Şimdi Ara

C de 4 basamaklı sayının arasına rakam ekleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar bir ödevim var. 4 basamaklı 10 tane rastgele sayı oluşturup ortasına 0,1,2,3…….9 eklenecek ve yazdırılacak. Örneğin;

12 0 32

24 1 87

.

.

.

böyle devam ediyor.

Sizce bunu en kolay nasıl yapabilirim ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• string'e çevir, string üzerinden değiştirdikten sonra tekrar integer'a dönüştürürsün

C'de string tipi yok ama char vs belli yollarla yapılabilir

• Rastgele 5 basamaklı sayı oluştur, ortadaki rakamı değiştir.

• Ben sana örnek bir kod yazdım fakat ortadaki rakamı hep 0 sayısına sabitledim sen o sayıyı istediğin gibi yapıp ekletirsin yani artık artıracakmısın azaltacakmısın ne yapacaksan. Neden C++ de yazdım çünkü ben asında C# diline hakimim ama C ye yakın olsun diye C++ de yazdım sana. Gerisi yani o ortadaki 0 sayısını değiştirmeyi sen yap yapamam dersen o kadarcık basit şey için araştırma yap.

Kod

Yığını:
    #include <iostream> using namespace std; int main () {   int sayilar[5];   int sayi;   int deger=0;      srand (time (NULL)); // herdefasında aynı sayıları üretmesini engelledim.   for (int i = 0; i < 5; i++)     {       sayi = 1 + rand () % 10; // 1 ile 10 arası rastgele sayı ürettim       sayilar[i] = sayi;       sayilar[2] = deger;       cout << sayilar[i] << ", ";     }   return 0; }

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 20 Aralık 2021; 18:18:18 >

• @OzMeN OzzY C# diline hakimsen kodu C# da yazsaydin daha iyiydi, cunku yukaridaki koddan belli ki C/C++ da acemisin.

Birincisi

sayi = 1 + rand () % 10;

satirinda bir hane icin iki basamakli sayi uretilmesi olasi. Yani elde ettigin 5 basamakli sayi soyle birsey olabilir

1, 2, 0, 3, 10

yani toplam 6 basamak oluyor :)

Ikincisi C yerine C++ da yazdim demissin ama ben kodda "cout" disinda C++ lik birsey goremedim, cout yerine printf kullansan kod zaten %100 C kodu :)

• controller_ kullanıcısına yanıt

Bay çok bilmiş o zaman sen yazsaydın ya adama yardımcı olsaydın ya? Üstelik adamın zaten gösterdiği örnekte "xx x xx" rakam sayısı var bende ona göre yaptım isterse kendisi türetir. Ordan boş beleş konuşması kolay sende haklısın.. Üstelik evet C++ hiç yazmadım daha önce ama senden daha yararlı olduğu kesin. Ayrıca konu sahibi tek çift basamak ayrımını eminim senden daha iyi biliyordur o yüzden bırak o kısmını kendisi düşünsün.

Şimdi boş beleş klavye önünde kekini yerken yorum yapmayı bırak kekini ye ve kendine oyun oynamaya devam et ama sakın incitme kendini :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 21 Aralık 2021; 14:42:1 >
  • Sakin ol sampiyon C de 4 basamaklı sayının arasına rakam ekleme 

• controller_ kullanıcısına yanıt

insan hem cahil hem ukala olunca demekki senin gibi oluyor. Hade sen git de az kumda oyna çocuk bırak burada abilerin işlerini halletsin.

• OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt
    Sakin ol kaptan. ctrl_ doğru yazmış cunku hem kod işi bitirmiyor hem de bir cout var diye c++ olmaz.

Bu arada soru raku kullanarak tek sıralık kodla çözülebiliyor:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 22 Aralık 2021; 11:7:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • benden de c# gelsin

Kod

Yığını:
    Enumerable.Range(1000, 8999).OrderBy(x => new Random().Next()).Take(10).Select((a, b) => a.ToString()[2..]+b+a.ToString()[..^2]).ToList().ForEach(z=>Console.WriteLine(z));
  • ne yapalım şimdi microsoftumu suçlayalım onlaramı söylenelim kaptan ? basic ve common olan konulardan döngüleri kaldırsınlar cünkü birtek cout ile c++ olması yada printif ile c olması bazılarını rahatsız ediyor düzeltinmi diyelim ? Hatta common olan konular bütün dillerde onlarada söyleyelim ne dersin :D

Bu arada bir çözüm için bir çok yol var illa benimki en iyisi diyen yok tıpkı seninkide en iyisi olmadığı gibi.

Vaybe bundan sonra bu arkadaşın konusu gibi yardım edilmemiş sorulara cevap yazayımki sırf bana karşı laf sokup birşeyler yapmak isteyenler onların sorularınıda cevaplasın.

Hatta sadece konu altlarına "." koysam yada "+" acaba yine iş görürmü :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 22 Aralık 2021; 15:15:9 >
  • Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    C# ın fonksiyonel özelliklerini bilen cok kişi yok sanırım. Türkiye 'de C 'nin bile zar zor öğrenilebildiğini düşünürsek, fonksiyonel C#'ı öğrenme kullanma oranı oldukça düşük olmalı. Bence Raku gibi 100% fonksiyonel bir dil önce öğrenilmeli. Ardından sahadaki şartlar, piyasa koşullarına göre C# ya da Python gibi diller öğrenilebilir, o durumda fonksiyonel özellikleri de tam randımanlı kullanılabilir. Just my 2 cents :)

Kaptan olay yalnızca 'cout' değil. C++'ya özel, örneğin vector klası ile random 4 basamak sayılardan oluşan bir container nesnesi oluştursan, sonra o container 'ı bir Iterator nesnesi (C++ tipi pointer) ile tarayıp, ortasına 0-9 arası sayı eklesen , diyeceğim ki bu gerçek c++ kodu. Olayın MS ile ilgisi yok. Kimse seni rencide etmek için yorum yazmıyor, durumu değerlendiriyoruz. C ya da C++ konusunda kişileri yanlış yönlendirmemek için bu gerekli. Seninle ilgisi yok. C++ ile bu soru nası çözülür, onu istersen yazıp göndereyim şu an biraz meşgulum, geceye doğru bi gönderirim. Amacımız herkesin aydınlanması.

• tutturmusun bir raku dil heryerde ayni seyi yaziyorsun.

Sensin sen kaptan sensin !!!!

oldumu ? valla cevap yazmaya useniyorum sana o yuzden yazmayacagim SENSIN SEN diyimde olsun bitsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 29 Aralık 2021; 22:33:28 >
    Raku adı seni yanıltmasın. Perl'in yeni versiyonu. Perl 1990'larda düşünceyi en hızlı koda dönüştüren dildi, Python Ruby Javascript yokken.

Nitekim, "4 basamaklı sayının arasına artan rakam ekleme" gibi birşeyi en hızlı Raku ile kodlayabildiğim (= en az süre harcadığım) için kullanıyorum. Şu süre konusunu 16-23 yaşlarındaki kişiler hadi düşünmesin, ancak sen de mi düşünmüyorsun :)

Raku ile tek sıralık çözümü cıkardıktan sonra onu C 'ye dönüştürmek süre alacağı için cıkarmadım. Ancak şimdi cıkardım, C++11 ile. C süre alıcı. Üşeniyorum :)

İşbu C++ kodu, üstteki Raku kodunun birebir C++'ye dönüştürülmüş versiyonu :)

Mutlu yıllar :)

• himm oncelikle tesekkur eder sanada guzel ve mutlu yillar dilerim arkadasim.

Inanmayacaksin ama ne ilginctirki hic daha once o dile bakmadim halbuki 386dx bilgisarlardan bu ise baslamis olmama ragmen. Dedigin gibi performansi bayaga iyi ise aslinda evet kullanilabilir ve dedigin gibi c++ ye cevirince yine zaman kaybi olmus hiz konusunda.

Musait zamanimda bkacagim ins o dile.

kolay gelsin ve tesekkurler bilgilendirme icinde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.