Şimdi Ara

c# TryParse metodunu anlamadım yardım eder misin ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şu TryParse metodunu olabildğince basit ve açıklayıcı anlatabilir misiniz ? Bir de parse metoduyla farkı nedir onu açıklarsanız sevinirim, kitaptan baktım anlamadım internetten baktım basit bir kaynak bulamadım buraya geldim mecburen :)

• parse metodunun çıkışı direkt sayıdır ama sayı yerine kazara yazı girilirse exception oluşur bunu manuel tutmanız gerekir
    tryparse metodu ise doğru veya yanlışa döner kullanıcı sayı yerine yazı girerse exception oluşmaz sayıya dönüşme başarısız olursa yanlışa başarılı olursa doğruya döner

ikisini kullan farkı anlarsın zaten
  • Try Parse Methodu Girilen parametreyi ilgili değişken tipine çevirmeyi dener.
    Örneğin

Double sayi;

Double.TryParse("0.5",out sayi);

Dersek "0.5" i double a çevirmeye çalışacak. Eğer başarırsa sayi değişkenine 0.5 i atacaktır.

Double.Parse ta ise direk dönüştürmeye çalışacak başaramazsa exception fırlatacak.
    Ek olarak TryParse geriye boolean dönmesidir. Dönüştürmeyi başardı ya da başaramadı gibi.
  • Mümkün olduğunca exception fırlatmamak gerekir. Exception bir cost (maliyet) getiriyor. Bazı durumlarda tabi ki exception almak çözümdür lakin çoğu durumda if ile durumu anlayıp uyarıyı vermek kaynak yönetimi açısından daha iyi. O yüzden
    https://blogs.msdn.microsoft.com/ricom/2006/09/25/the-true-cost-of-net-exceptions-solution/

if(Double.TryParse("0.x24"), out Price) )

else {
    Console.Log("Allahını Seversen insan gibi değer gir, girdiğin değer bir sayi değil")
    }

gibi.

Özellikle kullanıcıdan input aldığın yerler var ya kafayı yedirtir. adam aramada fiyat kıyaslayacağı kısma tutar binbeşyüz yazar. yapar bunu. hop exceptionu alırsın sonra der "Efenim site patladı server error" diyor Böyle alanlara gider mis gibi tryParse koyar sonrada kullanıcıyı bilgilendirir işlemi de durdurursun. böylece hem bir nevi işlem bütünlüğü sağlamış hem daha az exception fırlatmış olursun. Temelde faidesi bu. Hatta ben genelde extension yapıp. Sayi.toNullableInt() diyorum. Eğer hata varsa null dönüyor.

Bir şey kafana oturmuyorsa bil ki henüz ona ihtiyacın olmamış demektir. ihtiyacın olunca oturur. o yüzden çalışan ürün yapmanın sana sağlayacağı fayda bambaşkadır. istediğin kadar oku başına gelince daha iyi anlıyorsun. (ki buradan kastım kesinlikle okuma değil, bilmezsen bilmediğini de bilmezsin ama programlama iki ayaklı, öğren ve uygula)

en basidi. 10.000 sayı oluştur bir metne yaz. bunlardan 3.000 hatalı olsun.
    Try.Catch içine al try parse ile yap. Ve başlama ve bitis zamanını konsola bas.

Sonra try parse ile try.catch blogu olmadan dene. başlangıç ve bitiş sürelerine bak. O zaman nerede ne kullanacağını anlarsın. ya da o kadar da önemli değilmiş. istediğimi de kullansam olurmuş dersin belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 20 Mart 2017; 10:41:12 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.