Şimdi Ara

c# random sayı tahmin etme uygulaması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
227
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ödevim için bir miktar yardıma ihtiyacım var ödevimde 4 haneli rakamları farklı random bir sayı üretmemi, ve sonra kendi girdiğim değerile üretilen random sayıyı karşılaştırması gerekiyor.Karşılaştırma şu şekilde olması gerekiyor Bir örnekle açıklayalım. Farzedelim ki rastgele sayı olarak bilgisayarınız 4501 sayısını üretti ve
    sizlerde bu sayıyı tahmine yönelik 2104 sayısını girdiniz. Yapılacak karşılaştırmanın sonunda
    programınız size ipucu olarak (+1,-2) vermelidir. (0 sayısının yeri doğru iken, rastgele sayı içinde var
    olan ama yerini yanlış tahmin ettiğiniz 1 ve 4 var.) Eğer tahmininiz 6739 olsaydı (+0,-0) şeklinde bir
    yardım alacaktınız.
    aynı zamanda kaç defa denediğimide sayıp çıktı olarak vermeli.Sizden kod değilde bunu kurarken nası bi mantık kullanmalıyım veya hangi konulardan faydalanmalıyım bunu sormak istedim yardım edicek herkese şimdiden tesekkür ederim.

• öncelikle random sayı üretmez bilgisayar 0 ile 1 arasında double bir sayıyı kernel32.dll anakarttan nanosaniye cinsinden alır onu 0-1 arasında bir double olarak tutar burda rakamları farklı olma kısmına gelince onu tamamen senin ayarlaman lazım gelen sayısı stringe cevirip karakter karakter bakıp da true false çevirebilirsin ya da sayıyı iyice komponentlerine kadar düşürüp bir şekilde bir yerde tutman lazım diyelim hepsini yaptın farklı sayı olacak duruma geldi.Kendin de klavyeden bir şeyler yazdın geri kalan kısımda ne demek istedigini anlamadım.

kaç kerede denedigini bulmak istiyorsun onun için de while için de sonsuz loop a sokup kontrol edip breakle cıkablirsin
    ya da üretilen !=tahmin edilen seklinde diyebilirsin aynı oldugunda zaten döngüye giremeyecek.İş daha çok kontrollerin saglanmasına bakıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi I0SER_b0y -- 12 Mayıs 2020; 17:33:16 >
  • Eksiğini tamamlarsın kabaca yaptım geliştirmen lazım rastgele sayı oluşturma vb kısmını eklersin

static string sayı = "4501";
    static string kontroledilensayı = "2104";
    void Main()
    {
    var eşleştir = new Eşleştir();
    sayı.SequenceEqual(kontroledilensayı, eşleştir);
    Console.Write(eşleştir.Eşleşen + " " + eşleştir.Eşleşmeyen);
    }

class Eşleştir : IEqualityComparer<char>
    {
    public int Eşleşen = 0;
    public int Eşleşmeyen = 0;
    public bool Equals(char x, char y)
    {
    if (x == y)
    {
    Eşleşen++;
    return true;
    }
    else
    {
    if (kontroledilensayı.Contains(x))
    {
    Eşleşmeyen--;
    }
    }
    return true;
    }

public int GetHashCode(char obj)
    {
    throw new NotImplementedException();
    }
    }

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.