Şimdi Ara

Caner Taslaman vs Forum Üyeleri (18. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
369
Cevap
3
Favori
7.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Epükman

quote:

Orijinalden alıntı: delgado.11

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dumprep

Canlı yayında karşısındaki insanların konuşmalarına fırsat vermediği için galip gibi gözüküyor. Ama forum ortamında öyle olmayacak. Keşke gelse: )

Bak hele bak Caner taslamana gerek yok ben varım la hadi yap bakayım beni ateist bekliyorum

Tanrinin oldugunu biliyor musun?

Evet.

Nasil anladin?

Görmek isteyen için bir sürü delil var sen olmadığına nasıl emin oldun ?

Gördüğün şeyleri anlamlandırman tanrının varlığını kanıtlamaz.Tanrı tamamen insan zihninde var olan bir olgudur.İnsanoğlu doğası gereği kendini güçsüz görür,hayatı anlamlandıramaz,sevdikleri ölür başarısızlıklara uğrar tüm bu olumsuzlukların üstünden gelebilmek için hayalgücünü kullanır birde bunu toplumsal kurallar ile birleştirirse ortaya dinler çıkar.Ve günümüzde dinlerin yüzyıllardır etkili bir biçimde sürmesi günümüz dindarlarını şüpheye düşürmemesi için en büyük etkendir çünkü ataları yanılmaz oysaki insanlar tarihin her safhasında sürekli yanılmaktadırlar buna bizim düşüncelerimizde dahil.

Saçmalamışsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar sizce tanrı hususunda bir yargıya varmak anlamlı mıdır? Var veya yok diyebilir miyiz, veya bilinemez diyebilir miyiz? Diyebiliyorsak neye göre? Mesela odamda elma yok, markette var diyebilirim. Peki tanrı konusunda ne denebilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulpi -- 15 Kasım 2017; 14:40:0 >
  • Gerçeklik insanın çevresinden oluşur. Çevresini aşan durumlar hayal ürünüdür, insan görmediği, duymadığı, hissetmediği varlıklar hakkında anca hayal kurabilir, kurdukları hayaller de yine çevresiyle ilintilidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 20 Kasım 2017; 13:15:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aschil

Gerçeklik insanın çevresinden oluşur. Çevresini aşan durumlar hayal ürünüdür, insan görmediği, duymadığı, hissetmediği varlıklar hakkında anca hayal kurabilir, kurdukları hayaller de yine çevresiyle ilintilidir.

Gerçek çevremizden oluşmaz, bizim çevremiz belirleyici faktör değildir. Bizim neyi bilip bilemediğimizle ve ne kadar bildiğimizle alakalı çevre. Ayrıca insanı çevreyle sınırlasak dünyanın dışı yok sanırdık, sınır tayin etmek de doğru olmuyor. Hayal olmadan da keşif ve icat olmuyor, hayali dışlamak da doğru değil. Ayrıca varlıklar hakkında hayal kurmaktan söz etmişsiniz, bizim kurduğumuz hayaller o varlığı bağlamaz ki, yani biz o varlık hakkında hayal kurduk diye varlığın gerçekliği dışlanmaz, sadece bizim hayalimiz bizi bağlar ve o varlık da var olmayı sürdürür, biz hayal kurduk diye yok olmaz.

Ayrıca yalnızca algıladığım şeyler vardır yaklaşımı da doğru değil. Hiçbirimiz elektronu görmüyoruz, algılamıyoruz ve ölçmüyoruz. Birtakım gözlemlerden elektronun var olduğu sonucuna varıyoruz. Yani dolaylı gözlemdir bu. Dolaylı gözlem olmadan bilim de olmaz, her şeyi doğrudan gözlemleyemeyiz, dolaylı yollara başvururuz. Dolayısıyle doğrudan görülmeyen şeyin hayal ürünü olduğunu söylemek geçersizdir. Ayrıca her şey tesadüfen mi oluştu diyorsun? Bir kalemin bile ustası varken bu muazzam evren kendi kendine mi oluştu?

• Sınırlandırmıyorum, sınırlarını gösteriyorum. İnsanoğluda zaten bu sınırları zorluyor. Hayalleri dışlamıyorum aksine onları benimsiyorum, Tanrı dediğimiz varlıkta zaten zihinde var olabiliyor ancak.
    İnsanoğlu ne kadar bilmediğini bilmiyor, bu çok o kokutucu bir şey. Daha da açarsam, geniş evrende milyonlarca medeniyet olabilir, onlarım hakkında hiç bir fikrimiz yok, tecrübemiz yok, algımız yok, yaşantılarını bilmiyoruz.
    Bilgi seviyemize küçük bir dokunuş tüm Tanrı kavramının yok olmasına neden olabilir, bunun aksi de söz konusu. (Bana göre insanoğlu bunu çoktan aştı)
    Şuan elimizdeki bilgiye göre evimiz diye tabir ettiğimiz yer kaotik bir ortamdan oluştu, rastlantı faktörü de bunlardan birisi.
  • quote:

Sınırlandırmıyorum, sınırlarını gösteriyorum. İnsanoğluda zaten bu sınırları zorluyor. Hayalleri dışlamıyorum aksine onları benimsiyorum, Tanrı dediğimiz varlıkta zaten zihinde var olabiliyor ancak.
    İnsanoğlu ne kadar bilmediğini bilmiyor, bu çok o kokutucu bir şey. Daha da açarsam, geniş evrende milyonlarca medeniyet olabilir, onlarım hakkında hiç bir fikrimiz yok, tecrübemiz yok, algımız yok, yaşantılarını bilmiyoruz.
    Bilgi seviyemize küçük bir dokunuş tüm Tanrı kavramının yok olmasına neden olabilir, bunun aksi de söz konusu. (Bana göre insanoğlu bunu çoktan aştı)
    Şuan elimizdeki bilgiye göre evimiz diye tabir ettiğimiz yer kaotik bir ortamdan oluştu, rastlantı faktörü de bunlardan birisi.

Sınırı göstermek sınır şu demektir, bu da sınırlandırmaktır. Tanrının yok olduğunu iddia ediyorsun, iddianı ispatlaman gerekir. Bilmiyorsan ve bilmediğini de bilmiyorsan tanrının yokluğunu nerden biliyorsun? Ayrıca medeniyetten söz ediyorsun, o medeniyetlet tesadüfen mi oluştu veya onlar da maymundan mı geldi? Maymundan geldi diyorsan neden hala maymunlar var, onlar evrim geçirmedi mi? Evrim olsaydı bugünki maymunlar olmazdı ve değişirlerdi.

Şöyle olsa böyle olsa diye varsayımlarla konuşuyorsunuz. Oysa ben diyorum ki tesadüflerle hiçbir şey olmaz, rastlantıyla olmaz, rastgele olmaz. Kaostan yine kaos çıkar. Yahu durun ve vücudunuzu bir inceleyin, ilmi olmayan atomlar nasıl sizin vücudunuzu meydana getiriyor? Sizi geçtim milyarlarca canlıyı ve evreni bilinçsiz atomlar nasıl meydana getiriyor? Bazıları tanrı ihtimalinden kaçmak için atomlara bilinç yükler :) Tanrıdan kaçmak için tesadüf ve evrim masallarını uyduruyorlar, yahu din bize zor geliyor deseler anlayacaz, neden gerçeği gizliyorlar? Bakın kaos ortamından oluştu diyorsunuz, ilaç aldığınızı düşünün. Yanlış bir ilaç alırsanız zararlı sonuçları olur, doğru ilacın dozunu kaçırırsanız yine zararları dokunur. Yani çok hassas bir denge var, o ilaçları çok hassas ve uygun bir şekilde üretmelerine rağmen en ufak bir hatada ağır sonuçları oluyor. Peki ilacı bile üretenler varken bu mükemmel insanın bir yaratıcısı yok mu, tesadüflerle mi oluştu? Tesadüfleri oldurmak için sonsuz zamanı varsayıyorlar, tanrıdan nasıl kaçacaklarını şaşırdılar yahu :)

• Yazınızın tamamını okuma zahmetine girmeyeceğim, okuduğunuzu anlamana da sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorum. Bu aşağıma amaçlı yazılmış bir yazıda değildir. İyi forumlar.
  • quote:

Yazınızın tamamını okuma zahmetine girmeyeceğim, okuduğunuzu anlamana da sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorum. Bu aşağıma amaçlı yazılmış bir yazıda değildir. İyi forumlar.

Tamamını okumadan anlayıp anlamadığımı veya hatalı olup olmadığımı bilemezsiniz, sadece kendi ön yargınızı dayatırsınız. Benim dediklerim çok basit. Bir pet şişenin bile ustası varken bu muazzam evrenin nasıl olmaz, tesadüfler nasıl tasarım ortaya çıkartır? Bunlar ateizmi çökerten sorulardır, işine gelmeyen okumaz.
  • Maymundan geldi diyorsan neden hala maymunlar var, diyen birisi ile tartışmaya girmem hocam.
    Bunu ben 14 yaşındayken diyordum.
    Yani gülünç bir durum.
  • quote:

Maymundan geldi diyorsan neden hala maymunlar var, diyen birisi ile tartışmaya girmem hocam.
    Bunu ben 14 yaşındayken diyordum.
    Yani gülünç bir durum.

Kaç yaşındayken veya ne zaman dendiğinin bir önemi yok, bu bir ölçüt değil, önemli olan içerik. Sorunun içeriği ise gayet mantıklı. Evrimciler maymundan geldiğimizi iddia ederler. İddialarını eleştirince de yok maymun değil ortak ata diye masal anlatırlar. İşte ellerinde masal var başka bir şey yok, ortak atadan oluyorsa niye günümüzde hala maymunların olduğuna bir açıklama getiremez evrimciler. Burda gülünecek şey evrimcilerin düştüğü durumlardır. Ateizmi savunmak için bu kadar kasmaya gerek yok.
  • Hala gülüyorum.
  • quote:

Hala gülüyorum.

Cevabınız yok tabi gülersiniz. Verebileceğiniz tek cevap ''maymundan gelmiyoruz, ortak atamız var''. Ben de diyorum ki bunun hiçbir kanıtı yok ve masaldan başka bir şey değil. Kendi iddialarının eleştirilmesini engellemek için ortak ata diye bir şey uyduruyorlar. Ama soru hala geçerliliğini koruyor. Ortak atadan geldilerse neden insan evrim geçirmiş de maymunlar geçirmeyip maymun kalmış? Evrim olsa onlar da insan olmaz mıydı, hani değişmiyorlar? Cevabınız varsa yazın yoksa boşuna zaman kaybetmeyelim.
  • Haddinden fazla geçiş forumları var.
    Bir sonu yok.
    Coğrafi şartlar oldukça etkili.
    Bizde bir ara formuz.

Edit: Tartışmayacağımı söyledim zaten, direten sizsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 20 Kasım 2017; 15:5:17 >
  • quote:

Haddinden fazla geçiş forumları var.
    Bir sonu yok.
    Coğrafi şartlar oldukça etkili.
    Bizde bir ara formuz.

Edit: Tartışmayacağımı söyledim zaten, direten sizsiniz.

Bu masallara neden inanıyorsunuz anlamıyorum. Geçiş formu dedikleri şeyler nedense hep milyonlarca yıl önce oluyor. Hiç mi günümüzde gözlem olmaz yahu, geçmişte kalan eski bir şey mi bu evrim, coğrafi koşul şimdi de var, hani değişim? İnsan yine insan doğuruyor geçiş falan yok. Ayrıca madem evrim oldu, peki gelecekte insan ne olacak? Evrimciler bu soruyu cevaplayamazlar, cevaplasalar da bilgi içeren bir cevap olmaz, varsayım içeren bir cevap olur, yani hiçbir şey bilmiyor evrimciler. Azıcık araştırsanız gerçeği göreceksiniz, bilim sosuyla sunulmuş evrim palavralarına prim vermeyin, burdan para kazananların ekmeğine yağ sürmeyin.

• İnancı olmayan birisi, zaten inanmıyor demektir. Türkçe konuşuyoruz değil mi ? Bura da sorununuz ne anlam veremiyorum.
    Evrimin inanç olduğunu da nerenden türettin ?
    Diyelim ki evrim yanlış, eeee ? Benim için değişen bir şey yok ki, bu din değil zaten. Yanlışsa yanlış bana ne ?
    Buraya açıklık gelmiştir, umarım.
    --------
    Belirli bir zaman dilimin de şak diye bir şeyin olduğu yok, zamanla oluşuyor.
    Bilim kahin değildir, üfleyip püflemez.
  • quote:

İnancı olmayan birisi, zaten inanmıyor demektir. Türkçe konuşuyoruz değil mi ? Bura da sorununuz ne anlam veremiyorum.
    Evrimin inanç olduğunu da nerenden türettin ?
    Diyelim ki evrim yanlış, eeee ? Benim için değişen bir şey yok ki, bu din değil zaten. Yanlışsa yanlış bana ne ?
    Buraya açıklık gelmiştir, umarım.
    --------
    Belirli bir zaman dilimin de şak diye bir şeyin olduğu yok, zamanla oluşuyor.
    Bilim kahin değildir, üfleyip püflemez.

İnancı olmayan birisi diye bir şey yok, herkes bir şeylere inanır. Dine inanmayan birisi de evrim ve ateizm gibi şeylere inanır. Sen bu konuları merak etmiyorsan ve takmıyorsan konuşmanın anlamı yok ama ilgilendiğini varsayarak konuşuyoruz bu konuları, kimse seni zorla konuşturmuyor. Dine inanmayan kimseler ateizm ve evrim gibi palavralara inanırlar, bu palavraların yanlış olduğu ortaya çıkınca ellerinde koz kalmaz ve dine karşı duruşlarının içi boş olur, bu noktadan sonra da inanmamak için diretir, gerçeği görse de kabullenmez ve ilgilenmediğini söyler.

Zamanla oluyorsa yine de görmemiz gerekir, zamana yayıp da masalları yutturmaya çalışıyorlar, birazcık kafa yorulsa anlaşılacak şeyler ama birileri dedi diye direk kabul etmenin alemi yok, azıcık sorgulamak gerek. Zaman diye milyonlarca yıl altından fosilleri yutturmaya çalışıyorlar, yani bi kaç kemik parçasıyla maymundan geldiğimizi iddia ediyorlar, hatta maymunu çizerek spekülasyonlar yapanlar bile var, yahu bir kaç kemikten nerelere ulaşıyorlar ve zamanla oluyor diye masal anlatıyorlar, bu mu bilim?

• Yakında dünya düz diyeceksin, devam et bebeğim.... lütfen.
  • aschil kullanıcısına yanıt
    Safsata üretmeye gerek yok. Bilime sokulmaya çalışılan masalları burda ifşa ediyorum, evrimin masal olduğunu anlatıyorum. Masala masal deyince düz dünyacı mı olunuyor veya ufocu mu olunuyor? Bir şeyi savunabilmek için o şeyi reddeden kişilere cevap vermek yerine o reddedenlerin falancacı olduğunu ve savunulmayan bir görüşü savunduğu iddia edilerek kendi görüşleri mantıksal bir zemine oturmuş gibi gösterilmeye çalışılır, mantıkta buna ne safsatası denir ben bulamadım sen bul.
  • Kendimce biraz eğlenmek istedim, alınmadığınızı düşünüyorum.
    ----------

Siz insanların inançlarına saygı göstermiyor musunuz ?
    Az önce bana, olmayan inancını dayatmaya çalıştın ?
    Hadi diyelim inancım var, olan inancıma masal diyerekten de hakaret ettin, bu nolacak ?

Madem bir şeyler yapmak istiyorsunuz, edebiyle yapın. Etraf sizin çevrenizden oluşmuyor, siz Japonya da doğsaydınız büyük ihtimal ya Şinto yada ateist olacaktınız. Hani sizin masal dediğiniz şeylerden.
    Otur ve şükret müslümansın, yoksa masallarla uğraşacaktın.
  • quote:

Kendimce biraz eğlenmek istedim, alınmadığınızı düşünüyorum.
    ----------

Siz insanların inançlarına saygı göstermiyor musunuz ?
    Az önce bana, olmayan inancını dayatmaya çalıştın ?
    Hadi diyelim inancım var, olan inancıma masal diyerekten de hakaret ettin, bu nolacak ?

Madem bir şeyler yapmak istiyorsunuz, edebiyle yapın. Etraf sizin çevrenizden oluşmuyor, siz Japonya da doğsaydınız büyük ihtimal ya Şinto yada ateist olacaktınız. Hani sizin masal dediğiniz şeylerden.
    Otur ve şükret müslümansın, yoksa masallarla uğraşacaktın.

Hakaret ettiğim yok, neyin ne olduğunu söylemek bilimsel bir yaklaşım iken masalları saygı kılıfının altından kapıdan sokmak bilimsel değildir. Din hakikattir, bu hakikati görmezden gelmek ve karşı çıkmak için evrim ve ateizm diye masallar ortaya atmışlar. Hakikati inkar etme uğraşları var ve bunu dile getiriyorum, gerçek neyse onu söylüyorum, ama Allah'ın varlığını kabul etmemek için çırpınanlar mevcut, ateizm diye bişeyler uyduranlar mevcut. Gerçeği gördüğüm halde susarsam asıl saygısızlık bu olur.

Yav Japonya'da doğanlar araştırmıyorsa ve Allah'ı inkar ediyorsa ben ne yapayım, onların sorunudur ve affedilirler mi bilmem. Ama ben araştırır yine hak dini olan İslam'ı bulurdum, hak her zaman kendini gösterir ama görme isteyene.

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.