Şimdi Ara

BURN İN...Kulaklıklar İçin Gereksiz Ve Zararlı. İŞTE YETKİLİ AÇIKLAMA!!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
3
Favori
23.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MuttFTS.
    Gardaşım ben okumayı senelerden beri bilirem. 2010 yazmışan ayıp etmişen ha. Diyürum ki börn mörn diyürsunuz, bu sözcüke bağtım inkiliş sözlükden diyür ki yakmakh dimekmiş. Ben de firuna atam dediydim. Yanlış mıyam?

quote:

Orijinalden alıntı: serhatsb

quote:

Orijinalden alıntı: MuttFTS.

Gulaklıkları gaç derecede yakıyüruz abi? Anam 200 derecede eyi yanar dediydi emma, öle yapam diyürum.

hacan sen ne diyursun?beni taniyurmusun,babami taniyurmusun,amcami taniyirmusun,amicamin oglunu taniyirmusun ,hacan tanimiyursun bana nicin soriyirsin yok taniyursun ha usagim ben seni hacan tanimiyrum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Müdürün bahsettigi `kulaklığın normal kullanım süresi ` ne kadarlik bir süredir?

Garanti bittikten sonra ne yaparsan yap süresidir.

Kulaklıkların zamanla açıldığı doğrudur. 2 tane EP630 kullandım. İlk aldığımdan sonra bir tane daha aldım. İkisi arasında bariz bir fark vardır. Burn in ise kısaca şu. Sen günde 1-2 saat müzik dinlersin. 200 saat için en az 100 gün gerekir bu da 3 aylık bir alışma süreci demek olur. Ama gidip sen bunu 1 hafta boyunca mesela gece kullanmazken takıp 10 saat çaldırırsan en yüksek performansı elde etme süren değişir.

Ayrıca getirilebilecek pek çok ta bilimsel açıklama mevcut. Elektriğin değil iletken metaller, yalıtkanlar üzerinde bile bariz bir etkisi vardır. Ayrıca hoparlörlerde kullanılan mıknatıslar da günlük hayatımızdaki DC gerilim değerlerine göre çok yüksek gerilim seviyesinden DC akım ile kalıcı mıknatıslık özelliğini kazandırır.

Burn in denilen olay vardır. Ama uygulamada yapılan yanlışlar da var, arkadaşların dediği gibi hangi frekans. O konuda aslında cevap basit. Hangi tarz dinliyorsan onu çal. Zira sen dinlerken de burn in olur ama daha uzun sürer az kullanıyorsan kulaklığı.

Aşağıdaki gibi kulaklığımın sesi değişmedi diyenler.

quote:

Orijinalden alıntı: tubejh

gerçekten burn-in şaçmalıktan başka bişey değil, koss porta pro var 1 yıl olacak nerdeyse ilk gün nasıl ses veriyorsa bugünde aynı ses veriyor, cx200 var o da aynı değişen bişey olmadı. Bir gün kulaklımdan cızırtı sesi gelmeye başladı servise götürdüm direk burn -in mi yaptın ? o ne ya ( ne oldunu biliyorum ) yüksek sesle müzik dinledim ama o bile kulaklığa hasar vermiş neyse yapıldı verildi kullanmaya devam. Şimdiye kadar aldım kulaklıklarda paketi açar dinlerim hiç yok şunu yapıım filan diye düşünmedim ama uzun süre kullandım bir kulaklığın performansını düşürdüne şahit oldum diyebilirim ( genelde arzalandı için kendim tamir ederim ondan olabilir.)

Ben 2 tane EP630 aldım ve denedim. Burn İn normal kullanımda çok ağır bir periyodda gerçekleştiğinden bunu hissetmezsiniz.

Bunu haşlanmış kurbağa deneyine bezetebiliriz. (http://blog.milliyet.com.tr/Haslanmis_kurbaga/Blog/?BlogNo=236986 Okuyun ) Basitçe durum şu. Kurbağayı birden sıcak suya bırakınca kurbağa sıçrayıp atlıyor sudan. Aynı kurbağayı oda ısısında bir suya koyup ısıyı çok yavaş bir biçimde artırıyorlar. Sonuç : Kurbağa suyun ısındığını farketmiyor ve haşlanarak can veriyor.

İlk günki demeniz için yapmanız gereken. Aynı kulaklıktan iki tane alın. İkisini de deneyin. Sonra birini paketine geri koyun. 3 ay sonra ( Günde en az 2-2,5 saat kullanım ) kıyaslayın tekrar. Bariz olarak sıfır kutudaki cihazın daha kötü ses verdiğine tanık olacaksınız.

Dediğim gibi bilimsel açıklama çok. Elektrik akımının metal, mıknatıs üzerindeki etkisi. Diyafram daki hareketler sonucu salınımın daha kolay bir hale gelmesi gibi. Elektrik akımı kablonun üstünden kayarak gitmiyor. Akım denen şey serbest elektronlardır diyebiliriz. En onlar da kablodaki maddenin atomlarının yörüngelerini kullanarak ilerleyecek. Gene dirençler de görünür devrelerde. Bariz bir ısınma vardır. Bu da elektrik akımına karşı gösterilen zorluğun bir sonucudur. Yani pek çok ayrıntı verilebilir.

Sonuç olarak. Burn in denen bir şey var ama yaparken eşşeğin kulağına su kaçırmayın. Ana konu bu.

Konu da baya eski ama he.

• arkadasim cx400 unu son ses 20 bilmem kac saat burn in yapmak icin birakti bass icin hangisi lazmdi bilmyrm brown noise heralde herneyse aletteki basslar gitti bana soyledginde gulme krizine girmistm xD
  • quote:

Orijinalden alıntı: GaaaRA

arkadasim cx400 unu son ses 20 bilmem kac saat burn in yapmak icin birakti bass icin hangisi lazmdi bilmyrm brown noise heralde herneyse aletteki basslar gitti bana soyledginde gulme krizine girmistm xD

Konuyu hortlatmışsın resmen.. Neyse..
    Son seste 20 saat çaldıysa at misali çatlamıştır kulaklıklar..
    Burn-in gerçektir..
    Hele bazı kulaklıklarda inanılmaz değişiklik oluyor sesde..
  • Bence kulaklikla beraber kulakta burn in oluyor gozun yeni gozluge alismasi gibi.
    yorumum tamamen subjektiftir sehir efsanesi yaratmak icin degildir.
  • tam tatmin olmadım açıklamadan.Kulaklık kutudan açıldığı an ile 3 ay kullanım sonraki an arasında dağlar kadar ses farkı olabiliyor.Burn-in olayı yok diyelim ; Peki sesteki bu karekteristik değişimin nedeni neee .

• Tatmin olmana gerek yok zaten. Açıklama tamamen firmayı korumaya yönelik.

Mantıklı ve bilinçli bir şekilde burnin yapıldıktan sonra bir problem olmaz.

quote:

Orijinalden alıntı: E2

tam tatmin olmadım açıklamadan.Kulaklık kutudan açıldığı an ile 3 ay kullanım sonraki an arasında dağlar kadar ses farkı olabiliyor.Burn-in olayı yok diyelim ; Peki sesteki bu karekteristik değişimin nedeni neee .

• quote:

Bence kulaklikla beraber kulakta burn in oluyor gozun yeni gozluge alismasi gibi.

Alınmadın umarım?
    Suçlamak gibi bir amaçla yazmamıştım..
    Konunun kaynağını araştırırken senin temenninin bir yanlış anlaşılma sonucu haber halini aldığını gördüm..
    Şehir efsanesi olayı espri katmak amaçlı yazdığım birşeydi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortress34

quote:

Bence kulaklikla beraber kulakta burn in oluyor gozun yeni gozluge alismasi gibi.

Alınmadın umarım?
    Suçlamak gibi bir amaçla yazmamıştım..
    Konunun kaynağını araştırırken senin temenninin bir yanlış anlaşılma sonucu haber halini aldığını gördüm..
    Şehir efsanesi olayı espri katmak amaçlı yazdığım birşeydi..

Eyvallah...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortress34

quote:

Orijinalden alıntı: GaaaRA

arkadasim cx400 unu son ses 20 bilmem kac saat burn in yapmak icin birakti bass icin hangisi lazmdi bilmyrm brown noise heralde herneyse aletteki basslar gitti bana soyledginde gulme krizine girmistm xD

Konuyu hortlatmışsın resmen.. Neyse..
    Son seste 20 saat çaldıysa at misali çatlamıştır kulaklıklar..
    Burn-in gerçektir..
    Hele bazı kulaklıklarda inanılmaz değişiklik oluyor sesde..

xD wala gorunce aklima geldide yine guldum epey yorum yapmdn gecemdm

• Ya zaten son seste gum gum dinliyorum daha burn in yapmadiysa daha hic yapmaz :P
  • Millet benim 50 tlye kadar bütçem var mp3üme kulaklık almak istiyorum ne önerirsiniz ben bi kaç tane buldum linkleri paylaştım bunlardan hangisini önerirsiniz ya da bşka bi öneriniz varmı şekil olarak bu şekilde olan kulaklık isitorum bide yüksek ses ve bass özellikle tercihimdir...Linkler ;

http://www.hepsiburada.com/Liste/creative-ep-550-kulaklik/ProductDetails.aspx?productId=bd850840&categoryId=520

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=110260450&CS_Category=_SBA_890_1662_834_3922&CS_Catalog=_SES_VE_GORUNTU&T_Category=_KULAKLIK___MIKROFON890

http://www.hepsiburada.com/Liste/philips-shs-4700-kulaklik-kulak-ici/ProductDetails.aspx?productId=bd84123&categoryId=520

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: serhanuygur
    Ya zaten son seste gum gum dinliyorum daha burn in yapmadiysa daha hic yapmaz :P

Kulaklarına yazık edersin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alex De Souzaa

Millet benim 50 tlye kadar bütçem var mp3üme kulaklık almak istiyorum ne önerirsiniz ben bi kaç tane buldum linkleri paylaştım bunlardan hangisini önerirsiniz ya da bşka bi öneriniz varmı şekil olarak bu şekilde olan kulaklık isitorum bide yüksek ses ve bass özellikle tercihimdir...Linkler ;

http://www.hepsiburada.com/Liste/creative-ep-550-kulaklik/ProductDetails.aspx?productId=bd850840&categoryId=520

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=110260450&CS_Category=_SBA_890_1662_834_3922&CS_Catalog=_SES_VE_GORUNTU&T_Category=_KULAKLIK___MIKROFON890

http://www.hepsiburada.com/Liste/philips-shs-4700-kulaklik-kulak-ici/ProductDetails.aspx?productId=bd84123&categoryId=520

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler!!!

kulağa geçme tarzı istiyosan o fiyata kesinlikle ama kesinlikle KOSS KSC 75 al.
    Kendi fiyatının 3-4 katı olan kulaklıklar kadar iyi bir kulaklık

• quote:

Orijinalden alıntı: freestyler26

katılıyorum.
    bir de aiwa shellz vardı , forumda satılmıştı.belki bi şans hala vardır.ya da ebay'den alabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: pea.

quote:

katılıyorum.
    bir de aiwa shellz vardı , forumda satılmıştı.belki bi şans hala vardır.ya da ebay'den alabilirsin

Aiwa shellz'i ben satıyorum. Daha satılmadı. Almayı düşünen varsa beklerim
  • quote:

Bu KOSS KSC 75i araştırdım fena değil alınabilcek bişi gibi görünüyo teşekkürler yardımlarınız için...
  • burn in vardır..ha yoksa eğer kulaklığın zamanla daha sağlam bi ses vermesine ne ad verilir....

o zaman buna bi isim bulalım ve o ismi kullanalım..burn in de bi efsane olarak kalır...
  • teknik servis müdürümüz üstü boyalı laflarla konuşmuş fakat ama katıhal fiziğinden haberi yok sanırım :) maddenin elektrik ve manyetik özellikleri ısıya, akıma göre değişir. Burn in dediğimiz olayda bunun sonucudur. Tabi abartılı uygulamarın cihaza zarar vermesi kaçınılmazdır. Ayrıca illa 30 saat boyunca açık bırakmak gerekmez. Sabırsız olmamak gerek sonuçta aşırı ısınma ve titreşim de malzemenin özelliklerinde kalıcı zararlar verebilir. Kullanılan malzemeler fabrikasyon sürecinde şekillendirme sırasında aynı derecede etkiye maruz kalmamış olabilir. Kendi karakteristiğine ulaşması belli bir süreyi alabilir.
  • Bence kulaklığın türüne göre değişebilen bir niceliktir. Kulaklığın öngörülen ses şiddetinin aşşağı yukarı yuzde seksenine yakın değerlerde özel burn in kayıtlarıyla 200 saat gibi bir surede yapmak mumkundur. Ama kulaklığın rezonans frekansına yakın değerlerine etki edecek kayıtlardan kaçınılması gerekir. Servis mudurumuzun yaptıgı acıklamaya gelecek olursak heralde burn surecınde bozulmus olan kulaklıkların garanti kapsamına alınmamasından ve müşteri memnuniyetsizliğine donüşmesinden ötürü bize vermek istediği dostane bir tavsiyedir aslında. Burn in sürecini aslında uzun bir zamana yaymak, heralde çoğu insanın kabul ettiği ortak ve risksiz bir görüş olmakla beraber sizlerin inisiyatifine kalmıştır.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.