Şimdi Ara

Çalışan Hdd biçimlendirme istiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
14.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 tb lık wd hdd 2-3 gündür açılmıyor bilgisayara taktığım zaman biçimlendirme istiyor ve verilerime ulaşamıyorum. İçinde fotoğraflarım var ve kurtarmak istiyorum. Diğer verilerimi pek önemsemesem de fotoğraflarım benim için önemli.

• güvenli modda denediniz mi ??
  • Bilgisayarınız hdd yi görüyorsa ;
    Veri kurtarma programları ile şansınızı deneyebilirsiniz..
    Get data back, Easy recovery pro vb...
  • verileriniz önemliyse profesyonel kurtarma şirketlerine gönderiniz, veri kurtarma yazılımlarını kullanacaksanız, çok dikkatli olmalısınız, kullanımlarını iyi araştırıp kullanın, diskte fiziksel hata varsa (bilhassa düşürdü iseniz yada bir yere çarptıysa) bilmeden kurtarmaya çalıştığınız her saniye kurtarılma olasılıkları azalır.
  • Bilgisayarıma girin ve HDD'nize sağ tıklayıp özelliklerine girin. Orda Dosya Sistemi olarak ne yazıyor ?
  • linux altında bi program vardı onla bi hdd mden çok rahat bi şekilde dosyaları kurtarabilmiştim eğer hiç bi yöntem işe yaramazssa bunuda denemeni tavsiye ederim. eğer bulamazsan başka yol yardımcı olmaya çalışırım.
  • Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: Furkán

Bilgisayarıma girin ve HDD'nize sağ tıklayıp özelliklerine girin. Orda Dosya Sistemi olarak ne yazıyor ?

Dosya sistemi NTFS yanlış hatırlamıyorsam maalesef hdd ye sağ tıkladığımda bilgisayar yanıt vermiyor

Recovery programlarıyla bir şamsımı deneyeceğim sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeV1lMayCry

Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

quote:

Bilgisayarıma girin ve HDD'nize sağ tıklayıp özelliklerine girin. Orda Dosya Sistemi olarak ne yazıyor ?

Dosya sistemi NTFS yanlış hatırlamıyorsam maalesef hdd ye sağ tıkladığımda bilgisayar yanıt vermiyor

Recovery programlarıyla bir şamsımı deneyeceğim sanırım.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp Yönet seçeneğine tıklayın. Disk yönetimine girin ve sürücünüze ordan sağ tıklayıp özelliklerine bakın..

Varmaya çalıştığım sonuca varırsam recovery programlarına gerek kalmadan çabuk bir şekilde sorunu halledicez ama ilk önce sorunun dosya sisteminden kaynaklı olduğuna emin olmam gerekiyo, o yüzden soruyorum..

• Dosya sistemi RAW gözüküyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeV1lMayCry

Dosya sistemi RAW gözüküyor

O zaman recovery şansınızı deneyeceksiniz...
  • """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    Öncelikle yazı forumdan toplanmadır. çözüm olacağını bilemem ama işine yarayacağını umuyorum
    """"""""""""""""""""""""""""""Harddiskin raw' a Dönüşme Sorunu"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    ""ÇÖZÜM 1:"" USB, Sorun ve Çözümleri konusunu inceleyin.
    Harici HDD kullanımı (ANLATIM) konusunu inceleyin.
    @dejaay 'e teşekkürler.

Dosya sistemi RAW'a dönüşünce verileri kurtarmak zorlaşacak tabiki. Bilinen yöntemlerle RAW olan dosya sistemini düzeltmeyi denersin. Örnek; Başlat => Çalıştır =>cmd yaz. Tamam de Komut İstemi penceresi açılacak.
    Bu pencere metin tabanlı (komut satırı) fonksiyonlar uygulanır. Buraya chkdsk/r #: komutunu yazarak (# yerine kontrol etmek istediğiniz sürücünün harfini yazacaksınız) ve enter. Bu kontrol sonrasında problemini çözebilir. Tabii bu ve buna benzer yöntemler sorununu çözmezse bir hızlı format deneyip, sonrasında verilerini kurtarmayı deniyebilirsin.

Veri Kurtarma Programlarının Resimli Anlatımları ...
    Easy Recovery ile Silinen Verilerinizi Kolayca Kurtarın(Resimli)
    Dosya Kurtarma Yazılımları
    Tiramisu for win (data recovery deki dos gücü)
    Konularını inceleyin.

""ÇÖZÜM 2 :" Mrb arkadaşlar,bende 500 gb lg harici hard disk vardı.birdenbire ntfs formatındayken raw formatına dönüştü.
    windows harddiski açamadı.yerel disk f şeklinde görünüyordu.forumlarda bir çok araştırma yaptım
    formatlayıp veri kurtarma programlarıyla bilgileri geri kurtarma yönteminden bahsedilmiş.Bu da yüzde yüz garantili değil sanırm.
    ben farklı bir çözüm buldum.onu anlatayım en azından bende işe yaradı belki sizde de işe yarar. linux un slax isimli bir versiyonu var
    usb flash bellekte çalışan. 'bootable usb slax' yazarsanız google dan ilgili siteden ücretsiz indirebilirsiniz. 200 mb lık bu sistem rardan
    çıktıktan sonra boot ve slax isimli iki klasör mevcut. bunları flash bellege kaydettikten sonra boot klasörüne girip 'bootinst' isimli
    dosyaya tıklayıp flash belleği bootable hale getiriyoruz.sonra bilgisayarın boot ayarlarından flash bellek seçeneğiyle sistemi
    başlatıyoruz.sistem window ile değil slax işletim sistemiyle başlıyor.ben bunları yaptıktan sonra raw formatına dönüşen harici sabit
    diski bilgisayara taktım ve windows un görmediği raw türü olan hard diski slax sisteminin gördüğünü farkettim.ilk önce dosyaları
    hard diske kopyalamak istedim.birazını kopyaladım cok uzun sürdüğü için vazgeçtim.şansımı tekrar deneyip hard diiski windows ta
    tekrar denedim. raw formatındaki hard disk in tekrar ntfs ye dönüşmüş olduğunu gördüm. 300 gb dan fazla verim hiç hasar görmeden
    kurtuldu.aslında işlem basit ama ben biraz karmaşık ve uzun anlattım sanırım. ama denemeye değer tavsiye ediyorum.işe yararsa
    formatlamak zorunda kalmazsınız.kolay gelsin;) bu arada yukarda 'amedeusjr' arkadaşın anlattığıda benim söylediğimle benzer
    nitelikte bir yöntem.= )

""ÇÖZÜM 3:"" Herkese Selamlar. Benim de 500gb diskim raw olmuştu. 300 gb gibi bir veri kaybı vardı ortada.
    Araştırdığım birçok forumda kurtarma programlarından bahsediliyordu; uzun,zahmetli ve %100 kurtarma garantisi olmayan.
    Yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi, live cd en sorunsuz,en güvenli çözüm. Live cd derken, Linux tabii bu arada.
    Ben olayı Ubuntu live cd ile hallettim. Ubuntu live cd'yi taktığım gibi, hardiski hiçbirşey yokmuş gibi açtım...
    Verilerimi diğer bir harddiskime kulağından tuttuğum gibi, çekip attım ve mutlu son... Teşekkürler ubuntu, teşkkürler LİNUX...
    Ve tabii ki bu bilgiyi bir başka forumda paylaşan arkadaşa da teşekkürler. Allah razı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: pckopatx

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    Öncelikle yazı forumdan toplanmadır. çözüm olacağını bilemem ama işine yarayacağını umuyorum
    """"""""""""""""""""""""""""""Harddiskin raw' a Dönüşme Sorunu"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    @dejaay 'e teşekkürler.

Dosya sistemi RAW'a dönüşünce verileri kurtarmak zorlaşacak tabiki. Bilinen yöntemlerle RAW olan dosya sistemini düzeltmeyi denersin. Örnek; Başlat => Çalıştır =>cmd yaz. Tamam de Komut İstemi penceresi açılacak.
    Bu pencere metin tabanlı (komut satırı) fonksiyonlar uygulanır. Buraya chkdsk/r #: komutunu yazarak (# yerine kontrol etmek istediğiniz sürücünün harfini yazacaksınız) ve enter.
    Bu kontrol sonrasında problemini çözebilir. Tabii bu ve buna benzer yöntemler sorununu çözmezse bir hızlı format deneyip, sonrasında verilerini kurtarmayı deniyebilirsin.

Konularını inceleyin.

""ÇÖZÜM 2 :" Mrb arkadaşlar,bende 500 gb lg harici hard disk vardı.birdenbire ntfs formatındayken raw formatına dönüştü.
    windows harddiski açamadı.yerel disk f şeklinde görünüyordu.forumlarda bir çok araştırma yaptım
    formatlayıp veri kurtarma programlarıyla bilgileri geri kurtarma yönteminden bahsedilmiş.Bu da yüzde yüz garantili değil sanırm.
    ben farklı bir çözüm buldum.onu anlatayım en azından bende işe yaradı belki sizde de işe yarar. linux un slax isimli bir versiyonu var
    usb flash bellekte çalışan. 'bootable usb slax' yazarsanız google dan ilgili siteden ücretsiz indirebilirsiniz. 200 mb lık bu sistem rardan
    çıktıktan sonra boot ve slax isimli iki klasör mevcut. bunları flash bellege kaydettikten sonra boot klasörüne girip 'bootinst' isimli
    dosyaya tıklayıp flash belleği bootable hale getiriyoruz.sonra bilgisayarın boot ayarlarından flash bellek seçeneğiyle sistemi
    başlatıyoruz.sistem window ile değil slax işletim sistemiyle başlıyor.ben bunları yaptıktan sonra raw formatına dönüşen harici sabit
    diski bilgisayara taktım ve windows un görmediği raw türü olan hard diski slax sisteminin gördüğünü farkettim.ilk önce dosyaları
    hard diske kopyalamak istedim.birazını kopyaladım cok uzun sürdüğü için vazgeçtim.şansımı tekrar deneyip hard diiski windows ta
    tekrar denedim. raw formatındaki hard disk in tekrar ntfs ye dönüşmüş olduğunu gördüm. 300 gb dan fazla verim hiç hasar görmeden
    kurtuldu.aslında işlem basit ama ben biraz karmaşık ve uzun anlattım sanırım. ama denemeye değer tavsiye ediyorum.işe yararsa
    formatlamak zorunda kalmazsınız.kolay gelsin;) bu arada yukarda 'amedeusjr' arkadaşın anlattığıda benim söylediğimle benzer
    nitelikte bir yöntem.= )

""ÇÖZÜM 3:"" Herkese Selamlar. Benim de 500gb diskim raw olmuştu. 300 gb gibi bir veri kaybı vardı ortada.
    Araştırdığım birçok forumda kurtarma programlarından bahsediliyordu; uzun,zahmetli ve %100 kurtarma garantisi olmayan.
    Yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi, live cd en sorunsuz,en güvenli çözüm. Live cd derken, Linux tabii bu arada.
    Ben olayı Ubuntu live cd ile hallettim. Ubuntu live cd'yi taktığım gibi, hardiski hiçbirşey yokmuş gibi açtım...
    Verilerimi diğer bir harddiskime kulağından tuttuğum gibi, çekip attım ve mutlu son... Teşekkürler ubuntu, teşkkürler LİNUX...
    Ve tabii ki bu bilgiyi bir başka forumda paylaşan arkadaşa da teşekkürler. Allah razı olsun.

Recovery'ye falan ihtiyaç yok. Hocam kalın yazan yerdeki işlemi uygula sorun düzelecektir.. Aynısı geçenlerde benim başıma gelmişti çünkü..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 12 Aralık 2010; 19:18:17 >

• @Furkán iyi bari garanti çözümü öğrenmiş olduk.
  • quote:

@Furkán iyi bari garanti çözümü öğrenmiş olduk.

Benim başıma geldiğinde çok araştırmıştım nasıl kayıpsız düzeltebillirim diye..
  • quote:

quote:

@Furkán iyi bari garanti çözümü öğrenmiş olduk.

Benim başıma geldiğinde çok araştırmıştım nasıl kayıpsız düzeltebillirim diye..

Zor olaylar böyle şeyler. Benimde kafamda bi harici almak var ama işte sorun cıkartırsa verilerimi kurtaramazsam kafayı yerim işte o an .
    Çünkü içinde mesleğimle ilgili dosyalarım var. Onun için acele etmiyorum almak için

komut şu fonksiyonun aynısı galiba
    bilgisayarım- harici harddisk -sağklik özellikler-araçlar hata denetimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pckopatx -- 12 Aralık 2010; 20:12:16 >

• bilmeyen insanlar lütfen yorum yapmasın sorunu anlamadan zaten çözüm bulunamaz yukarıdaki yöntemlerin hiç biri biçimlendirme isteyen yüksek boyutlu harici hdd ler için çözüm değildir...
  • bendede aynı sorun var ama kafasına gore yapıyo hard dısk bu dedıklerınızı bende her hatada dısk yonetımıne gırıp dıskın ısmını değiştirıyorum sorunsuz olarak calışıyo 1ay felan sonra yapıyo yıne aynı seyı uyguluyorum içindede oyun ve windows hariç hiçbi dosya bulundurmuyorum bozulursa atıcam artık

hard dısk 500gb western dıgıtal samsungum vardı 2 yıl kullanmıstım 160gb onda byle bıseyolmmıstı western dıgıtalde oldu bunların genel hatası galıba sıtedeı yorumlarıda baya bı okudum bu konu hakkında demkkı hard dıskı cok hırpalamıyacakmısız bısre sonra boyle oluyo
  • 2 TB Taşınabilir harddiskimin dosya sistemi RAW olmuştu uzun aramalarım sonucunda %100 KESİN Çözümü buldum ve bunu paylaşmayı kendime bir borç bildim

Arkadaşlar programın adı Active@ File Recovery 7.5.1 http://www.multiupload.com/B2XQ1YTF2X buradan indirebilirsiniz içinde crack mevcuttur.

Nasıl kurtarılır

1) Quick scan seçeneği var hızlı tarar ve Raw olan diskinizin görebilirsiniz artık sadece kopyalamak kalır
    2) Süper scan seçeneği ise derinlemesine tarar benim önerdiğim seçenek budur

Verileri sorunsuz kurtarmaktadır arkadaşlar neredeyse 1 haftadır araştırıyorum
    1) Linux live CD lerin hepsini indirip denedim böyle sorunu çözenlerde var ama ben hddyi göremedim linuxda
    2) Win+r>cmd>chkdsk /r Sürücü: Bunuda denedim Raw dosyası dedi
    3) Easy recovery gibi bir sürü program denedim resimler bir yere filmler bir yere falan isimlerini değiştirerek gösterdiler ve sağlıklı bir kurtarmada olmuyordu açıkçası

Bu yolu kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum anlamayan yapamayan olursa resimli anlatırım...

HERKEZE KOLAY GELSİN İNŞALLAH VERİLERİNİZİ KURTARIRSINIZ...

• quote:

quote:

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    @dejaay 'e teşekkürler.

Bu pencere metin tabanlı (komut satırı) fonksiyonlar uygulanır. Buraya chkdsk/r #: komutunu yazarak (# yerine kontrol etmek istediğiniz sürücünün harfini yazacaksınız) ve enter.
    Bu kontrol sonrasında problemini çözebilir. Tabii bu ve buna benzer yöntemler sorununu çözmezse bir hızlı format deneyip, sonrasında verilerini kurtarmayı deniyebilirsin.

Konularını inceleyin.

nitelikte bir yöntem.= )

Recovery'ye falan ihtiyaç yok. Hocam kalın yazan yerdeki işlemi uygula sorun düzelecektir.. Aynısı geçenlerde benim başıma gelmişti çünkü..

+1

Teşekkürler pckopatx, Furkán

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.