Şimdi Ara

Bulgaristandan araba getirmek (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
3
Favori
55.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar merak ettiğim iki konu var yardımcı olan olursa sevinirim.

Türkiyede benim bir motosikletim var.

ben aynısından almak istiyorum. çünkü kilometresi çok yükseldi, araç yıprandı.

bulgaristanda üçte bir fiyatına satılıyor aynı modeller.

ben diyorum ki bulgaritandan gelen birisine oradan motoru getittirsem. sonra da dönerken buraya bıraktırsam ne olur?

6 ay burada kalma süresi var diyelim. ben o araca kendi plakamı takar kullanırım diye düşünüyorum.

en olmadı bütün malzemelerini değiştiririm.

buraya araçla girip geri araçsız çıkmanın bir mahsuru var mıdır?

ve 6 ay burada kalacak bir aracın süresinin geçmesi nedeniyle gelecek ceza ne kadar olur?
  • norveçli balıkçı kullanıcısına yanıt
    Swap denilen olayi yaparsiniz şase no yu degistirirsiniz. Tabi yasal olarak suç.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gümrükte şase no kayıt ediliyor mu ? Eğer edilmiyorsa bulgaristan'a geçip aracın plakası değiştirirek tekrar giriş yapılamaz mı ?
  • -Mavi plakalı araçlarda hiçbir şekilde T.C gümrüklerinde vergi alınmaz .Ancak Turing oto kurumuna aracın kilo ve modeline göre teminat yatırılır.

2-Turing oto kurumuna yatırılacak teminatın şekli ve cinsi ile detaylı bilgi için Turing teminat miktarlarına bakınız

3-Mavi plaka vergisiz geçici muafiyetle satın alınmış olan araçlardan (Takrir belgeli,konsolosluk, nato vb. mensupları hariç) yıllık bandrol vergisi ödenmesi zorunludur.

4-Vergisiz geçici muafiyetle (Mavi plaka ) satın alınmış olan araçları vekalet verilmiş olsa dahi ikameti yurt dışında olmayan kişiler (Türk vatandaşı dahil) bu aracı kullanamaz. 1. derece akrabaları, gerçek ikametleri yurt dışında bulunan yabancılar ve şöfor iznine haiz olan kişiler haricinde bu araçların kullanımı yasaktır Aksi halde Gümrük kanununun 238. maddesi tatbik edilerek yüksek miktarda cezası vardır.Araç sahibi direkt olarak bu cezayı ödemekle yükümlüdür.

5-İlgili araçlar için Yıllık Trafik sigortası ödenmesi zorunludur.Ancak zorunlu olmayan Kasko sigortaları için bu zorunluluk söz konusu olmayıp ,kasko bedelleri Türkiye’de vergili otomobillere ödenen bedelin %50 oranda daha düşüktür.

6-Eşi Mavi plaka araç alma ve kullanma hakkına sahip olan kişilerin Türk olan eşleride bu araçları kullanma hakkına sahiptir.

7-İlgili araçlar vergileri ödense dahi Türk vatandaşına satılamaz,Türkiye’de kullanılmış oto İthalatı yasaktır.

8-İlgili araçların Turing oto kurumundan verilmiş olan Mavi karnelerinin bitiş sürelerinden 1 ay önce Turing otomotiv kurumuna başvurarak Türkiye’de çalışacaklarını öğrenim göreceklerini bildirmek, beyan etme, (belgeler dahilinde) şarttır.Aksi takdirde Gümrük Kanuna göre cezai işleme maruz kalırlar.

9-Mavi plaka vergisiz oto alımı kullanımı için aracı alan şahsın mutlak surette ehliyetinin olması şarttır.Yurt dışındaki almış olduğu ehliyeti Türk ehliyetine çevirme zorunluluğu yoktur

10-Türkiye’de Mavi plaka olarak tescil edilmiş olan araç sahiplerinin yurt dışına seyahatlerinde araçlarını Gümrüğe bırakma zorunlulukları yoktur. (Triptikli araçlarda bu zorunluluk vardır.)

11-İlgili araçlarla yurtdışına seyahat edilinebilinir.Ancak İran,Suriye,Türkmenistan vb. gibi Asya ülkelerine araç ile çıkışlarda 2. kez çıkış teminatı yatırılmak zorunluluğu vardır.Batı ülkelerine çıkışlarda bu zorunluluk yoktur.

12-Türkiye’ye gelişlerinde üzerlerine kayıtlı beraberlerinde getirdikleri araçları Mavi plaka araç haline getirmek sanşı mevcuttur.

13-Yurtdışından gelen ve hiçbir şekilde tescil edilmemiş araçların aracın sahibi adına Gümrükte bekleme süresi toplam 3 aydır.Gümrük ambarında günlük depolama ücreti gün başına ortalama 5 Usd dir.3 ay içerisinde işlem yapılmamış ise araç devlet malı olur.

14-Hem Türk hem yabancı nüfusuna / pasaportuna sahip olanlar Gümrük vergisiz (Mavi plaka) araç hakkından faydalanmaz.

15-Mavi plaka araç alacak şahsın araç ile ilgili yeni kayıt işlemleri gümrük,trafik işlemleri ikametinin bulunduğu ilin Gümrük idaresinde yapılmasının zorunluluğu vardır.
    Örneğin;Şahsın çalışma müsaadesi ve ikameti İzmir ise ve aracı İstanbul’dan satın almış ise Gümrük ve Trafik işlemlerini İzmir Gümrükleri Baş Müdürlüğünde yapması zorunludur.

16-Yurtdışından Orijinal yurtdışı plakası ile gelen ve Türkiye’ye Turistik giriş yapmak ,mulkiyetlerindeki araçları yurt içine girerken max.6 ay süre verilmektedir.Bu araçlarla süre süre bitiminde yurtdışı giriş çıkış yapılarak tekrar 6 ay kullanım süresi alınması olanaksızdır.Araç ve şahıs tekrar max. 6 ay yurtdışında kalırsa tekrar Türkiye’ye geldiğinde 6 ay daha ek süre alır.

17- Triptik belgesi ile Türkiye'ye gelmiş araçların başka bir yabancı tarafından satın alınıp Mavi Plaka'ya çevrilmesi gümrük idarelerince yasaklanmıştır. Yalnız bu araçlar diplomatik kişilere ve yurt dışına ihracat amacıyla satılabilinir.

18-Mavi Plakalı araçlar gerek yerli gerek yabancı menşeli şirket adına tescil edilemez. Mutlaka yabancı şahıs adına tescil edilmesi gereklidir. Bir yabancı şahıs adına sadece bir araba tescil edilebilinir

Bence konunla gayet açık .

• Arkadaşlar ben 21 yaşında Türkiye'de sigortalı çalışan aynı zamanda okuyan tr,bg çift vatandaşlığı bulunan ve TR plakalı aracımı satıp yerine BG plakalı bmw 120 almak isteyen birisiyim.

Annemde çift vatandaş bg doğumlu Türkiye'de yaşayan birisi.
    Dayımsa bg,tr vatandaşlığı bulunan ingiltere çalışıp yaşayan birisi.
    Dedemse Türk kökenli bgde yaşayan birisi.
    Dedem primini ödeyerek Türkiye'den emekli olan ve ingiltereden aldığı arabasına bg plaka takıp 2-3 ayda bir Türkiye'ye gelip 10-15 gün kalıp bgye döner.

Ailem ayrı olduğu için annemle ve anne tarafıyla soyadlarımız farklı.
    Herşeyi detaylıca yazıyorum ki bana yardımcı olabilesiniz diye kusura bakmayın lütfen.

Dedemin söylediği kadarıyla bgden aldığım aracı Türkiye'de 1 sene kadar kullanabiliyorum.
    Peki bu 1 seneden sonra kendi üstüme olan arabayı bgye dönüp annemin üzerine geçirsem Türkiye'ye geçirirken yada Türkiye'de kullanmakta sıkıntı yaşar mıyım?

Veyatta Türkiye'de kullandığım 1 senelik bg aracını bgye dönüp satsam ve yerine alıcağım bg plakalı yeni arabayı annemin üzerine yapsam Türkiye'de kullanmakta sıkıntı yaşar mıyım?

Bu forumda Gümrük yetkilileri dahil bir çok bilgili kişi var bana nasıl bir yol izlemem gerektiğini söyleyebilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• aracı alır burda kaza yapmış bir arac ile şase numaralarını değiştirisen belki kullanabilirisn ama sahtekarlık oluyor galiba ama sanayide yapan cok insan gördüm numaraları ona geciriyor plakayı üzerine takıyor yola devam ediyorlar
  • Onun suçu büyüktür uğraşılmaz başka olur yolu nedir?

• Yurtdışından gelen araçların Türkiye'de kalma süresi 2 yıla çıkarıldı. Bunun şartları nedir. Bulgaristan dan veya Gürcistan dan bir araba alıp Türkiye de 2 yıl kullanabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: derodol

Yurtdışından gelen araçların Türkiye'de kalma süresi 2 yıla çıkarıldı. Bunun şartları nedir. Bulgaristan dan veya Gürcistan dan bir araba alıp Türkiye de 2 yıl kullanabilir miyim?

Şimdi vekaletle getirip 2 yıl kullanabiliyormyyuz kullanamıyormuyuz? Adam gibi noktayı koyacak biri yokmu

• quote:

Orijinalden alıntı: speedystop

quote:

Orijinalden alıntı: derodol

Yurtdışından gelen araçların Türkiye'de kalma süresi 2 yıla çıkarıldı. Bunun şartları nedir. Bulgaristan dan veya Gürcistan dan bir araba alıp Türkiye de 2 yıl kullanabilir miyim?

Şimdi vekaletle getirip 2 yıl kullanabiliyormyyuz kullanamıyormuyuz? Adam gibi noktayı koyacak biri yokmu

Babamla beraber bunun araştırmasını yapıyoruz bir sonuca ulasırsak burda açıklarım

• Sormak istediğiniz bir mevzu varsa, buradan sorabilirsiniz.
  • Benimdr merak ettigim konu

• Yeni kanuna göre açıklama yapabilecek biri var mı acaba?
  • Babam polis pasaport bölümünde artık 2 seneye cikti arkadaşlar araçla 2 sene kalabilirsiniz
  • 2 sene sonra hangi işlem yapılması gerekiyor peki?
  • BEYLER BGDEN BMW M6 alıcam ARABAYI GÜNÜBİRLİK GARAJA KOYSAM DAHA SONRA SÜRE DOLDUKTAN SONRA GİDİP ALSAM OLUR MU

• 2 yıl geçti diyorlar ama uygulamada sorun oluyor mu deneyen var mı?
  • Arkadaşlar net bir bilgiye ihtiyacım var.Araç alındıktan sonra 6 ay orada kalma zorunluluğu var mı yoksa direkt getirebiliyor muyuz?
  • HEISENBERG kullanıcısına yanıt
    Aracı üstüne alan kişi 180 gün yurtdışında kalmış olması gerekir kesin ve net bilgi. Bakın aracı aldıktan sonra değil 180 gün yurtdışı günü olsun sonra alsın aracı gelsin gümrüğe. Ama önce aracın vizesi var tabi alıp Türkiye'ye getirebilirsiniz. 2 yıl burda kalabilir buda kesin. Merak ettiğiniz konuda pm atabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: HugooBoss

Aracı üstüne alan kişi 180 gün yurtdışında kalmış olması gerekir kesin ve net bilgi. Bakın aracı aldıktan sonra değil 180 gün yurtdışı günü olsun sonra alsın aracı gelsin gümrüğe. Ama önce aracın vizesi var tabi alıp Türkiye'ye getirebilirsiniz. 2 yıl burda kalabilir buda kesin. Merak ettiğiniz konuda pm atabilirsiniz.

Babaannemin üstüne alacağız Bulgaristan da yaşıyor.Araçla beraber gelip sonra dönecek.2 yıl kesin kalır diyorsunuz yani?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.