Şimdi Ara

c# şu koddaki hatanın nedenini açıklarmısınız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • edit: aşağıda dizi(i) yazmama rağmen gözükmüyor(Köşeli parantez koyunca otomatik yazı siliniyor ondan normal ile gösterdim :D) forumdamı sorun var anlamadım .ama programdaki sorun oradan kaynaklı değil sadece ilk değerlerin verilmesiyle ilgili orayı açıklarsanız sevinirim.

kod aşağıda arkadaşlar.Programın amacı dışarıdan 10 adet string alıcak arasından en uzun olanı ,en uzun olanın index değerini ve onun harf sayısını bulacak.

En baştaki enuzunmetin ve indexno değişkenlerine başlangıç değeri atayınca sorun düzeliyor ama ben bunun mantığını anlamadım. Uzunluğa atamak gerek tamamda diğer ikisine atamassak neden yanlış oluyor baktımda göremedim

int uzunluk=0;
    string enUzunMetin;
    int indexNo;

string[] dizi = new string[10];
    for (int i = 0; i < 10; i++)
    {
    Console.Write("{0}. elemanı giriniz : ", i + 1);
    dizi = Console.ReadLine();
    }

for(int i=0;i<10;i++)
    {
    if(dizi.Length>uzunluk)
    {
    uzunluk = dizi.Length;
    enUzunMetin = dizi ;
    indexNo = i;
    }
    }

Console.WriteLine("====================");
    Console.WriteLine("Dizi içindeki en uzun metin: {0}", enUzunMetin);
    Console.WriteLine("Dizi içindeki en uzun metnin index numarası : {0}", indexNo);
    Console.WriteLine("Dizi içindeki en uzun metnin karakter sayısı: {0}", uzunluk);
    Console.ReadKey();

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumy -- 18 Şubat 2017; 0:54:22 >

• Hata veriyor çünkü değer atanmamış değişkenleri ekrana yazdırmaya çalışıyorsun. Derleyici bu değişkenlere dinamik olarak değer atanacağını bilemiyor.
  • Tanımlanan bir değişkene daha sonra kullanacağın zaman ilk olarak bir değer atamayacağın hallerde başlangıç değeri tanımlaman gerek. Örneğin;

int a;

a=5;

örneğinde sorun olmaz fakat;

int a;

a+=5; yapıldığında a değerine 5 eklenecektir. Fakat a değerine 5 eklemek için önceki değerini bilmesi gerektiğinden ve bu değer bilinmediğinden hata olarak karşımıza çıkacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.