Şimdi Ara

Canon EOS 1100D Kullananlar Kulübü (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.360
Cevap
25
Favori
135.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hardcore_Gamer

Evet.

Titreşimi en aza indirmek için kullanacağımız yöntem, aşağıdaki görüntülerde mevcut. Oradaki abimize yardımcı olduğu için teşekkür ediyorum. Yöntem, görüntülerde 3:33'ten itibaren anlatılıyor.
    http://www.bascek.com/12949/lenste-titresim-engelleme-ozelliginin-onemi/

Aşağıdaki çekimleri 18-55 Kit lens ile yaptım.
    http://www.flickr.com/photos/y_taner/sets/72157631583899357/

Elde çekime bir örnek:
    18mm. (28mm. Canon) - 1/10 - f6.3 - 1600 asa
     Canon EOS 1100D Kullananlar Kulübü

Bu da aynısının müdahaleli hali (Biraz keskinlik ve renk ayarı):

Bu da makro çekime bir örnek:

izmirdemi yaşıyosun ? bende onlarca kez basmaneden metroya bindim güzel şehirdi ama fazla kalabalıktı

• herkese iyi günler arkadaşlar...dslr bir makina arayışı içinde olduğum şu günlerde bi tane Canon EOS 1100D buldum....ürün açıklamasında aşağıdaki bilgiler yazıyordu...farklı olarak 75-300m lens ve stablizerli diyor...bunlar tam olarak nedir alınabilir bi ürünmü acaba fiyatı 1300 tl yardımcı olursanız sevinirim....

SIFIR KUTUSUNDA CANON 1100D 18-55 mm+ 75 - 300m Lens Stabliz Ürün Açıklaması:

Makina'nın Kutusu dahi açılmamış olup teslim alırken ilk siz açıcaksınız. Makinanın garantisi öyle ara sokak bugün var yarın yok fotoğrafçı dükkanları değil 24 Ay TUM SATURN MAĞAZALARINDA 24 AY ve ULUSLAR ARASI 12 AY Garantilidir.Makina hollanda saturnden alınmış olup faturasıyla birlikte teslim edilecektir fatura tarihi 02.06.2012'dir. Ayrıca kutu içinde bulunan 18 - 55 III lensi ve 75 -300 III lens ile birlikte (Stablizerlı) verilecektir. arkadaşlar parantez içine dikkat piyasada genelde alınan lenslerde Stab özelliği olmamaktadır 100tl civarı bir fiyat farkı bulunan bu lensleri tavsiye ederim.3-5 kuruş için sahada başınız ağrımasın derim. İstanbul içi elden teslim tercihimdir.

Pazarlık yada takas düşünmüyorum.

Anlayışınız işin teşekkür ediyor alıcısına şimdiden hayırlı olsun elinizi denklanşörden ayırmayın diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: gky05

hayır IS değil ki tavsiyem 75-300 verirlerse almayın. 18-55 ve 50mm verdikleri kampanyalar daha doğru bir seçim

slm hocam neden 75-300 olanı tavsiye etmiyorsun...yukardaki mesajımda yazdığım ürünü 1300 tl ye 75-300mm stab özellikli lensle birlikte satıyor vatandaş....hepsi burada ise aynı fiyata yanında 50mm veriyor...hangisi tercih edilmeli neden?
  • Oncelikle 70-300 ve 50mm tamamen farkli sinifta lensler su anda sadece en mantikli secimi soylemeye calisacagim. 1300 tl lik bir satisa 70-300 un is lisini koyamazlar cunku o lens 1000 tl den pahali (eger is liyse kacirma). 70-300 is olmayani camur gibi fotograf ceker yani tripod kullanmadan cekim yapmak zor olur. Ama tripod kullanirim benim icin cok uzagi cekmesi onemli dersen 70-300 u tercih et.

50mm ye gelecek olursak en iyi f/p lenslerinden biridir portre icin vazgecilmezdir.fotografcilarin 3/1 inin cantasinda bu lensi gorebilirsin. Kit lenslerden cok daha keskin fotograf verir flassiz ve tripodsuz cekimlerde f1.8 diyafram ile basarili sonuclar verir. Tek dezavantaji sabit odaklidir uzaklastirma yakinlasma yapamazsin. Carpanli makinelere takilinca oda icinde cekim yapmak zorlasabilir( disarida pek sorun olmaz)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1100D de video duraklatma var mı? Yani başladığımız videoyu duraklatıp, kaldığı yerden devam etme durumu var mı?
  • Bu konuyu takip etmek lazım devamlı olarak.Yukarıda çoook ilginç yazılar gördüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: gky05

Oncelikle 70-300 ve 50mm tamamen farkli sinifta lensler su anda sadece en mantikli secimi soylemeye calisacagim. 1300 tl lik bir satisa 70-300 un is lisini koyamazlar cunku o lens 1000 tl den pahali (eger is liyse kacirma). 70-300 is olmayani camur gibi fotograf ceker yani tripod kullanmadan cekim yapmak zor olur. Ama tripod kullanirim benim icin cok uzagi cekmesi onemli dersen 70-300 u tercih et.

50mm ye gelecek olursak en iyi f/p lenslerinden biridir portre icin vazgecilmezdir.fotografcilarin 3/1 inin cantasinda bu lensi gorebilirsin. Kit lenslerden cok daha keskin fotograf verir flassiz ve tripodsuz cekimlerde f1.8 diyafram ile basarili sonuclar verir. Tek dezavantaji sabit odaklidir uzaklastirma yakinlasma yapamazsin. Carpanli makinelere takilinca oda icinde cekim yapmak zorlasabilir( disarida pek sorun olmaz)

kavaklı_alper
    Sizin satın alma eğiliminiz konusunda yorum yapmak istemiyorum. Allah hakkınızda en hayırlısını bilendir.

gky05
    Sizce aynı lens, yani 75-300 is olmayan model ile çektiğim fotoğraflar çamur gibi mi?

Gölgedeki çekimlerde üç ayak (tripod) kullanmadım, daha doğrusu da bugüne kadar 75-300 ile birlikte hiç üç ayak kullanmadım. 18-55 ile birlikte ise sadece 1 kere kullandım, onu da yukarıdaki mesajlarda yazdım, flaş da kullanmadım. Sabitleme tekniklerini ise, yine yukarıdaki mesajlarda bulabilirsiniz.

Yukarıdaki mesajlarda da fotoğrafları örnek olarak verdim. Bağlantı şu:
    http://www.flickr.com/photos/y_taner/sets/72157631574823082/

Aynı lens ile çektiğim fotoğraflardan biraz daha ekleyim:
    http://www.flickr.com/photos/y_taner/sets/72157631607386591/

• Işık yeterli ise IS nin önemi kalmaz.Işık az ise sıkıntı oluyor. @Gky05 Onu kastetti herhalde. Yoksa gündüz çamur gibi foto çıkmaz pek.

Edit: yanlış anlaşılma olmasın diye bir edit yaptım

Edit: birde söylemeyi unuttum. Tutuş şekli çok önemli. makineyi ilk aldığım zamanlardan itibaren, tutuş şeklimi düzelterek en az 2 stop kazandım. Kimi 1/50 de bozulmaya başlarken , bazıları daha yavaş enstantenelerde çok iyi çekebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhotoTech -- 24 Eylül 2012; 23:41:52 >
  • kis aylarindan havanin kararmasina yakin saatlerde 200- 300 mm ile iyi fotograf cekebilirmisin (dusuk Isoda)? Bu lensi alisveris merkezinin icinde (yani bol bol aydinlatma olan bir yerde) 300 mm de denedim 5-10 kareden sonra bi daha elime bile almadim Is olmadan o lensle ugrasmanin bence pek mantigi yok. Butcenin daha uygun oldugu bi zamanda is lisi alinir rahat edersin. (bunlar kendi gozlemlediklerim ve dusunduklerim baskasi ne der beni ilgilendirmiyor ;) )

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar arkası manzaları olan bi yerde boydan foto çektirmek istedim ama yüzüm falan hep karanlık çıktı ama arka manzara çok güzel gösterdi.flaşh açtım ama etrafta aydınlıktı ? sizce ne yapmam lazımdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: haribo21

arkadaşlar arkası manzaları olan bi yerde boydan foto çektirmek istedim ama yüzüm falan hep karanlık çıktı ama arka manzara çok güzel gösterdi.flaşh açtım ama etrafta aydınlıktı ? sizce ne yapmam lazımdı

Işık arkanızdan vuruyordur. Işık ölçümünü spot'a getirip ve sadece ortadaki odak noktasını aktifleştirip netlemeyi yaparsanız düzelebilir.Fakat yan etkisi olrak arka plan koyu çıkabilir. En güzeli hiç bozmadan arkaplandaki ışığa ve size göre 2 ayrı enstantane de foto çekip yazılımla birleştirmek.

Flash yetmediyse ki mesafe fazla ise yetmeyebilir, yapacak fazla bir şey yok. Boşuna"ışığınız bol olsun" denmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: PhotoTech

quote:

arkadaşlar arkası manzaları olan bi yerde boydan foto çektirmek istedim ama yüzüm falan hep karanlık çıktı ama arka manzara çok güzel gösterdi.flaşh açtım ama etrafta aydınlıktı ? sizce ne yapmam lazımdı

Işık arkanızdan vuruyordur. Işık ölçümünü spot'a getirip ve sadece ortadaki odak noktasını aktifleştirip netlemeyi yaparsanız düzelebilir.Fakat yan etkisi olrak arka plan koyu çıkabilir. En güzeli hiç bozmadan arkaplandaki ışığa ve size göre 2 ayrı enstantane de foto çekip yazılımla birleştirmek.

Flash yetmediyse ki mesafe fazla ise yetmeyebilir, yapacak fazla bir şey yok. Boşuna"ışığınız bol olsun" denmiyor

yarın tekrar okulda denicem olmazsa yine yazarım

• Bu arada ekliyim. Flaş açmanız gayet güzel olmuş bence. Belki biliyorsunuzdur, özellikle tepeden güneş vurduğu zaman portrelerde burun ve göz altlarındaki gölgeleri yok etmek için zaten ya falaş patlatmak gerekiyor yada reflektör. Geçenlerde bir konuda arkadaşın biri "hava atmak için gündüz flaş açıyorlar" gibi bir cümle kurunca tebessüm ettirmişti beni
  • Böyle bir durumda flaş kullanmak gerekebilir. Flaş kullanmayı sevmiyorsanız, MENU - PICTURE STYLE kısmından kontrastı -7 gibi bir değere getirip, gölgedeki yüzün biraz daha aydınlık çıkması sağlanabilir. Basit mantıkla; kontrast ayarı yüksek olursa siyah daha siyah, beyaz daha beyaz çıkar; kontrast ayarı düşük olursa beyaz ve siyah arasındaki fark biraz azalabilir. Ayrıca kontrastı yüksek sert ışıkta da bu farkları azaltmak için düşük kontrast uygulamak gerekebilir. Ayrıca, yüzdeki detayı fazla kazanmak için "overexposure", yani fazla pozlama da gerekebilir, ancak bu sefer arka planda aydınlık çok fazla olur ve arka plan detayları gider.

Bir not:
    1100D'de beyaz (ışık) patlamaları fazla. Bu yüzden genelde fotoğraflarımı -(eksi) değerdeki kontrastı uygulayarak çekiyorum.

Gölgedeki nesneyi çekerken de kontrast düşük olduğu için, yani çevre koşulu anlamında ortamın kontrastı düşük olduğu için, makinadaki ayarı ya normale ya da fazla + (artı) kontrasta getiriyorum. Sert ışık olmadığı zaman da bunu uygulayabilirsiniz. Ayrıca kontrast düzeltmeleri, çok basit bir şekilde bilgisayarda daha sonradan da yapılabilir. Tabii ki çekerken en iyi kontrastta çekmek her zaman fayda sağlar.

Siz hem flaşla, hem de flaşsız dediğim yöntemlerle fotoğrafı çekin, gözünüze hangisi hoş geliyorsa onu uygulayın.

Başka bir yöntem de, yukarıda bahsedilmiş, hem az pozlanmış hem de fazla pozlanmış bir fotoğrafı bilgisayarda yazılımla birleştirip (HDR), her iki alanın da detayını korumaktır. Bunun için de biraz zaman ve gayret ve hatta iyi bir yazılım gerekir.

Şahsen bende öyle yetenekli bir yazılım yok. Korsan kullanmıyorum, bu yüzden bir de ona para harcamak istemedim. Ayrıca hakkını vererek orjinal kullanmak, o yazılıma sahip olmaktan çok daha önemli benim için. O yüzden, hiç sıkıntı değil.

EK:
    Yine yukarıda söylendiği gibi, merkez ölçüm de fayda sağlar, ancak bu sefer arka plandaki detay yine azalabilir.

EK 2:

Aklıma geldikçe ekleme yapıyorum.
    Canon'un makina içindeki kendi yazılımında "Highlight Tone Priority" diye bir seçenek var. Beyaz (ışık) patlamalarını azaltmak için kullanılır. Bende şu anda aktif durumda.
    Aktif etmek için:
    MENU - CUSTOM FUNCTIONS (C.Fn) - 5. SEÇENEK OLAN HIGHLIGHT TONE PRIORITY (ENABLE)
    Bunu aktif ettiğiniz zaman, AUTO LIGHTNING OPTIMIZER iptal olur. Benim araştırmalarıma göre Highlight Tone Priority daha başarılı bir yazılım uygulaması. Gözüme hoş gelen de zaten bu özellik açık olan fotoğraflar.

Muhakkak ki, en iyi ayar yapma şansını, ham (RAW) çekim yapıp, Canon'un kendi yazılım diskindeki Digital Photo Professional 3.10'i kullanarak bulabilirsiniz. Bu da oldukça zaman alıcı bir şey. Ben ham çekimi birkaç defa kullandım. Özellikle birkaç mesaj öncesinde paylaştığım ay fotoğrafı ham çekimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hardcore_Gamer -- 27 Eylül 2012; 23:44:50 >

• KONTRAST AYARINA BİR ÖRNEK:
    Gölgede çekim yaparken yanlışlıkla -(eski) kontrast ayarını açık unutmuştum. Bu yüzden çekimim hatalı olmuştu. Ancak az önce, çok basit ücretsiz bir yazılımla kontrastı, doygunluğu ve biraz da keskinliği arttırıp gamayı azalttım ve fotoğraf daha da gözüme hoş gelmeye başladı, gerçekteki haline daha da yaklaştı.
    Bu fotoğraf niteliği itibariyle makro sayılabilir. Çünkü çiçek gerçekten küçüktü, ismi sanırım "Yedi Kardeşler".

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gnyblgc

Merhaba, yanında verilen kit lens haricinde alınabilecek normal lens nedir ve fiyatları nelerdir henüz yeniyim aydınlatırsanız sevinirim.

portre istiyorsanız kesinlikle 50mm 1.8 -----> 220-250 civarında
    zoom istiyorsanız ve iyi olsun diyorsanız genelde 55-250mm canon tavsiye ediliyor.---->700TL civarında sanırım.

sahibinden bu ilanı buldum uygunmudur zoom yapmaya bizim makinelere ? 100534242
  • quote:

MENU - CUSTOM FUNCTIONS (C.Fn) - 5. SEÇENEK OLAN HIGHLIGHT TONE PRIORITY (ENABLE)
    Bunu aktif ettiğiniz zaman, AUTO LIGHTNING OPTIMIZER iptal olur. Benim araştırmalarıma göre Highlight Tone Priority daha başarılı bir yazılım uygulaması. Gözüme hoş gelen de zaten bu özellik açık olan fotoğraflar.

benimki türkçe menü ben nası yapcam bu ayarı ?
  • quote:

quote:

quote:

Merhaba, yanında verilen kit lens haricinde alınabilecek normal lens nedir ve fiyatları nelerdir henüz yeniyim aydınlatırsanız sevinirim.

zoom istiyorsanız ve iyi olsun diyorsanız genelde 55-250mm canon tavsiye ediliyor.---->700TL civarında sanırım.

evet uygun ve çok tavsiye edilen lenslerden biridir. Ben kullanmadım ama forumda bir çok arkadaş tavsiye ediyor ve çekilen fotolar aliteli. Fiyat konusunu siz benden dahiyi araştırıp bulmuşsunuzdur zaten. LEns temiz ise çok güzel bence.

• quote:

quote:

benimki türkçe menü ben nası yapcam bu ayarı ?

HIGHLIGHT TONE PRIORITY (Görüntü Vurgulu Ton Önceliği)

MENÜ - (Üstte, en sağdan ikinci seçenekte yer alan) ÖZEL İŞLEVLER (Ö.İş) - (Makinanın üzerinde "SET" tuşunun yanındaki oklarla sağ/sol yapıp) - 5. SEÇENEK OLAN Ö.İş II : Görüntü Vurgulu ton önceliği AÇIK

Bunu yapınca MENÜ - (Üstte, en soldan ikinci seçenekte yer alan) AUTO LIGHTNING OPTIMIZER (Oto Aydınlatma İyileştirici) iptal olur.

Onunla ilgili yorumum da yukarıda mevcut.

KONTRAST AYARI

MENÜ - (Üstte, en soldan ikinci seçenekte yer alan) FOTOĞRAF STİLİ - (Kullanıcı Tanımlı seçerseniz, dilediğiniz ayarı yapıp kaydedebilirsiniz, sonra da makinanın ana ekrarnından seçerek kullanabilirsiniz.) - Kul tanm. 1 üzerindeyken makina üzerindeki DISP tuşuna basılır.
    Çıkan ekranda Fotoğraf Stili Standart seçiliyken KONTRAST -2 (0'dan sola doğru ikinci çizgi) yapılır.
    Ben keskinlik ayarını da +5 (0'dan sağa doğru) olarak yaptım. Bu konuda tercih sizin tabii ki.

Kullanıcı tanımlı fotoğraf stillerini, tercihinize göre istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sizin göz zevkinizle alakalı biraz.
    Ayrıca bazı koşullarda da bunlardan faydalanılabilir. Mesela ışığın çok sert veya yetersiz olduğu, kontrastın çok fazla veya az
    olduğu durumlarda değiştirilebilir. Birkaç tane kullanıcı tanımlı stil ayarlayabilirsiniz.

Kontrastın çok az olduğu veya gölgedeki durumlar için, ben ikinci bir kullanıcı tanımlı stil oluşturdum.
    Onda da kontrast +2 ve keskinlik +5 olarak ayarlı.
    Ancak bir fotoğrafta çok siyah ve çok beyaz (mesela siyah-beyaz kedi gibi) aynı yerde bulunuyorsa, 1. seçenek olan düşük kontrast
    ve merkez ölçüm daha verimli olabilir. Hatta o siyah-beyaz kedi gölgedeyse, pozlamayı da fazla pozlama (overexpose, +EV) yaparım.

Ama bunlar genellikle basit bilgisayar yazılımlarıyla da halledilebilir şeyler.

Ayrıca makinayı İngilizce kullanabiliyorsanız, bu hem İngilizce bilgisini geliştirmeniz, hem de fotoğraf terimlerini daha iyi tanımanız açısından da faydalı olabilir. Çünkü sevdiğiniz bir şeyi yaparken İngilizce öğreniyor olacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hardcore_Gamer -- 28 Eylül 2012; 18:29:08 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

evet uygun ve çok tavsiye edilen lenslerden biridir. Ben kullanmadım ama forumda bir çok arkadaş tavsiye ediyor ve çekilen fotolar aliteli. Fiyat konusunu siz benden dahiyi araştırıp bulmuşsunuzdur zaten. LEns temiz ise çok güzel bence.

o zaman kafaya koydum bunu alıyom

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.