Şimdi Ara

Buzdolabınızın üst kısmı soğuk ama alt kısmı sıcaksa ve ısınmıyorsa ne yapmalısınız.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
1.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Donanımhaber her konuda bizlere çok yardımcı oluyor. O sebeple google aramalarında yine birilerine yardımı olması için bunu paylaşıyorum. Öncelikle dolabın arka kısmında siyah motoru olur, bu motorda titreme ve sıcaklık var mı bakın bunlar varsa çalışıyordur. Motordan aşırı ses geliyorsa arıza durumu olabilir.

Daha sonra motor yanındaki pervaneye bakın çalışıyor mu durumu nedir dolabı takip edin. Etrafı çok pis olur onu iyice temizleyin.

Dolabın sesini dinlemelisiniz. Buzdolabı soğutmak için motorunu çalıştırır, oluşan ısıyı soğutmak için de pervaneyi çalıştırır bu aşamaları dinleyerek ve gözlemleyerek takip edin sorun var mı bakın. Pervanede sorun olmadığından emin olun. Motorun sürekli çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer çalışıp hemen duruyorsa elektronik kart arızalı olabilir devreyi kesiyordur. Dolabın fişini çektikten ya da elektrik gittikten 10-30 arası sonra motor devreye girer aklınızda olsun. Elektronik kart sorunluysa kesinlikşe Tamir ettirmeyi deneyebilirsiniz çok daha ucuz ve mantıklı bir çözüm. 10 liralık parça değişir 400 liralık yeni kart almaktan kurtulursunuz. Ayrıca kartı değiştirmek zorundaysanız parçayı değiştirenlere malzemeyi vermeyin tamir edip başkasına sıfır diye satıyorlar.

Gelelim asıl meselemize, tüm bunlarda sorun yoksa ve derin dondurucunuzda yani nofrost bölümünde az ama belli derecede bir soğukluk varken alt kısım hiç iyi soğutmuyorsa memnun değilseniz *****sebebi dolabınızın rezistansının bozulmasıdır veya onu devreye alan defrost sensörünün bozulmasıdır.*****

Bir ölçü aleti edinip sensörleri kontrol edebilirsiniz. Sensör kontrolü aslında çok kolay lakin önemli bir sorun var sensörün olması gereken direnç aralığı nedir öğrenmeniz gerekir. Yani sensör çalışıyor gibi görünür fakat kaç derecede kaç ohm direnç göstermeli öğrenmek gerekir ki o değere bakarak bozuk veya sağlam diyelim. Ben bu aşamada ekranda alt ve üst soğukluk göstergesinde dereceyi ve hareketleri gördüğümden çalıştıklarına karar verdim. Dolabımın buzları eritmemesi sebebiyle önce rezistansı sonra defrost sensörünü değiştirdim. Rezistansı ölçü aletiyle sağlamlık kontrolünü çok basit şekilde yapabilirsiniz. Eğer rezistans sağlamsa sensörü değiştirin. Bu sensör burulara sabitlenir yalnız o bölgede 2 sensör olur birisi rezistans ısısı yükselince devreden çıkartan termal sensördür, diğeri defrost sensörüdür.

Nofrost bölümü o bölgede oluşan kar ve buz sebebiyle soğuk kalır, fakat bu bölgede ısıtıcı çalışmaması sebebiyle oluşan buzlanma kanalları tıkar bu yüzden nofrost bölümündeki soğukluk alt bölüme aktarılamaz. Rezistansınızı ölçü aletiyle kendiniz sağlamlık testi yapabilirsiniz. Buna ilaveten buzlanma yoksa üst bölümde soğuk havayı dağıtan fan da bozulmuş olabilir. Dolabın kapağının kapandığını algılayan kapak kenarındaki butona basıp fanın harekete geçip geçmediğine de bakın.

Herkese selamlar saygılar umarım işinize yarar. Bu sorunun çözümü ve tespiti için baya emek harcadım, kafa yordum hatta gece uyuyamadım. Kurban bayramı sebebiyle durumlar sıkışık olunca servis çağıramadım kendim çözdüm. Enerji harcadım, emek verdim bir dünya yazı yazdım ki ihtiyacı olan bir insanı mutlu edebileyim, hayrım dokunsun diye. Yorumlarda bir avel var kötü yorumu tüm heves ve isteğimi kaçırdı lakin ben onun gibi kötü insanlar için değil, hayırlı uğurlu insanlar faydalansın diye yazdım. Yorum kısmına bu şahsı kınayan bir mesaj, bir de teşekkür mesajını çok görmeyin.

Aşağıdaki avelin soğutucu bölmesinin ısınmıyor olması tabirine takılmasını açıklayayım. Soğutucu evoparatör blok motor sayesinde donar buzlanır. Bir süre sonra rezistans devreye girerek bu bloğu "ısıtarak" bu buzları eritmezse o bölgede aşırı buzlanma oluşur ve soğukluk dolaba verimli şekilde fan yardımıyla dağıtılamaz. Buzdolabının içinde bir ısıtıcı olduğunu çoğu insan bilmez!

Edit: Benim buzdolabımda timer yoktu, sizinkinde olabilir bu yüzden timerın sağlamlığınıda kontrol edin. Timer yüzünden de ısıtıcı devreye girmiyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erturkcan2 -- 14 Temmuz 2021; 12:25:16 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Ana okulu seviyesinde Türkçe ile konuşan bu adamı sakın dinlemeyin!!!

Buzdolabının soğutucu bölmesinin ISINMIYOR olması nasıl bir problem olabilir ya rabbi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asıl seni dinlemesinler, trole bak. Anaokulu seviyesinde Türkçe falan yok okuma yazmalar ilkokulda başlar yarım akıllı seni. Başkalarında kusur ararken önce kendine bakacak insan. Sen ve senin gibiler yallah Recep'in çöplüğüne be

Konu sahibine faydalı yazısı için teşekkürler.

• Şakşakçı da bol maşallah, Yağcılar'da inecek var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 9 Temmuz 2021; 20:40:44 >
  • O adamı tanımam etmem, senin gibi eleştirsem sorun yok ama birine teşekkür etmeye gelince hemen yağcı oluyoruz. Ruh hastası mısın nesin Recep gibi. Git işine

• He birader he

Türkçe'nin ağzına eden, bir halt bilmeden bir halt bildiğini ispatlamaya çalışan herkese yeterince eleştirim var. Hadi işine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 9 Temmuz 2021; 23:2:27 >
  • Ne anlatmak istediğini anladığım için Türkçe'si bozukmuş önemli değil. Anlayamayanlar gitsin kendine baksın. Ufak tefek hatalara takılıp da adamın verdiği bilgileri görmezden gelmek de saçmalık. Olası arızalardan bahsetmiş ve kafalarda fikir oluşmasını sağlamış, teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Veronicaa

Ne anlatmak istediğini anladığım için Türkçe'si bozukmuş önemli değil. Anlayamayanlar gitsin kendine baksın. Ufak tefek hatalara takılıp da adamın verdiği bilgileri görmezden gelmek de saçmalık. Olası arızalardan bahsetmiş ve kafalarda fikir oluşmasını sağlamış, teşekkürler

Bilgiler de bilgi haaa  

• quote:

Orijinalden alıntı: K-E-N-A-N

Bilgiler de bilgi haaa  

Alıntıları Göster

Temel olarak arızaların nereden kaynaklanabileceğini yazmış. Nedir bu linç merakı anlamadım ki? İnsanlar bir hata yapınca üstüne çullanmak yerine herkes kendine odaklanıp kendini düzeltsin.

• quote:

Temel olarak arızaların nereden kaynaklanabileceğini yazmış. Nedir bu linç merakı anlamadım ki? İnsanlar bir hata yapınca üstüne çullanmak yerine herkes kendine odaklanıp kendini düzeltsin.

Alıntıları Göster

Sadece bir modele göre yazmış ve çoğu bilgi yanlış. Ayrıca nokta virgül hakgetire...

Her modelde motor soğutma fanı bulunmaz.

Isı oluşmaz, ısı enerjisi birikimi ile sıcaklık oluşur.

Her dolapta elektronik kart bulunmaz.

Dondurucu bölüme no frost bölmesi denmez. No frost bir soğutma sistemidir.

Her no frost dolap rezistans ile defrost yapmaz.

Her dolap kapak kapanmasını mekanik switch ile algılamaz. Manyetik switch ile algılama yapan dolap sayısı had safhada.

Hepsinden kötüsü dediğim gibi Türkçe kullanımı REZALET... "Buzdolabınızın üst kısmı soğuk ama alt kısmı sıcaksa ve ısınmıyorsa ne yapmalısınız." Nasıl bir cümledir? Soru cümlesi ama soru işareti yok. Buz dolabının "ALT!!" bölmesi ısınması gereken bir bölme midir? Siz böyle bozuk Türkçe ile konuşan birini görünce nasıl irite olmuyorsunuz asıl sıkıntılı olan durum bu.

Daha daha da kötüsü adam yardım etmek için değil, profilini incelerseniz sırf mesaj sayısı artırmak için bilip bilmediği her konuda yazmış. Linç etmiyorum, elimden geldiğince forumun kalitesini yükseltmeye çalışıyorum. Anlayana...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 11 Temmuz 2021; 22:28:44 >

• quote:

Sadece bir modele göre yazmış ve çoğu bilgi yanlış. Ayrıca nokta virgül hakgetire...

Her modelde motor soğutma fanı bulunmaz.

Isı oluşmaz, ısı enerjisi birikimi ile sıcaklık oluşur.

Her dolapta elektronik kart bulunmaz.

Dondurucu bölüme no frost bölmesi denmez. No frost bir soğutma sistemidir.

Her no frost dolap rezistans ile defrost yapmaz.

Her dolap kapak kapanmasını mekanik switch ile algılamaz. Manyetik switch ile algılama yapan dolap sayısı had safhada.

Hepsinden kötüsü dediğim gibi Türkçe kullanımı REZALET... "Buzdolabınızın üst kısmı soğuk ama alt kısmı sıcaksa ve ısınmıyorsa ne yapmalısınız." Nasıl bir cümledir? Soru cümlesi ama soru işareti yok. Buz dolabının "ALT!!" bölmesi ısınması gereken bir bölme midir? Siz böyle bozuk Türkçe ile konuşan birini görünce nasıl irite olmuyorsunuz asıl sıkıntılı olan durum bu.

Daha daha da kötüsü adam yardım etmek için değil, profilini incelerseniz sırf mesaj sayısı artırmak için bilip bilmediği her konuda yazmış. Linç etmiyorum, elimden geldiğince forumun kalitesini yükseltmeye çalışıyorum. Anlayana...

Alıntıları Göster

Profilini incelemedim ama haklı olduğunuz noktalar var. Sadece başta direkt linçliyormuşsunuz gibi gelmişti. Detaylı bilgiler için teşekkürler.  

• quote:

Profilini incelemedim ama haklı olduğunuz noktalar var. Sadece başta direkt linçliyormuşsunuz gibi gelmişti. Detaylı bilgiler için teşekkürler.  

Alıntıları Göster

Aslında linç edilmesi gerekeni linç etmek gerekir ama linç etmiyorum 

• quote:

Aslında linç edilmesi gerekeni linç etmek gerekir ama linç etmiyorum 

Alıntıları Göster

Arkadaş sen ne kadar boş bir adamsın, şu mesajı yazarken bile seni kâle aldığım için kendime kızdım. Şu a'nın üstündeki şapka var ya işte o şapka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erturkcan2 -- 12 Temmuz 2021; 19:2:24 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.