Şimdi Ara

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.140
Cevap
77
Favori
190.102
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar son derece zor ve herkesçe sorulan bir sorunla karşınızdayım. Önce diziyi mi izlemeli, kitapları mı okumalı? Kitapları okuduktan sonra diziden keyif alınır mı, veya ilk sezonu izlemiş biri olarak ben ilk kitabı okumaktan tat alır mıyım? Normalde bu tarz sorular sormaz, "kitap her zaman çok daha iyidir" bakış açısıyla hareket ederdim ama anladığım kadarıyla karşımızda "uyarlama nasıl yapılır" dersi vermekte olan bir dizi var ve ben yüz yılda bir gelecek bir heyecanı kaçırmaktan korkuyorum.

Kısaca sorum

1) Dizinin ilk sezonunu izledim, ilk kitabı alayım mı?
    2) Önce 2. kitap(lar)ı okuyup sonra mı 2. sezonu izlesem, önce 2. sezonu izlemek daha mı iyi olur?
    3) Diziyi ****** edip sadece kitapları mı okusam?

Fikirlerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krtzlna -- 17 Şubat 2012; 8:27:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: amateur55

Arkadaşlar son derece zor ve herkesçe sorulan bir sorunla karşınızdayım. Önce diziyi mi izlemeli, kitapları mı okumalı? Kitapları okuduktan sonra diziden keyif alınır mı, veya ilk sezonu izlemiş biri olarak ben ilk kitabı okumaktan tat alır mıyım? Normalde bu tarz sorular sormaz, "kitap her zaman çok daha iyidir" bakış açısıyla hareket ederdim ama anladığım kadarıyla karşımızda "uyarlama nasıl yapılır" dersi vermekte olan bir dizi var ve ben yüz yılda bir gelecek bir heyecanı kaçırmaktan korkuyorum.

Kısaca sorum

2) Önce 2. kitap(lar)ı okuyup sonra mı 2. sezonu izlesem, önce 2. sezonu izlemek daha mı iyi olur?

İlk kitabi alin okuyun buna deger. Kitapta tadi ayri. İkinci kitabi dayanamayip alip okuyacaksinjz zaten.

• Arkadaşlar seriye başlamayı düşünüyorum fakat anlamadığım bir şey

Bu kitap 850 sayfa

http://www.yenisayfa.com/Kitap/taht-oyunlari/Content.aspx?pid=f254963ba6e64233a142239ffcc4f3bb

Alttaki kitaplar ise ayın kitabın iki parça halinde olanı mı ? Bu iki kitabın toplamı ise 992 sayfa

http://www.yenisayfa.com/Kitap/krallarin-carpismasi-kisim-1/Content.aspx?pid=ba774a2ffb5b12e46e967fe502ee2dea

http://www.yenisayfa.com/Kitap/krallarin-carpismasi-kisim-2/Content.aspx?pid=bb76be4f350b6ff13cf9bb2a7fe243c6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ve tanrı onu yarattı -- 19 Şubat 2012; 18:33:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ve tanrı onu yarattı

Arkadaşlar seriye başlamayı düşünüyorum fakat anlamadığım bir şey

Bu kitap 850 sayfa

http://www.yenisayfa.com/Kitap/taht-oyunlari/Content.aspx?pid=f254963ba6e64233a142239ffcc4f3bb

Alttaki kitaplar ise ayın kitabın iki parça halinde olanı mı ? Bu iki kitabın toplamı ise 992 sayfa

http://www.yenisayfa.com/Kitap/krallarin-carpismasi-kisim-1/Content.aspx?pid=ba774a2ffb5b12e46e967fe502ee2dea

http://www.yenisayfa.com/Kitap/krallarin-carpismasi-kisim-2/Content.aspx?pid=bb76be4f350b6ff13cf9bb2a7fe243c6

Taht Oyunları serinin ilk kitabı, Kralların Çarpışması ise ikinci kitap.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Maximum_Carnage

quote:

Bu kitap 850 sayfa

Nasıl bir dikkatsizlik ya teşekkür ederim.Kusura bakmayın

• quote:

quote:

quote:

Bu kitap 850 sayfa

Nasıl bir dikkatsizlik ya teşekkür ederim.Kusura bakmayın

Ne demek, rica ederim.

• quote:

Arkadaşlar son derece zor ve herkesçe sorulan bir sorunla karşınızdayım. Önce diziyi mi izlemeli, kitapları mı okumalı? Kitapları okuduktan sonra diziden keyif alınır mı, veya ilk sezonu izlemiş biri olarak ben ilk kitabı okumaktan tat alır mıyım? Normalde bu tarz sorular sormaz, "kitap her zaman çok daha iyidir" bakış açısıyla hareket ederdim ama anladığım kadarıyla karşımızda "uyarlama nasıl yapılır" dersi vermekte olan bir dizi var ve ben yüz yılda bir gelecek bir heyecanı kaçırmaktan korkuyorum.

Kısaca sorum

1-)Dizinin ilk sezonunu izlediysen 1. kitabı kesinlikle oku. Dizi ile kitap arasında bazı farklar var,ekstra olaylarda var.Artı dizideki savaş sahneleri vasat geldi bana. Kitapta daha iyi.Mesela Tyrion kitapda canavar gibi eli armut toplamıyor ama dizide savaş sahnesi geçsin diye bayıltıyorlar:D
    2,3-)Kendi açımdan söylüyorum.Eğer dizi sayesinde bu seriyle tanışmasaydım. Diziyi filan izlemez kitaplara asılırdım. Dizinin 2. sezonuda açıkçası hiç merak etmiyorum İzlersemde öylesine atlaya atlaya izlerim.

• Arkadaşlar 3. kitap tam olarak ne zaman Türkçe çevirili bir halde ülkede satışa çıkacak, bilen var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: PoZiGaMeR

Arkadaşlar 3. kitap tam olarak ne zaman Türkçe çevirili bir halde ülkede satışa çıkacak, bilen var mı?

En geç Nisan sonu ama Nisan ayı içinde çıkacak büyük ihtimalle.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PoZiGaMeR

Arkadaşlar 3. kitap tam olarak ne zaman Türkçe çevirili bir halde ülkede satışa çıkacak, bilen var mı?

En geç Nisan sonu ama Nisan ayı içinde çıkacak büyük ihtimalle.

Umarım ardından diğer kitapların çevirilerine de başlarlar çok geç kalındı çünkü.

Ben ilk diziyi izledim hatta arkadaşın resmen zoruyla oldu. Tabii diziye hayran kaldım hemen ilk kitabı alıp okudum ve herkese de tavsiye ederim, diziyi izledim ilk kitaba gerek yok demeyin mutlaka alıp okuyun. İlk sezonu izleyip kitabı okumak bile ayrı bir zevk. Çünkü bölümleri okurken sahneler beyinde canlanıyor müthiş oluyor.

2. kitaba bugün başlıyorum bakalım neler olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dreazz

bi bu varhttp://www.idefix.com/kitap/taht-oyunlari-george-r-r-martin/tanim.asp?sid=IG8YFVMSCO3OJOBRP6TV

bide bu var
    http://www.yenisayfa.com/Kitap/taht-oyunlari-buz-ve-atesin-sarkisi-i/Content.aspx?pid=f254963ba6e64233a142239ffcc4f3bb

ikisinin kapağı neden farklı fark var mı yoksa başka birşeyden dolayı mı anlamadım

İlk Olanı Diziden dolayı böyle çıktı. 2.Linkteki 2.kitap çıktıktan sonra seriye bağlı kalınmak için çıkartıldı.. İçi Aynı kapakları değişik. Seri istiyorsan 2.Linktekini alabilirsiniz.

• İlk kitabını okuyorum şu an 60. sayfadayım. Şu krem renkli kapaklı olan son basım.

Ama harbiden çeviri çok kalitesiz.

Ak Gezenler: Ötekiler
    Kış Tepesi : Kışyarı
    Jon Snow: Jon Kar (En çok buna güldüm.)

vesaire vesaire.

Onun dışında, [İlerisi Hakkında Spoiler İçerir.]

Sanırım sabredemeyip 2. kitabı da okurum bu gidişle. Ayrıca, sansa ve tyrion'un evlendiğini söyleyen arkadaşlara çok sövdüm gerçekten. Hele bi'kaç tanesi spoiler'a almamış büyük spoiler yedim çok mutsuzum lanet olsun. Bir de 3. kitap ne zaman çıkacak bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Myrnin -- 25 Şubat 2012; 0:06:52 >
  • quote:

Kısaca sorum

Kesinlikle önce diziyi izle sonra kitapları oku. Çünkü eğer önce kitapları okursan dizideki şoke edici olaylardan zevk almazsın ve dizi yavan gelir. Ama diziyi izleyip kitabı okursan kitapta bir çok ayrıntı daha olacağından hiç sıkılmadan kitabı da okuyup üzerine cila yapabilirsin. Tabii bu benim şahsi görüşüm.

• Çeviride sıkıntı yok. Kışyarı, Ötekiler, Jon Kar denmesi başta garipsense, abuk gelse de okuyucu zamanla mecburen de olsa alışıyor. Hatta ben bu seriyle kitaplarıyla tanıştığım için ardından diziyi izlediğim vakit bile Kıştepesi olsa da kitaptan alışkanlık Kışyarı dedim, arkadaşla dizinin muhabbetini yapıyoruz mesela, benim ağzımdan Jon Kar falan çıkıyor. Sonuç olarak onlara takılmayın, çeviri gayet güzel, bütününe bakın. Böyle birkaç şey yüzünden çeviriye çok kalitesiz damgası vurmak gayet acımasızca olur. Buna böyle diyorsanız Arka Bahçe'den çıkan halini görseniz isyan ederdiniz herhalde. Üçüncü kitap da Nisan ayında çıkacak, en geç Nisan sonu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Myrnin

İlk kitabını okuyorum şu an 60. sayfadayım. Şu krem renkli kapaklı olan son basım.

vesaire vesaire.

Onun dışında,

Sanırım sabredemeyip 2. kitabı da okurum bu gidişle. Ayrıca, sansa ve tyrion'un evlendiğini söyleyen arkadaşlara çok sövdüm gerçekten. Hele bi'kaç tanesi spoiler'a almamış büyük spoiler yedim çok mutsuzum lanet olsun. Bir de 3. kitap ne zaman çıkacak bilgisi olan var mı?

Ak gezenlere ''Others'' da deniyor kitapta. Ötekiler olarak çevrilmesi pek kötü değil. Ama benim için Jon Kar olayı en kötüsü. Sırf bu yüzden Türkçe çeviriyi almadım o derece..

• quote:

Çeviride sıkıntı yok. Kışyarı, Ötekiler, Jon Kar denmesi başta garipsense, abuk gelse de okuyucu zamanla mecburen de olsa alışıyor. Hatta ben bu seriyle kitaplarıyla tanıştığım için ardından diziyi izlediğim vakit bile Kıştepesi olsa da kitaptan alışkanlık Kışyarı dedim, arkadaşla dizinin muhabbetini yapıyoruz mesela, benim ağzımdan Jon Kar falan çıkıyor. Sonuç olarak onlara takılmayın, çeviri gayet güzel, bütününe bakın. Böyle birkaç şey yüzünden çeviriye çok kalitesiz damgası vurmak gayet acımasızca olur. Buna böyle diyorsanız Arka Bahçe'den çıkan halini görseniz isyan ederdiniz herhalde. Üçüncü kitap da Nisan ayında çıkacak, en geç Nisan sonu.

Haklısın da "Jon Kar" olayı affedilemez bir şey bence. Bu nasıl çevirmendir arkadaş Jon Kar nedir ya Daha önce hiç mi kitap çevirmemiş, özel isimlere sadık kalmıyorlar...

Bu işi gönüllü falan yapan biri olsa bir şey demezdim ancak onun mesleği bu, çevirmenlik. Ve bundan para kazanıyor. Böyle basit hatalar yapması yayınevinin ismini zedeliyor maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: Myrnin

İlk kitabını okuyorum şu an 60. sayfadayım. Şu krem renkli kapaklı olan son basım.

vesaire vesaire.

Onun dışında,

E be adam sen spoiler yedin diye başkaları da mı yesin. Spoiler da hangi kitabın spoilerı yazsana başına. İlk kitabı okuyorum demişsin sonra gitmiş sonraki kitapta geçen olayı yazmışsın.

Ayrıca orjinalinde others olan kelimeyi sen çevir bakalım.

• Jon Kar olayına bence kızmak,sinirlenmek saçma bir durum olur.Oradaki Snow özel isim değil bir nevi lakap (Kışyarındaki bütün piçlere verilen isim) gibi olduğundan dolayı Kar olarak çevrilmesi mantıklı.Tabi gönül ister ki çevrilmesin ama yine de çok itici gelmiyor bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KenpachiKun03

Jon Kar olayına bence kızmak,sinirlenmek saçma bir durum olur.Oradaki Snow özel isim değil bir nevi lakap (Kışyarındaki bütün piçlere verilen isim) gibi olduğundan dolayı Kar olarak çevrilmesi mantıklı.Tabi gönül ister ki çevrilmesin ama yine de çok itici gelmiyor bana.

Herkes bunu diyor ama değil. Snow adı bir lakap değil. Çünkü fiziksel görünüşü veya onunla ilişkilendirilen bir olay yüzünden Jon'a Snow soyadı verilmedi. Annesi meçhul biri olduğu için yasalar gereğince babasının soyadını alamayacağı için Snow soyadı verildi. Kuzeyde hep böyle çocuklara Snow soyadı verilir ki kim oldukları anlaşılsın. He neden Snow dersen Kuzeyin karlı olması ile ilgili olduğu doğru lakin kitapta bunu dipnot olarak Snow=Kar diye belirtilebilirdi. Direkt çevrilmesi saçma olmuş.

Örnek, Littlefinger(Serçeparmak) niye verilmiş Baelish'e? Fingers(Parmaklar) adlı bir kasabada doğduğu ve küçükken çok zayıf ve çelimsiz olduğu için. Yani lakap takılmış Baelish'e. Jon olayında ise bu yok. Jon direkt Snow olarak doğdu. Yapay bir soy ama yine de bir soy. O yüzden verilen Snow adı bir soyaddır ve bu yüzden kitapta Snow olarak bırakılmalıydı. Ama yapılmamış orası ayrı.

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.