Şimdi Ara

C# Programın Algoritması ve Akış Diyagramı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlarım, abilerim ben final ödevim olan programı yazdım fakat algoritma ve akış diyagramını çıkarmak kaldı. Ödev sorum şu;

20 öğrencinin bulunduğu sınıfta programlama temelleri dersi için her öğrencinin vize ve final notu girişi yapılacak ve her öğrencinin ortalaması hesaplanacaktır. Ortalaması 60 ve yüksek olanlar geçer ,60’tan düşük olanlar kalır.Buna göre 20 öğrencinin,ortalama ve geçti-kaldı durumlarını en büyük nottan en düşük notu alana göre sıralatan programın algoritmasını geliştirin, akış diyagramını çizin ve programı C# console uygulamasında yazınız.(ortalama içinvize %40,final %60 alınacak)

Okyanusu geçip derede boğulduğumun farkındayım bu arada

Bana yardım edecek abilerime şimdiden teşekkürler.

• iyi de sen kodu yazmışsın artık. şimdi benım yazdıgım algoritmaya göre kodu mu değiştireceksin ? veya akış diagramını mı ?
  • using System; 
    using System.Collections.Generic;
    using System.Linq;
    using System.Text;

namespace Bugra
    {
    class Program
    {

/*
    20 öğrencinin bulunduğu sınıfta programlama temelleri dersi için
    her öğrencinin vize ve final notu girişi yapılacak
    ve
    her öğrencinin ortalaması hesaplanacaktır.
    Ortalaması 60 ve yüksek olanlar geçer ,60’tan düşük olanlar kalır.
    Buna göre 20 öğrencinin,ortalama ve geçti-kaldı durumlarını
    en büyük nottan en düşük notu alana göre sıralatan
    programın algoritmasını geliştirin,
    akış diyagramını çizin ve programı C# console uygulamasında yazınız.(ortalama içinvize %40,final %60 alınacak)
    */

static int[] OgrVize = new int[20];
    static int[] OgrFinal = new int[20];
    static double[] OgrHesap = new double[20];

static void Main(string[] args)
    {

for (int i = 0; i < 20; i++)
    {
    retnv:
    Console.WriteLine((i + 1).ToString() + ". Öğrencinin Vize Notunu Girin.");
    OgrVize[i] = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    if (OgrVize[i] > 100)
    {
    Console.WriteLine("Girdiğiniz Not 100 den büyük olamaz lütfen tekrar girin!");
    goto retnv;
    }

retnf:
    Console.WriteLine((i + 1).ToString() + ". Öğrencinin Final Notunu Girin.");
    OgrFinal[i] = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    if (OgrFinal[i] > 100)
    {
    Console.WriteLine("Girdiğiniz Not 100 den büyük olamaz lütfen tekrar girin!");
    goto retnf;
    }

OgrHesap[i] = Math.Floor((OgrVize[i] * 0.4) + (OgrFinal[i] * 0.6));
    Console.Clear();

}

Array.Sort(OgrHesap);
    Array.Reverse(OgrHesap);

Console.WriteLine("Sınıftaki öğrencilerin notları hesaplandı ve listeleniyor...\n");
    for (int i = 0; i < 20; i++)
    {
    if (OgrHesap[i] >= 60)
    {
    Console.WriteLine("Not : " + OgrHesap[i].ToString() + " Öğrencinin Durumu : Geçti");
    }
    else
    {
    Console.WriteLine("Not : " + OgrHesap[i].ToString() + " Öğrencinin Durumu : Kaldı");
    }

}

while (true) ;
    }

}
    }

Buyur hocam kodu unuttum eklemeyi bir de programa harf girildiğinde lütfen rakam giriniz demesi için ne yapmam gerekiyor? Hiç bir yerde örneğe rastlayamadım da

• hocam şimdi algoritmasını cıkardım

kaygerya.com/adsiz.jpg

akış diagramını tam bilmiyorum ama araştırırsan bıu yapıya benzer birşey.

100 den büyük oldugunu kontrol ederken bence 0 dan büyük oldugunu da kontrollere ekle.

girilen sayının int olup olmadıgını

int ogrenciNot;
    bool isInteger = int.TryParse( Console.ReadLine() , ogrenciNot); //bu fonksiyon int olup olmadıgını kontrol eder int ise true,değil ise false döner. true ise ogrenciNot değerini girilen sayıya eşitler. fonksiyon 1 input bir output verir.

if(isInteger)
    {
    OgrVize[i] = ogrenciNot; // değer integer ise ttuttuk
    }
    else
    {
    goto retnv;
    }

int oldugumuzdan emin olduktan sonra 100 den büyük mü 0 dan kucuk mu kontrollerini yaparak deam et kardeşim. vakit bulunca akış diagramını da gönderirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaygerya -- 22 Aralık 2011; 23:29:40 >

• bu sayfada açıklamışlar akış diagramını o da senden olsun :)

http://www.godoro.com/Divisions/Ehil/Mecmua/Magazines/Articles/txt/html/article_FlowChart.html
  • Büyük sevaba girdin hocam ne kadar teşekkür etsem azdır.
  • tabi diagramlarındaki ve algoritmadaki kontrollerine 100den büyük mü köşegeninin içine "100den büyük ve 0 dan küçük ve integer değilse" olarak değiştirmeyi unutma
  • ya bide ben farkında olmadan akış diagramını yazmışım. algoritma örnek verdiğim sayfada altalta mavi yazan yazılar. algoritma daha basit :)
  • Hocam verdiğin akış diyagramında şekilleri rastgele mi çizdin anlamlara göre mi yerleştirdin ? Çünkü başla ve bitişte şekil elips olucak vs.
  • "20 öğrencinin bulunduğu sınıfta programlama temelleri dersi için her öğrencinin vize ve final notu girişi yapılacak ve
    her öğrencinin ortalaması hesaplanacaktır. Ortalaması 60 ve yüksek olanlar geçer ,60’tan düşük olanlar kalır.
    Buna göre 20 öğrencinin,ortalama ve geçti-kaldı durumlarını en büyük nottan en düşük notu alana göre sıralatan
    programın algoritmasını geliştirin, akış diyagramını çizin ve programı C# console uygulamasında yazınız.(ortalama için
    vize %40,final %60 alınacak)
    Örnek çıktı:
    ADI VİZE FİNAL ORTALAMA DURUM
    1.Mehmet Şahin 60 100 84 Geçti
    2.Adem Erbaş 40 50 46 Kaldı
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    20.Hakan Şaşkın 10 10 10 Kaldı
    "

Ya hocam onları halletmek kolay öğrendim de işin rengi değişti bu sefer de program çıktısı bu şekil istiyor hocamız, dizinlerle oluyormuş öğretmedi de siz öğreniceksiniz diyor gel de çık şimdi içinden canım sıkıldı ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sniper05 -- 23 Aralık 2011; 13:45:33 >

• 5 gün içinde yapmam gerekn final ödevim var. Birşeyler yaptım ama istediğim gibi olmadı.Ödevim c# da öğrenci billgi sistemi yapmak bir şifre girişi olacak şifre girince anasayfaya gelecek ve bi öğrencinin 4 dersten 1.vize 2. vize ve final notu olacak ortalaması alınacak temizle ve kapat butonları olacak....Bu konu hakkında bana yardım edebilirmisiniz.şifre girişimi yaptım ama form1 i yaptıgım form 2 sayfasına bağlayamıyorum En büyük sıkıntımda bu
  • arkadaşlar benim bi tane final ödevim var c# vile ilgili buna bi bakabilirmisiniz

Problem Çöz ve Algoritmalar
    10 katlı bir binanın asansör sisteminin programını yazmanız beklenmektedir. Asansörlerin çalışma prensibi aşağıdaki şekilde tanımlanmaktadır. 2 adet asansör tek bir kumanda merkeziyle her kattan çağırılabilmektedir. En temel prensip en yakın olan asansörün istekte bulunulan kata gelmesinin sağlanmasıdır. Asansörlerin uzaklıkları eşit olması durumunda kişinin hareket yönü gelecek asansörün belirlenmesinde kullanılmaktadır. Yani kişi aşağı inecekse, yukarıdan gelen asansör varsa o asansör tercih edilecektir. Aynı durum tersi için de geçerlidir (Kişi yukarı çıkacaksa aşağıdan gelen asansör kullanılacaktır). Her iki durumun da eşit olması durumunda sağdaki asansör işlem yapacaktır.

1. Problemin akış şemasını oluşturunuz.
    2. Problemin çözümünü bir programlama dili (tercihen c#) kullanarak gerçekleştiriniz.
    3. Tüm çizimler ve kodlar Microsoft Word’te teslim edilecektir. Ayrıca programın kaynak kodlarıda yine verilecektir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.