Şimdi Ara

C#'a bu şekilde çalışmak doğru mudur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
2
Favori
325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • C#'a tam anlamıyla hakim olmak istiyorum. YouTube dan konu anlatımlı videoyu izliyorum, izlerken hocadan önce yaptığım örneklerde oluyor. Ders bitince o konuyla alakalı aklıma gelen program örneklerini yapıyorum. Sonraki derse geçiyorum. Bu şekilde devam ediyorum ama sanki ileride bu sistemin yanlış olduğunu görecekmişim gibi geliyor.

Nasıl çalışmam gerek en doğrusu nasıldır ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Doğru

• Bence en doğrusunu yapıyorsunuz. Sorun yok devam edin.
  • Pratik önemli, programlama sadece izleyerek öğrenilecek bir şey değil. Başlarda çok pratik yapıp bildiğin şeylerde ustalaşman daha hızlı bir öğrenme süreci sağlar. Ustalaştıkça zaten bu pratik oranı çok düşecek ve zamanın büyük bir bölümünü dökümantasyon, makale okumak ve debugging gibi olaylara harcayacaksın.
  • Öncelikle eğerki ingilizce , matematik ve algoritma kavramlarına gerek yo kdiyen adamdan uzak duracaksın çünkü onlar sadece ezbere giden ve editleme işlemini yapan insanlardır.

Neden mi ?

0- Bir kere bilgisayar dili ingilizcedir.Haliyle yazılımın dilide odur ( şuana kadar öyle oldu sornasında ne olur bilemem )

1- Matematik işin temelidir adı üstünde Bilgi - Sayar :) zaten yapılma nedeni o bir algoritmik işlem yapar.

2- algoritmik işlem yapacaksa demekki o işlemi yaptırmak için lagoritma bilgisine yani işin mantığına sahip olman lazım ve bilgisayara öğreteceğin işin çözüm yolunu.

3- Ben bir microsoft geliştiricisiyim. azure vs gibi ortamları ( eskiden dreamspark tı ) ücretsiz erişebiliyor ve kullanabiliyorum cünkü sürekli acıktan farklı farklı üniversite bölümleri okuduğumdan öğrenci maili ile üye oldum oda ücretsiz hak veriyor )

4- Algoritma kavramı tabiki bir seferde oturmaz zaman la hatta sürekli kavrama işlemi olur. Yani yeni projelere başladıkça farklı işler yaptıkça gelişir ve sürekli yeni çözüm yolalrı üretirsin ustalaştıkça buda algoritman gelişiyor anlamına gelir. Ama önce temelde az çok ne olduğunu nasıl gelişeceğini öğrenmen lazım.

5- İhtiyaç duyduğun yerde netten araştırman yapman lazım buda türkçe kaynak az olduğundan yukarıda dediğim gibi ingilizceni geliştirmen lazım. ( genel ingilizcemn olması iyi olacak ama asıl önemli olan mesleki ingilizcenin olup gelişmesi sonuçta koda hi how are you demiceksin ve ondanda ona eşdeğer bir cevap almicaksın eğer sohbet botu yazmıyorsan :) biraz mizah katayım dedim hehe )

6- Bir kitabın kesin olsun ( bana sorarsan microsoft geliştirici olalcaksan 1000 sayfalık sefer alganla c# 4.0 old schl takıl )

7- Youtube kanallarında güzel öğretici seriler var her ne kadar gereksiz sayısı % 90 olsada senin %10 luk kısmı bulup takip edip izlemen lazım

8- Asla şöyle bir yanılgıya düşme bazen senden 10 yaş küçük bir genç arkadaşın video yayınlamıştır ama konuyu iyi kavramıştır ve öylede acıklamıştır işte onu küçümseme ve kapmaya çalış çünkü bazen akademik anlatımlardan dahada işe yarayabiliyor. ( tabi ezbere gidenleri kast etmiyorum )

9- DB olarak benim tecrübem ve gözlemlerimden yola çıkarsam bütün db çözümlerini kullanabilirsin dilde buna engel birşey yok cünkü c# kendinden önceki dillerin + larını alıp türetilmiş o yüzden onların desteklediklerini zaten destekliyor.

10- Youtube- forumlar - github vs gibi plaformlarda dağıtılan acık kaynak kodu projeleri indir ve incele fikir sahibi edin ve sende birşeyler üretmeye çalış

11- Eğerki Peki nerden başlamalıyım dersen altta sana bir kaç kaynak sıralayayım.

Sana nacizane tavsiyem eğer doğru yoldan ve emin adımlar ile bu işi yapmak istiyorsan ;

1- Öncelikle frontend kısmında html,css,js öğrenmen

2- Eğer C# ve Asp.net Öğreneceksen Aşağıdakileri takip edebilirsin. AMA BAŞKA DİLLER OLACAKSA EMİNİM BU KİŞİLERİN O DİLLERDE DE KAYNAK VİDEOLARI DERS VİDEOLARI VARDIR. AMA İLERLEME MANTIĞI SIRA MANTIĞI BÖYLE OLMALI

- Sefer algan her yönüyle C# 4.0 kitabını almak :https://www.nadirkitap.com/her-yonuyle-c-4-0-net-i-c-ile-kesfedin-sefer-algan-kitap11237684.html?gclid=Cj0KCQiAkfriBRD1ARIsAASKsQKNv2v9_l3zV27-9tGQw0XjSuGJOghjn2ShWSbY8dUnfy-5DZ8QZXgaAuK_EALw_wcB

- Algoritmaya giriş yap yani öğren :https://www.youtube.com/watch?v=40Ip2UkpJDc&list=PLKnjBHu2xXNNiJdlhiEl_RMkK0PbJ1_DB

- Önce Console ile başla :https://www.youtube.com/watch?v=xcil4zDQAIU&list=PLKnjBHu2xXNPKBD9ZatMx5XHFIekWIU78

- Sonra Winform ile devam et :https://www.youtube.com/watch?v=xcil4zDQAIU&list=PLKnjBHu2xXNPKBD9ZatMx5XHFIekWIU78

- İleri seviyeler için devam et : ( yanlış hatırlamıyorsam ileri düzey c#idi )https://www.youtube.com/playlist?list=PLKnjBHu2xXNPdh-DetLa477OFZCPFSAwG

- Asp.net ve Tasarım Mimarileri içinde bir çok başka kaynaklar elde edebilirsin.

- Github, Ve burası gibi forumlar ayrıca facebookta genel sorulan sorulara bakma çözemeye çalışma yada çözüm yollarını inceleme gibi şeyler ile kendini geliştirebilirsin

- Bol bol proje üret bu senin pratikliğini ve algoritmanı ayrıca temiz kod yazmanı geliştirir.

Not: Bu da başka bir ders anlatan kişi burayada bak :https://www.youtube.com/channel/UC06Q0ZtwUCd2uY4-2KUpUIg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 13 Şubat 2019; 8:15:8 >

• OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam uzun uzun yazmışsınız verdiğiniz linklere bakıcam hocam önerilerinizi de dikkate alıcam.

Sektör hakkında bilginiz var mı hocam ? Mühendisler ve 2 yıllık programcılar sektörde yer bulabiliyor mu ? Şuan 2 yıllık okuyorum. DGS için kasıyorum.

• Hersey senin kendini yetistirmene bagli

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.