Şimdi Ara

Bulsak ne yaparız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Bulsak ne yaparız

(En Son Oy Tarihi: 17.9.2005)
Giriş
  • Diyelim yerde cüzdan bulduk ve içinde yüklüce döviz, türk parası var. diyelim 10 milyarlık. cüzdanda adres de var ne yaparsınız?

• Cüzdanda adres varsa arar gider teslim ederdim.. Öyle bir paradan hayır gelmez insan rahatta etmez ayrıca
    kimbilir ne güçlükle biriktirdi acil bir iş için gerekiyordu kendimi onun yerine koyar ve gider verirdim adama cüzdanı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: bargiran

Cüzdanda adres varsa arar gider teslim ederdim.. Öyle bir paradan hayır gelmez insan rahatta etmez ayrıca
    kimbilir ne güçlükle biriktirdi acil bir iş için gerekiyordu kendimi onun yerine koyar ve gider verirdim adama cüzdanı..

tecavyuzcu coskun abı bıle cuzdanı verıyor bende aynen
  • diyelimki bu gariban 1 ay boyunca çalışmış 400 milyon maaşını almış evine gidiyodu. Ki bende yakın zamanda cüzdanımı düşürdüm içinde çok para yoktu ama içindeki birtakım kartlardan bana ulaştı bu şahıs. Kendinizi o insanın yerine koyun. mutluluk getirmez böle paralar(getirirsede kısa süreli getitir)
  • Üniversite yıllarında içi yüklü sayılabilecek bir cüzdan bulmuştum. içinden diğer fakültede bir hocaya ait kimlik çıktı götürüp vermiştim. Bu sefer okulun bitemesine yakın benim cüzdanım kaybuldu 2 gün sonra cüzdanım eksiksiz olarak tekrar bana geldi.

İyilik yap iyilik bul
  • geçenlerde bi tane buldum içinde sadece 10 milyon vardı :( parayı cebe attım sora içinden çıkan tel no.larıyla kıza ulaştım ve cüzdanı gelip evden aldı. ama 10 milyar çok büyük bi para. adamın maddi durumunu araştırıp ona göre davranırım. eğer bi aylık geliri ise direk cebe atarım, ama adam için büyük bi paraysa 1 miyarını alıp adresine koyup kaçarım
  • Cüzdanı görmemiş gibi yapar geçer giderim.Başıma çok geldi.20 milyonluk, 10 milyonluk vs.yerde görüp almadım.Hep ya bir kamera şakasıysa tam ben parayı alırken iple çekerlerse parayı gibi bir duygu oluşuyor içimde.
  • atarım cebe
  • parayıda cüzdanıda kendimide denize atarım. (ne alaka? )
  • Derhal iade etmek için adrese varsa telefonuna ulaşırım. Ne mutlu ki %50 gibi bir çoğunluk böyle düşünmüş. Biz ki yediği üzümün parasını asmaya bağlayan bir nesilden geliyoruz. Eğer ki aynı nesilsek zaten iade ettiğim adam benim bu sürüstlüğümü ödüllendirmek isteyecektir. Ama ben benim başıma gelen hikayedki gibi Türk ve Müslüman olmayan kişinin bana verdiği insanlık dersi gibi davranarak asla talep edilen ödülü almayacağım.

Hadise şu: Bundan yaklaşık 4-5 yıl önce idi. Galleria da dolaşırken bir cüzdan bakmak istedim. O zaman Toskana diye bu konuda ünlü bir mağazaya girdim. Amacım kredi kartları içine konulunca fazla şişkince görünmeyen bir cüzdan aramaktı. Neyse gözüme kestirdiğim modelleri rica ediyorum çıkarıyorlar ben de deneyip veriyorum. Kartları deniyorum içine koyarak amacıma uygun olanı bulmak için. Neyse oradan çıktım. Ordaki işimiz bitti.

Aradan 2-3 gün geçmemişti ki dün gibi unutmuyorum afedersiniz tuvalette küçük abdest ile meşgulken cebim çaldı. Ben de amma zamansızmış ha arayan dedim. Neyse sona yaklaşmıştım telefonu açtım. Arayan ses:
    -...... .......... bey siz misiniz?
    -Evet benim dedim.
    -Beyefendi biz Esbank'tan arıyoruz. Kartınız yanınızda mı?
    -(Ben içimden oha dedim borç falan mı sarktı gece bile arıyorlar diyordum ki) Dedim :Bakmam lazım.
    -Peki son zamanlarda kartınızı kullandınız mı? Ya da kaybetmiş olabilir misiniz?
    -Hayır biraz kendim ve etrafıma dikkat eden insanımdır pek birşeyimi kaybetmedim dedim.
    (Bir hatırlatma: Esbank'ın o zamanki limiti: 5 milyar yurt içi, 5 bin dolar yurt dışı limiti var. Gold card.)
    -Peki bir kontrol eder misiniz?
    -Bakayım dedim ve kısa bir kontrol ettim. Üstümde yoktu. Ancak:
    -Bazen evde bıraktığım olur. Mümkün ki evdedir dedim.
    -Beyefendi kartınızı kaybetmişsiniz. Size vereceğim adreste ....... beyi bulun telefonunu da veriyorum, kartınız onda.

Ben hem heyecanlandım hem korktum hem sevindim. Banka görevlisinin adını telefonunu alarak kapattım. O gün geç olduğu için sabahı kişiyi aradım hem emniyet açısından kimdir nedir cinsinden. Aradığımda gayet efendi bir insan beni buyur ediyordu. Neyse akşam iş çıkışı kurtuluş'ta verilen adrese gittim. Kapıyı açan gayet sportif giyinen evini çok güzel dizayn eden bir gayri müslim yabancı hava yolları görevlisi. Beni buyur etti. Derhal kahve ikram etti. Sanki kırk yıllık dostumu ziyarete gitmiştim.

Ben konuya gelmek isterken bana bir cüzdan gösterdi. dedi ki siz hiç böyle bir cüzdanı almak istediniz mi toskanadan? Ben hatırlar gibi oldum ama hala jeton düşmedi. Meğerse ben o sırada deneme yaparken bir değil iki tane kartı koyarak kartlar içinde olarak tezgahtara vermişim. Bu müstesna insanlarda tesadüfen bu cüzdanı alırlar. Ama eve gelince içinde olan kartı görürler. Ben kartı cüzdan açılınca kart konulan yere değil onun altındaki cep gibi olan yere koymuştum. Bunu da genelde hep yaparım cüzdanı açınca kart hemen görünmesin diye. Ondan bu kişiler alınca hemen bunu fark etmemişler. Neyse temizliğe bakın ki, kartı bulunca biz olsak kimdir nedir, nerden bulacam diye kötülük düşünmesek bile kırar atarız. Nasılsa ben farkına varırsam iptal ederim olur biter. Ama adamlar o kadar temiz ki bankayı arıyorlar kendilerini inandırıyorlar. Telefonumu adresimi istiyorlar banka vermiyor ve beni arıyor. Tabii sırada hırsız olarak anılmak riski de var?

Buna rağmen olayın bir unutma hatası olduğunu fark eden bu müstesna insanlar mutlaka iade etmek için her yolu deniyorlar. Esbank kredi kartımla iktisat bankası kartı. Toplam ederleri bugünün değeriyle 15 milyar eden limit. Neticede kartlarımı teslim aldım. Ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz. Servet gibi kartınızı buluyorsunuz. Hem de bir sıkı dost kazanıyorsunuz. Ben o heyecan arasında dedim buna karşılık size bir hediye almam lazım hem de bu kartla. Kişi öyle kızdı ki:

BURASI ÇOK ÖNEMLİ ARKADAŞLAR İŞTE DERS: ARKADAŞIM BİZ OLMASI GEREKENİ YAPTIK BİZE İNSAN OLMAK İÇİN RÜŞVET Mİ TEKLİF EDİYORSUNNNNNN !!!! EVET İŞTE BEN SIFIR OLMUŞTUM.

Neyse hadise bu. Bir gayri müslim kişi bakın bir müslümana insanlık dersi veriyor. Kaç müslüman kaldı bu olgun ısrarlı dürüst davranışı gösterecek.....

• nakka senin için 13yaşında diyolardı...3yıl öncesinde nasıl o kadar limitli kartların vardı abicim??
  • quote:

Orijinalden alıntı: GÖRKEMKAZAN

nakka senin için 13yaşında diyolardı...3yıl öncesinde nasıl o kadar limitli kartların vardı abicim??
    sen onları boşver kendileri gibi sanmışlar. Hep söylediğimiz gibi burda yaşımız, cinsimiz, mesleğimiz, milliyetimiz, fikrimiz, şuyumuz buyumuz için bulunmuyoruz. Sadece sevgi ve bilgi paylaşımı amacımız. En azından benim fikrim bu. Böyle olmayanlara da saygı duyarım bu onların fikridir. Tıpkı hakkımda verdikleri dayanaksız yargı gibi.

• Yaw niye zengin insan sevilmiyo anlamış değilim.6 kişi zenginse parayı cebe atarım demiş.
  • ben bi 10 milyar bulsam ordan 500 milyon alır gerisini bırakırım aldığım yere cüzdanı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nihonjin

Yaw niye zengin insan sevilmiyo anlamış değilim.6 kişi zenginse parayı cebe atarım demiş.

sevilmemekle alakası yok abi, adam için çok büyük sorun olmaz para kaybetmek (en azından fakire olduğu kadar).
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nihonjin

Yaw niye zengin insan sevilmiyo anlamış değilim.6 kişi zenginse parayı cebe atarım demiş.

diyenlerden biri benim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nakka
    ....................
    -...@nakka... bey siz misiniz?
    -Evet benim dedim.
    -Beyefendi biz DH'den arıyoruz. Kirpiniz yanınızda mı?
    -(Ben içimden oha dedim Vozer'e bak gece bile arıyorlar diyordum ki)
    Dedim :Bakmam lazım.
    -Peki son zamanlarda tabanlarınızı yağladınız mı?
    Ya da konu açmaktan aklınızı kaybetmiş olabilir misiniz?
    -Hayır biraz kendim ve etrafıma dikkat eden insanımdır pek birşeyimi kaybetmedim dedim.
    (Bir hatırlatma: DH'de o zaman 5 milyar üye var, Gold forum!)
    -Peki bir kontrol eder misiniz?
    -Bakayım dedim ve kısa bir kontrol ettim. Horoz'um gitmişti. Ancak:
    -Bazen evde bıraktığım olur. Mümkün ki evdedir dedim.
    -Beyefendi gecenizi-gündüzünüzü kaybetmişsiniz. Size vereceğim adreste Mewluth beyi bulun telefonunu da veriyorum, aklınız -fikriniz orda.
    ........................

• was was seni seni tam gazataya yazar olcek adamsın wallaaaaa....
  • quote:

Orijinalden alıntı: was

quote:

Orijinalden alıntı: nakka

-Beyefendi gecenizi-gündüzünüzü kaybetmişsiniz. Size vereceğim adreste Mewluth beyi bulun telefonunu da veriyorum, aklınız -fikriniz orda.
    ........................

• ben hemen iade ederdim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.