• dijital zoom la fotğraf çekmemelisin.
    basit bir resim işleme programıyla hem istediğin yerini kesersin (dijital zoom) hem de 16:9 oranında kesebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MacGyver.

dijital zoom la fotğraf çekmemelisin.
    basit bir resim işleme programıyla hem istediğin yerini kesersin (dijital zoom) hem de 16:9 oranında kesebilirsin.
    Ekstra programla uğraşmak istemiyorum aslında, geçtiğimiz gün çektiğim fotoğraflar arasında 16:9 fotoğraf vardı bir adet ama nasıl hangi ayarda çektim bilmem.

Digital zoomla foto çekimi compactlarda bile var, dslr ler buna neden izin vermiyor ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kamasiz

Ekstra programla uğraşmak istemiyorum aslında, geçtiğimiz gün çektiğim fotoğraflar arasında 16:9 fotoğraf vardı bir adet ama nasıl hangi ayarda çektim bilmem.

Digital zoomla foto çekimi compactlarda bile var, dslr ler buna neden izin vermiyor ki?

Çünkü;
    D-SLR ler delikankı makinadır, ağır abidir, yalan dolan üçkağıt yapmaz da ondan, farkettiysen body olarak optik zoom bile yapmazlar.
    Geçenlerde biri forumda soruyordu; "Slr aldım, bunun zoom düğmesi nerede" diye.
  • quote:

Siz video çekmişsiniz galiba... 16:9 foto çekemezsiniz bu makinede ve dijital zoom diye birşey DSLR larda yoktur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: babaluga

quote:

Siz video çekmişsiniz galiba... 16:9 foto çekemezsiniz bu makinede ve dijital zoom diye birşey DSLR larda yoktur...

Alıntıları Göster
    hocam sen yanlis tercih yapmissin dslr alirken. keske almadan once arastirsaydin

• quote:

Orijinalden alıntı: Ermis1453

hocam sen yanlis tercih yapmissin dslr alirken. keske almadan once arastirsaydin

Alıntıları Göster
    Panasonic dslr modellerde 16:9 a izin veriyor (G2,GH1 vs..) insan çektiği fotoğrafları 16:9 monitorde izlerken kenarlarda siyah band oluşması pek hoş olmuyor. yazılımla olabilecek birşey diye düşünüyorum ama canon yapmamış bunu hayret. Ama gariptir bir adet fotoğraf çekmişim 16:9 oranda, muhtemelen makina afalladı :)

fotoları izlerken digital zooma izin veriyor çekerken vermiyor, saçma bence o zaman izlerkende vermesin. bu durum baba slr olmasından değil, opsiyonellik eklemek işlerine gelmediğinden bence.

bu arada 3:2 fotoğraf oranı uluslararası oran falan mı acaba, yoksa standart sensör oranı olduğu için mi böyle.

• quote:

Panasonic dslr modellerde 16:9 a izin veriyor (G2,GH1 vs..) insan çektiği fotoğrafları 16:9 monitorde izlerken kenarlarda siyah band oluşması pek hoş olmuyor. yazılımla olabilecek birşey diye düşünüyorum ama canon yapmamış bunu hayret. Ama gariptir bir adet fotoğraf çekmişim 16:9 oranda, muhtemelen makina afalladı :)

fotoları izlerken digital zooma izin veriyor çekerken vermiyor, saçma bence o zaman izlerkende vermesin. bu durum baba slr olmasından değil, opsiyonellik eklemek işlerine gelmediğinden bence.

bu arada 3:2 fotoğraf oranı uluslararası oran falan mı acaba, yoksa standart sensör oranı olduğu için mi böyle.

Alıntıları Göster
    Almadan önce hiç araştırmadınız mı DSLR nedir ne değildir, nasıl zoom yapılır, dizjital zoom var mıdır vs...

Bu saydıklarnız D-SLR makinelerde olmaz full manueldir bu makineler. Fotoğrafı çeker sen bilgisayarda ister işlersin istersen olduğu gibi bırakırsın. DSLR lika makinelerde sie otomatik panorama modundan tutunda satabilmek için bi ton yazılımla donatılmış makineler mevcuttur. Tabi bunlar amatör kullanıcılar için iyidir ama çoğu kişi içinde gereksizdir.

18mp 3:2 oranıda denk gelmektedir, 5184x3456 = 17915904 => 18mp...

• quote:

Orijinalden alıntı: bravaman

quote:

Çünkü;
    D-SLR ler delikankı makinadır, ağır abidir, yalan dolan üçkağıt yapmaz da ondan, farkettiysen body olarak optik zoom bile yapmazlar.

o bendim iyimi,dile dusmusuz demek.ama ben tam o sekilde sormamastim. zoom yapmaya calistigimda bir uyari aliyordum.oda makina uzerinden tuslar ile zoom yapmaya calistigim icinmis,sonra ogrendim tabiki ama gercekten baslarda dslr kullanmamis birisini zorlayabiliyor.ama iyi yakalamissin

• quote:

Orijinalden alıntı: fubo

quote:

quote:

Çünkü;

o bendim iyimi,dile dusmusuz demek.ama ben tam o sekilde sormamastim. zoom yapmaya calistigimda bir uyari aliyordum.oda makina uzerinden tuslar ile zoom yapmaya calistigim icinmis,sonra ogrendim tabiki ama gercekten baslarda dslr kullanmamis birisini zorlayabiliyor.ama iyi yakalamissin

Alıntıları Göster
    bende ilk gün gece foto çekerken odak noktası aarına basmışım kırmızı kırmızı yandı vizörde. Tırstım bi an karşı binadan lazer mi tutuolar aha yakalandık falan demiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 28 Temmuz 2010; 0:48:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online
    bende ilk gün gece foto çekerken odak noktası aarına basmışım kırmızı kırmızı yanı vizörde. Tırstım bi an karşı binadan lazer mi tutuolar aha yakalandık falan dmeiştim

Hocam Allah tan makinayı atmamissiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fubo

quote:

bende ilk gün gece foto çekerken odak noktası aarına basmışım kırmızı kırmızı yanı vizörde. Tırstım bi an karşı binadan lazer mi tutuolar aha yakalandık falan dmeiştim

Hocam Allah tan makinayı atmamissiniz.

Alıntıları Göster
    Yok ya atmadım Sonra birdaha bulamadım yav nereye bastım falan diyordum ertesi sabah kitapçığı okudum sonra anladım Daha önce kullanmamış olmama rağmen biraz tanışıklığım vardı az çok fotoğrafada ilgim var. Almadna öncede baya araştırdığım için çok yabancılık çekmemiştim. Şimdi başka ayar varmı diye orasını burasını kurcalıyorum

• quote:

Yok ya atmadım Sonra birdaha bulamadım yav nereye bastım falan diyordum ertesi sabah kitapçığı okudum sonra anladım Daha önce kullanmamış olmama rağmen biraz tanışıklığım vardı az çok fotoğrafada ilgim var. Almadna öncede baya araştırdığım için çok yabancılık çekmemiştim. Şimdi başka ayar varmı diye orasını burasını kurcalıyorum

Alıntıları Göster
    Merhaba,
    Çektiğiniz fotoğrafları yazılım yardımıyla 16:9 formatına dönüştürebilirsiniz ama makinenin dahili özelliğinde 16:9 çekim formatı arıyorsanız,biraz daha iyi araştırmanız gerekirdi.Mesela sony'nin dslr modellerinde 16:9 çekim formatı bulunuyor.Yanlış anlamayın,ben sony kullanıcısı değilim ama siz 16:9 çekim formatını sorduğunuz için belirtmek istedim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 28 Temmuz 2010; 2:06:32 >

• quote:

quote:

Çünkü;

Delikanli adam kucuk işler ile ugrasmaz
    Sony almistim 90 derece donus vs bir suru özellik 3 ay gitti sezonu bitiremedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ibLiss

quote:

quote:

Çünkü;

Delikanli adam kucuk işler ile ugrasmaz
    Sony almistim 90 derece donus vs bir suru özellik 3 ay gitti sezonu bitiremedim.

Alıntıları Göster
    Evdeki PC monitörü 16:9, LCD TV 16:9 peki o zaman biryerlerden bu fotoğrafları tam ekran izlemek için 3:2 monitör mü alalım, ama bildiğim kadarıyla öyle bir oranda monitör yok yeryüzünde.

Kabul etmek gerekirki dslr makinası olsa da, çoğumuz fotoğrafların baskısını almıyor, yada sergilerge göstermek için dev tablolara çıktı almıyoruz :)

Madem bu şekilde bir durum varsa, 3:2 mantığı nedir? çektiğim fotoğrafı izlemek de ayrı bir keyif ama kenarlarda siyah olarak izlemek değil :(

Siz 3:2 de ısrar etsenizde şunu iddia ediyorum, yeni çıkacak tüm dslr makinalara 16:9 ekran formatını koyacaklar bence. Tüm dünyada görüntüleme oranı 16:9 hatta daha abartılıp cinematik 21:9 a dönmüşken, 3:2 fotografın gerçek aspect ratiosudur demek kendini kandırmaktır.

Sen fotoğraf makinasına HD videonun en babasını koyuyorsun ama foto oranında opsiyonelik vermiyorsun. Bu arada eminim bundan bir kaç sene önce fotoğraf makinasında video mu olur denirken şimdi makina seçiminde, video kalitesi de önemli rol oynuyor.

saygılar, yine de makina mı seviyorum :)

• quote:

Evdeki PC monitörü 16:9, LCD TV 16:9 peki o zaman biryerlerden bu fotoğrafları tam ekran izlemek için 3:2 monitör mü alalım, ama bildiğim kadarıyla öyle bir oranda monitör yok yeryüzünde.

Kabul etmek gerekirki dslr makinası olsa da, çoğumuz fotoğrafların baskısını almıyor, yada sergilerge göstermek için dev tablolara çıktı almıyoruz :)

Madem bu şekilde bir durum varsa, 3:2 mantığı nedir? çektiğim fotoğrafı izlemek de ayrı bir keyif ama kenarlarda siyah olarak izlemek değil :(

Siz 3:2 de ısrar etsenizde şunu iddia ediyorum, yeni çıkacak tüm dslr makinalara 16:9 ekran formatını koyacaklar bence. Tüm dünyada görüntüleme oranı 16:9 hatta daha abartılıp cinematik 21:9 a dönmüşken, 3:2 fotografın gerçek aspect ratiosudur demek kendini kandırmaktır.

Sen fotoğraf makinasına HD videonun en babasını koyuyorsun ama foto oranında opsiyonelik vermiyorsun. Bu arada eminim bundan bir kaç sene önce fotoğraf makinasında video mu olur denirken şimdi makina seçiminde, video kalitesi de önemli rol oynuyor.

saygılar, yine de makina mı seviyorum :)

Alıntıları Göster
    Haklısınız elbette bende isterdim ama üretim bu şekilde malesef. Ha ayrı bir opsiyonel olarak eklenebilir belki değişik bir çözünürlük orasını bilemem .

• quote:

Haklısınız elbette bende isterdim ama üretim bu şekilde malesef. Ha ayrı bir opsiyonel olarak eklenebilir belki değişik bir çözünürlük orasını bilemem .

Alıntıları Göster
    fotograf ile video farkli. hatta 1:1 oranla bile ceken var. film seyrederken veya fotografa bakarken insan farkli seyler hissediyor. ornegin fotografin yatay boyutu arttikca artik fotograf "panorama"lasmaya basliyor.
    olsa iyi olur tabi (fazla mal goz cikarmaz hesabi), sonucta alet makine icinde fotografi kesecek

• quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

fotograf ile video farkli. hatta 1:1 oranla bile ceken var. film seyrederken veya fotografa bakarken insan farkli seyler hissediyor. ornegin fotografin yatay boyutu arttikca artik fotograf "panorama"lasmaya basliyor.
    olsa iyi olur tabi (fazla mal goz cikarmaz hesabi), sonucta alet makine icinde fotografi kesecek

Alıntıları Göster
    Canon 60D veya Nikon 7000d 16:9 çekiyor mu peki dostlar ?

• quote:

Orijinalden alıntı: MİY1988

Canon 60D 3:2, 4:3, 16:9 ve 1:1 oranlarında çekim yapabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: taysah

quote:

Orijinalden alıntı: MİY1988

Canon 60D 3:2, 4:3, 16:9 ve 1:1 oranlarında çekim yapabiliyor.

Çok teşekkür ederim cevap için.

Ya benim 16:9 anlayışımda bir problem var,ya da bu fotoğraf çekim modunun adı panorama :http://www.flickr.com/photos/34573372@N04/4791463382/#/photos/34573372@N04/4791463382/lightbox/

550d veya 60d aldığımda bu tür bir fotoğraf çekmek istiyordumda..nitekim flickr'in canon 550d grubundan alınmış bir fotoğraftır..sanırım pahalı lensler olmadan alan genişliği veremiyoruz,nihayetinde böyle bir şey çekemiyoruz...

belki de panorama özelliğidir,bu standart olarak her d-slr'da vardır,gerçekten bu konuda cahilim...

16:9 olayı benim masaüstünde kullandığım duvar kağıtlarından ibaret bir boyuttur..sanırım doğrusu öyle olucak...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.