Şimdi Ara

C vs C# vs C++ vs Java

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
4.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar ben pythonla ilgileniyorum ve 2. Bir dil ve daha dusuk seviyeli bi dil olmasini istiyorum. C veya C ++ veya Java C# i eledim cunku yaotigim programlarin her ortamda calismasini istiyorum. Sizce C mi C++ mi Java mi lutfen yardimci olun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tüm işletim sistemlerinde çalışmasını istiyorsan Java öneririm. Ama programlama dillerinin atası C'dir, öğrenirsen diğerlerini çok daha kolay bilebilirsin.
  • Sizce C ++ veya C # i dusunmelimiyim

• Merhaba,

Bende C dilini tavsiye edeceğim, hem düşük seviyeli bir dildir, hemde hemen hemen tüm diğer dillerin C dili üzerinden türemiş olması diğer dilleri öğrenmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha sonra ise arzu ederseniz C++'a geçiş yapabilirsiniz C dilini bildikten sonra zaten zorlanacağınızı zannetmiyorum. C Dilini öğrenmeniz için çok güzel bir kaynak mevcut ve önerdiğim diğer kişiler oldukça zevkli olduğu görüşünde bulundular bende aynı kanıdayım oldukça zevkli ve eğlenceli bir kitap olması C dilini öğrenmenizi de kolaylaştırıyor. Kaynağa şu(http://www.it-ebooks.info/book/704/) adresten ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin ve dili öğrenmede başarılar dilerim...
  • İstediğin dili öğrenebilirsin Ama dil seçiminde frameworkler ve teknolojiler etkili olsun. Ben c++ ya da c# tavsiye ederim.
  • Programlamaya yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem yüksek seviyeli dillerden başlamaları.

Java veya C# gibi.Bunların yanında, ileriye dönük olarak HTML5 ,javascript öğrenmeleri.

Sebebi ise yükse seviye diller olan Java ve C#'ın öğrenme süreclerinin kolaylığından veya kaynakların çokluğundan ziyada,Internet üzerinde dolaşan ileriye dönük rivayetler.

Mecvut işetim sistemlerinin ileride "Cloud-OS" şeklinde olacağı ,Microsoft ve Google'nin bu konuda çalışmalar yaptığı yönünde yapılan tartışmalar.

Haber Linki

Eğer denildiği gibi olursa C/C++ ile uygulama geliştirme sistem tarafında kalacak,üste tarafda ise Java/C# ile birlikte doğal olarak HTML5 ve javascript olacaktır.

Tabi bunlar şu an için birer rivayet,öngörüler veya dedikodular olabilir.

Size tavsiyem Bilişim dünyasındaki trendleri yakında takip edip ona göre kendinizi konumlandırmanız.

Masaüstü uygulama geliştirme yerine smart/akıllı cihazlar üzerinde uyguluma geliştirmeye odaklanmanızı tavsiye ederim.

Edit:C/C++ öğrenmeniz size Java/Csharp'ı anlama ve öğrenme sürecinde çok büyük faydası olacaktır.En azından temel düzeyde bilmeniz yeterli olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenasi44 -- 5 Ekim 2013; 14:09:16 >

• C++ C# ve Java nesne tabanlı diller. Bana kalırsa C'yi temel olarak bilmeden bu dillere geçilmesi nesne yapısını öğrenmede sıkıntı çıkarabilir. Ayırca bu dillerin syntax'ları birbirine benzer yapıda. Pyhton'un syntax'ına benzemez. C dili hem syntax'ı öğrenme hem de yapı ititbariye OOP dillerini öğrenmede güzel bir basamak olacaktır.
  • Sizce ben pythonla ugrasiyorum javaya gecis yapmalimiyim
    Javanin diger c dillerine gore arti ve eksileri nelerdir
    Cevaplariniz icin tesekkurler

• quote:

Orijinalden alıntı: bkozan_81

Sizce ben pythonla ugrasiyorum javaya gecis yapmalimiyim

Söylediğim gibi dillere çok takılma dilleri öğrenmekten zor olan şey kütüphaneleridir. Diller araçtır. Önemli olan kişinin programlama bilgisi ve zekasıdır. yüksek seviyeli geleceğe dönük kolay anlaşılır daha az karmaşık daha güncel bir dil öneririm. Ayrıca forumlarda ziryon trilyonlarca açılmış bu şekilde konu var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: greencraft

quote:

Sizce ben pythonla ugrasiyorum javaya gecis yapmalimiyim

Söylediğim gibi dillere çok takılma dilleri öğrenmekten zor olan şey kütüphaneleridir. Diller araçtır. Önemli olan kişinin programlama bilgisi ve zekasıdır. yüksek seviyeli geleceğe dönük kolay anlaşılır daha az karmaşık daha güncel bir dil öneririm. Ayrıca forumlarda ziryon trilyonlarca açılmış bu şekilde konu var.

Tesekkurler

• O zaman bana java ile ilgili onerebileceginiz kaynaklar nelr
    ustelik o ziryon trilyon konunun yarisini ben acmisimdir

• c++ vs c# vs dark basic vs html vs ismi aklıma gelmeyen diğer diller.
  • Kitapi dltedarik edebilecegim yerlerin linkini atarmisiniz

• Merhaba arkadaşlar,

Bir tane program yazmaya çalıştım fakat son nokta olarak programa her hangi birinin ne yazdığının bana gelmesi kaldı. Yani 4 textbox'a girilen yazıların button'a tıklandığı zaman benim seçtiğim bir yere gizliden ekran görüntüsü - notepad - sadece yazı vb. şeklinde gelmesini istiyorum acaba bu mumkun mudur ?
  • quote:

Kitapi dltedarik edebilecegim yerlerin linkini atarmisiniz

Ya ustam bana laf söylemek düşmez ama bu mesajından sonra senin çok yanlış geldiğini düşünüyorum. Google amcadan yazıp araştırma yapabilirsin ki zaten kitap ismi kopyala yapıştır yapsan direk çıkıyor satış siteleri. Ha bu önemli değil altı üstü bir iyilik istedin diyebilirsin ama programlamada o kadar çok hata ile uğraşacaksın ki... Bunların hepsini foruma sormaya kalksan haddi hesabı yapılmaz. Biraz araştırmacı olman lazım bu iş için. Zaten kitabı yalayıp yutman yetmez seninde bir çok araştırma yapman lazım tamamen ustalaşabilmek için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zooey Deschanel

quote:

Kitapi dltedarik edebilecegim yerlerin linkini atarmisiniz

Ya ustam bana laf söylemek düşmez ama bu mesajından sonra senin çok yanlış geldiğini düşünüyorum. Google amcadan yazıp araştırma yapabilirsin ki zaten kitap ismi kopyala yapıştır yapsan direk çıkıyor satış siteleri. Ha bu önemli değil altı üstü bir iyilik istedin diyebilirsin ama programlamada o kadar çok hata ile uğraşacaksın ki... Bunların hepsini foruma sormaya kalksan haddi hesabı yapılmaz. Biraz araştırmacı olman lazım bu iş için. Zaten kitabı yalayıp yutman yetmez seninde bir çok araştırma yapman lazım tamamen ustalaşabilmek için.

Arkadasim oyle bilip bipmeden konusmakla olmaz o isler. 1 burda hem senden farkli olarak cok bilgili insanlar var 2 ben zaten arastirdim sonucta birlikten kuvvet dogar

• Soru 2013 tarihine ait ama yeni bakanlar için ben de birşeyler ekliyim öncelikle kendimin nasıl bir yol çizdiğini anlatıyım: Türkiye genelinde de önerildiği gibi ben de Python ile başladım ve ilerlettim daha sonra tüm dillerin atası C olduğu için ben zor da olsa şu C'yi öğreniyim sonra gerisini hallederim zaten diye düşündüm. ve öğrendim C'yi sonra web tasarıma ilgiduydum html css js öğrendim ve şuan web tasarımdan devam ediyorum. Yapılmasıgerekene gelecek olursam bu sizin ne yapmak istediğinize göre değişir. ve şunu eklemek istiyorum siz bir programlama diliyle herşeyi yapabilirsiniz sadece a işinikolay b işini zor yaparsınız b işini kolayca yapmak için de diğer dili kullanırsınız.yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla başlarken xhtml veya html5'e yönlendiriyorlar kolay olması açısından ama şahsen doğru bulmuyorum çünkü html bir işaretleme dili ve eğer web tasarımına ilgisi yoksa başlayan kişinin htmlin ona hiç bir yararı olmayacak çünkü js dışında programlama dilleriyle alakası yok. bu yüzden kişi web tasarıma meraklı değilse programlama mantığını kolayca anlayabilmesi için Python önerim olacaktır. ama eğer ilginiz web tasarımınaysa html ile başlayın bu açıdan ben yanlış bir yol izledim. zaten web tasarımcılar html5 css3 js üçlüsüyle devam ederler diğerleri ise (pythoncular) oyun tasarlamk istiyorlarsa c# donanımsal devam etmek istiyorlarsa önce c sonra nesne tabanlıolması amacıyla c++ elmacılar (ios) için swift, mobil uygulama geliştirmek istiyorlarsa android için java ios için objective-c öğrenmelerini tavsiye ederim bunun dışında iş dünyasında olanlara eskimiş php, delphi gibi diller yerine yeni ve az bileni olan (bu sizin öğretilenlerle yetinmeyip her zaman araştırma yaptığınız konusunda şirkete bilgi verir) go, swift gibi dilleri öğrenmenizi ve hiç eskimeyen geliri çok olan c, java gibi dilleri öğrenmenizi tavsiye ederimve tabii ki sürekli güncel konuları takip edin ve bunlar hakkında şirketinizi bilgilendirin bunun dışında benim kafamda hiç bir şey yok ben sadece bu işe başlamak istiyorum (ki bu grubun büyük bir çoğunluğunu hobiciler oluşturur.) diyenlere ise kolayca nesnel bir şeyler oluşturulduğu için eğlenceli olması amacıyla xhtml öneriyorum. son olarak türkiye müfredatını merak edenler için meslek liselerinde visual basic ile üniversitelerde ise python ile başlıyor müfredat.
    bir de anlattıklarımla ilgili yardımcı olabilecek hoş bir site:www.bestprogramminglanguagefor.me
    umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Java her ortamda kusursuz bir şekilde çalışmaz, C# gibidir, Her dil kendi platformu için en uygun ve en hızlı sonuçları verecektir. Sen windows'deki sistem kütüphanelerini kullanmasan kendi kütüphanelerini yazman gerek, her halükarda sisteme bağlı olacaksın yoksa sistem farklılığı diye bir şey klmazdı ortada. Framwworkler'in var oluş sebebi sana vakit kazandırmak. Ha basit bir hesap makinesi yapmak için sistem kütüphanelerine gerek duymayabilirsin ama görüntü işleme veya kaydetme gibi önemli işler için sistem kütüphanesini kullanacaksın illaki. Ha kullanmam yine kendim yazarım diyorsan aynı kütüphane mac veya linux'da çalışacağına dair bir garanti yok.

Yani javanın tek kod her yerde çalışsın mantığı C#'dan farklı değil. C# .NET bağımlısı bir dil de değil aynı zamanda. Hangi dili öğreneyim diyorsan, hedef sistemin gerekliliklerine göre seçmelisin.

Aslında web temelli diller var, native uygulama yazmana olanak sağlıyorlar, oldukça esnek ve senin derdine deva olabilir. Bildiğimiz gibi mobil pazar aldı başını gitti, web desen başka bir alem ve yeni dil yapıları da gelişiyor. Discord bunun güzel bir örneği, bu konuda pek bilgim yok, araştırman gerek, zamanında bir arkadaşım yazıldığı dilin gelecekte çok büyük bir önem kazanacağını söylemişti, sanırım web dillerinden biri ya da öyle bir şeyle yazılmış. Platform uyumluluğu konusunda çok fazla sorun yaşatmayacaktır, böylelikle sistem apilerine daha fazla vakit ayırabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: IdeaBulb

Tüm işletim sistemlerinde çalışmasını istiyorsan Java öneririm. Ama programlama dillerinin atası C'dir, öğrenirsen diğerlerini çok daha kolay bilebilirsin.

programlama dillerinin atası FORTRAN'dır. Arkadaşın sorusuna da C diyorum. Java low-level bir dil değil.
  • Bı evcil hayvan mı? Ikinci bir tane daha olsun ilki sıkılmasın. Sen bir hele dikey mühendisligi ilerlet sonra alternatiflere bak. Kafanı karıştırma ta ki Ben ilk dil ile şunu yapamıyorum dediğin bir ana gelene kadar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.