Şimdi Ara

Büyük Miras Kalmış , Yardım Eder misiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • annemin babaannesinin babası osmanlı zenginiymiş.Yıllardır istanbulda küçükyalı e5'e yakın taraflarda arazisi olduğunu bilirmiş annem , aile büyükleri hep uğraşırmış ama sonuç alınmazmış.Şimdi ise tekrar bu olay gündeme geldi.Dün mahkemesi falan görülmüş..Devlet yıllardır kira bedeli ödüyormuş ailedeki bir kaç kişiye ama şimdi direk olarak arazinin tüm bedelini ödemeleri için uğrşaıyoruz

avukat en az 30 milyon tl'lik bir arazi diyor.Kendisi de bu işi çözersem 4,5 milyon tl isterim diyor ama o ayrı mesele.Bir de şöyle bir şey diyor ki bu miras osmanlıdan kaldığı için kadına 1 erkeğe 2 şeklinde bölüştürülmek zorunda diyor.Aranızda bu işleri bilen var mı? Doğru mu bu dediği? Niye osmanlı hukuğu geçerli oluyor ki biz şuan cumhuriyet hukuğunu niye uygulayamıyoruz?*

Yardımcı olursanız sevinirim.Bir kaç sorum daha var aşama aşama sorayım en iyisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 19 Ekim 2017; 19:20:46 >

• İlk defa duydum açıkçası mirasın ne zamandan kaldığının günümüz miras taksimine etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Konuyu takipte kalacağım ben de merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erik Kompostosu

İlk defa duydum açıkçası mirasın ne zamandan kaldığının günümüz miras taksimine etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Konuyu takipte kalacağım ben de merak ettim

dediklerine göre zamanında bu arsa paylaştırılırken osmanlı hukuğuna göre kadına 1 erkeğe 2 şeklinde yazılmış.

Şuan da kanunlar farklı olsa da o zaman öyle paylaştırıldığı için şimdi de öyle bölünmeliymiş. Ama elimizde herhangi bir resmi evrek yok şuan kaça kaç paylaştırılmış diye? Avukat diyor bunu
  • Evet olaylar zamaninda gecerli olan kanunlarla degerlendirilir ornegin 1925teki bir adamin 10 karisi varsa tek eslilik kanunu geldiginde adama en guzelini sec diger 9uyla bosan diyemeyiz kanuna gore 10 kadin da adamin karisidir . Ondan sonra turkiyr cumhutiyrti osmanlinin devami oldugu icin tapularda hakkiniz var . Ve o zamanin miras hukuku seriata gore oldugu icin oyle paylastirilmask normal.

Ama avukatin 4.5 milyon degil de %10olarak 3 milyon almasi gerekiyor gibime geldi ama daha ortada fol yok yumurta yok ki kazanirsa hic yoktan 25.5 milyon lira kazanicaksiniz . Tabi devlet o araziyi kamusallastirmazsa. Kolay gelsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • avukatın demek istediği şu zamanında arsa sizin atalarınıza intikal ederken o zamanın kanunlarına göre kadına 1 erkeğe 2 şeklinde paylaşılmış o yüzden sizin payınız budur. şuan görülen kanunla alakası yok zamanında size düşen payın oluşumu öyle.
  • Ashabül Feraiz Osmanlı döneminde uygulanan miras hukuku mal bölüşümü ile yapılacak geçen sene sınavda yapmıştık bölüşümü çok sıkıntılı bi sistem hocamız uygulaması yıl sebebi ile karşına çıkması çok düşük ihtimal demişti...

Şimdi ilk olarak hukukun zaman bakımından uygulanması var mesela bir iş yaptın 2 ay sonra o işle ilgili bir ceza uygulaması geldi senin hukuki durumunu koruyor sistem sana ceza vermiyor. Kanunlar geçmişe uygulanmaz...

Şimdi bu paylaşım basit bir usulle yapılmıyor mesela ;

Ashabül Feraizler
    Muris öldü Eşi (bayan) çocuk varsa 1/8 ini alır. Yoksa 1/4
    Muris öldü Eşi (erkek) çocuk varsa 1/4 ünü alır. Yoksa 1/2
    Murisin babası oğlunun oğul tarafından oğlan soyu varsa 1/6 , kız tarafından soyu varsa asabe olur
    .....
    Böyle bir sürü baba bir kız kardeşler , nineler vs muris öldüğünde hayatta olan nüfus feraiz olarak sıralanır bunlara mal taksim edilir

Arta Kalan Olursa Ashabelere dağıtılır.
    Oğlu ve oğul soyu...
    Babası ve babasının babası...
    ....

Bundanda artarsa Zevil Erham sınıfına taksim edilir.
    Bu kısımda kimler var hatırlamıyorum derste dıdısının dıdısı diyorduk uzak akranlar fln

İkili birli dediğimiz eğer mesela muris öldü oğlunun kızı ve oğlu var bunlar feraizden düşüyor asabe oluyor feraiz taksiminden artar olursa iki erkek , bir kız kalanı paylaşıyorlar...

Bunun uygulanması için muris öldüğü zaman kim hayatta kim değil kaydının olması lazım. Paylaşım yapılacak sonra günümüze kadar olan uygulamadaki kanunlara göre belirleme yapılacak fln uzun iş gibi gözüküyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 22 Ekim 2017; 20:5:7 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Avukata çok güvenme.

• Avukatın dedikleri doğru. Ama avukat çok fazla para istemiş çok çok daha düşük fiyata yapacak avukat bulabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bugün ki avukatla görüşmemiş sonucu öğrendim ki kadına 1 erkeğe 2 oranına göre değerlendirelecekmiş

çünkü mirası bırakan kişi 1926 yılından önce öldüğü için islam miras hukuku(feraiz) kurallarınca böyle dağıtılmak zorundaymış

Mirasta dedemin annesine kalmış olduğu için bize az oran kalıyor malesef.
  • BlackLead kullanıcısına yanıt
    Muris öldüğü zaman dedenizin annesi erkek kardeşiyle beraber mirasçı durumunda o zaman öyle bir durum varsa 2. sıradaki ashabe mirasçı durumunda olursunuz;

Eğer 1. Sırada (Ashabül Feraizler) Adile dediğimiz terekeyle eşit (mesela biri 1/2 , 2 kişi 1/3 , 1 kişi 1/6) aldı ise 2. sıraya hiç miras düşmez veya babanın murisin çocuğu vs olmadığında 1/6+kalan alması durumları fln

1. Lere dağıtıldıktan sonra artan olursa 2. olan ashabelerde kendi arasında 4 sınıf aynı şekilde sıra usulü var sıraya göre paylaşılır ordada kalan olursa ikili-birli olacak denildiği gibi küçük bir pay gelebilir hiç pay gelmeyebilir...

• quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

Muris öldüğü zaman dedenizin annesi erkek kardeşiyle beraber mirasçı durumunda o zaman öyle bir durum varsa 2. sıradaki ashabe mirasçı durumunda olursunuz;

Eğer 1. Sırada (Ashabül Feraizler) Adile dediğimiz terekeyle eşit (mesela biri 1/2 , 2 kişi 1/3 , 1 kişi 1/6) aldı ise 2. sıraya hiç miras düşmez veya babanın murisin çocuğu vs olmadığında 1/6+kalan alması durumları fln

1. Lere dağıtıldıktan sonra artan olursa 2. olan ashabelerde kendi arasında 4 sınıf aynı şekilde sıra usulü var sıraya göre paylaşılır ordada kalan olursa ikili-birli olacak denildiği gibi küçük bir pay gelebilir hiç pay gelmeyebilir...

hocam ben sizin dediğinizi anlayamıyorum ya, çok değişik terimler kullanıyorsunuz

Bu mirasın ana olarak bölündüğü 6 kişi var(gerçi 7 kişide birisi zamanında almanyaya gitmiş ölmüş hiç çocuğu da yok ve alman karısı varmış onun davası görülüyor o alman kadın pay alacak mı almayacak mı diye ama neyse)

O 7 kişiden biri benim dedemin annesi.Yani islam hukuğuna göre erkek çocuklara 2 oran veriliyorken kadınlara(dolayısıyla bize de yani) 1 oran verilecek.

Sizin bahsettiğiniz nedir anlamadım?

Basit bir şekilde erkekler 2 pay kadınlar bir pay diye sınıflandırılmıyor baya dallı budaklı bir sistem söz konusu en basitinden;

3 Sınıf mevcut 1-2-3 diyelim ; 1. ler pay almadan 2-3 e geçilmiyor. Eğer 1. ler pay alınca mal tamamen dağıtılıyorsa 2. ve 3. sınıf hiç mal almıyor

Bu erkeklere 1 kadınlara 2 pay verilmesi durumu 2. sırada uygulanıyor oda her durumda değil erkek ve kız kardeşler aynı anda mirasçı olursa bunun olması için 1. sıradan malların dağıtılmış ve artan malın olması lazım

Dağıtımı yapılacağı zaman Murise yakınlıklarına göre 6 veya 7 kişinin kimler olduğu önemli hesaplama yaparken bir sürü oran ihtimal var

Terimler;
    Muris : Ölen Kişi
    Ashabül Feraiz : 1. Sıra Mirasçı
    Ashabe : 2. Sıra Mirasçı
    Zevil Erham : 3. Sıra Mirasçı
    Adile : Mirasçıların oranlarının bütün mirası tam olarak kapsama durumu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 8 Kasım 2017; 20:33:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

Basit bir şekilde erkekler 2 pay kadınlar bir pay diye sınıflandırılmıyor baya dallı budaklı bir sistem söz konusu en basitinden;

3 Sınıf mevcut 1-2-3 diyelim ; 1. ler pay almadan 2-3 e geçilmiyor. Eğer 1. ler pay alınca mal tamamen dağıtılıyorsa 2. ve 3. sınıf hiç mal almıyor

Bu erkeklere 1 kadınlara 2 pay verilmesi durumu 2. sırada uygulanıyor oda her durumda değil erkek ve kız kardeşler aynı anda mirasçı olursa bunun olması için 1. sıradan malların dağıtılmış ve artan malın olması lazım

Dağıtımı yapılacağı zaman Murise yakınlıklarına göre 6 veya 7 kişinin kimler olduğu önemli hesaplama yaparken bir sürü oran ihtimal var

Terimler;
    Muris : Ölen Kişi
    Ashabül Feraiz : 1. Sıra Mirasçı
    Ashabe : 2. Sıra Mirasçı
    Zevil Erham : 3. Sıra Mirasçı
    Adile : Mirasçıların oranlarının bütün mirası tam olarak kapsama durumu

hmm şimdi biraz daha iyi anladım teşekkür ederim

artık bizim oranımız ileride belli olacak herhalde,avukat belki de fazla açıklamaya girip kafa karıştırmak istemediği için direk kadınlara 1 erkeklere 2 dedi sanırım yoksa bilmiyor olamaz herhalde bunu.

Hocam ben geçen sene ayrıntılı pratik sorulu bir sınavla vs girdiğim için bu kadar net biliyorum. Çoğu fakülte pratik bile yapıldığını sanmam osmanlı miras hukuku için, zaten yapılsada hiçbir avukat net olarak bunları hatırlamaz (muhtemelen 3-4 sene sonra bendede bişey kalmaz) uygulaması ömrü hayatında bir kez denk gelir gelince tabi kendisi uygulamasına bakmıştır...

Oranınızı kişi öldüğü zaman kimlerin hayatta olduğunu ve murisle yakınlıklarını bildiğiniz takdirde sizde internette feraiz uygulaması sırasına bakarak hesaplayabilirsiniz , mahkeme aşamasında belli bir süre sonucunda hakimin araştırması vs kayıtların incelemesi fln ilerde öğrenirsiniz...

• benim bildiğim maltepe de tapusu olmayan hiç bir arazi yok , kira ödeniyormuş dediğinize göre vakıf evladı olma duurmu mu söz konusu acaba devlet benim bildiğim kira ödemez
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodfalles

benim bildiğim maltepe de tapusu olmayan hiç bir arazi yok , kira ödeniyormuş dediğinize göre vakıf evladı olma duurmu mu söz konusu acaba devlet benim bildiğim kira ödemez

olay iyice belli oldu.orada 2800-3000 m2'lik bir arazi varmış.Bunun 800m2'sine zamanında iski el koymuş geri kalanına da karayolları el koymuş

iski zamanında bir bilezik parası vermiş bizim akrabalara oranın bedeli için yani bundan 30-40 yıl önce falan istimlak ettirmiş yani orayı.Ama karayolları herhangi bir ödeme yapmamış.Şimdi biz o karayollarının el koyduğu yerin bedelini almaya çalışıyoruz.

1 sene içinde çözülür diyor avukat,tek sıkıntı işte islam miras kanununa göre yapılacak olması,alacağımız payı malesef baya düşürüyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.