Şimdi Ara

Canon eos 200d ya da Nikon d5300

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
2.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun yıllardan beri kompakt fotoğraf makinası kullanıyorum. Her anı yakalamak için kot pantlonumun cebinde makinemi gezdiriyorum evet her anı yakalıyorum ama artık bu görüntü kalitesi bana yetmez oldu ve bir kaç aydır dslr makine arayışına girdim.

Cihaz için objektif dahil en çok 3000 tl ye katar bütçe ayırdım ve seçimlerimi iki cihaza kadar indirgeyebildim. Canon 200d ve Nikon d5300 arasında kaldım.
    Genellikle portre, sokak,doğa ve bazende video çekmek için kullanmacağım.Zoom lensle çekimi düşünmüyorum.

Nikon un verdiği his daha kaliteli gibi ve duyduğuma göre renk canlılığı daha iyiymiş 39 odak noktası,stereo video kaydı,gps ve daha büyük bir sensörü var ancak Canon daha yeni üretilimiş bir cihaz inceleme yapan herkes öve öve bitiremiyor örneğin odaklama hızı çok yüksekmiş en küçük dslr dan biri aynı zamanda. (Uzun süre full frame e geçmeyi düşünmüyorum)

1-Bu ikisi arasında sizce hangisini almak daha mantıklı? (gerekçesi?)
    2-Sizce Nikon ile Canon arasında renk canlılığı bakımından bariz fark varmı?
    3-Canon 200d ye muadil fiyatlı başka bir seçenek olabilir mi?
    4-Nikon için af lens ler gerçekten çok pahalı mı ve buna değer mi?

Değerli bilgi ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

• Merhaba üst seviye kompakt makina kullanmadıysanız onlara da bakmanızı öneririm.

ikinci el olarak şunları öneririm.

Sony RX100m3

Fuji X100

Canon G1XM2

Canon Eos M + Kit Lens + 22mm 2.0 Lens

İmzamdaki linkte ayrıntılı fotolar vs mevcut.

Taşınabilirliğin dışında, lens maliyetleri ve pratiklik gibi etmenler yüzünden sabit lensli makinaları öneriyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bence sony a6000
  • Bu işe yeni başlayacağın için benim tavsiyem alabileceğin lensleri incele önce. Fiyat ve özellik bakımından değerlendir. Hangi lensler sana alınası duruyorsa ona uygun marka gövde al. Örneğin canon 85 mm f1,8 lens almaya karar verdin. Fiyat ve özellik olarak tam alabileceğin lens olduğunu düşündüğünde kalan parana göre hangi canon u alayım diye sor sonrasında. Çünkü düzgün bir lens alamayacaksan gövdenin markası hiç önemli değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet. Aynen katılıyorum. Lensi değiştirilen kamera alacaksanız önce lensi seçin, sonra o lense uygun gövde seçin.

Ben sırf 22mm 2.0 EF-M Lens kullanmak için Canon Eos M almıştım. Fiyat ve boyut olarak hiç bir markada muadili yok.

Eğer DSLR alırsam da sırf 35mm 1.8 Lens için Nikon alırım. Canonda muadili yok.

Tabi ikinci eli 1000 liranın altına bakıyorum sadece. Bu fiyatın üstündeki lenslerin olup olmaması beni ilgilendirmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 20 Ağustos 2017; 13:57:43 >
  • Tavsiyelerinizi düşündüm özellikle iyi bir makineden ziyade doğru lensi alma konusuna öncelik vermem gerektiği bana da mantıklı geldi. Sonuçta fotoğrafın karakterini insandan sonra lens belirliyor. Lens olarak 50mm f/1.4 ilk düşüncem daha sonra da ihtiyaçlarımi belirledikten sonra almayı düşünüyorum.

Bu gövdeleri sormamin asıl nedeni ikisininde muadillerine göre küçük ve hafif olmalarına karşın iri olanlarla kağıt üstünde aynı teknik özellikte olmaları çünkü aynı kareyi yakalayacaksam neden daha ağır bir gövde taşıyalım diye düşünüyorum.

Aynasız makinelere sıcak bakmıyorum sonuçta onunda taşınabilirliği bakımında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sonuçta onuda bir çantada taşımam gerekecek. Ergonomik ve lens çeşitliliği-bulunabilirligi gibi konularda da dezavantaj sahibi olduğu kanısındayım. Tabi avantajları da yok değil. Ancak bu avantajların benim işime yarayacak cinsten değil.

İkinci el almak konusuna gelince ne lens ne de gövde konusunda uzman olmadığım için cesaret edemiyorum.

Yorumlarınız üzerine daha uygun fiyatı olan Canon 100d yi düşünür oldum. Hem cebimde 1000lira kalmış olur. Lens olarakta portre öncelikli bir şeyler istiyorum aynı zamanda bir ağacı çiçeği böceği çekmek içinde kullanabileyim diyorum toplam harcamam 3000tl yi geçmeyecek şekilde lens ve gövde tavsiyelerinizi merak ediyorum birde kit lens li bir set mi almalıyım yoksa sadece gövde mi daha mantıklı yorumlarınızı gerekçeleri ile bekliyorum 😊

• Ersin1453 E kullanıcısına yanıt
    Taşınabilirlik diyorsanız sizi imzamdaki konuya yönlendireyim ben.
    Orada birçok örnek ve öneri var.
    Özetle:

Sony RX100m3
    Fuji X30
    Panasonic LX100
    Canon G1XM2
    Sony A6000

Bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 23 Ağustos 2017; 12:7:54 >
  • 100d alın hocam her ihtiyacınızı karşılar 3000tl civarı diyorsanız ama 2el bi 70D + tamron 17-50 lens set tavsiye ederim
  • tabiiki nikon 5300 daha iyi muadili 800d olabilir.39 af noktasi gps time lapse falan diye gider.canonlarin batarya performanslarida çok düşük onu da göze alin.

• nikon 5300
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.