Şimdi Ara

Bulgaristan Tax Free (Vergi İadesi) İşlemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
12
Favori
7.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bulgaristan Tax Free (Vergi İadesi) İşlemi

Bulgaristan’dan aldığınız herhangi bir ürünün vergi iadesini alabilirsiniz. Özellikle elektronik (telefon, bilgisayar, televizyon vs.) ürünler, alışverişte en çok tercih edilenlerdir. Vergi iadesi işlemi Kapıkule Sınır Kapısı’nda ve Havaalanlarında yapılmakta. Havaalanlarında sadece uçak ile seyahat edenler vergi iadesi alabilir çünkü bu işlem sırasında uçuş koltuk bilgisi verilmek zorundadır. Karayolu ile gidip alışveriş yapanlar, havaalanlarında vergi iadesi işlemi yapamaz. Türkiye’nin Bulgaristan ile arasında üç adet sınır kapısı var ama sadece Kapıkule’de bu işlem yapılabilir. Ayrıca vergi iadesi işlemi Bulgaristan tarafında yapılır, buna dikkat ediniz, Türkiye tarafında işlem yapamazsınız.

Kapıkule Sınır Kapısı’na Bulgaristan tarafından gelince fotoğrafta işaretlediğim “1” numaralı noktaya aracınızı park ediniz. “2” numaralı noktaya doğru yaklaşık 30 metre yürüyünüz. Tam “2” numara yazan yerdeki kontrol noktasına gidiniz. Fotoğraftaki arabaların konumundan gidilecek gişenin konumunu bulabilirsiniz. Burada “Tax Free” işlemi yapacağınızı söyleyiniz. Evraklarınız muhakkak tam olmalı, özellikle “Tax Free” olarak düzenlenen evrakı alışveriş yaptığınız yerden imzalı-kaşeli olarak almak zorundasınız. Yasal olarak vergi iadesi almaya hakkınız olsa bile alışveriş evrakınız bu şekilde düzenlenmezse işleminiz yapılmaz.

“2” numaralı alanda işlem tamamlanıp evraklar kaşelendikten sonra çizdiğim sarı renkli hat üzerinden 300 metre geriye doğru “3” numaralı noktaya yürüyünüz. Sınır bölgesine girişteki ilk kapının yanından 50 metre daha geriye gidiniz. Sol tarafta yolun üst kısmında “3” numara ile işaretlediğim yerde sigorta işlemi yapan beyaz bir karavan var. Yukarı doğru merdivenlerden çıktıktan sonra karavanın sol kısmından arkaya doğru sarı renkle çizdiğim hat boyunca aşağıya ininiz. Burası toprak yol ve yağmurda çamur oluyor.

Karavanın arkasından “4” numaralı noktaya doğru 150 metre yürüyünüz. Çizimin olduğu haritadaki “Shipka Speed” yazan yer “Tax Free” işlemi yapılan ofis ama haritadaki işaretli yeri yanlış ama benim işaretlediğim yerin hemen yanı. Evrakınızı çalışan personele verdiğinizde vergi iadesini nakit olarak alabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız …

NOT: TEXHOMAPKET'ten ürün alırsanız doğrudan sınır kapısında vergi iadesi alabiliyorsunuz. (https://www.technomarket.bg)

TECHNOPOLIS'ten ürün alırsanız sınır kapısında vergi iadesi evrağını onaylatıp iade alınabilir. Fakat iki kez "Tax Free" ofisine gittiğim farklı günlerde ve hep iki gün sonrası söyledi. Çok emin olmamakla birlikte bu firmadan alınan ürünün vergi iadesi sınırda ödenmeyebilir. Eğer tekrar Bulgaristan'a gitme durumunuz varsa hangi mağaza olursa olsun 6 ay içerisinde vergi iadesini Technoplis'e gidip doğrudan da alabilirsiniz, ben bu şekilde aldım. Evrak geçerliliği bana 6 ay dendi ama net tecrübe eden varsa bilgi paylaşabilir. Vergi iadesi oranı %12'dir. (https://www.technopolis.bg/bg)

ZORA, üstte bahsettiğim iki firmaya göre daha küçük firma ama "Teknosa, Vatan Bilgisayar" büyüklüğündedir yine. Bu firma da vergi iadesi düzenliyor, net bilgim yok ama Kapıkule Sınır Kapısında alınabileceği söylendi. Bir sorun olacağını düşünmüyorum, alışveriş yapanlar daha net bilgi verebilir. (https://zora.bg)

Hem Texhomapket hem de Technopolis gerçekten çok büyük mağazalar, Türkiye'deki "Teknomarket" büyüklüğündeler, öyle minik bir dükkan gibi düşünmeyin. Özellikle Technopolis mağazasında onlarca çalışan var. Zora, az biraz küçüktür ama telefon, beyaz eşya dahil birçok ürün rahatlıkla bulunabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AkBnt -- 22 Aralık 2022; 11:3:5 >

• Merhaba Bantu

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

İlk defa bu kadar açıklayıcı bir bilgi ile karşılaşıyorum.

Benim bir sorum olacak.

Yurtdışından alınan bir otomobilin vergi iadesini alabilir miyiz?

• Merhaba

Plesio ya gittim az önce vergi iadesi yok dedi,

Zora da sorunsuz evrak veriyorlar mı şu an bilgisi olan var mıdır

Bir de çıkışta bahsettiğiniz yerlerde kesin alır mıyım tax free alamazsam 14 mart tarihinde vizem bitiyor çünkü twkrar gelip alamam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler hocam.

• Arkadaşlar, Kapıkule Sınır Kapısı’na Bulgaristan tarafından gelirken Tax Free Noktasının telefon numarası +359 88 786 3568. Cep telefonunuza kaydedin, soracağınız soru varsa WhatsApp'tan yazın cevap veriyor görevli. Ben bir kere akşam saat 21 civarı gittim kapalı idi. Bundan böyle gitmeden önce yazıyorum açık mı diye, ona göre gidiyorum.

• edirneden22 E kullanıcısına yanıt

Bilgi gibi bilgi hocam vallahi çok iyi seviyorum bu siteyi Bulgaristan Tax Free (Vergi İadesi) İşlemi Teşekkürler sağolun

• Bilgiler için çok teşekkürler hocam “ TEXHOMAPKET'ten ürün alırsanız doğrudan sınır kapısında vergi iadesi alabiliyorsunuz.” kısmını tam olarak anlamadım da E&M ofisine uğramamız mı gerekmiyor, pasaporta mühür bastırdığımız vezneden mi alabiliyoruz acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok teşekkürler; bi kaç ürün almayı düşünüyorum;

X-BOX -PS5 - Drone - Garmin Akıllı saat vb...

Gümrükten bunları geçirebilir miyim ? yada hangilerini sorunsuz geçirebilirim ?

• asigo9 kullanıcısına yanıt
    Merhaba!;
    Plesioyu bilmem ama ardes bg de var galiba tax free olayı.
    E&M taxfree anlaşmalı işletmeler listesin de var.

Gecen hafta bg deydim, burgas magazaya ugrayıp taxfree olayını soracaktım ama acelem vardı.
    Bir daha gidişte sorucam.
    Burgaz magaza da konum olarak kolay yerde ve internetten bakınca ürün çesitleri bayağı fazla…
    Plesio yerine düşünebilirsiniz.

Tek düsüncem malko tırnovo sınırda taxfree onayını yapıyormu?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • snop02 kullanıcısına yanıt

selam Svilengrad da var mıdırı bu tarz bir elektronik market?

• ghostiki kullanıcısına yanıt
    Sadece teknomarket var ama büyük yer degil,
    Fazla çesit yok,
    Haskovo da teknopolis ve teknomarket var ama girmedim…

En geniş olarak burgas duruyor teknopolis ve teknomarket in birkaç subeleri ve ardes bg var…

Uzaklık olarak sınıra haskovo 65-70, burgas dereköy sınıra 70 km civarı..

Yazın yogunluktan dolayı burgas tercihim olur.
    Ama dereköyde aldıgımız ürünü taxfree onayı yapıyormu bg bunu bilmiyorum, birdaha ki gidişimde ögrenicem.

• snop02 kullanıcısına yanıt

teşekkürler

• ghostiki kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu…

• en yüksek vergi iadesini TEXHOMAPKET mağazasının faturasından alıyorsunuz,

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.