Şimdi Ara

Canon 5D Mark I almayı düşünüyorum ne dersiniz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Canon 5D Mark 1

Daha önceden hiç prof bir makine kullanmadım en son kullandığım makine compact Canonsx30 ilk SLR makinemin 5d mark serisi olmasını istiyorum, fakat mark4 çıkmışken benim bütçem ikinci el bir mark 1 e bile zor yetiyor.

+Genellikle araba çekimleri yapacağım (giden ve duran araçlar olabilir)
    +Hobi maksatlı ve ticari bir kaygım olmadan
    +ailemin tatilde fotoğraflarını çekmek istiyorum.

*Canon 5D Mark 1 için ne kadar bir bütçe ayırmalıyım.
    *Lens tercihim hangisi olabilir.
    *Canon L 17-70 Bütçesi nedir? ben araştırdığımda hep sigma seçenekleri çıkıyor
    *Canon L 70-200 zoom lens önerirmisiniz?

bir arkadaşımın tavsiyesinide aşağıda paylaşıyorum;
    Haraketli objede zoom lens / durağan objede geniş açılı çalışılabilir.
    Makina konusunda hemen hemen bütün piyasa 5d markIII kullanıyor ama bütçeyi zorlar diyorsan body ı daha düşük segment tutup lense yatırım yapabilirsin.

Ben şirkette 6D kullanıyorum, Full Frame body zaten istediğin L serisi lens kullanabilirsin.
    Zoom lens olarak 70-200 tavsiye ederim.
    Geniş açı için Canon L 17-70 kullanabilirsin.

herkese keyifli forumlar dilerim.

• Merhaba
    Ben 5D tavsiye etmem. Birincisi haşatı çıkmış, yavaş eski kart yuvalı eski bir makine artık.

Önce Sony A6000, Canon 100D, Nikon 5600, Fuji XT1 gibi APS C sensörlü makinalar ve güçlü tavana yansıtılabilen bir tepe flaşı kullanmanızı tavsiye ederim. Bunlar nerdeyse herşeye yetecektir.

SX den 5D ye geçmek, motoru daha güçlü diye motosikletten, kamyona geçmek gibi olur. Önce bir normal otomobil kullanın :D Muhtemelen o daha iyi olur.

Daha uzun açıklamalar için imzamdaki konunun ilk sayfasına bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Sesnör büyük lüğünün avantajları olduğu kadar dezavantaşları da var.
    Mesela alacağınız 5D ve standart bir lensle bozuk para çekimi yapmak istesniz son çıkan iphone kadar iyi çekemezsiniz.
  • Merhaba
    Ben 5D tavsiye etmem. Birincisi haşatı çıkmış, yavaş eski kart yuvalı eski bir makine artık.

Önce Sony A6000, Canon 100D, Nikon 5600, Fuji XT1 gibi APS C sensörlü makinalar ve güçlü tavana yansıtılabilen bir tepe flaşı kullanmanızı tavsiye ederim. Bunlar nerdeyse herşeye yetecektir.

SX den 5D ye geçmek, motoru daha güçlü diye motosikletten, kamyona geçmek gibi olur. Önce bir normal otomobil kullanın :D Muhtemelen o daha iyi olur.

Daha uzun açıklamalar için imzamdaki konunun ilk sayfasına bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Sesnör büyük lüğünün avantajları olduğu kadar dezavantaşları da var.
    Mesela alacağınız 5D ve standart bir lensle bozuk para çekimi yapmak istesniz son çıkan iphone kadar iyi çekemezsiniz.
  • sırf full frame diye 5d classic alınmaz. ayrıca full frame lenslerinin fiyatı çok uçuk. şu an alınabilecek en mantıklı ff makine nikon d700 ve 50 mm f1.8d lens. bu ikiisi de hemen hemen 2 bin lira yapar. diğer durumlarda ergonomi için d5100 birazcık daha iyi performans için d3200 ve yeni 18-55 lens ile harika fotoğraflar çekebilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmg02

sırf full frame diye 5d classic alınmaz. ayrıca full frame lenslerinin fiyatı çok uçuk. şu an alınabilecek en mantıklı ff makine nikon d700 ve 50 mm f1.8d lens. bu ikiisi de hemen hemen 2 bin lira yapar. diğer durumlarda ergonomi için d5100 birazcık daha iyi performans için d3200 ve yeni 18-55 lens ile harika fotoğraflar çekebilirsin.

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler,

nikon antipatim yok ama bir türlü nikon almayı yada araştırmayı kendimi alıştıramadım.
    Yoksa vermiş olduğunuz bilgileri benim için yeterli, bu yaptığınız geçiş ve model sıralamasını Canon için yapabilirseniz çok sevinirim :)
  • gult3kin kullanıcısına yanıt
    Nikonda fiyata nazaran fotoğraf deneyimi daha kötü olduğu için nikonu daha çok seviyorum, o yüzden önerdim ama canon için 600d, 100d bakılabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Canon 5D kullanıyorum ancak video çekemediği için değiştirmeyi düşünüyorum. Sadece fotoğraf çekecek olsam 5Dyi kendi fiyat seviyesindeki hiç bir apsc sensörlü makineye değişmem. Elbette temizini bulmak da mesele çünkü yaşlı bir makine sonuçta.
  • Dostum işi bilmediğin çok belli, piyasası ortalama bin tl olan makineye ortalama 4-5 bin tl lens takmayı düşünüyon(70-200).
    Canonun 17-70 aralığında lensi yok demek ki 6d kullanan arkadaşın lensle arası yok.
    Diyorsun ki param var ama 5d clasic alacam.
    Tatil fotoğrafı vs çekmek için taşınabilmesi kolay makine ve lensler önerilir çünkü ticari kaygınız yok ortaya bir hizmet sunmuyorsunuz.
    + duran araba fotoları için 50mm+polarize filtre+tripot+uzaktan kumanda (veya zamanlamalı çekim)
    + hareketli araba için polarize filtre kullanılmaz pan tekniği denen yatay kaydırma yöntemiyle çekim yapılır. Çekim için makine af modu sürekli servoya getirilir (af-c) çekim yapılacak nesne yarım deklanşör ile izlemeye alınır hazır olduğunuzda deklanşör tamamlanır pozlanma süresince konu izlenmeye devam eder.
    + ailenizin tatil fotoğrafları için 17-50 lens tavsiye ederim, 50mm ile çokça portre çekersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xkrc

Dostum işi bilmediğin çok belli, piyasası ortalama bin tl olan makineye ortalama 4-5 bin tl lens takmayı düşünüyon(70-200).
    Canonun 17-70 aralığında lensi yok demek ki 6d kullanan arkadaşın lensle arası yok.
    Diyorsun ki param var ama 5d clasic alacam.
    Tatil fotoğrafı vs çekmek için taşınabilmesi kolay makine ve lensler önerilir çünkü ticari kaygınız yok ortaya bir hizmet sunmuyorsunuz.
    + duran araba fotoları için 50mm+polarize filtre+tripot+uzaktan kumanda (veya zamanlamalı çekim)
    + hareketli araba için polarize filtre kullanılmaz pan tekniği denen yatay kaydırma yöntemiyle çekim yapılır. Çekim için makine af modu sürekli servoya getirilir (af-c) çekim yapılacak nesne yarım deklanşör ile izlemeye alınır hazır olduğunuzda deklanşör tamamlanır pozlanma süresince konu izlenmeye devam eder.
    + ailenizin tatil fotoğrafları için 17-50 lens tavsiye ederim, 50mm ile çokça portre çekersiniz.

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler,

ilk başta söylediğiniz doğru işi bilmiyorum yeni yeni araştırmalara başladım, lens ve makine fiyat aralığını bilmiyorum, ama başlangıç için hangi alanlarda kullanacağımı belirttim. Para konusunda param olsaydı zaten mark 4 alırdım hiç buralara yazmadan. Beğenmezsem satardım ama bütçem çok kısıtlı ve buna görede kafamda bir makine belirlemeye çalışıyorum.

Yakımındaki çoğa arkadaşım 5d önerdiğinden bende en alt ve en ucuz olanından başlayayım dedim hiç yoktan satarken çok zarar etmeden el değiştirip ikinci yada alternatif makineme geçeyim. Ticari bir amacım yok şu an için ama ilerde olmayacağıda net değil.

Toparlamak gerekirse sanıyorum 5d body ilk başta doğru bir tercih değil gibi gözüküyor, bu sebepten biraz 650 d yöneliyorum bu durumdada fullframe almam ortadan kalkıyor. Fullframe bir makineyle yavaş yavaş yani bütçesel açıdan :) ilerlemek istesem hangi model body ve lensleri önerirsiniz? İkinci el olması benim için biraz daha cazip ve alınabilirliği olur.
  • 5d classic tecrübe ister. Bilinçsiz kullanıcıyı fotoğraftan soğutur. Bütçenizin yettiği apsc sensörlü giriş seviyesi makinelere yönelin derim.
  • Bende sizin gibi ticari kaygılar olmadan, hobi amaçlı başladım fotoğraf çekmeye, ilk makinem Canon 1000D'ydi. 500 liraya almıştım yaklaşık 1 yıl önce. Sonra "daha kaliteli fotoğraflar çekebilmek" adına full frame makineleri araştırmaya başladım. Bütçem kısıtlı olduğu için 5D Mark 1 almaya karar verdim. Araştırmalar sonucu temiz, az kullanılmış bir model aldım ve yaklaşık 4-5 aydır kullanıyorum. Tecrübelerimi paylaşmak isterim. Kim ne derse desin 5D Mark 1 hala en modern APSC (crop) sensör makinelerden daha kaliteli fotoğraf çekiyor. Yalnız makinede iyi bir lensiniz yoksa isterse Mark 4 olsun kaliteli fotoğraf çekmez. Mark 1 kullanmak analog makine kullanmak gibi, aralarındaki en büyük fark biri fotoğrafı filme işliyor diğeri CF kartına. ISO ayarı bile otomatik değil. Makineyi manuel moda aldığınızda her şeyi tek tek ayarlamak gerekiyor. Bunlar dezavantaj gibi görülse de aslında avantaj. Ben fotoğrafçılığın temellerini bu makinede öğrendim. Adeta yaşlı ve tecrübeli bir hoca gibi teknikleri size öğretiyor makine. Çünkü bilmezseniz fotoğraf çekemeyeceksiniz. Tabi ki her zaman otomatik moda alıp fotoğraf çekebilirsiniz ama DSLR kullanmanın amacı nerede kaldı o zaman. Sorduğunuz 10 kişiden belki 9'u tavsiye etmeyecektir haklı nedenlerden dolayı. Konu sadece fotoğraf çekmek ve fotoğrafın tekniklerini öğrenmekse vereceğiniz paraya alabileceğiniz en kaliteli makine budur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.