Şimdi Ara

Canlı bomba saldırıları-Hükümetin rolü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle milletimizin başı sağ olsun,allah ölenlere rahmet,yaralıları acil şifalar versin.Masum insanları öldüren hiç bir terör örgütü amacına ulaşamaz,allah sebep olanları yerle yeksan etsin.

Türkiye gibi küllerinden doğan bir ülke ve millet bunları hak etmiyor.Şimdi düşünüyorum da Atatürk boşuna ''medeniyet,barış'' vurgusu yapmamış.Savaşın şiddetini gören o insanlar,bir daha ülkemiz bunlara şahit olmasın diye ortadoğu bataklığından kaçınmaya,medeni bir ülke olmaya çalışmış çünkü onlar çok iyi biliyordu ki gelişmemiş toplumlar üzerinden hep bir plan vardır,hep birilerinin maşasıdır.

90 yıllık enkaz diyenler gidip şimdi güvenpark'a bir baksın.Sadece durakta bekleyip,evine gitmeye çalışan sıradan vatandaşlar nasıl da terörün kurbanı oldu,koca bir enkazın altında kaldı.O adam orada beklerken tırsıyordu belki,aklından ''ne olacak bu patlamalar'' diye geçiriyordu ama yine de ''yok canım burası güvenpark o kadar da değil,hem ne olursa olsun Türkiye bu kadar güçsüz değil'' diyordu.Yani burada patlama olmaz,güvenlik güçleri artık emniyetini almıştır diye hesap yapıyordu.Aslında bahsettiğim aklında bu düşünceler dönen kişilerden biri benim.

Ben Ankaralıyım.Bombanın patladığı noktayı ablama giderken otobüse binmek için kullanıyorum,o durakta bekliyorum.Benim ikiz yeğenlerim var,ikisi de kız.Ben her o durakta beklediğim de yeğenlerimi görecek olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum,o an,o dakika,o durakta.Ama her Kızılay'a inişimde aklımda bir ''acaba?'' sorusu ile gidiyorum,ya bir şey olursa,ya patlama yaşanırsa diye.Bende o anlattığım sade vatandaş gibi beklerken aynı şeyleri düşünüyorum,ben yeğenlerim için sevinirken aklımda bu soru var,beriki eşine-sevgilisine-anasına-babasına dönmenin huzurunu yaşarken aklında bu sorular var.Misal biz arkadaş buluşmalarını hep Kızılay'da ayarlarız aynı diğer çoğu Ankara'lı gibi çünkü ortak adres,çünkü herkese yakın olan tek nokta,çünkü şehrin merkezi.Bir arkadaşımız aylardır buluşmaya gelmiyor,can tehlikesi yüzünden.''yav sen gel o kadar da değil,patlama falan olmaz'' burada diyoruz ama adam yok diyor.Ki haklıymış dün gördük ki ülkede güvenli tek bir nokta kalmamış,her an her yerde patlama yaşanabilirmiş,saldırı yapmak bu kadar kolay ve aleni imiş.

Babam güvenpark'a 300m ötede çalışıyor,kendisi emekli asker,bir ay önce devlet mahallesinde yaşanan saldırıda askeri servis araçlarının içindeydi hem de patlayan aracın 3 otobüs önünde.O gün ben babamı can havliyle nasıl aradıysam,dün de ablam beni o şekilde aradı.''oğlum sen kızılay'a çok takılırsın,var mı bir şeyin'' diye.Yok dedim allaha şükür iyiyiz ama ya orada can verenler?Onların yakını da aradı ama o telefon açılmadı hatta hiç çalmadı bile.Ben az çok idrak edebiliyorum,3 patlama atlattıktan sonra,o telefonun geç açılması yada meşgule atılması nasıl bir acı,geçmek bilmeyen saniyeler,''acaba'' sorusu.Orada sadece otobüs bekleyen o masum vatandaşın ailesi şimdi nasıldır?İşe,buluşmaya gönderdiğin yakınının Ankara'nın göbeğinde terör patlaması sonucu hayatını kaybetmesi nasıl bir duygudur?Vatandaşı,yerlisi olduğun Başkent Ankara'da canlı bomba saldırısına maruz kalmak nasıl bir travmaya,korkuya,acıya yol açar?

Bugün babam beni tembih ediyor; ''aman oğlum kalabalık yerlerden uzak dur'' diyor.Bende ''sende dikkat et'' diyorum ama adamı dün akşam patlamanın yaşandığı noktaya yolluyorum.Hala içimizde korku ve öfke.Düşünüyorsun ülkenin başkentinin,en işlek,en kalabalık noktasında bomba patlatmak bu kadar kolay mı?Nasıl engellenemiyor?Hem bunları soruyorsun hemde babana ''dikkat et'' diyorsun.İçinde bulunduğumuz şu durum,nasıl açıklanabilir?Ankara'lı çoğu insan yine mecbur şekilde oraya gidecek,otobüs bekleyecek,arkadaşıyla buluşacak,sadece oturup simit yiyecek,fıskiyeyi izleyecek.Patlamalar yaşanıyor ama yarın yine binlerce insan orada olacak,işine,okuluna,dersine gidecek.Çünkü mecburuz orası şehrin atardamarı oraya gitmeden insanlar işine gidemiyor,oradan aktarma yapmadan metroya binemiyor.El mecbur gidiyor gitmesine ama herkesin içinde bir korku ''acaba akşam eve dönebilecek miyim?''...

Burası Şırnak yada Cizre mi?Burası Irak yada Suriye mi?Burası bir savaş meydanı yada cephe mi?Burası Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara'nın en işlek yeri olan güvenpark.İnsanlar adeta bir savaşın içerisinde gibi can korkusu ile akşam eve dönmenin hesabını yapıyor.Evden neredeyse helallik alıp çıkıyor sanki cepheye giden bir asker misali.

-''Hükümete söveceğine teröriste laf etsene'' diyenlere bir çift sözüm var çünkü hepsi çalışmış gibi aynı şeyi tekrar ediyor;

Bakın arkadaşlar terörist zaten kalleştir,terörü seçen insandan merhamet bekleyemezsin,o saldırı yapmak yada zarar vermek için senin bir açığını kollar,gözü dönmüş ve azgındır,onun vicdanı yoktur,en küçük bebeği bile acımadan öldürür çünkü terör budur,hain,kalleş,insanlıktan nasibini almamış hayvanlardır.

Böyle bir noktada insanlar doğal olarak 13 yıldır ülkenin başında olan,her devlet kadrosunda kendi elemanları olan,her noktada sözü geçen akp hükümetine soruyor,nasıl engelleyemedin diye.Dünya çapında Devlet organının en temel görevi vatandaşın can güvenliğini sağlamak iken sen nasıl olur da bir yılda 6(ki bunun 3'ü Ankara'nın en önemli noktalarında gerçekleşti) canlı bomba saldırısını engelleyemezsin?Vatandaş canı acıdığında,aç kaldığında,yardıma ihtiyaç duyduğunda ''devlet'' diye bağırır.Bu çok doğaldır çünkü vatandaş devlete canını,malını korusun diye vergi verir.Sen daha insanların canının Ankara'nın göbeğinde koruyamıyorsan kimse sana vergi falan vermesin o zaman.Bu mantıklı mı şimdi?Amerika'da vergi mükellefi diye bir kavram vardır,bizde ise kimse bunun farkında bile değil.Hem devlete tonla vergi ver hem de can güvenliğin olmasın.O zaman ne anlamı kaldı devlet yapılanmasının,millet kavramının?Yani bu devlet muz cumhuriyeti mi de her önüne gelen ayda bir en güvenli noktalarda bomba patlatıyor.Bunun hesabını vermeleri lazım ve nasıl oluyor da 5 kere yaşanan olay 6. kere tekrar yaşanabiliyor,nasıl ders çıkarılmıyor?Allah aşkına bana ''canlı bomba yakalamak çok zor,emniyet ne yapsın'' falan diye saçmalamayın.Emin olun istihbarat ağı sizin düşündüğünüzden çok daha kapsamlı ve detaylı.MİT 6. kere kendini ispatlamış ve çökmüştür.

Yine yazıyorum,eyvallah terörist haindir kınanması lazımdır falan ama bir kere de dönüp devlete ''ben sana vergi veriyorum,sen benim canımı başkentin göbeğinde nasıl koruyamıyorsun,ben 6 kere bu patlamalara nasıl şahit olabiliyorum,nerede istihbarat,emniyet?'' diye sor.

Bir kere bunu düşün.

Hepimizin başı sağolsun,allah bir daha göstermesin.Korkarım ki,bu patlamaların biteceğinin garantisi yok,yine yaşama olasılığımız yüksek.Allah yardımcımız olsun.Allah teröriste şer,yetkililere akıl,pişkinlere vicdan versin.

•  Canlı bomba saldırıları-Hükümetin rolü

Istihbarati veren zaten hukumet hey gidi milletim uyumaya devam et.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başımız sağolsun.Teröristlere bir daha fırsat verilmesin.

Ne acı ki başkentte böyle patlamalara şahit oluyoruz ve hala birileri çıkıp buna alışmamız lazım diyor.Akıl alacak gibi değil,nasıl bir ülkede yaşıyoruz,nasıl bir yaranma duygusudur bu.İnsanlar vicdanını kaybetmiş artık.

İnsanlar teröre karşı yürüyüş ve gösteri yapmaktan bile korkuyor,başımıza bir iş gelecek diye.Tek yapabildiğimiz sosyal medyadan mesaj paylaşmak,tweet atmak.şu düştüğümüz hale bak,emeği geçen herkesin allah bin türlü belasını versin.
  • torenzi kullanıcısına yanıt
    Demin bir konuda rast geldim,türgev öğrencileri uyarmış diye.İnanmak dahi istemiyorum ama bu nasıl bir iştir?Elin amerikalısı hükümetten bilgi alıp,el kadar vatandaşını uyarıyor,bizde ise ancak sosyal medyadan duyuluyor.Güler misin,ağlar mısın şu durumumuza...
  • Çok şükür hiçbir genel seçimde akp'ye oy atmadım ve bu vebale ortak olmadım. Akp kadar onlara oy atanlar da bu vebalden sorumludur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rüzgar.

Çok şükür hiçbir genel seçimde akp'ye oy atmadım ve bu vebale ortak olmadım. Akp kadar onlara oy atanlar da bu vebalden sorumludur.

Ben maalesef 2013 yılı 17-25 Aralık kepazeliğine kadar 11 sene akp ye oy verdim.bu bağlamda şehitlerin,bomba mağdurlarının kanında ne yazık ki benim de payım var.

Adalet ve kalkınma partisi zannettim,

Ayakkabı Kutusu Partisi çıktı

Adnfiirjr koyanlar partisi çıktı

Amerikan Küçük partisi çıktı

Arsa Konut partisi çıktı

• Bunca olaya rağmen önümüzdeki seçimde hala oyunu sorgusuz,sualsiz akp'ye basacak olanlar ciddi bir vebalin altına girecek o kesin.Çünkü hala kurtarıcının uzun adam olduğunu zannediyorlar,bu olayların bizi çekemeyenler tarafından yapıldığını,tarihsel bir fetret döneminde olduğumuzu sanıyorlar.Onlara göre şuan ülkenin başında kim olursa olsun,bu olaylar zaten olacaktı hatta daha kötüsü olacaktı.Bunu neye dayanarak söylüyorsun diye sorduğunda cevap veremiyorlar çünkü polyanna masalında yaşıyorlar.Sanıyorlar ki bütün dünya işini gücünü bırakıp bize saldırıyor,üstümüzde plan kuruyor.Adama sorarlar ''peki bu noktada hükümet nasıl önlem alıyor?'' diye.''Kandırıldık'' diye açıklama yaparak ülke falan yönetilmez,evcilik oyunumu oynuyoruz,mahallemi yönetiyoruz?Kurtuluş savaşında bütün dünya üstümüze geldi de ne oldu?Önemli olan yönetim,idare becerisi ve vicdan. Hesap,çıkar gütmeden milletin menfaatini düşünmektir önemli olan.

Onların düşündüğü gibi akp'nin sütten çıkmış ak kaşık olmadığını anladıkları an,onlarda fark edecek nasıl bir şeye ortak olduklarını ama maalesef ki iş işten geçmiş olacak...

• Unuturlar Tarık unuturlar.

• Orda onlarca insan ölmüş bunlar burda gelip akp ye oy vermedim vebalden kurtuldum ehe ehe muhabbeti yapıyor. Allah bilir ölenler akp li olsa sevinirdiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: SultanHakim

Orda onlarca insan ölmüş bunlar burda gelip akp ye oy vermedim vebalden kurtuldum ehe ehe muhabbeti yapıyor. Allah bilir ölenler akp li olsa sevinirdiniz

- Kürt açılımını akp başlatmadı mı?
    - Bu açılım zırvası sürecinde pkk cephane yığınağı yapmadı mı?
    - Pkk'lıların meclise girmesine Akp göz yummadı mı?
    - Habur sınır kapısından teröristler davullu zurnalı içeriye Akp zamanında girmedi mi?

O değil de hala konuşuyorsunuz ya pişkin pişkin yuh diyorum sen ve senin gibilere..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfestein -- 14 Mart 2016; 16:52:57 >

• Kürt açılımı beni rahatsız eden bir durum değil. Sizin gibi ırkçı değilim. Olayın tamamen barışla sonuçlanmamasında suçlu terör örgütüdür, bunu görmemek için kör olmak lazım. Ha dersin ki bu 3 yıl içinde terör örgütlerinin ülkeden tamamen dışarı atılması lazımdı, evet ona ben de katılıyorum. Ama sen dersen ki olayların tek suçlusu hukümete oy verenler, bu haksızlık olur. Bu arada ben Akp li değilim, benim ideolojimi savunan herhangi bir parti yok şuan.
  • Teroristin ruhunda öldurmek var cinayet islemek var. Bu lafi ne rahat soyluyorsunuz. Siyasetin ruhunda da yalan var kendini temize cikarma var o zaman buna karsi da kimsenin durmasi mantiksizliktir. Haydi dukkanlari kapatip gidelim ulkeden.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu anda Ankara Emniyeti müdürü yok. Ekim'den beri görev vekaleten yapılıyor. NEDEN? Bu ülkede Ankara Emniyet Müdürü yapılacak adam yok mu?
  • SultanHakim S kullanıcısına yanıt
    Kürt açılımı dediğin olay, PKK ile pazarlık olmamalıydı. Kürt açılımı vs... yapılacaksa bu Kürtlerin PKK'ya olan desteğini ortadan kaldırmakla olacaktı.
    Hem ideolojik, hem de finansal desteği nasıl ortadan kaldırılır bu çözülmeliydi.

Yoksa sen silah bırak ben sana özerklik veririm dersen vatanı bölmüş olursun, terörist adamlarla anlaşma yapmak kadar saçma bir durum olamaz.

Bugün doğuda PKK'nın haraç almadığı iş yeri yok neredeyse. Kim gidip doğuda fabrika kurmak, iş yeri kurmak ister? Hem devlete, hem de terör örgütüne para
    vereceksin.

Bizim hükumet PKK ile görüşerek PKK'ya geri dönülemez biçimde bir meşruluk kazanmıştır. Geçen gün CB diyor ki; dünyaya PKK'yı anlatmakta
    zorlanıyoruz. Hatta kendi vatandaşımıza anlatmakta zorlanıyoruz.
    Sen zaten bunun olacağını ön göremediysen orada ne işin var ki bunun olacağını muhalefet lideri 3 sene söylemişti. PKK ile karşı karşıya
    geldiğinizde yabancı devletler veya kendi vatandaşın bile dinlemeyecek demişti.

• Güzel yazı yazmışsın,bu konu üstte kalmalı.
  • hukumetin hic bir sucu yok. devletimizin ilerlemesini engelleyen dis mihraklar ve cehape suclu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: frood

Teroristin ruhunda öldurmek var cinayet islemek var. Bu lafi ne rahat soyluyorsunuz. Siyasetin ruhunda da yalan var kendini temize cikarma var o zaman buna karsi da kimsenin durmasi mantiksizliktir. Haydi dukkanlari kapatip gidelim ulkeden.

Terörü lanetlersin de terörden hesap sormak teröre kızmak acizliktir.
  • Bu kürt açılımı değil, pkk açılımı idi. Bu konuda sana Oslo görüşmelerini hatırlatırım.

Ne konuşuldu orada,

MİT sorumlusu Afet Güneş, PKK yöneticisi Sabri Ok'a "Biliyoruz metropolleri de doldurdunuz bu arada, patlayıcılarla doldurdunuz" demişti.

Burada bir şeylere göz yumulmuş, böyle devlet yönetilmez. Yönetilirse de işte böyle olur.

İnsanlar yanlışı bile bile savunuyorsa kimse kusura bakmasın vebale de böylece ortak olurlar.

Irkçı değilim ancak milli güvenlik konusunda kimseye eyvallahım yok. Ülkeyi daha iyi yöneteceklerse ırkçılar da ülkenin başına gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfestein -- 14 Mart 2016; 20:41:09 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.