Şimdi Ara

Bunun Cevabı 1 ve 4 değilmi biyo sorusu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

iki de direkt gen bozuluyor cevap a demiş

Bunun  Cevabı  1 ve 4 değilmi biyo sorusu

• mutasyonlar kodonu yine aynı aa’ya kodlayabilir hocam hatta mutasyonların bu etkisini minime etmek için bazı amino asitler birden fazla kodonla kodlanıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam şey diye düşünmüş herhalde karşılıklı nükleotitlerde mutasyon olunca mrna sentezlenemez ama daha önce sentezlenenler sayesinde yeni polipeptid sentezlenebilir mrna sentezlenince çoğunlukla yıkılmaz aynı polipeptid için kullanılır ama mrna sentezinde başlama kodonu hatalı üretilirse polipeptid sentezlenmesi başlamaz saçma soru olmuş

• Kopma demiş ama değişim dememiş diye düşünmedim öyle

• Yanlışanlamayınama Y kullanıcısına yanıt

kopmaktan bahsettiği ikiye ayrılma değil hidrojen bağları gidiyor etkileşim azalıyor mutasyon gerçekleşiyor nükleotid dizilimi değişiyor

• 2021 aytde çıkan sorudaki muhabbetten bahsediyor diye düşündüm 4te

• Wobble hipotezi, yani kodon değişse de yine aynı a.a dolayısıyla aynı protein kodlanmaya devam edebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 343code -- 22 Nisan 2023; 22:21:2 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • @twitx22 @Yanlışanlamayınama teşekkürler beyler

• 343code kullanıcısına yanıt

evet hocam benim kafa gitti hep gördüğümüz soru teşekkürler

• aug kısmını kimse açıklamamış benim de kafama takılmıştı onda şöyle açıklanabilir. bir dna dizisinde mesela atg olacak ve karşısına aug gelecek ya, atg’deki a kopar ama onun gerisinden gelen dizide de a vardır mesela aaaagtaaaATG diye bi dizi olsun A kopsa yerine yine ondan önceki okunabilir ama diğerlerinin kopması nasıl açıklanır bilmiyorum. ama zaten sadece mutasyon olsa da olabilir diyecektik yani aynı geni agt de agg de üretiyordur ama mutasyon aga şeklinde olmuştur yine ihtimal oluyor

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.