Şimdi Ara

Bütçeye Göre Cihaz Tavsiyeleri [MART 2022] (223. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.608
Cevap
72
Favori
268.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
47 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 221222223224225
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam Note 20'nin segmenti çok çok farklı. Exynos 990 ile gelen bir cihazı da önermezdim açıkçası. Pil tüketimi sıkıntılı ve ısınma sorunu olan bir çipset.

S20 FE'nin Snapdragon 865 ile gelen 780G versiyonu ve Exynos 990 ile gelen 780F olmak üzere iki versiyon ile gelmekte. G olanı düşünebilirsiniz. 128GB olanı 6GBRAM ile geliyor.

Bu listedeki Samsung cihazlar yine uzun ömürlü diyebileceğimiz cihazlar. Eğer daha uzun ömürlü bir cihaz arıyorsanız A53 5G 4 adet OS güncellemesi birden alacak. Ön sipariş fiyatı 8699 TL gibi agresif bir fiyat oldu.

Note 20, S20 FE, A52 3 OS güncellemesi alacak. A52'yi şahsen önermem. M52'den daha iyi kamerası ama donanım bakımından gerçekten çok zayıf.

X3 Pro'nun kamera konusunda hiçbir iddiası yok diyebilirim.

A52s olanı listeye eklemelisiniz bence. M52 ile donanımı aynı. Tek farkı A52 gibi OIS, IP, stereo hoparlörlere sahip olması.

A52s 5G, A53 5G, S20 FE, S21 5G, Note 20 olarak düzeltelim listenizi.

Note 20 ve S20 FE 4G. Çipsetleri artık eski kategorisinde ve Exynos 990 versiyonları sıkıntı denebilir.

S20 FE 4G SNAPDRAGON kabul edilebilir.

A52s 5G düşünebilirsiniz, A52 kesinlikle önermem. A72 de önermem. Bu neslin en kötü cihazları oldular. Donanım oyun demek değildir. Kullandığınız uygulamaları ne kadar randımanlı çalıştıracağınıza da SoC karar verir.

• thanksalotmygod T kullanıcısına yanıt

OMIX X500 4/128 ve Realme C25s (4/128) geliyor aklıma hocam. Helio G80 idare eder performans sunacaktır.

• Konu için son güncelleme :

Evet, bu sona yaklaştığımız belliydi. Ancak konuyu bu şekilde bırakmak benim için buruk olacak. Bir süre sonra maalesef hiçbir şekilde ilgilenemeyecek hal ile bırakacağım forumu.

Umarım bu zamana kadar elimden geldiği kadar yardımcı olabilmişimdir yardım isteyen herkese. Sağlıcakla kalın.

Teknik detaylar yanlış, bunları da son defa güncelleyip 10bin'e kadar olan cihazları /an itibariyle/ düzenleyip konuya noktayı koyacağım. Ta ki başka biri böyle bir oluşuma destek verene kadar. Bu konu kapanacaktır. Tam olarak forumu bırakmadan önce böyle uzun soluklu ve güzel bir başlığa sahip olduğumuz için yardımları dokunan Sn @receep 32 başta olmak üzere katkıda bulunmuş herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Neredeyse 4 yıldır Tavsiye konularını bir çatıda toplayabilmişsek, bunun forum ruhuna katkısını az çok kestirebiliyorum.

Keşke daha uzun soluklu olsaydı fakat her güzel şeyin bir sonunun olduğunu da az çok görmüş olmamız lazım.

Herkese esenlikler dilerim. Forumu henüz terk etmedim. Ancak gözle görülür durumu açığa kavuşturmak istedim.

• High Sierra kullanıcısına yanıt
    Böyle bir konunun kapanması bitmesi gerçekten üzücü bir durum
    Zaten son zamanlarda piyasadan dolayı telefon önerimiz hale geldik onun haricinde sizin de kendimizce sebepleriniz işiniz vs vardır ne diyelim sağlık olsun
    Emin olun bu zamana kadar çok dua aldınız bu tavsiyelere vererek

Kendi adıma rica ederim hocam elimden geldiğince siz kadar olmasa da ufak tefek yardım etmeye çalıştım bilgim dahilinde

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Telefonun güncelleme almayacak olması iyi bir şey mi anlayamadım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fnlht -- 26 Mart 2022; 21:10:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xiaomi redmi note 9 128 gb almayı düşünüyorum annem için. alınır mı, üzer mi? 2 senelik cihaz anladığım kadarıyla güncelliğini koruyor mu?

• Konudaki emekleriniz için çok teşekkür ederiz. Sayın High Sierra

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @High Sierra teşekkür ederiz emeğiniz için. Umarım konu bir şekilde devam eder.

• Hocam merhaba. Note 10 S ve Poco x3 pro 256 arasında kaldım. Daha doğrusu arada 1300 TL fiyat farkı var. Verebilecek gücüm var ancak bu farka değer mi değmez mi size sormak istedim. :))

• @Fnlht Hocam deidğim gibi bu son güncellemem olacak, bilgilerin bir çoğunu tekrar düzenlemem gerekiyor. AX3 serisi geleceği için bu ay sonuna kadar daha düzgün biçimde bilgileri güncellemek istiyorum. Liste gördüğünüz gibi tamamen değişti.

@gesture @serhatcn @receep 32 ; İyi dilekleriniz için müteşekkirim. İyi ki varsınız.

• @t@rik Merhaba hocam. 10S ve X3 Pro arasında temel olarak donanım farkı bulunuyor. 10S kötü bir cihaz değil ama orta karar, orta seviye bir cihaz. Ne kadar para harcayacağınız ise çok önemli. X3 Pro 256 çok yüksek bir aralıkta satışta. Siz nereden ne kadara alacaksınız iki telefonu da. Daha güncel ve donanım konusunda yeni nesil iki telefon da satılıyor (A52s, M52 5G). Ayrıca Band sorunu da olsa POCO X3 GT'yi de düşünmenizi öneririm. Eğer vodafone kullanmıyorsanız.

@saintroyo Merhaba hocam. Redmi Note 9 (128GB) uzun süre uygun fiyatı sayesinde alınabilir bir telefon oldu. Miladını doldurmaya başladı diyebiliriz fakat bir anne telefonu olarak alınabilir. Sanırım bütçeniz tam 3500 bandında. Daha 2 hafta önceye kadar M22 (128GB) 3000 TL'den satılıyordu. Şimdi 4000 TL. Duruma göre mantıklı bir tercih olabilir.

• Hocam 10 S ithalatçı garantili 4500TL, pro 256 ise 5750 TL. Maksimum çıkacağım fiyat bu. Zaten çocuğa alacağım oyun için oynayacağı oyunları her ikisi de karşılıyor. Tecno pova ile başladık fiyatlar bu aralığa geldi. Daha da yükseltmek istemiyorum açıkçası. Pro en azından üniversiteye kadar idare eder daha sonrasına bakarız diye düşünüyorum. Eğer 10S de bizi bu kadar süre idare ederse boşuna arkadaki farkı vermiyim. O yüzden sisin düşüncenizi almak istedim. Bir de Samsung M52 işlemcisi Poco x3 pro ya göre daha düşük gibi geldi. Doğru mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi t@rik -- 27 Mart 2022; 13:52:15 >

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. 3ünden biri olabilir. bakalım.

• t@rik kullanıcısına yanıt
    Yok hocam kesinlikle durum çok daha farklı.

M52 ve A52S de kullanılan çipset Snapdragon 778G 5G.

POCO X3 PRO'da Snapdragon 855'in revize edilmiş hali 860 bulunuyor. Cihazda kısmen termal bir sorun bulunuyor. Isınması söz konusu.

M52 5G'nin kullandığı Snapdragon 778G hem daha yeni üretim sürecinden geçiyor. Hem de 855'de bulunan Cortex A75 özel çekirdekleri yerine 778'de Cortex A78 özel çekirdekleri bulunuyor. Mimarisi çok daha eski. Üretim süreci aynı şekilde çok daha eski. 778 5G'nin 5G avantajı bulunuyor. Sanırım bunlar bile sırf tercih sebebi. X3 PRO 5G'nin tek avantajı 256GB olması.

Bana sorarsanız M52 5G bir tık daha mantıklı. A52S ile benzer cihazlar. Sadece A52S'de üst seviye birkaç özellik daha geliyor. Stereo hoparlör, IP sertifikası, 3OS güncellemesi, OIS ile video kayıtlarda stabil kayıt. Bunun yanında pili ise M52'den daha küçük A52s'in (5000mAh M52, 4500 mAh A52s)

Teşekkür ederim hocam. Samsung aldık. Fiyat olarak 5248 TL' ye kendi sitesinden aldık. Açıkcası 5G oluşu, markası beni zaten kendine çekiyordu sizden de işlemcisi konusunda yeni bilgi öğrenince kararım kesinleşti. Rabbim kazasız belasız kullanmak nasip etsin amin. :)

Hocam merhabalar mükemmelsiniz konudan uzaklaşmanız gerçekten forum için büyük kayıp olacak. Sadece yorumlarınızı okuyarak bile hangi cihazı alacağıma karar verdim sadece cihaz hafızasının fiyatı olarak karar veremedim. Samsung S21 Fe değişim kampanyası ile elimdeki Xiaomi Mi A1 cihazımı vererek 128 GB olan versiyonu 8600 TL den düşerek 5866 TL - 256 GB olan versiyonu da 9600 TL den 6866 TL ye geliyor sizce bin TL farka değer mi sizin fikrinizi almak istedim.
    Ayrıca yukarıda okuduğum kadarı ile cihaz 4 yıl OS güncelleme alacak yani anladığım kadarı ile Android 16 dahil almış olacak ve 1 sene de güvenlik güncellemesi alacak toplamda 5 sene güncelleme desteği olacak sanırım bu cihazı seçmem de fiyatı kadar bu da etkili oldu. Bir de işlemcileri anlatırken arm cortex a78 in öneminden bahsetmişsiniz ne kadar exynos 2100 işlemcide olsa bu mimari bulunuyor yanında arm x1 de mevcut tabi. Cihaz hakkın da hem yazılım ve donanım hakkında ki düşüncelerinizi de paylaşırsanız sevinirim.

• Hocam merhabalar iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz tüm hususlar doğru. S22 serisi duyurulmadan önce bu güncelleme desteği duyuruldu. S21 serisi S22 serisi Tab S8 serisi ve AX3 serisi itibariyle bu özellik geçerli olacaktır.

S21 FE diğer S21lerin aksine Android 12 ile çıktığı için de Android 11 ile değil 12 ile satışa sunuldu. Bu sebeple teorik olarak dediğiniz gibi 16'ya kadar desteklenmesi gerekiyor.

128 ve 256 arasında karar veremediyseniz size şunu sorayım. Bir cihazı nasıl kullanıyorsunuz? Genelde temizlik yapar, çoklu fotoğrafları sonradan siler misiniz? Ben de yakın bir zamana kadar 128GB cihaz kullanıyordum. Genelde 80GB'a çok rahat ulaşıyordum. Sırf Spotify arşivi 8GB'a yakın yer kaplıyordu.

Eğer ben haftalık/aylık genel temizliğimi yaparım. Cihazı fazla doldurmam derseniz 128 pek tabi tercih edilebilir. Yok ben ne yedekleme ile uğraşırım ne de bilgisayar kullanırım benim daily-drive cihazım budur, ana depolama merkezim telefondur diyorsanız 256 almanızda fayda var. Evet 1000 lira fark var ama genel olarak değiyor bahsettiğimiz faydalara göre.

Son olarak Exynos 2100'a gelecek olursak bahsettiğiniz gibi A510 A710 ve Cortex X2'den önceki nesil olan A55 A78 X1 çekirdeklerine sahip. Mimarî olarak geçen yılın çekirdek tasarımına sahip. Yanı hâlâ güncel diyebiliriz.

• Merhabalar,

6-8 bin aralığında 5G destekli ve kamerası iyi bir telefon arayışındayım.

Sorunsuz ve uzun vadeli telefon önerileriniz neler olur?

Hocam PC ile pek işim olmuyor genelde Google drive alan aldım orada yedekliyorum ama oyun ve normal uygulamalar olarak fazlaca yükleme yapıyorum ayrıca ders çalışırken fazlaca ekran fotosu alıyorum ki bunları buluta yedeklemiyorum çünkü diğer fotoların arasına giriyor. Daha önce de Mi A1 cihaz kullanma sebebim Android one cihaz olması idi biraz güncelleme takıntılıyım galiba yazılım desteği baya pixel cihazlar gibi olmuş. Evet işlemci 2022 arm mimarisi değil fakat fiyat olarak 6866 tl ye 256 gb bu işlemci için baya f/p ürünü oldu diyebiliriz o zaman. Hazır sizin de yorumunuzla hafızalar arası bin TL fark olsa da bu indirim varken 256 yı tercih etmek içime sindi tekrardan teşekkür ederim.
    Hocam oyun oynayan biri olarak Grafik işlemci birimi Mali G78 hakkında bir yorumunuz olabilir mi başka kullanan işlemciler de var sanırım. Bu kadar bilgi ve tecrübeli birinin de kullandığı cihazı da merak ediyorum :)

• Hocam merhaba. Pil performansı üst düzey bir telefon aramaktayım. Web kullanımı daha çok. Oyun falan hiç oynanmayacak. Kavisli ekran olması önemli ne tavsiye edersiniz? Mevcut telefonum mi note 10 lite .

• 
Sayfa: önceki 221222223224225
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.