Şimdi Ara

CAM FİLMİ MUAYENEDE GEÇİYOR MU? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
47.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • teşekkürler arkadaşlar ben aracı almadan yapılmıştı muayenesi xenon taktım sonradan bide açık renk cam filmi takıcam yeter gider
  • ruhsata işletmek şart sanırım

bizim bir akrabana film çektirmişti 85 tl ceza yazılmış

bir de filmi çıkartmış
  • çok saçma ya, 580 lira verip film yaptırıcam, ki oda görüntü için değil, bide söktürücekler onu bana ha ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: srcn09

quote:

Orjinalden alıntı: avukatkemal

Arabamda en açık ton cam filmi var ön cam hariç tüm pencerelerde.. Yakında muayene süresi gelecek acaba TAV'daki muayeneden geçermi? Tecrübesi olan varmıdır? Teşekkürler..

Bende araştırmalarım sonucu araca cam filmi yaptırdım.Ön yan camlar 1 numara arka tüm camlar 2 numara.Binek araçlarda cam filmi yasağı kalkmış eskiden varmış(en ön cam hala yasak).Şadece Ticari araçlarda cam filmi yasak.Polisler bazen bilmedikleri için ceza yazabilirler veya bildikleri halde kasti olarak yazıyorlardır.Geçenlerde trafik cezası yediğimde beni çeviren polis camlara çok dikkatli baktı sonra diğer polis arkadaşa birşeyler sordu tamam dedi ama 265TL cezadan kaçamadık(149Km/h ile geçmişim radardan)

cam filmi yasağı gercekten kalkti mi artik ceza kesilmio mu filmli arabalara

• Açık renk filmlere sorun çıkartmıyorlar. Xenon u da açtığınızda motor çalışmıyor olsun ki ışık şiddeti az da olsa azalsın. Ben o şekilde geçtim. Sorarlarsa beyaz ışık diyebilirsiniz.
  • benim farklı bi sorum olacak..

cam filmine polis ceza yazıyor.. şunu duydum sadece arka camda çekiliyse cezası yok.. bunu nasıl öğrenebiliriz..
  • arkadaşlar bizi merak ediyorum şimdi sahibinde.com da çok modifiyeli şahin doğan var en azından farları vs değiştirirmiş bu araçlar nasıl muayeneye giriyor??
  • açık renk cam filmine laf etmiyorlar , ama içersi görünmüyorsa sorununuz var demektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OTO KUAFÖR

ARKADAŞLAR FIAT SERVİSİNDE ÇALIŞIYORUM İST İÇİN SULTANBEYLIDEKİ MUAYENE ISTAASYONUNU TERCİH EDİN..ÇÜNKÜ İMESTEKİ İSTASYONA GÖRE DAHA PASİF UYGULAMASI VAR..
    DIKKAT ETMENIZ GEREKEN ŞEYLER

ZENON FARLAR MUAYENEDEN GEÇMİYOR...
    BITIK LASTIKLER
    ARAÇ DIŞI YAN BASAMAK VEYA ÖN TAMPONA VE ARKA BAGAJ KAPAGINA DAİR MERDİVEN AKSAMLARI . KORUYUCU METALLER ..ARACIN ORJİNAL DONANIMI DEĞİLSE ...
    EĞZOST MANIFOLTU YIRTIK ARAÇLAR
    ÖN TAKIMI BİTİK ARAÇLAR ...
    FAR AYARI BOZUK ARAÇLAR...
    MOTOR VE ŞASE NUMARASI OKUNMAYAN YADA TESPİT İÇİN GÖZLE GÖRÜLEMEYECEK KADAR FARKLI NOKTALARDA BULUNAN ARAÇLAR ...
    BU DURUMLAR İÇİN ..SERVİSLERCE HAZIRLANAN FORM VE DIJITAL MAKINAYLA ÇEKİLMİŞ RESİM OLMASI ZORUNLU...
    RUHSATA İŞLENMEMİŞ ..ARAÇÜSTÜ REKLAMLAR YAZILAR .....
    RUHSATA İŞLENMEMİŞ İKİNCİ KAPORTA RENGİ...
    ZORUNLU TRAFIK SIGORTASI BULUNMAYAN ARAÇLAR...
    EZİK GÖÇÜK .ÇÜRÜK VE PAS İÇEREN ARAÇLAR...
    KATALİZÖR İPTALİ OLAN ARAÇLAR...
    LPG Lİ OLUPTA LPG SIZDIRMAZLIK RAPORU OLMAYANA ARAÇLAR....
    MUAYENE İSTASYONUNDAKİ YOGUNLUK NEDENİYLE TÜM GÜN BEKLEYİP SIRA SİZE GELDİĞİNDE BU SAYDIĞIM UNSURLARDAN BİR TANESİ BİLE EKSİKSE ....YANDINIZ......

yuh amma yazmışsın adamların yureğine incek :) belki tuv yasasında öledir ama o dediğin giibi herşeyi ilk zaman dikkat ediyorlardır ama piyasada öyle araçlar warki ne sonuçlarla karçılaştı tuv çalışanları neler oldu neler ;) şu anda o kadar dikkat etseler bile mesela lpgli araçta sızdırmazlık raporu istiyor egzos için biz göstermedik ve bişey olmadı ;)
    gelelim cam filmine ben ön cam ve şöför yan camlarda yoktu arka koltuk ve arka cam da koyu cam filmi war hiç bi sorun çıkmadı ;) yani cam filmi muayeneden değilde polisten korkarsanız ii olur polis ceza yazabiliryor bazen :D

• Kayseri'de bir kaç tane kaza olmuş ve film camlı araçların camları normal araç camları gibi kaza anında tuz buz olmayıp bütün halinde kaldığından kaza yapanların ölümüne sebebiyet vermiş. (batma ve kesme nedeni ile) Bu nedenle trafik polisleri aracı durdurduğunda aracın camının fabrikasyon koyu olmadığını ve film olduğunu anladığında (camı hafif açınca camın üzerindeki katmandan anlaşılıyor zaten) ceza kesiyor. Miktarını şimdi hatırlamıyorum.

Yani böyle bir yaşamsal tehlike var.

Araç muayenesi kusur tablosunda ise şu şekilde yazıyor:

Camlar: a-sonradan boyanmış b-sonradan film yapıştırılmış c-folyoların montaj izni yok HAFİF KUSURLU

Yani muayeneden direkt kalırsınız diye bir şey yok. Tabi, aracınızda başka kusurlar varsa toplu halde sorun teşkil edebilir.

Filmler çok koyu ise polis ilgili kanunun şu maddesine dayanarak ceza yazabilir: (Tam emin değilim)

Md. 30/1-b Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya g

cezası 130 TL

• arkadaslar , camlari film cektirmeyin , firinlar var onlara sokturup lazer ile siyahlastirin , ben ole yaptirdim, yada bana yalan solediler :)
  • Arkadaslar bilginin tamaksi dogru.
    Aksine patlayan cam daha çok tehlike yaratır. Filmli cam yüzünden kimse ölmez. Yalan haberler bunlar.

Avrupa da , Amerika da vs yani gelişmiş ülkelerde cam filmleri belli standartlarda uygulanması tavsiye olunuyor. Öyle çok koyu olması hem güvenlik hem de yolu görüş açısından sakıncalı. Avrupa buna standart getirmiş.
    Türkiye de ise su anda hafif kusurlu geçiyor muayeneden ama polis yine ceza yazabilir.
    Avrupa birliği gereği bu standartlar gelecek ama bu konuya ne zaman sıra gelir bilmiyorum.
  • Başlığı açan olarak söleyeyim:

hafif kusurla geçirdiler.. (ön hariç açık ton film)
  • benim de ön cam hariç film vardı camlarda.geçenlerde muayaneye girdim,camlara bakmadılar bile.raporda da filmle ilgili hiçbirşey yazmıyordu.
  • kardeşim bizim dayının aracı pejeuot 307 gecen gün cam flimi cekmiş epey koyu olanından muaneye gitmiş ordaki muayneylen ilgilenen adama ilk yardım cantasının yanına 1 kutu şeker koymuş kendiis plasiyer kent şekerlemenin plasiyeri tam teşşekürlü geçmiş :)) kagıtlarınıda gösterdi şaşırdım ..
  • film olabilir ama içerideki insan tanınacak şekilde olucak öyle biliyorum
  • Filmle muayeneden geçebiliyorsunuz Hafif kusurlu olarak
    Araç satımında zorluk çıkar mı onu bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OTO KUAFÖR

ARKADAŞLAR FIAT SERVİSİNDE ÇALIŞIYORUM İST İÇİN SULTANBEYLIDEKİ MUAYENE ISTAASYONUNU TERCİH EDİN..ÇÜNKÜ İMESTEKİ İSTASYONA GÖRE DAHA PASİF UYGULAMASI VAR..
    DIKKAT ETMENIZ GEREKEN ŞEYLER

ZENON FARLAR MUAYENEDEN GEÇMİYOR...

ARAÇ DIŞI YAN BASAMAK VEYA ÖN TAMPONA VE ARKA BAGAJ KAPAGINA DAİR MERDİVEN AKSAMLARI . KORUYUCU METALLER ..ARACIN ORJİNAL DONANIMI DEĞİLSE

FAR AYARI BOZUK ARAÇLAR...

RUHSATA İŞLENMEMİŞ ..ARAÇÜSTÜ REKLAMLAR YAZILAR .....

Aracın ön ve arka camında siticker var ve hiç sorun çıkmadı muaynede

Far ayarı bozuk araçlar muayneden hafif kusurlu olarak geçiyor(uzunlar hariç)

Benım araçta merdiven dışında bütük aksesuar mevcut ve hiç bi sorun çıkmadı(çıkartan yerler var)

Aracımda şuanda 6000K xenon var(geçen sene yoktu) 10. ayda muayneye giderken sökmiycem o zaman kadar muayne kuralalrında değişiklik olmazsa %99 hafif kusurlu geçiçek

Aracımın ön camı hariç bütün camları en koyusundna filimli, gecen sene hafif kusurlu geçti bu senede hafif kusurlu geçicek

• ARKADAŞLAR GEÇEN GÜN ARKDAŞAIMIN AARABASINI YANLIŞ YERE PAR ETTİ DİYE PARKA ÇEKMİŞLER PARKA GİTİK. ORDA POLİSLERLE SOHBET EDERKEN. FİLM ÇEİLMESİ İÇİN İZİN ALINMASI GEREKİYORMUŞ YOKSA ÇEVİRİP PARKA BİLE ÇEKEBİLİRLERMİŞ BUNU SÖYLEDİ MEMUR ÇOK ŞARŞIRDIM ARABAYI FİLİMDEN PARKA ÇEKİYOLARMIŞ
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakkım

ARKADAŞLAR GEÇEN GÜN ARKDAŞAIMIN AARABASINI YANLIŞ YERE PAR ETTİ DİYE PARKA ÇEKMİŞLER PARKA GİTİK. ORDA POLİSLERLE SOHBET EDERKEN. FİLM ÇEİLMESİ İÇİN İZİN ALINMASI GEREKİYORMUŞ YOKSA ÇEVİRİP PARKA BİLE ÇEKEBİLİRLERMİŞ BUNU SÖYLEDİ MEMUR ÇOK ŞARŞIRDIM ARABAYI FİLİMDEN PARKA ÇEKİYOLARMIŞ

Filmlerden dolayı 2 yada 3 kere ceza kesilirse araca aracı baglıyorlar yeni yasaya göre

Bahsedilen o izini almak hiçte kolay değil ala bilmenin 2 yöntemi var,
    1. Yaptıgın işten dolayı aracın içi görünmesi tehlike yaratıyorsa(örnek olarak kuyumcu isen ara sıra altın taşıyorsan)
    2. Güneşe alerjin varsa veya güneşle ilgili bi hastalıgın varsa doktordan rapor alman gerekiyor...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.