Şimdi Ara

c9aa0f62bc536b6f8bdecf92694ecc0f (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
0
Favori
13.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skymarc -- 8 Şubat 2012; 7:41:19 >
  • AUDİOCU KARDEŞ TRAFODA ÜÇ ÇIKIŞ VAR +UPS İN TRAFOSU VE 14,5 V ÇIKIŞ VERİYO DEDİĞİN GİBİ KÖPRÜ DİOTLARDA BAŞTAN SAVMA DİİL KARE BACAKLI (TEFERRUATLI BASKI DEVRELERDE KULLANILAN) YUVARLAK DİOTLAR TRAŞ KONDANSATÖRLERE GELİNCE BÜYÜK KAPASİTELİ KULLANDIM ÇÜNKÜ KOLONLARIN HEPSİNDE +30 LUK LED ÇUBUĞU BAĞLI VOLTAJI DENGELİYO AMA SENİN DEDİĞİNDE DOĞRU BİLMEYEN BİRİDE REZİL EDEBİLİR SİSTEMİ.
  • 60 Ah oto aküsü 250 amper akım verebilir,zaten marş esnasında da 150 amper civarı akım çekilir.

Aslında ev sistemlerinde adaptör kullanmak daha çok verim sağlar,çünkü oynanmamış psu en fazla 12.5 volt verir,oysa birçok amfi maksimum çıkışına 14.4 voltta ulaşır.Örneğin 200 wattlık bir amfi 12 volt ile beslendiğinde 170-180 watt'a düşer.

Trafolu adaptörler ise 14 volt civarı çıkışlı olurlar,çünkü 12 volt trafodan çıkan,doğrultmadan önceki voltajdır.Trafodan gelen alternatif akım doğrultulduktan sonra 14-15 volt doğru akım verirler.Bu da amfinizi tam kapasite beslemenizi sağlar.
  • c9aa0f62bc536b6f8bdecf92694ecc0f

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skymarc -- 8 Şubat 2012; 7:41:28 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elbruz

60 Ah oto aküsü 250 amper akım verebilir,zaten marş esnasında da 150 amper civarı akım çekilir.

Aslında ev sistemlerinde adaptör kullanmak daha çok verim sağlar,çünkü oynanmamış psu en fazla 12.5 volt verir,oysa birçok amfi maksimum çıkışına 14.4 voltta ulaşır.Örneğin 200 wattlık bir amfi 12 volt ile beslendiğinde 170-180 watt'a düşer.

Trafolu adaptörler ise 14 volt civarı çıkışlı olurlar,çünkü 12 volt trafodan çıkan,doğrultmadan önceki voltajdır.Trafodan gelen alternatif akım doğrultulduktan sonra 14-15 volt doğru akım verirler.Bu da amfinizi tam kapasite beslemenizi sağlar.

Çok doğru söylüyorsunuz hocam,yalnız siz de biliyorsunuz ki yüksek akım adaptörler çok pahalı.Hatta yüksek akım diye satılıp da aslında o değerlerini anlık olarak bile zar zor veren ürünler piyasada.

Şuan SMPSU sistemlerimize rakip görmüyorum ben adaptörleri.Ağırlar,verimsizler,koruma devreleri yok,şebeke voltajı yüksek gelse amplinizi de yakar mesela adaptörler ama kaliteli psularda her türlü koruma düşünülmüş,gerçekten de çok verimliler adaptörlere göre.

Sonuçta SMPS gerçekten büyük bir nimet,değerlendirmek gerek bu cihazları.Bugün 12V gerçek 60A bi adaptör 200 liradan ucuz değildir bence ama psu ile yapılan 60A adaptör 130 lira gibi maaliyetlere çıkarılabilir,ki psular anlık olarak %150 gibi deli değerler verebiliyor kaliteliyse...90A hiç de fena değil bas anında.

Psu geribesleme devresinde çok basit bi mantıkla oynama yaparak DC çıkışı 14.5V haline getirebilir ama kullanılan PWM entegresinin şeması yok,o yüzden geri besleme hattını bulamıyorum ben o kadar ileri bilgi sahibi değilim PSU konusunda,ama yakın projelerim arasındadır.

• quote:

Orjinalden alıntı: Love You My Angel

quote:

60 Ah oto aküsü 250 amper akım verebilir,zaten marş esnasında da 150 amper civarı akım çekilir.

ok dir , alabileceğim bir yer biliyormusunuz internetten ? 2000-2500-2800w amfi için

www.eliftuning.com

• quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

quote:

Çok doğru söylüyorsunuz hocam,yalnız siz de biliyorsunuz ki yüksek akım adaptörler çok pahalı.Hatta yüksek akım diye satılıp da aslında o değerlerini anlık olarak bile zar zor veren ürünler piyasada.

Şuan SMPSU sistemlerimize rakip görmüyorum ben adaptörleri.Ağırlar,verimsizler,koruma devreleri yok,şebeke voltajı yüksek gelse amplinizi de yakar mesela adaptörler ama kaliteli psularda her türlü koruma düşünülmüş,gerçekten de çok verimliler adaptörlere göre.

Sonuçta SMPS gerçekten büyük bir nimet,değerlendirmek gerek bu cihazları.Bugün 12V gerçek 60A bi adaptör 200 liradan ucuz değildir bence ama psu ile yapılan 60A adaptör 130 lira gibi maaliyetlere çıkarılabilir,ki psular anlık olarak %150 gibi deli değerler verebiliyor kaliteliyse...90A hiç de fena değil bas anında.

Psu geribesleme devresinde çok basit bi mantıkla oynama yaparak DC çıkışı 14.5V haline getirebilir ama kullanılan PWM entegresinin şeması yok,o yüzden geri besleme hattını bulamıyorum ben o kadar ileri bilgi sahibi değilim PSU konusunda,ama yakın projelerim arasındadır.

Dedikleriniz doğru,ama psu piyasasında da yüksek çıkış verebilen ve koruma devreleri mevcut olan psu'lar pahalı,astarı yüzünden pahalıya geliyor o zaman.

Kaliteli güç kaynaklarında çıkış voltajları pot ile ayarlanabiliyor,buradan 13.5 volta çıkarılmaları yeterli olacaktır,ama dediğim gibi bu pot da pahalı güç kaynaklarında var.

Arkadaşın kullandığı amfi,4*50 çıkışa sahip,ve üzerinde 2 tane 20 amper sigorta bulunuyor.Bu alet muhtemelen 30 amperden fazla çekmez,belki ani vuruşlarda 35'i vurur.Bu yüzden benim uygun gördüğüm çözüm,2 tane FSP300-60ATV güç kaynağı bulup bunlardan kullanmak.12 volt hattında 15 amper veriyor,ve ani olarak da 28 ampere kadar çıkıyor.İki tanesi sürekli 30 amper verse,ani olarak da 40'a çıksa ki bu sigorta değeri,bu kadar da çıkmaz,fazlasıyla yetecektir.

Ya da daha güzeli,yine FSP'nin Türkiye'de bir ara çok satılan ATX400-PNF modeli var,12 voltta iki çıkıştan toplam 29 amper veriyor.Ayrı ayrı 18'er olarak verilmiş ama birleşik olarak 29'a kadar çıkıyor.Bu seçenek çok daha güzel,iki psu birleştirme derdi yok ve fanı zaten 12 cm olduğu için çok daha az gürültü demek bu.FSP'nin kalitesi zaten ortada.

Sonuç olarak,en iyi tercih FSP olur,olmazsa da alternatifleri yine tartışalım.Psu konusunda anlaştık sanırım.

• quote:

Trafolu adaptörler ise 14 volt civarı çıkışlı olurlar,çünkü 12 v
    Dedikleriniz doğru,ama psu piyasasında da yüksek çıkış verebilen ve koruma devreleri mevcut olan psu'lar pahalı,astarı yüzünden pahalıya geliyor o zaman.

Kaliteli güç kaynaklarında çıkış voltajları pot ile ayarlanabiliyor,buradan 13.5 volta çıkarılmaları yeterli olacaktır,ama dediğim gibi bu pot da pahalı güç kaynaklarında var.

Arkadaşın kullandığı amfi,4*50 çıkışa sahip,ve üzerinde 2 tane 20 amper sigorta bulunuyor.Bu alet muhtemelen 30 amperden fazla çekmez,belki ani vuruşlarda 35'i vurur.Bu yüzden benim uygun gördüğüm çözüm,2 tane FSP300-60ATV güç kaynağı bulup bunlardan kullanmak.12 volt hattında 15 amper veriyor,ve ani olarak da 28 ampere kadar çıkıyor.İki tanesi sürekli 30 amper verse,ani olarak da 40'a çıksa ki bu sigorta değeri,bu kadar da çıkmaz,fazlasıyla yetecektir.

Ya da daha güzeli,yine FSP'nin Türkiye'de bir ara çok satılan ATX400-PNF modeli var,12 voltta iki çıkıştan toplam 29 amper veriyor.Ayrı ayrı 18'er olarak verilmiş ama birleşik olarak 29'a kadar çıkıyor.Bu seçenek çok daha güzel,iki psu birleştirme derdi yok ve fanı zaten 12 cm olduğu için çok daha az gürültü demek bu.FSP'nin kalitesi zaten ortada.

Sonuç olarak,en iyi tercih FSP olur,olmazsa da alternatifleri yine tartışalım.Psu konusunda anlaştık sanırım.

Size tamamen katılıyorum,zaten bu saydığınız tüm sayısal değerleri forumda ben bildirmiştim daha önce,anlık olarak veya sürekli olarak hangi ürünün kaçar amper vereceklerini elektronik bölümünde uzun uzun tartışmıştım.

Zaten ATX-400PNF cihazına paralel bi FSP300-60ATV cihazı ile bi sistem yaptım arkadaşa,29+18A gerçekten etkileyici..47A sürekli[FSP300-60ATV cihazları ne kadar 15A olarak etiketlenmiş de olsa 18A cihazlardır sonradan etiketleri yükseltildi 15 yerine 18 yapıldı,özellikle Aopen etiketliler 18A'dir.]

Ama yine de adaptöre göre ekonomik olduğundan yanayım.

Bi kaç resim ekleyeyim bari tam olsun yaptığım sistemle ilgili.

c9aa0f62bc536b6f8bdecf92694ecc0f

• Vay be,amma tesadüf olmuş.

Arkadaşa tek bir atx400pnf de yetecektir.Amfi 4*50 watt,gerçi köprü modda da 2*160 diyor ama 4 ohm'da mı belli değil,büyük ihtimalle de 2 ohm'da.Sürekli olarak 30 amperi geçeceğini sanmıyorum,hatta bu değere sadece vuruşlarda çıkar tahminimce.

Ben de diyorum,fsp300 18 amperdi,ama web sitesinde inceledim,orada da 15 yazıyor.Bunlar denk gelse ucuza bulunuyor,bunlardan iki tane olsa 36 amper sürekli güce sahip tam garanti sistem olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elbruz -- 22 Şubat 2008; 3:07:26 >
  • quote:

Vay be,amma tesadüf olmuş.

Arkadaşa tek bir atx400pnf de yetecektir.Amfi 4*50 watt,gerçi köprü modda da 2*160 diyor ama 4 ohm'da mı belli değil,büyük ihtimalle de 2 ohm'da.Sürekli olarak 30 amperi geçeceğini sanmıyorum,hatta bu değere sadece vuruşlarda çıkar tahminimce.

Ben de diyorum,fsp300 18 amperdi,ama web sitesinde inceledim,orada da 15 yazıyor.Bunlar denk gelse ucuza bulunuyor,bunlardan iki tane olsa 36 amper sürekli güce sahip tam garanti sistem olur.

Bence de yeterli gelebilir ATX-400PNF muadili bi ürün ama şu var ki onun parasına 2 tane FSP 300W da bulunabilir.Böyle bir durumda hem toplam akım açısından,hem anlık akımdaki fark açısından 2 cihaz tercih edilebilir.Çünkü ATX-400PNF ürünü kombine olarak anlık 32A gibi bir sınırda iken,2 tane FSP300W cihaz anlık olarak toplam 56A verebilir.Kaldı ki tek cihazdan 30A almaktansa 2 cihazdan 15A+15A almayı tercih ederim ürün ömrü açısından.

Yakın bir arkadaşımda 4 tane FSP 300W~350W ürünlerin karışımından oluşan bi besleme sistemi var,tam olarak bitirmedi ama bitirdiği zaman burada resimleri ve kablo yakma videolarını yayınlarız herhalde.

Bu arada,elimde bi tane FSP300-60ATV cihaz mevcut 12V 18A olanlardan,satılık,ilgilenen olursa bana ulaşsın.

• Bu arada,18A veren FSP300-60ATV model'in resmini çektim,Aopen etiketli göreceğiniz üzere.
    İçi 15A etiketli olan FSP etiketliler ile tamamen aynı,revizyonları bile aynı.

• quote:

Elbruz kardeş istersen önce hesaplayalım.şimdi trafodan çıkan alternatif gerilimin doğru akıma çevrildiğinde kaç volt olacağını bulmak için trafo çıkış geriliminin 1.41 ile çarpılması gerekir. Bu durumda 12x1.41= 16,92 Volt dc (ortalama 17 volt) olur. Amfiler için maxımum gerilim 14-15 votl dc demişsin gördüğün gibi hesablamalarda 2 volt fazla çıkıyor. Kaldı ki herkezin evindeki elektrik tesisatı aynı değerde olmiyacak kimmizin prizinde 210 volt u görürken kimimizde 240 voltu görebiliriz. Bu durumlarda ise trafonun çıkış gerilimi doğrudan etkilenecektir ve hesab ettiğimiz 17 volt dc gerlimi geçer 19 ları bile görürüz.Bu da ağır arızalara neden olabilir. Siz siz olun sisteminizi riske atmayın.

• anfiler 10-14.4 volt aralığında çalışır çok istisna yüksek rms değerlerine sahip anfilerde bu değer 18 volta çıkar ama onun parasına şehir şebekesini bile düzelttirirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: audiocu

Elbruz kardeş istersen önce hesaplayalım.şimdi trafodan çıkan alternatif gerilimin doğru akıma çevrildiğinde kaç volt olacağını bulmak için trafo çıkış geriliminin 1.41 ile çarpılması gerekir. Bu durumda 12x1.41= 16,92 Volt dc (ortalama 17 volt) olur. Amfiler için maxımum gerilim 14-15 votl dc demişsin gördüğün gibi hesablamalarda 2 volt fazla çıkıyor. Kaldı ki herkezin evindeki elektrik tesisatı aynı değerde olmiyacak kimmizin prizinde 210 volt u görürken kimimizde 240 voltu görebiliriz. Bu durumlarda ise trafonun çıkış gerilimi doğrudan etkilenecektir ve hesab ettiğimiz 17 volt dc gerlimi geçer 19 ları bile görürüz.Bu da ağır arızalara neden olabilir. Siz siz olun sisteminizi riske atmayın.

Katılıyorum.

Yalnız adaptörler zaten 14.5V etiketli olsa bile tahminimce bu tür dalgalanmalar v.s hesaba katılır,en azından giriş olarak 230V AC baz alınır,ve genelde adaptörler 13.8V felan olur.

220V - 12V trafosu ile zaten pek olmaz gibi bu iş,onun yerine 220-9V trafo kullanmak çok daha doğru olur,bu sayede 12.7V gibi bi voltaj alınır ki,iyi bi değerdir.

• quote:

quote:

Ben rakamları salladım,ama hakikaten voltajın doğrultulunca 1.41 arttığını bilmiyorum,daha düşük diye biliyordum.Demek ki 12 volt etiketli adaptörlerin trafoları 12 votl vermiyor o zaman.

Yalnız bir de şu var,tam regüleli adaptörlerin çıkış gerilimleri büyük oranda sabit değil mi zaten,yani voltaj değişimlerinden etkilenmemeleri lazım.Pahalı adaptörler de zaten tam regüleli oluyor,örneğin Alpa'nın adaptörleri tam regüleli.

Kaliteli güç kaynaklarını ikinci elde ucuza alamadıktan sonra onların da fiyat açısından çok esprisi yok.

• quote:

quote:

quote:

Ben rakamları salladım,ama hakikaten voltajın doğrultulunca 1.41 arttığını bilmiyorum,daha düşük diye biliyordum.Demek ki 12 volt etiketli adaptörlerin trafoları 12 votl vermiyor o zaman.

Yalnız bir de şu var,tam regüleli adaptörlerin çıkış gerilimleri büyük oranda sabit değil mi zaten,yani voltaj değişimlerinden etkilenmemeleri lazım.Pahalı adaptörler de zaten tam regüleli oluyor,örneğin Alpa'nın adaptörleri tam regüleli.

Kaliteli güç kaynaklarını ikinci elde ucuza alamadıktan sonra onların da fiyat açısından çok esprisi yok.

ancak yukarıda tam regüleden bahsetmemişsiniz, regülelisiz olarak direk amfiye vermekten bahsetmişiniz. Tamam amfiler ani voltaj değişimlerinden etkilenmez ancak herşeyin bir sınırı vardır ve herşeyin maxı zararlıdır, 14.5 volttan yukarısı da tehlikelidir.

• demekkki ben 400 watt bi psu alsam yeterlii
    sistem
    pilippo 910
    4*80 rms
    2*160 rms
    3 çıkışı sağlammm
    1* 160 köprülenmiş 2 kanala pioneer 25 30 cm 303 f ayarında bi bas
    diğer tek kanalada 2 tane oval bağladıkmı ortalığı salllar
    ne gerek var 2500 vatlık 2 tane gt5 bağlamaya bide apartmandaysan sesi açaman bina salllanır herkes sikayetttçi olurrr
    tabi senin kararınn
  • ustalara kesinlikle katılıyorum pc güç kaynaklarının thermalke yada colormastır ın üst sınıf olanları cok kaliteli bunlardan en az iki tane yi alırsak cok iyi sonuc vereceğine eminim bunlardaki kalite hiç bir piyasada ki adaptörlerde yok . şuan ben araştırmadayım bizzat yapılanları baktım vede bendeki ile kıyasladığım da insanın alası gelmiyor.ama bazı piyasadaki pc güç kaynaklarının birleştirilip ( aynı marka vede modellerde birleştirme özelliği olan ) örneğin bendekinin bir cıkışı 6.7 volt 100 amper ötekide aynı özel bir kabloyla iki güç kaynağının cıkışı 13.5 volt vede 200 amper e cıkabiliyor.bu kablo amacı iki güç kaynağına aynı anda elektiriği vermesi bu olmadığında cihazlardan biri korumaya geciyor.bu güç kaynakları sanayi tipi ups lerde bulunuyor biraz sıra dışı oluyorlar . ama besleyemediği anfi yok örneğin jbl in 6000 gti gibi
  • 6000 gti'ın akım tüketimi anlık 800 ampere kadar fırlayabiliyor,psu'lar da uzaya fırlamasın sonra.

Ayrıca,6.7 voltluk iki güç kaynağını seri bağladığınızda akım temini paraleldeki gibi iki katına çıkmaz.Bir de 100 amper verebilen hangi güç kaynağı bu merak ettim.Çünkü 6.7 volt 100 amper 670 watt yapıyor,ki pc güç kaynağının tüm gücünü tek bir kanaldan çıkarma imkanı yok,profesyonel bir el tarafından modifiye edilmesi gerekir.Ve 6.7 volt çıkışı pc güç kaynağında nasıl oluyor?
  • ama bende var 13.5 volt vede 200 amper
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.