Şimdi Ara

Çanakkale'de ki batıklar neden çıkarılmıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Az önce "Çanakkale Geçildi mi" adında bir belgesel izledim. Belgeselde müttefik güçlerin denizaltılarının Çanakkale'yi geçme mücadelesi anlatılıyor. Velhasıl Çanakkale'de batırılmış İngiliz, Fransız ve Avustralyalı denizaltılar gösteriliyor. 50 metre derinliklerde denizaltılar yatıyor. Gemi enkazlarını saymıyorum bile. 50 metreden bir denizaltının çıkarılmasının çok zor bir iş olacağını sanmıyorum. Vinç ile çekilebilir. Ya da delik yerleri kaynakla kapatılıp içine hava doldurularak yüzeye çıkarılabilir. Sonuçta tonlarca demir-çelik hurda var. Müze de yapılabilir. Engelleyen ne? Yasal izin mi çıkmıyor? Çıkmıyorsa yasa dışı olarak da parça parça bölünüp çıkarılabilir. 2007 yılında Avustralyalı AE2 denizaltısını çıkarmak için proje başlatılmış gerisi yok. Neden kimse denemiyor? • Ulusal1923 U kullanıcısına yanıt
  Neden saçma olsun ki? Tarihi bir araç o sonuçta ve incelenmesi, gözlemlenmesi güzel olabilir. Tek gözlemleyenler de Türk olmayacak ki olsa bile tarihi yapıtta bile milliyetçi düşünmek ne kadar yararlı?
 • Bu tip şeylerde maliyet hesabına bakılır. Çıkarılacak şeyin değeri maliyetini karşılamıyor ise orada bırakılır. Tarihi diye her şeyin önemli olması gibi bir zorunluluk yok.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Kraven

  Bu tip şeylerde maliyet hesabına bakılır. Çıkarılacak şeyin değeri maliyetini karşılamıyor ise orada bırakılır. Tarihi diye her şeyin önemli olması gibi bir zorunluluk yok.

  Tonlarca demir hurdası var. Bana karlı bir iş gibi geliyor.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.