Şimdi Ara

Canınızı sıkmak gibi olmasın ama, araba fiyatları ne zaman 2013 yıllarına dönecek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
7.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
56 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu böyle olmuyor, bakın 2010 yıllarıda demiyorum 2013 olsun yeter, cidden çıkmaza girdi otomotiv sektörü, bir çok model ülkeden çekildi, donanımlar kısıldı, motorlar kaldırıldı benzinlide, dizel dünyada kaldırılırken bizde benzin kalkıyor.

Cidden artık yeter full donanım c segment ve altı binek suv mpv fark etmeksizin 100.000₺ altına inmeli.

Bakın Honda fabrika kapatıyor bu gidişle diğer markalarda fabrika kapatacak sonrasında markayı ülkeden çekecek, durumun vahameti anlaşılmalı artık.

Edit: arkadaşlar üzmeyin beni, ben gerçekten troll değilim bi araba zevkim var ne yapayım kötü bir zevk mi şimdi bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DFABFCB25 -- 23 Nisan 2019; 11:30:9 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Başlığı tıklamadan önce başlığı açan potansiyel üyeler hakkında 2 tahminim vardı. %50 oranla doğru bildim ama çok haklısın kardeşim. Bu fiyatların necaseti çıktı. Pet şişe silindirli kıyrıtık bir çöp bugün 100 bin lira. Üstelik eski kalite de yok. Doğan ve Şahin bile düzgünü 20 binden başlıyor.

İyice sapkınca bir hal aldı. Euro kurunu kontrol altında tutamayan bir ekonomi yönetimi var. 2014 Nisan'da araç aldığımda Euro 2.92 idi. Şimdi tam 2 katını geçmiş.
    Çünkü,
    Çünkü ehonomi çoh eyi.
    Hahahaaaa. Hiç evirip çevirme. Gezinin başıyla sonu aradında dolar 6 kuruş mu 8 kuruş mu ne arttı. Senin damatın konuşması sırasında dolar 5 (beş) saniyede 20 kuruş artıyordu.

Hadi o dönemin artışını geziciler üslensin (bunu kabul etmek için ne kadar düşük zeka lazım bilmiyorum, katılanlar değil sebep olanlar sorumlu çünkü). 1,85 den alıp 1,90 civarında mı ne bıraktılar diyelim. Hadi hatrın kalmasın 2 lira olsun.

2 liradan alıp kaç liraya getirdi seninkiler doları 5-6 yılda. ŞİMDİ DOLAR KAÇ LİRA?

Bugünlerde hiç bir olay olmasa dolar günlük 2-3 kuruş artıyor. Engin zekanla şunu da bi açıklada cahil kalmayalım.
    Sn. Konu Sahibi,

21 yıllık iş hayatımda, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika' da 16 farklı ülkede iş amacıyla bulundum. İçlerinden sadece Almanya' da araba kullanma cesareti gösterebildim.

"Cidden artık yeter full donanım c segment ve altı binek suv mpv fark etmeksizin 100.000₺ altına inmeli" bu cümleniz tamamen ülkenin ekonomik durumu, ülkedeki mevcut para birimi, arabanın üretildiği ülkedeki para birimine karşı gücü ile alakalı. Ekonomimizin şu anki hali hakkında sayfalar dolusu yorumlar mevcut forumlarda, sitelerde gazetelerde. Benim ise aklımda kalan yegane bir cümle var. Eski Şehircilik ve Kalkınma Bakanı' nın söylediği "rant olmazsa ülke kalkınmaz" sözü. Bu kalkınma modeli ile bu kadar kalkınabildik. Benim mantığıma göre örnekleme yaparsak, son bir kaç senedir ülkece kredi kartındaki minimum ödemeyi yapıyorduk, artık onuda yapamaz hale geldik. Bu kadar ekonomi analizinden sonra sizin sorunuza cevap olarak gittiğim ülkelerden bazılarındaki otomobil ve ekonomilerinin profilini çizmeye çalışacağım;

Almanya: Hertürden, her klastan araba görmek mümkün. Ülkenin ekonomik hali zaten bilinmekte. Ancak genel kanım,insanlar maddi imkanlarına göre değil, ihtiyaçlarına göre araba seçiyorlar ve de uzun süre araçlarını kullanma gayreti içerisindeler.

Rusya: Büyük şehirler ve kırsal alanlar diye ikiye ayırabilirim. Büyük şehirlerde sayısı çok olmamakla birlikte zengin bir kitle var ve gerçekten süper lüks otomobillere biniyorlar. Kırsalda ise insanlar sahip olduklarının kıymetini biliyor. Çok ama çok eski araçları bile bakım yaparak yürür halde tutuyorlar.

BAE: Dışarıdan beyin göçü var. Kendi petrollerinin yüksek getirisi, bu getiriyi kontrol eden prenslerin dağıttıkları pay kadar ülkede refah mevcut. Beyin ithalatı sebebiyle ülkeye gelen insanlara, firmaları lüks arabalar veriyorlar. Orta sınıf ve yerel insanlar ise orta sınıf araçlara biniyor. Araçlar genelde yeni ve bakımlı. Ancak sahte bir refah sürüyorlar kanımca.

Mısır: Nüfusun çok büyük kısmı fakir. Ciddi döviz sıkıntsı var. Araçlar çarpık ve çizik. Trafik kurallarına uyulmuyor. Cüzi zengin kesim haricinde insanların araçları orta sınıf ve çok yüksek oranda kaportası hasarlı geziyorlar. Azımsanmayacak oranda motorsiklet kullanıcısı var.

Kamerun: Bugüne kadar gittiğim en fakir ülke. Ülkedeki araç profilini, az sayıda jeep,sedan araç ve çok yüksek oranda motorsiklet kullanıcısı olarak gözlemledim.

Özetle, benim çocukluğumda mercedes, bmw, audi sahibi olmak gerçekten zenginlik gerektirirdi. Ardından 2000' li yılların ortasından başlayarak yurdumuza gelen yoğun ve ucuz döviz sayesinde, bir ara bmw her keseye bmw var demeye başlamıştı. Ancak o günler bitti. Devlet, benim borcum yok, özel sektörün borcu var diyor. Raporlara göre bu doğru gözüküyor ama yine bizi yönetenlerin sözü ile hepimiz aynı gemideyiz. Özel sektör, kredi kartının minimumunu tamamen ödeyemez hale gelince çok acı reçeteler bizi bekliyor olacak.
    Sizin gibi araç meraklıları ise, vakti zamanında ithal edilmiş özel otomobilleri kovalıyıp alarak, gözü gibi bakarak binecek. Ekonomik gerekçeler sebebiyle motorsiklet kullanımı artacak.

Saygılar
  • 2013 yılında 38 bin liraya fluence aldıydık, ne güzel arabaydı şimdi 75 bin mi kaç oldu. Düşsün artık hakkatten. Bu yerli araç da %5 ucuz olup da 70 bin olacaksa, see see see...

• CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt
    70 bin mi en son 220 bin den baslayacakti donanim eklendikce 62727227 tl olur artik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir kaç yıl sonra 500.000 falan olur 2013 fiyatına neden insin ki?
  • 2007'de full donanim vw golf 33.000 TL'ydi!

• 2013 tede ucuz değildiki. Hep vardı bu saçma aşırı vergiler.

• Sen üretme, paran döviz karşısında her gün pul olsun, sonra araba fiyatları düşsün.

Ok.

• 2013 Yılı USD Satış Ortalaması 1,90131 TL
  • Başlığı tıklamadan önce başlığı açan potansiyel üyeler hakkında 2 tahminim vardı. %50 oranla doğru bildim ama çok haklısın kardeşim. Bu fiyatların necaseti çıktı. Pet şişe silindirli kıyrıtık bir çöp bugün 100 bin lira. Üstelik eski kalite de yok. Doğan ve Şahin bile düzgünü 20 binden başlıyor.

İyice sapkınca bir hal aldı. Euro kurunu kontrol altında tutamayan bir ekonomi yönetimi var. 2014 Nisan'da araç aldığımda Euro 2.92 idi. Şimdi tam 2 katını geçmiş.
    Çünkü,
    Çünkü ehonomi çoh eyi.
    Canınızı sıkmak gibi olmasın ama, araba fiyatları ne zaman 2013 yıllarına dönecek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 23 Nisan 2019; 11:30:33 >

• hiçbir zaman, küçücük bir ötv indirimi yapıldı da bütün dh ahalisi arabalara çöktü, oysa şöyle 1-2 yıl araba satışları sıfırlansa, ötv de kdv de sıfırlanacak.
  • Yine araba konusu açmış.
  • Daha dolar 10 TL'yi aşacak

12 bile olabilir

Ardından da en az 5 sene ekonomi düzelmez

1 seneye dolar 10 TL'yi aşar en az 5 sene de ekonomi (belki) düzelir

6 sene sonra belki arabalar ucuzlar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: b0Ni

2013 Yılı USD Satış Ortalaması 1,90131 TL
  • 1 trilyonluk araba gürcistanda 150bin lira.

Gerisini siz hesaplayın..
  • Reenkarnasyona inanır mısın?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • unutun artık ö dönem istisna bir dönemdi , geri ödeme zamanı geldi.
  • Hiçbir zaman.

• Arkadaşlar cidden bu piyasa nasıl düzelir ekonomisi kötü dedğimiz İspanya ve Yunanistana bakıyorum araç fiyatları sıfır olsun 2. el olsun 15-30 bin euro bizim burada 100 bin tl aldıgımız ikinci el araçlar. Ara ara Scout 24 sitesine bakın moralinizi çok güzel bozuyor site.
  • Fedin faiz artışlarını durdurduğu hatta 2020 de faiz indirimi beklenirken üstüne üstelik küçülmesi beklenen bir ekonomide şirketlerin dolar talebi azalacakken doların 10 tl olması hayal sadece... araba fiyatları hep fahiş düzeydeydi bu ülkede şimdi 2013 bakınca ucuz geliyor size sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kel_bakkal -- 23 Nisan 2019; 8:18:51 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.