Şimdi Ara

Burda A4 Allroad Almanya'da Maserati Levante V6 İnanamıyorum ya (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
2.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: AwerlawK

Aynı orantıyı rus rublesi veya japon yen'i ile de denesene. Adamın hesabı doğru, senin hesabın anca Euro 1TL olduğunda geçerli olur. Polo ülkene TL ile mi geliyor? Polo'nun fiyatı Euro üzerinden TL'ye değeri oranında çevirilerek hesaplanıyor. Fakat sen Euro üzerinden fiyatı karşılığındaki TL ile alıyorsun.

"Dolar artıyorsa banane ben dolarla mı alışveriş yapıyorum" diyenlerle aynı hesaplama kabiliyetine sahip bu birim paracılar. Kur farklarından bihaberler.
    Bu birim para modası ekonomiden bihaber tayfanın uydurması sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aaguler

Mehteri azalt birader, aşırı doz olmuş senin ki...
    Hocam, bu laflarla ima ettiginiz partiden ben de hoslanmiyorum ve politikalarini desteklemiyorum. KI bunlarin en buyuk politikasi ayrimcilik, kutuplastirma.

Simdi sizin cevap yazdiginiz arkadas, ne hukumeti destekleyici bir sey yazmis, ne ekonomi iyi demis, ne araba ucuz demis. Tamamen farkli bir seyden bahsetmis, kendi fikrini belirtmis.

Simdi siz bu arkadasa meheri azalt yazarsaniz direk insanlari ayristiriyorsunuz ve aslinda elestirdiginiz partinin ekmegine yag suruyorsunuz.
    Lutfen bunu yapmayin gerekli gereksiz yerlerde mehteri azalt, koyun, hulogg vs. tarzi yazazilar yazarak inandiginiz goruse iyilik degil kotuluk yapiyorsunuz farkinda degilsiniz.
  • Hemican kullanıcısına yanıt
    Başkan, ben senin yazdıklarından birşey anlamadım. Az biraz a haber izleyeyim de anlayayım dediklerini

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • a4 ün tipi daha güzel hem Almanya bizi kıskanıyor.

• quote:

Mehteri azalt birader, aşırı doz olmuş senin ki...
    Şu yukarıdaki birim para mevzusunu eğer okuduysan üniversitendeki iktisat hocalarından birine anlatsan seni 9. senfonili günah dolu bir geceye tanıklık ettirir, gelmiş hala mehter diyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 23 Nisan 2018; 22:17:15 >
  • a4 ün en çirkinini de görmüş olduk.
  • quote:

Başkan, ben senin yazdıklarından birşey anlamadım. Az biraz a haber izleyeyim de anlayayım dediklerini
    Sen fazla a haber izlemissin kafan bulanmis. Koyun gibi gudulmeye devam et. Oyunu makarnaya komure satmaya devam et. Arada ac tarafsiz bir iki internet sitesi oku yandas medya izlemeye ara ver.

• quote:

Hocam kusura bakmayın sert yazmışım ama birim fiyat üzerinden gidilmez her paranın farklı alım gücü ve değeri vardır. Benim savunduğum konu bu tür hesaplamalar Euro/TL=1 olarak olmamalı ama bazı spk'dan bozma insanlar lafımı başka türlü anlıyor. Alım gücümüz vergisiz fiyatlardan arabaları alsak iyi sayılır düzeyde. Fakat vergi alım gücünü levante'den a4'e düşürüyor işte.

@talharo123 Ek olarak ben Bakırköy'e gideceksem senin halin daha beter. İlk önce ne demek istediğimi bir anla, sonra ekonomistliğe soyunursun. Yukarıda demiş miyim bir bak bizim durumumuz süper diye. Sadece Euro/TL=1 yanlış bir hesaplama yolu diyorum herif beni deli diye nitelendiriyor. Şu an ki durumu savunduğumu belirten bir mesaj göster bu konuda sana benden mi band 2 vermezsem şerefsizim.
    Senin olayın ne kardeş..

Japon para biriminden örnekler vermek falan.. Japon para birimi bütün ülkelerin para birimlerine göre daha farklı bir yerde.. 1 yen değil 100 yen olarak baz alınıyor..

Sen kendi parandan sıfır atarak rakamsal değerini euro, dolarla benzer yaptın..

Eskiden kenefe 2.000.000 lira veriyordun.. O zaman da 1 dolar 4.000.000 olacaktı..

Japon Yeni de böyle bir şey..

Dünyada geçerli para birimi dolar mı.. Euro mu.. Evet..

Adamların birim olarak kazandıkları bizimkiyle hemen hemen aynı mı.. Evet..

Orda da asgari ücret binli rakamlarda.. Burda da..

Araç fiyatı da, peynir fiyatı da birim olarak yakın..

20 bin dolarlık arabayı niye 4 le çarpayım.. Adam dolar olarak kazanıyor..

Madem arabanın fiyatını 4le çarpacaksın.. Adamın maaşı da çarp..

Japonyada da maaş ortalama 280.000 bin yen.. Vw golf 2.5 milyon yen..

Arabayı almak için çalışılması gereken süre, Türkiye'ye göre yine çok çok az..

Bilmiyorum sen neyi kanıtlamaya çalışıyorsun..

Bak japon aşağı yukarı 8 ayda bi golf alabiliyor..

Sen?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superegoid -- 24 Nisan 2018; 6:12:5 >

• superegoid S kullanıcısına yanıt
    Vazgeçtim daha da anlatmıyorum anlamıyorsunuz, evet kardeşim benim derdim şu anki durumu parlatıp cilalamak. Bu yorumları yazarak daha çok makarna ve kömür elde ediyorum tavsiye ederim. Hem bizene onlar 84.000€ ya levante alıyorsa? Almanya ekonomik krizde hem kimse oyuncak araba bile alamıyor. Bak bize 100.000₺ verebiliyoruz bir polo'ya. Şimdi ekonomik mükemmel değil de ne?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 24 Nisan 2018; 8:16:43 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • AwerlawK kullanıcısına yanıt
    Hem ekonomiden hiç anlamayıp hem de başka insanları kötülemek de değişik bir kafa olsa gerek. Bak yukardaki arkadaş ne güzel anlatmış birim hesabı yapmıyorsan kurla çarpıyorsan adamın maaşını da kurla çarp diye. Alım gücü denen bişey vardır hiç duydun mu hayatında? Sen x ülkesinde satılan ürünü ancak o ülke bazında değerlendirebilirsin. O ürünü kurla çarpıp başka bir ülkede karşılaştırma yapınca alım gücünü hiçe saymış oluyorsun. Bak çok basit. Almanyadaki adam 1500 euro asgari ücret alıyor, sen 1500 lira alıyorsun. O adam poloya 10 bin euro veriyor sen 100 bin lira veriyorsun. Aradaki farkı idrak etmek çok mu zor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Lord Nafaryus

Hem ekonomiden hiç anlamayıp hem de başka insanları kötülemek de değişik bir kafa olsa gerek. Bak yukardaki arkadaş ne güzel anlatmış birim hesabı yapmıyorsan kurla çarpıyorsan adamın maaşını da kurla çarp diye. Alım gücü denen bişey vardır hiç duydun mu hayatında? Sen x ülkesinde satılan ürünü ancak o ülke bazında değerlendirebilirsin. O ürünü kurla çarpıp başka bir ülkede karşılaştırma yapınca alım gücünü hiçe saymış oluyorsun. Bak çok basit. Almanyadaki adam 1500 euro asgari ücret alıyor, sen 1500 lira alıyorsun. O adam poloya 10 bin euro veriyor sen 100 bin lira veriyorsun. Aradaki farkı idrak etmek çok mu zor?
    Bana kötü laf etmeyene ben kötü laf etmem göster bakayım kime karşı durduk yere ofansif konuşmuşum?(söylediğin şey iftiraya girer bunu kanıtlamak zorundasın) Ekonomiden anlamayan diyorsun da aradaki enflasyon farkını vs. vs. hiç araya katmadan bakkal hesabı yapıyorsunuz?

Ben yukarıda adamın kuru çarpmasına bir laf mı dedim? Benim en başta dediğim şey konuyu açan arkadaşın hesabının doğru olduğuydu, ki doğru? Avrupa'da 84.000Euro'ya levante alınıyorken 84.000Euroya burada a4 alınıyor. Alım gücüne laf da etmedim. Kendi kendinize gelin güvey oluyorsunuz. Aracın fiyatı 10.000 Euro'ysa burada da 10.000+vergi diyorum. Sataşmak için sataşıyorsunuz cidden.

Ek olarak birim miktar lafı eden arkadaş FİYATI demiş orada. Bu araç Euro üzerinden FİYATLANIYOR. Sen Türkiye'de 300TL'ye sattığın ürünü dışarıda 300TL'ye mi satacaksın? Değeri karşılığında o ülkenin para biriminde satacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 24 Nisan 2018; 9:33:23 >

• Son olarak mesaj atıyorum yoksa milletin gözünde yiğit bulut gibi gözükeceğim. Önce ilk attığım mesaja bakın orada ne demişim. Konuyu açan arkadaşın hesaplaması doğru. Neden? Çünkü Levante vergili fiyatı 84.000 Euro'yken Türkiye'de aynı fiyata sahip araç A4 Allroad oluyor(vergi oranından dolayı). Sen Euro için birim hesabını yapamazsın. Çünkü paran rus rublesi gibi nitelik olarak azalırken nicelik olarak artıyor. Bu birim hesabını anca 2009 dan önce yapardın(kur ve enflasyon/asgari ücret oranı yüzünden).

İşin kısası buradaki orantısızlığı oluşturan şey vergi.

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere ne ekonomiyi yağlayıcı bir yorumda bulundum ne de avrupa ile benzer seviyede alım gücümüz var dedim. O yukarıda beni Bakırköy'e kapattıran, Mehterkolik yaptıran, olayın ne kardeş raconu kesenler umarım ne demek istediğimi anlarlar da nasıl kendi kendilerine gelin güvey olduklarının farkına varırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 24 Nisan 2018; 9:51:42 >

• quote:

Son olarak mesaj atıyorum yoksa milletin gözünde yiğit bulut gibi gözükeceğim. Önce ilk attığım mesaja bakın orada ne demişim. Konuyu açan arkadaşın hesaplaması doğru. Neden? Çünkü Levante vergili fiyatı 84.000 Euro'yken Türkiye'de aynı fiyata sahip araç A4 Allroad oluyor(vergi oranından dolayı). Sen Euro için birim hesabını yapamazsın. Çünkü paran rus rublesi gibi nitelik olarak azalırken nicelik olarak artıyor. Bu birim hesabını anca 2009 dan önce yapardın(kur ve enflasyon/asgari ücret oranı yüzünden).

İşin kısası buradaki orantısızlığı oluşturan şey vergi.

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere ne ekonomiyi yağlayıcı bir yorumda bulundum ne de avrupa ile benzer seviyede alım gücümüz var dedim. O yukarıda beni Bakırköy'e kapattıran, Mehterkolik yaptıran, olayın ne kardeş raconu kesenler umarım ne demek istediğimi anlarlar da nasıl kendi kendilerine gelin güvey olduklarının farkına varırlar.
    Sırf laf kalabalığısın..neymiş para TL nitelik olarak azalırken nicelik olarak artıyormuş..

Breh Breh Breh..

Adamın ne dediği anlaşılmıyorsa kesin önemli bi şey söylemiştir..

Alım gücü düşük desen şuna kardeşim, ne bu iktisat birinci sınıf öğrencisi ağızları..

Enflasyon farkı varmış da, vergi farkı varmış da..

Yok biz bilmiyoruz bunları..

Öyle bir söylüyor ki.. Zannedersin vergiyi gelip uzaylılar koyup gitti..

Vergi de, enflasyon da bu başımızdaki adamların ekonomiyi rezil yönetmenlerinin birer sonucudur..

Sanki kendi kendine olan şeyler gibi söylüyor ya.. "vergiyi göz ardı edemezsin" miş..

La vergiyi bu hale getiren kim..

O adamlarda niye vergi yok..

Yunanistan AB den, 3-5 milyar euro yardım alabilmek için kırk takla attı..

Onların hiç aklına gelmiyor mu "lan hazine tamtakır, dur biz araba vergilerini yüzde 150 lere çıkaralım da, hazineye gelir gelsin" demek..

Yapmıyorlar..

Çünkü biliyorlar ki oraların halkı koyun değil..

Öyle bir şey yaptıkları an, ilk seçimde yolcudur Abbas olacaklar..

Bizimkiler milletin ümüğünü sıkıp vergileri satılan maldan daha yükseğe çıkarıyor.. Mal 10 liraya, vergisi 12 lira..

Çıkıp bir de büyük devletiz, güçlüyüz söylemleri çekiyor..

Halk da bunları tekrar tekrar seçiyor..

E adam seni seçerse, sen vergiyi koymaz mısın..

İkisi de(hem araç fiyatı hem asgari ücret) aynı birime çevrildiği bu hesaplamada süre olarak fark oluşmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

Sırf laf kalabalığısın..neymiş para TL nitelik olarak azalırken nicelik olarak artıyormuş..

Breh Breh Breh..

Adamın ne dediği anlaşılmıyorsa kesin önemli bi şey söylemiştir..

Alım gücü düşük desen şuna kardeşim, ne bu iktisat birinci sınıf öğrencisi ağızları..

Enflasyon farkı varmış da, vergi farkı varmış da..

Yok biz bilmiyoruz bunları..

Öyle bir söylüyor ki.. Zannedersin vergiyi gelip uzaylılar koyup gitti..

Vergi de, enflasyon da bu başımızdaki adamların ekonomiyi rezil yönetmenlerinin birer sonucudur..

Sanki kendi kendine olan şeyler gibi söylüyor ya.. "vergiyi göz ardı edemezsin" miş..

La vergiyi bu hale getiren kim..

O adamlarda niye vergi yok..

Yunanistan AB den, 3-5 milyar euro yardım alabilmek için kırk takla attı..

Onların hiç aklına gelmiyor mu "lan hazine tamtakır, dur biz araba vergilerini yüzde 150 lere çıkaralım da, hazineye gelir gelsin" demek..

Yapmıyorlar..

Çünkü biliyorlar ki oraların halkı koyun değil..

Öyle bir şey yaptıkları an, ilk seçimde yolcudur Abbas olacaklar..

Bizimkiler milletin ümüğünü sıkıp vergileri satılan maldan daha yükseğe çıkarıyor.. Mal 10 liraya, vergisi 12 lira..

Çıkıp bir de büyük devletiz, güçlüyüz söylemleri çekiyor..

Halk da bunları tekrar tekrar seçiyor..

E adam seni seçerse, sen vergiyi koymaz mısın..

Alıntıları Göster
    Ya kardeşim sen ne laf anlamaz bi adamsın? Konuyu da yavaştan siyasete çekmişsin. İlla birilerini etiketleyeceksiniz değil mi? Başımızdaki zattan farkın yok.

TL nitelik olarak azalıp nicelik olarak artmıyorsa neden asgari ücretle aldığın bir etin kilosu veya benzinin litresi her zamdan sonra bir öncekine düşüyor? Asgari ücret 1000 küsur TL iken asgari ücretle aldığın benzin atıyorum 500 litreyse şu an 1600 tl ile 800 litreye mi çıktı? HAYIR, ya 10 litre ya artmıştır ya da artmamıştır. Yani ne olmuş oldu TL nitelik olarak artıp nicelik olarak azalmış oldu değil mi? Ya da önceden yine 1000TL asgari ücret alınan zamanda atıyorum 30.000 tl olan bir araç 1600tl asgari ücretin geçerli olduğu bugünlerde yine mi 30.000tl?

Alım gücü düşük demeye gerek yok söylediklerimden zaten AKLI SELİM İNSANLAR alım gücünün düştüğünü anlar.

Vergiyi tabii başımızdakiler getirdi. Ama konuyla alakasını çözemedim ben? Avrupa'da da vergi var sen merak etme. Konudaki söz konusu levante'nin fiyatı vergili 84.000 euro.

Ek olarak sen ötv'nin sadece hazineye katkı olsun diye mi konulduğunu düşünüyorsun cidden Ötv aynı zamanda yurtdışına çıkan dövizi durdurmak bir başka deyişle ithal ürünlerin tüketimini azalmak için de konur. Daha bu denklemi kafanda kuramıyorsun gelmişsin bana "iktisit birinci sinif iğiziyli kinişiyirsin" diyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Egrino

İkisi de(hem araç fiyatı hem asgari ücret) aynı birime çevrildiği bu hesaplamada süre olarak fark oluşmuyor.
    Hocam zaten orada alım gücü yüksek demişim değil mi? Azıcık okuyun ya ilk cümleden hemen triggerlanıyorsunuz.
  • quote:

Hocam zaten orada alım gücü yüksek demişim değil mi? Azıcık okuyun ya ilk cümleden hemen triggerlanıyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Yok hocam triggerlanmadım. Sadece hesabın doğru olduğunu belirttim milyonlar tutuyor diyince siz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Egrino

Yok hocam triggerlanmadım. Sadece hesabın doğru olduğunu belirttim milyonlar tutuyor diyince siz.

Alıntıları Göster
    Kusura bakmayın hocam herkes sadece birim hesabı yanlış lafımdan üstüme gelince bir an yanlış anladım sizi.

Sorun yok

• Herkes Maserati alsa prim yapmaz.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.