Şimdi Ara

Büyükada Rehberi - İstanbul'un Kalabalığından Uzak Bir Yer

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
8
Favori
22.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar. Geçtiğimiz pazar günü arkadaşlarımla birlikte Büyükadaya gittim. Amacımız birlikte bisiklet sürüp piknik yapmaktı. Öyle bir piknik yaptık ki çiğ köfte bile vardı. :D

Herneyse konuyu bölümlere ayıracağım.

1- Büyükada hakkında bilgi
    2- Yemek konusu
    3- Bisiklet Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?
    4- Maliyet/Giderler
    5- Aya Yorgi Kilisesi

1- Büyükada hakkında bilgi: Başlıkta İstanbul'un kalabalığından uzak bir yer yazdım ancak çok da ıssız bir ada değil büyük ada. Sadece araç trafiği olmadığından dolayı sizleri biraz da olsa rahatlatabiliyor.
    Yalnız adada çok büyük bir sorun var: Faytonlar
    Bu faytonların sürücüleri bisikletlileri ve yayaları hiç takmıyorlar. Atların pislikleri zaman zaman yola dökülüyor ve çok ağır ve pis bir koku ada genelinde hakim. Bisikletlilere hiç saygı duyulmadığını söylemiştim. Bu yüzden faytonların yanında bisiklet kullanmak oldukça zor. Kaza geçirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler şunlar:
    - Hız yapmayın. Yokuş aşağı hız yapmamak için frene basılı tutun. Aniden karşınıza çıkan bir fayton karşısında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bu yüzden çok dikkatli olun. Sürekli etrafınıza bakın. Arkanızdan fayton gelebilir. Dikkat edin. Kulaklıkla bisiklet süreyim falan demeyin çünkü etraftaki sesleri duymadığınızdan kaza geçirme tehlikesi var.
    - Yan yana gitmek yerine arka arkaya gidin. Önünüzdekileri sürekli uyarın. Ani fren yapmasınlar. Fren yaparken söylesinler. Çünkü zincirleme kaza olabiliyor. Tecrübeyle sabit.

Büyük Tur Yolu adındaki yol sizi adanın arka taraflarına götürüyor. Bu parkurda güzel deniz manzarası var. Ama bir o kadar da tehlikeli. Çünkü virajlarda birden faytonlar gelebiliyor. Hızlı giderseniz atlar ile çarpışabilirsiniz. Virajlarda dikkat edin. Yavaş girin virajlara.

- Büyük Tur Yolunun sonuna doğru köpek barınağı ve at çiftliği var. Köpekler saldırmıyor. Ama korkabilirsiniz dikkat edin geçerken.
    Acele etmeyin.

2- Yemek Konusu: Adadaki esnaflar müşterilere yolunacak kaz gibi bakıyorlar. Her şey ateş pahası. Tombik ekmek tavuk 10 TL.

O yüzden üç seçeneğiniz var.
    1- Evden getireceğiz: Çok mantıksız bir şey değil. Sırt çantanıza koyabilirsiniz.
    2- Adanın sahilinde bulunan BİM. ( Evet orda da fakirin dostu BİM var. )
    3- Ha ben çok zenginim. Har vurup harman savuracak param var diyorsanız yine sahilde bulunan et ve balık restorantlarında güzel bir menü alabilirsiniz.
    - Piknik yapmak isterseniz mesire alanına doğru güzel yerler var. Siz bisikletinizle yolu takip edin. Zaten uygun bir yere ulaşırsınız. Kaybolmaktan korkmayın çünkü her yol bir birine bağlanıyor.

3- Bisiklet Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Adada bisikletçiler oldukça fazla. Bir çok dükkan var. Dikkat etmeniz gerekenler şunlar:
    - Boyunuza uygun bir bisiklet alın/seçin. Çünkü o bisiklete canınızı emanet edeceksiniz ve rahatsız sele vs. sizi çok rahatsız eder.
    - Frenleri, zinciri, vitesi kontrol edin. Bisikleti size verdiklerinde şöyle bir tur atın ve bisiklette bir eksik olmadığına ve rahat olduğunuza emin olun. Emin değilseniz bisikletinizi değiştirebilirsiniz.
    - Bisikletinizde mutlaka plaka olsun. Yoksa takmalarını söyleyin. Yarı yolda geri dönmek zorunda kalmayın. Zabıta çevirmesin.
    - Bisiklet kira fiyatları şöyle:
    Günlük-sınırsız: 15 TL
    Saatlik almak isterseniz de saati 5 TL
    Bisikleti alırken kimliğinizi vs. bırakıyorsunuz. Bisikleti bırakınca da kimliğinizi geri alıyorsunuz.
    Bisikleti alırken mutlaka pazarlık yapın. Eğer kalabalık gitmişseniz bizim gibi indirim de yaptırabilirsiniz.
    Asıl işi bisiklet olan dükkanlardan alın. Bazen işi bisikletçilik olmadığı halde bisiklet kiralayan yerler var. Bunların bisikletleri kalitesiz ve bakımsız.
    Bisikletinizle sahilde ve merkezde gezemezsiniz. Elinizde götürmek zorundasınız. Zabıtalar uyarıyor.

4- Maliyet/Giderler:
    - 3,5 TL*2 adaya gidiş geliş. / Kartaldan.
    - 15 TL Bisiklet
    - Su
    - Yemek ( Sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir. )

5- Aya Yorgi Kilisesi:
    Bu kilise adanın tam tepesinde, manzarası oldukça güzel bir alanda bulunuyor. Civarında bir cafe var. Mesire alanındaki dik yokuştan çıkılıyor. Bisikletlerinizi aşağıda bırakabiliyorsunuz. Bisiklet otoparkı var. Biz bisikletle çıktık çok yorulduk. İnerken de bisikletle indik ama sürekli fren sıkmaktan ve yolların taşlı olmasından dolayı ellerimiz kıp kırmızı oldu aşağı inene kadar.
    Kilisenin içerisinde çeşitli resimler vs. var. Manzarası gerçekten güzel.

Birazda fotoğraf ekleyelim.

Kilise:

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

• Bulunsun
  • Hayret kimse bakmadı bile.
  • uppa cukka
  • 4. resimdeki otelde bir gece kız arkadaşımla kalmıştım. Tavsiye ederim, canlı müzik de var. Haftasonu tatili için mükemmel bir yer Büyükada.
  • Teşekkürler, emeğine sağlık. Arkadaşımla yarın adaya gitmeyi planlıyorduk, bu inceleme yazısı çok güzel oldu. Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rica ederim hocam.
    ayrıca up
  • Ellerine sağlık hocam, üşenmemiş yazmışsın

Tavsiyelerine dikkat edicem
  • 4 arkadaş Büyükada ya giycez bisiklet fiyatını öğrendiğim iyi oldu.
    -
    EDİT: Bisiklet kiralama fiyatlarını öğrendiğim iyi oldu 4 arkadaş gitcez kiralayıp gezicez.
    -Fiyatlar çook uçukmuş kartaldan döner flan alırız.

-Kaç arkadaş gittiniz ve kaç saat gezdiniz? Gezilecek yer çok mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8D0D00F1A -- 22 Nisan 2013; 19:06:18 >
  • Bu Bir Uyarı Mesajıdır. 23 Nisanda Adaya Gitmek İsteyenler Bu Mesajımı Okusunlar

İyi günler arkadaşlar,
    bundan yaklaşık 2 yıl önce her şeyden bir haber biçimde 23 Nisan günü arkadaşlarla büyükadaya gitme kararı aldık. Sabah tranvayla kabataşta indik ve karşılaştığımız manzara ŞOKE ediciydi. Herhalde sabahın köründe konser var tarkan gelmiş falan diye düşündük ama maalesef ordaki insan selinin hepsi adalara gitmek için vapur bekliyordu. Neyse geldik artık gidecez ya (Keşke başımıza taş yağaydı da gitmeyeydik) girdik bizde sıraya. Ezildik, ter kokusuna maruz kaldık ama bir şekilde vapura bindik. Hayatımda böyle iğrenç bir 2 saat geçirmemiştim. Bildiğin metrobüse binmiş gibi milletle kucak kucağa gittik adaya.

Vardık rahatlarız dedik yok arkadaş millet hurrraaa diye bir indi saldırdı atlara, yazıkcağız atlardan biri devrildi bakın abartmıyorum biri bildiğin devrildi. Millet dondurmalara abanıyor, bazıları koşun kilisede yer bulamayacaaaz diyip koşmaya başlıyor, dükkandan kafaya takılmalık demet mi denir ne denir taç alıyorlar vs. fayton kuyruğu oldu metrelerce, Allah'tan beklemedik o kuyrukta yoksa akşama dek beklerdik herhalde. Başladık yürümeye, yürüye yürüye kiliseye çıktık. Yolun yarısından sonra adım atmak imkansızdı, o denli bir kalabalık var ki yol kapanmış kiliseye girilmiyor!

Öğleden sonra ada merkezine geri döndüğümüzde yemek yiyecek yer bulamadık malum oturma sıkıntısı. Neyse sağ salim eve döndük. Ha bir de unuttum söylemeyi sanki adada azıcık insan var da bir de ek sefer koymuşlar o gün bir sürü yığınla insan geliyor yığınla.

O gün biri çıkıp dese ada 3cm çöktü inanırdım.

Neyse, kısaca demem o ki siz siz olun 23 Nisan sakın ama sakın bakın tekrar diyorum sakın büyükadaya gitmeyin! 23 nisandan bir sene evvel 24 Nisan gitmiştim çok güzeldi, huzurluydu, ferahtı, mis gibiydi ama o 23 nisan neydi öyle ya Allah düşmanımın başına vermesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: DDS Emmesen

Bu Bir Uyarı Mesajıdır. 23 Nisanda Adaya Gitmek İsteyenler Bu Mesajımı Okusunlar

İyi günler arkadaşlar,
    bundan yaklaşık 2 yıl önce her şeyden bir haber biçimde 23 Nisan günü arkadaşlarla büyükadaya gitme kararı aldık. Sabah tranvayla kabataşta indik ve karşılaştığımız manzara ŞOKE ediciydi. Herhalde sabahın köründe konser var tarkan gelmiş falan diye düşündük ama maalesef ordaki insan selinin hepsi adalara gitmek için vapur bekliyordu. Neyse geldik artık gidecez ya (Keşke başımıza taş yağaydı da gitmeyeydik) girdik bizde sıraya. Ezildik, ter kokusuna maruz kaldık ama bir şekilde vapura bindik. Hayatımda böyle iğrenç bir 2 saat geçirmemiştim. Bildiğin metrobüse binmiş gibi milletle kucak kucağa gittik adaya.

Vardık rahatlarız dedik yok arkadaş millet hurrraaa diye bir indi saldırdı atlara, yazıkcağız atlardan biri devrildi bakın abartmıyorum biri bildiğin devrildi. Millet dondurmalara abanıyor, bazıları koşun kilisede yer bulamayacaaaz diyip koşmaya başlıyor, dükkandan kafaya takılmalık demet mi denir ne denir taç alıyorlar vs. fayton kuyruğu oldu metrelerce, Allah'tan beklemedik o kuyrukta yoksa akşama dek beklerdik herhalde. Başladık yürümeye, yürüye yürüye kiliseye çıktık. Yolun yarısından sonra adım atmak imkansızdı, o denli bir kalabalık var ki yol kapanmış kiliseye girilmiyor!

Öğleden sonra ada merkezine geri döndüğümüzde yemek yiyecek yer bulamadık malum oturma sıkıntısı. Neyse sağ salim eve döndük. Ha bir de unuttum söylemeyi sanki adada azıcık insan var da bir de ek sefer koymuşlar o gün bir sürü yığınla insan geliyor yığınla.

O gün biri çıkıp dese ada 3cm çöktü inanırdım.

Neyse, kısaca demem o ki siz siz olun 23 Nisan sakın ama sakın bakın tekrar diyorum sakın büyükadaya gitmeyin! 23 nisandan bir sene evvel 24 Nisan gitmiştim çok güzeldi, huzurluydu, ferahtı, mis gibiydi ama o 23 nisan neydi öyle ya Allah düşmanımın başına vermesin.

bunu yazdığın iyi oldu eyvallah..

• Ben buyukadaliyim.sen bizim evin oralarda gezmissin birader.

• Eline sağlık, güzel düşünce
  • Büyükadaya gittiğinizde lokma yemenizi tavsiye ederim.Ayrıca faytonlara kesinlikle binmeyin (özellikle öğrenciyseniz) çünkü çok pahalı.Onun yerine bisiklet kiralayıp rahat rahat gezin.Ayrıca ada arap kaynıyor belki bu sizi rahatsız edebilir
  • istanbulun kalabalıgından uzak değil aksıne ozellikle haftasonları sanki tüm ıstanbul adalara akın ediyor , o turistler o ciyak ciyak bagrısan cocuklar . tam bi rezillik . koskoca vapurda ayakta gidiyorsunuz sanki metrobüs gibi

bir de restaurantıydı bakkalı çakkalı bindiriyorlar fiyatları bi güzel önüne gelene turist muamelesi çekiyorlar tabi bütün kış sinek avlıyor adamlar .
  • quote:

Orijinalden alıntı: MağaraAdam

Büyükadaya gittiğinizde lokma yemenizi tavsiye ederim.Ayrıca faytonlara kesinlikle binmeyin (özellikle öğrenciyseniz) çünkü çok pahalı.Onun yerine bisiklet kiralayıp rahat rahat gezin.Ayrıca ada arap kaynıyor belki bu sizi rahatsız edebilir

Arap mı? Değişiklik olur

• Bulunsun

• Çok güzel bir inceleme olmuş. Adaya giderken bunlara iyice dikkat edicem.

• Guzel konu tesekkurler. bende gecen sene gitmistim ve gayet sakin begenmistim. bu sene yazin yine gitmeyi dusunuyorum. bu arada, o Kilise kime ait acaba?

• hafta sonu tatili yaklaşıyor. Herkes için upupup.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.