Şimdi Ara

Cami Hocasının Verdiği Cevap

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cuma namazı kılınmış, dualar edilmiş. Namazın sonunda hoca cami için yardım istemiş cemaatten.

Namaz çıkışı birisinin aklına takılmış. Çıkışta hocayı yakalayıp sormuş.
    Hocam, namazı kıldırıp dualar ederken arapça yaptınız ama yardım isterken türkçe istediniz, neden? Demiş.

Hoca; Arapça isteseydim kimse anlamazdı...

• Cay icin cay

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hoca da yapistirmis cevabi: Ya tutarsa!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eee hoca zebani olmadı?

Olmamış
  • İmam Bakara 275'i okurken cemaatten biri ağlamaya başlamış ve bittikten sonra da yanındaki sormuş neden ağladın diye. Adam da demiş baksana ne güzel okudu duygulu duygulu. Diğeri sormuş peki ayetin anlamını biliyor musun? O da yok bilmiyorum demiş.

Sırf güzel okundu diye anlamını bilmediğimiz şeyden etkileniyoruz. Halbuki Bakara 275'te ticarete haram karıştırıp faiz yiyenlerin lanetlendiğinden bahsedilir. Yani ayeti Türkçe iletseydi o adam ağlamayacaktı çünkü neyden bahsedildiğini bilecekti. Kısacası halkımız her konuda olduğu gibi dinde de cahil. Allah'a inanması gerektiğini biliyor ama neden inanması gerektiğini bilmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ron Jeremy

İmam Bakara 275'i okurken cemaatten biri ağlamaya başlamış ve bittikten sonra da yanındaki sormuş neden ağladın diye. Adam da demiş baksana ne güzel okudu duygulu duygulu. Diğeri sormuş peki ayetin anlamını biliyor musun? O da yok bilmiyorum demiş.

Sırf güzel okundu diye anlamını bilmediğimiz şeyden etkileniyoruz. Halbuki Bakara 275'te ticarete haram karıştırıp faiz yiyenlerin lanetlendiğinden bahsedilir. Yani ayeti Türkçe iletseydi o adam ağlamayacaktı çünkü neyden bahsedildiğini bilecekti. Kısacası halkımız her konuda olduğu gibi dinde de cahil. Allah'a inanması gerektiğini biliyor ama neden inanması gerektiğini bilmiyor.

Boşuna Türkçe diye bağırmıyoruz. Sadece dine karşı değil batı etkisini karşı da Türkçe! Araplar Kuranı okuyup anlayabiliyor. Bizde sorsan meal okumanın sevabı daha az derler.

• HOCA ŞOKKKK

Cami Hocasının Verdiği Cevap
  • bizim burda bu yaşlı bi amca vardı camiye para toplandıgında kutuya parayı atar sonrada'gene parayla namaz kıldık akm'derdi

• quote:

İmam Bakara 275'i okurken cemaatten biri ağlamaya başlamış ve bittikten sonra da yanındaki sormuş neden ağladın diye. Adam da demiş baksana ne güzel okudu duygulu duygulu. Diğeri sormuş peki ayetin anlamını biliyor musun? O da yok bilmiyorum demiş.

adama duygulu gelmiştir ağlamıştır, aklına bişeyler gelmiştir üzülmüştür vs.
    Millet yabancı müzik dinlerken anlamını bilmeden etkileniyor niye ona laf atmıyorsunuz.
    Her müslüman insanın da dini bütünüyle bilmesini bekleyemezsiniz.

• Kuran-ı Kerim, güzel okuyan biri tarafından okunursa zaten etkileyicidir. Herkesten hafızlık beklemek cahillikten dahada kötü, düşünerek yorumlayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TolgaReis_24 -- 28 Temmuz 2017; 11:52:2 >
  • TolgaReis_24 T kullanıcısına yanıt
    Hafız , zaten Kuranı Kerim i ezbere okuyan kişilere deniyor.

Kuranı Kerim i anlamak farklı , ezbere okuyabilmek farklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: IntZTü

Hafız , zaten Kuranı Kerim i ezbere okuyan kişilere deniyor.

Kuranı Kerim i anlamak farklı , ezbere okuyabilmek farklı.

Fıkıh, kelam gibi dini konularda uzman olmadıktan sonra anlamak mümkün değildir, zira Kuranı kerimin direk tercümesi yoktur. Okuduğun tercümeler yazanların anladıklarıdır. Burda arkadaş gibi hava atan kimsenin de ne fıkıh ne kelam bildiğini düşünmüyorum. Cahil gibi ithamda bulunmak fazlasıyla ağır belirtmek istediğim o. Hafız nedir ne yapar tartışması değil.

Senin cümlen çok hatalı idi ben düzeltmek istedim .

Din büyük bir denizdir ki Allah'ın kelamı kuranı kerimi biz aciz kullar doğru düzgün anlayamayabiliriz.

Bende çok havaliymisim de mi ?

İlk önce insanları isirmadan kendini tart öyle yazı yaz .
    Bu kadar on yargı beni havalı yapmaz sadece seni anlaşılmaz yapar .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IntZTü -- 28 Temmuz 2017; 22:18:56 >
  • İslam ve diğer dinler en basit insan anlayabilecek düzeyde indirilmiştir. Anlamak için alim olmak gerektiğini düşünüyorsanız yaratıcının bu işi yapamadağını iddia ediyorsunuzdur.

Zira ayetlerde anlatılanlar çoğunlukla örneğe dayalı uyarı ve yönlendirmelerdir.

Mesela trafik kurallarını okursun ve öğrenirsin. Trafik ışıklarında kırmızı yanıyorsa durmak gerektiğini anlamak için ayrıca izahata gerek var mıdır? Eğer trafik kurallarını okumazsan ne güzel rengarenk yanıyor nımıssız diye hayranlıkla bakarsın sadece ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: IntZTü

Senin cümlen çok hatalı idi ben düzeltmek istedim .

Din büyük bir denizdir ki Allah'ın kelamı kuranı kerimi biz aciz kullar doğru düzgün anlayamayabiliriz.

Bende çok havaliymisim de mi ?

İlk önce insanları isirmadan kendini tart öyle yazı yaz .
    Bu kadar on yargı beni havalı yapmaz sadece seni anlaşılmaz yapar .

Ithamda bulundugum arkadas, cahil yazan,.Çocuk gibi alinganlik yapmayin hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: fLaVa

İslam ve diğer dinler en basit insan anlayabilecek düzeyde indirilmiştir. Anlamak için alim olmak gerektiğini düşünüyorsanız yaratıcının bu işi yapamadağını iddia ediyorsunuzdur.

Zira ayetlerde anlatılanlar çoğunlukla örneğe dayalı uyarı ve yönlendirmelerdir.

Mesela trafik kurallarını okursun ve öğrenirsin. Trafik ışıklarında kırmızı yanıyorsa durmak gerektiğini anlamak için ayrıca izahata gerek var mıdır? Eğer trafik kurallarını okumazsan ne güzel rengarenk yanıyor nımıssız diye hayranlıkla bakarsın sadece ;)

Peygamberler süs diye görevlendirildi zaten demi hocam

Günümüzde bize dinleri anlatanların peygamber olduğunu mu sanıyorsun?

Peygamberlerin görevi tebliğ yapmaktı ve yaptılar.

Bugün aynı dine mensup, Allah'a inananlar biri şii diğeri sunni diye birbirini öldürüyor. Birbirlerini kafir ilan ediyorlar. Bunun sebebi basit olan tebliğe kendi yorumlarını katmaları ve insanları kandırmalarıdır. Şahsi düşüncem bunun belli bir zümre tarafından kasti yapıldığıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: fLaVa

Günümüzde bize dinleri anlatanların peygamber olduğunu mu sanıyorsun?

Peygamberlerin görevi tebliğ yapmaktı ve yaptılar.

Bugün aynı dine mensup, Allah'a inananlar biri şii diğeri sunni diye birbirini öldürüyor. Birbirlerini kafir ilan ediyorlar. Bunun sebebi basit olan tebliğe kendi yorumlarını katmaları ve insanları kandırmalarıdır. Şahsi düşüncem bunun belli bir zümre tarafından kasti yapıldığıdır.

Hocam dedigin şu idi Kuranı Oku her şey açık anlarsın, Ben ona laf söylemistim. 2. soyledigine katiliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orta Seviye Gitarist

quote:

Boşuna Türkçe diye bağırmıyoruz. Sadece dine karşı değil batı etkisini karşı da Türkçe! Araplar Kuranı okuyup anlayabiliyor. Bizde sorsan meal okumanın sevabı daha az derler.

Araplar Kur'anı okuyup anlayamıyor öyle birşey yok, Kur'andaki arapçayı anlayabilmek ayrı bir tahsil gerektiriyor herkes için bu böyle

• :(((((((((((((((((((

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.