Şimdi Ara

Buzdolabım Altını Alt Bölmesini Soğutmuyor Neden Olabilir ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
428
Cevap
42
Favori
750.258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Beyaz Eşya Servisi

damper termostat dediğimiz bir parça var alt ve üst hava kanalları arasında durur ve üstten alta geçen soğuk hava yeterli seviyeye geldiğinde genleşerek hava kanalının ağzını kapatır ve aşırı soğutmayı önler, bu parça çok nadir arza versede bozulma ihtimali vardır, sensörlere gelince genelde servisler tekrar tekrar uğraşmamak için sensörleri hemen hemen her türlü işlem sonrasında değiştirirler. Benim size önerim imkanınız varsa dolabınızın fişini çekerek kapıları açık vaziyette 24 saat bekletin sonra tekrar deneyin ve sonrasında sürerse arza servis çağırın.
    bende aynı sorundan yaşamıştım servise yolladım termostattan dolayımıymış neymiş ama sonradan düzeldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircisumeyra

bende aynı sorundan yaşamıştım servise yolladım termostattan dolayımıymış neymiş ama sonradan düzeldi

Alıntıları Göster
    Bende de şöyle bir sıkıntı oldu buzdolabının timer ını değiştirdiler bir sorun vardı timer değiştikten sonra alt taraf eskisi gibi soğutuyordu ama 2 3 gün geçtikten sonra alt taraf neredeyse soğutmuyordu üst taraf canavar gibi ama alt taraf 5 e de alsanız soğutmuyor 1 e alsanız soğutmuyor. Fanlar üflüyor ama yeterli soğukluk yaratmıyordu. Eski performansı gitmişti. Timerını değiştrdikten sonra olduğu için yapılan işlemin hatalı olduğundan şüpheleniyoruz. Alt taraf fanı üst taraf fanıda çalışıyor ama eski soğukluğu vermiyor dolabın alt tarafı. Yemekler koku yapıyor dolabın içinde bu kadar soğutabiliyor şu an.

• quote:

Orijinalden alıntı: dakamon

Bende de şöyle bir sıkıntı oldu buzdolabının timer ını değiştirdiler bir sorun vardı timer değiştikten sonra alt taraf eskisi gibi soğutuyordu ama 2 3 gün geçtikten sonra alt taraf neredeyse soğutmuyordu üst taraf canavar gibi ama alt taraf 5 e de alsanız soğutmuyor 1 e alsanız soğutmuyor. Fanlar üflüyor ama yeterli soğukluk yaratmıyordu. Eski performansı gitmişti. Timerını değiştrdikten sonra olduğu için yapılan işlemin hatalı olduğundan şüpheleniyoruz. Alt taraf fanı üst taraf fanıda çalışıyor ama eski soğukluğu vermiyor dolabın alt tarafı. Yemekler koku yapıyor dolabın içinde bu kadar soğutabiliyor şu an.

MERHABA DOLABINIZIN ARZASI TİMER SAATTEN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR, BU NEDENLE DEĞİŞTİRİLMİŞ OLABİLİR TİMER SAAT GENELLİKLE BU TÜR ARZAYI VEREBİLİYOR AMA TAKILAN TİMER SAATTEDE BİR SORUN OLABİLİR, YADA DAHA GÜÇLÜ BİR İHTİMAL DOLABINIZIN REZİSTANSLARIDA BOZUK OLABİLİR, TİMER SAAT REZİSTANSLARA ELEKTİRİK VEREN PARÇADIR, AMA REZİSTANSLAR VE TİMER AYNI ANDA BOZULMUŞ OLABİLİR, BİZ BU ARZALAR KARŞISINDA GENELLİKLE ÖNCE REZİSTANSLARI ÖLÇÜYORUZ ARZALI OLMADIĞINDAN EMİN OLDUKTAN SONRA TİMER DEĞİŞİMİNE GİDİYORUZ.

DOLABINIZIN İÇİNDEKİ BUZLAR ERİDİĞİ İÇİN HAVA KANALLARI AÇILMIŞTIR VE BİR KAÇ GÜN NORMAL SOĞUTMUŞTUR AMA BUZLANMA YENİDEN KANALLARI TIKAYINCA PERFORMANS HALİYLE GÜNDEN GÜNE DÜŞMÜŞTÜR, SÖZ ETTİĞİNİZ ARZA TİMER SAAT, REZİSTANSLAR VE DEVRE KESİCİ PARÇALAR VE SENSÖRLERDEN OLABİLİR

GELEN SERVİS ARKADAŞLARLA GÖRÜŞÜN EĞER DOLABINIZIN NORMAL ÇALIŞTIĞINI İDDA EDERLERSE SİZDE ANORMAL OLDUĞUNU İDDA EDERSENİZ TEK ÇÖZÜM ÖLÇÜM YAPMAK OLACAKTIR, SOĞUTMACILARDA GENELLİKLE HASSAS TERMOMETRELER VARDIR, TERMOMETRENİN HİSSEDİCİ SENSÖRÜNÜ DOLABIN ALT BÖLMESİNE KOYDUĞUNUZDA EĞER DOLABIN İÇERİSİNDEKİ SOĞUTMA +5 DERECE ORTALAMASINDAYSA DOLABINIZ NORMAL SOĞUTUYOR DEMEKTİR, AMA İÇERDEKİ SICAKLIK YÜKSEK ÇIKARSA MUHTEMELEN SOĞUTMA SİSTEMİNDE SORUN VAR DEMEKTİR.

• quote:

quote:

MERHABA DOLABINIZIN ARZASI TİMER SAATTEN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR, BU NEDENLE DEĞİŞTİRİLMİŞ OLABİLİR TİMER SAAT GENELLİKLE BU TÜR ARZAYI VEREBİLİYOR AMA TAKILAN TİMER SAATTEDE BİR SORUN OLABİLİR, YADA DAHA GÜÇLÜ BİR İHTİMAL DOLABINIZIN REZİSTANSLARIDA BOZUK OLABİLİR, TİMER SAAT REZİSTANSLARA ELEKTİRİK VEREN PARÇADIR, AMA REZİSTANSLAR VE TİMER AYNI ANDA BOZULMUŞ OLABİLİR, BİZ BU ARZALAR KARŞISINDA GENELLİKLE ÖNCE REZİSTANSLARI ÖLÇÜYORUZ ARZALI OLMADIĞINDAN EMİN OLDUKTAN SONRA TİMER DEĞİŞİMİNE GİDİYORUZ.

DOLABINIZIN İÇİNDEKİ BUZLAR ERİDİĞİ İÇİN HAVA KANALLARI AÇILMIŞTIR VE BİR KAÇ GÜN NORMAL SOĞUTMUŞTUR AMA BUZLANMA YENİDEN KANALLARI TIKAYINCA PERFORMANS HALİYLE GÜNDEN GÜNE DÜŞMÜŞTÜR, SÖZ ETTİĞİNİZ ARZA TİMER SAAT, REZİSTANSLAR VE DEVRE KESİCİ PARÇALAR VE SENSÖRLERDEN OLABİLİR

GELEN SERVİS ARKADAŞLARLA GÖRÜŞÜN EĞER DOLABINIZIN NORMAL ÇALIŞTIĞINI İDDA EDERLERSE SİZDE ANORMAL OLDUĞUNU İDDA EDERSENİZ TEK ÇÖZÜM ÖLÇÜM YAPMAK OLACAKTIR, SOĞUTMACILARDA GENELLİKLE HASSAS TERMOMETRELER VARDIR, TERMOMETRENİN HİSSEDİCİ SENSÖRÜNÜ DOLABIN ALT BÖLMESİNE KOYDUĞUNUZDA EĞER DOLABIN İÇERİSİNDEKİ SOĞUTMA +5 DERECE ORTALAMASINDAYSA DOLABINIZ NORMAL SOĞUTUYOR DEMEKTİR, AMA İÇERDEKİ SICAKLIK YÜKSEK ÇIKARSA MUHTEMELEN SOĞUTMA SİSTEMİNDE SORUN VAR DEMEKTİR.

Alıntıları Göster
    Ya her gelmeye para istiyorlar en ufak bir şeye 75 lira alıyorlar. Pek güvenemiyoruz açıkçası. Dedikki siz timer taktıktan sonra 3 gün sonra oldu bu eğer timer sorunluysa ben hiç bir ücret vermeeyceğim dedim. Bu gün gelecekler. Bakalım sorun neyden kaynaklı olacak. Teşekkürler bilgilendirmeniz için.

• quote:

Ya her gelmeye para istiyorlar en ufak bir şeye 75 lira alıyorlar. Pek güvenemiyoruz açıkçası. Dedikki siz timer taktıktan sonra 3 gün sonra oldu bu eğer timer sorunluysa ben hiç bir ücret vermeeyceğim dedim. Bu gün gelecekler. Bakalım sorun neyden kaynaklı olacak. Teşekkürler bilgilendirmeniz için.

Alıntıları Göster
    Merhabalar benim de bosch marka bir buzdolabım var. Soğutmama problemi ile karşı karşıyayım, öyle ki üst kısımda 1 gece kalan su şişesi buz tutmadı. Alt taraf ta yeterince soğutmuyor.
    Gelen servis görevlisi buzlanma olduğunu ve 48 saat fişi çekmemizi söylediler.
    Bir de bulunduğum yerde voltaj dalgalanması var.Servis görevlisi bu dalgalanmanın da soruna neden olabileceğini söyledi. Benim merak ettiğim voltaj dalgalanması bloklamaya neden olur mu? Voltaj dalgalanmasına karşı dolabı nasıl koruyabiliriz?
    Son olarak aldığımdan beri alarm düğmesi ara ara hep yanıyor ve ötüyor, bunun sebebi nedir hocam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hussoloji -- 17 Ağustos 2013; 5:54:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hussoloji

Merhabalar benim de bosch marka bir buzdolabım var. Soğutmama problemi ile karşı karşıyayım, öyle ki üst kısımda 1 gece kalan su şişesi buz tutmadı. Alt taraf ta yeterince soğutmuyor.
    Gelen servis görevlisi buzlanma olduğunu ve 48 saat fişi çekmemizi söylediler.
    Bir de bulunduğum yerde voltaj dalgalanması var.Servis görevlisi bu dalgalanmanın da soruna neden olabileceğini söyledi. Benim merak ettiğim voltaj dalgalanması bloklamaya neden olur mu? Voltaj dalgalanmasına karşı dolabı nasıl koruyabiliriz?
    Son olarak aldığımdan beri alarm düğmesi ara ara hep yanıyor ve ötüyor, bunun sebebi nedir hocam?

Alıntıları Göster
    48 saat sonra fişi taktım ve çalıştırdım. 12 saat sonunda dolap soğudu ancak buzluk bölümüne koyduğum su buz tutmadı hiç...Yeterli soğutmuyor sanırım...Sorun sizce nedir?

• hussoloji kullanıcısına yanıt
    bloklamanın çözülmesi için 12 saat yeterli bir süre değil, biz yazın minimum 30 saat kışın 48 saat kapılar açık şekilde beklemesini öneriyoruz.

dolabınızın motoru yanın olsa hiç soğutmaz, soğukluk var diyorsunuz azda olsa bu bloklamayla ilgili olduğu gibi fan sistemiyle ilgili yada dijital kartla ilgili bir sorunda olabilir, dolabın alarm vermesi genellikle elektirik gidip geldikten sonra ortaya çıkar çok kısa süreli dahi olsa elektirik kesintileri oluyorsa bu neden olabilir alarmın devreye girmesine açıkcası dolabınızın önce buzu eritilecek sonra giderleri kontrol edilecek, sonra rezistansları ölçülecek, daha sonra kartı ve sensörleri kontrol edilecek ancak bu şekilde net bir arza teşhisi yapılabilir. çok basit bir buton arzasıda olabilir, kart arzasıda olabilir açıkcası.
  • quote:

bloklamanın çözülmesi için 12 saat yeterli bir süre değil, biz yazın minimum 30 saat kışın 48 saat kapılar açık şekilde beklemesini öneriyoruz.

dolabınızın motoru yanın olsa hiç soğutmaz, soğukluk var diyorsunuz azda olsa bu bloklamayla ilgili olduğu gibi fan sistemiyle ilgili yada dijital kartla ilgili bir sorunda olabilir, dolabın alarm vermesi genellikle elektirik gidip geldikten sonra ortaya çıkar çok kısa süreli dahi olsa elektirik kesintileri oluyorsa bu neden olabilir alarmın devreye girmesine açıkcası dolabınızın önce buzu eritilecek sonra giderleri kontrol edilecek, sonra rezistansları ölçülecek, daha sonra kartı ve sensörleri kontrol edilecek ancak bu şekilde net bir arza teşhisi yapılabilir. çok basit bir buton arzasıda olabilir, kart arzasıda olabilir açıkcası.
    Hocam cevap için teşekkürler bu tarz bir arızanın sebebi Voltaj dalgalanması olabilir mi? Nasıl koruyabiliriz?
    Akım korumalı priz yeterli mi yoksa voltaj regülatörü mü gerekli sizce?

• hussoloji kullanıcısına yanıt
    regülatör daha mantıklı hemde evdeki bütün eşyaların sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • quote:

regülatör daha mantıklı hemde evdeki bütün eşyaların sağlıklı çalışmasını sağlar.

Buzdolabının drayer isimli birparçası değişti. Gaz kaçağı varmış,şu anda sorunsuz çalışıyor inşallah bir daha aynı sorunu yaşamayız... Cevaplar için çok teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hussoloji

quote:

Buzdolabının drayer isimli birparçası değişti. Gaz kaçağı varmış,şu anda sorunsuz çalışıyor inşallah bir daha aynı sorunu yaşamayız... Cevaplar için çok teşekkürler...

Alıntıları Göster
    Bizim buzdolabıda(Bosch KDN36V00NE/02) üst sogutuyor alt sogutmamaya başlamıştı.buzdolabı devreye girerken acayip sesler çıkartıyordu daha sonra alt hiç sogutmamaya başladı alt tarafda fandan hiç üfleme olmuyordu üste su şişesi koydum sabah buz tutmuştu.buzdolabı çok çalışmaya başladı. tanıdık servisi aradıgımda fişini çekmemi 24 saat kapılarını açıp, açık bırakmamı söyledi.sesinde buzlanmadan fanın sürttügünü söyledi arka su haznesinde az biraz su vardı onuda taşmaya karşı boşalttım.bir ara bir kütle buz düştü herhalde sesi geldi yarın çalıştırıp deneyecegim.başka yapmamız gereken bir şey varmıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cavit63 -- 19 Ağustos 2013; 20:15:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cavit63

Bizim buzdolabıda(Bosch KDN36V00NE/02) üst sogutuyor alt sogutmamaya başlamıştı.buzdolabı devreye girerken acayip sesler çıkartıyordu daha sonra alt hiç sogutmamaya başladı alt tarafda fandan hiç üfleme olmuyordu üste su şişesi koydum sabah buz tutmuştu.buzdolabı çok çalışmaya başladı. tanıdık servisi aradıgımda fişini çekmemi 24 saat kapılarını açıp, açık bırakmamı söyledi.sesinde buzlanmadan fanın sürttügünü söyledi arka su haznesinde az biraz su vardı onuda taşmaya karşı boşalttım.bir ara bir kütle buz düştü herhalde sesi geldi yarın çalıştırıp deneyecegim.başka yapmamız gereken bir şey varmıdır

Alıntıları Göster
    24 saat fiş çekili kaldı ve bugün çalıştırdım şu anda altta sogutmaya başladı fakat öyle çok sogutmuyor gibi geldi bana.bu arada bugünkü iki saatlik elektrik kesintisin,nde etkisi olabilir tabiki

• cavit63 kullanıcısına yanıt
    dolabın sisteminde bir sorun varsa zaten 1 hafta içinde alt bölme soğutmamaya başlayacaktır tekrar
  • Beyaz Eşya Servisi kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim şu an eskisinden iyi sogutuyor.bir hafta gözetim altında tutacagım ve aynı problemi tekrar ederse servisle haberleşecegim.
  • Beyaz Eşya Servisi kullanıcısına yanıt
    aylar geçmiş ama ben yinede yazayım bu sıkıntı yaşayanlar için 0.50 krş olan kondanstörleri değiştirdim ve dolap ilk günkü gibi hiçbir sıkıntım yok
    bosch servisin bana çıkardığı fatura yaklaşık 400 tl idi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ronaldinho26

aylar geçmiş ama ben yinede yazayım bu sıkıntı yaşayanlar için 0.50 krş olan kondanstörleri değiştirdim ve dolap ilk günkü gibi hiçbir sıkıntım yok
    bosch servisin bana çıkardığı fatura yaklaşık 400 tl idi
    Merhaba,

SAMSUNG RL62ZBSW sebzeliklerin arkasından sürekli su damlatıyor. Servis çağıracağım ama Samsung servisi ile ilgili okuduklarımdan sonra dolaptan soğudum iyice.

Bakalım ne yapacaklar...
  • OKUYAN BİLEN OLURMU BİLMİYORUM AMA GOOGLE DERDMİZE ÇARE OLMADI :) . buzdolabımızın alt kısmı birkaç gün çalıştıktan sonra duruyor hiçç çalışmıyor. daha sonra birkaç gün daha geçiyor çalışmaya başlıyor hatta bazen bayaaa bayaaa soğutuyor. buzluk kısmında bi problem yok sürekli güzel bir şekilde çalısıyor arisston no frost buzdolabı..buzlanma olacağını zannetmiyorum çünkü buzlancak kadar çalısmadı :):) 3. 5 gün çalışıyor 3. beş günde duruyor. 1 aydır toplamda 5. 6 kez bu periyodu tekrarladı neden olabilir. ilk yaptığında tamirci çağırmıştık. problem yok demişti ilgilenmek istemediğinden tahminimce
  • Bizim buzdolabındada durum aksine alt tarafı hiç değil fazlasıyla soğutuyor. Bir ara alt bölüm hiç soğutmuyordu sonra bir tamirci geldi geçici olarak düzeltim ama termos değişmesi lazım dedi sonrasında ise dondurmaya başladı ne koysak donuyor işin ilginci yazın az donuyor kışın daha çok donuyor buna yapılabilecek bişey varmı biraz daha sabretmeye çalışıyoruz yenisini almak için para harcamak istemiyoruz ama özelliklede yoğurt ve sulu yemeklerin hemen ertesi güne donması sinir ediyor insanı

@Beyaz Eşya Servisi
  • Ariston No Frost 99 ya da 2000'de almıştık yıllardır sorunlu ilk başta sesliydi sonra anormal sesli çalışmaya başladı sonra komprosör değişti değişmeden öncede birşeyler olmuştu servis elinden geçti yani sonra bir gün annem dolabın hepsini boşaltıp kapattı dolap kapağını aralık bıraktı ama eti kalmış bir tane onu unutmuş oda suyu akmış sineklenmiş böceklenmiş 1 aya yakın durunca(haliyle :)
    Sonra kendi çabamızla temizledik falan sonrasında alt taraf çalışmadı sonra bir tamirci getirdik termostat bozulmuş geçici durumda çalışır hale getirdim dedi ama termos değişmesi lazım dedi yüksek rakam söylemişti bizede yıllardır gına geldiği için değiştirme kararımızda vardı zaten şimdilik maddiyatı toparlayıncaya kadar idare etmeye çalışıyoruz böyle sürekli tamir parası vermektense durumu toparlayıp özelliklede düşük enerjili almaya karar verdik, yıllardır zaten fazla elektrik geliyordu sırasıyla elektrikli cihazları değiştirdik tv ve buzdolabı kaldı bir tek ve yıllardır normalin üstünde geliyor doğru düzgün birşey çalıştırmadığımız halde şuan tek şüpheli buzdolabı fakat 7/24 çalışmıyor motoru dinlenmeye alıyor ara ara normal şekilde ama alt taraf donduruyor yinede faturanın anormal gelmesine sebep buzdolabımıdır sizce ?

Biraz uzun oldu :)

• Cevabınız için çok teşekkürler dediğiniz gibi bizde şuanda değecek bir durum olduğunu düşünmüyoruz termosun değişmesinin
    O yüzden söylediğiniz gibi ne ucuz birşey nede öyle uçuk pahalı olan değilde orta 2bib-3bin arası ya Bosh ya da duruma göre fiyatıda çok fark etmez ise Siemens düşünüyoruz hatta Low Frostlar daha az yakıyormuş No Frostlara göre o yüzden Low Frost düşünüyoruz iç hacmiyle sarfiyat olarak araştırmamız sizin varmı öneriniz bu yönde
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.