Şimdi Ara

*Bulaşık makinesi: Deterjan yerine 'ARAP SABUNU' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
5
Favori
58.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arap sabunu çok köprüse bile doğal bir madde olduğu için kolay durulaniyor. elma sirkesini uzun zamandır kullanıyorum ama koku yaptığını hiç görmedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluelizard17

arap sabunu çok köprüse bile doğal bir madde olduğu için kolay durulaniyor. elma sirkesini uzun zamandır kullanıyorum ama koku yaptığını hiç görmedim
    Bende denedim arap sabununu. Auto ( 45-65 derece) Güzel yıkadı ama biraz arap sabunu kokusu kaldı bardaklarda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulasseven

Bende denedim arap sabununu. Auto ( 45-65 derece) Güzel yıkadı ama biraz arap sabunu kokusu kaldı bardaklarda.

Alıntıları Göster
    bu konu güzel bir konu yerimi almak isterim yakında bende alacam bulaşık makinesi ve merak ediyorum hangisini kullanacağız diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forza Kartal

Arkadaşlar tamam kabul çok köpürüyor ama inanın makine bittiğinde evdeki herkes şaşırdı sonuca.
    yalnız ben elma sirkeside koymuştum daha önce parlatıcı gözüne 1 hafta gitmedi bulaşık makinasından o keskin koku hanım tepeleyecekti bizi bir dahakine seyreltip koymak lazım:)

Alıntıları Göster
    Arap sabunu makine deterjanı kadar iyi temizliyorsa çok iyi Yalnız kokusunu herkes sevmeyebilir :)) Bu arada Pril perfecte geri döndük, 56lısı 15,9 liraya yerel bir marketten aldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: egenin_efesi

Arap sabunu makine deterjanı kadar iyi temizliyorsa çok iyi Yalnız kokusunu herkes sevmeyebilir :)) Bu arada Pril perfecte geri döndük, 56lısı 15,9 liraya yerel bir marketten aldım.

Alıntıları Göster
    Ben de Auto 45-65 derece programında 1 yemek kaşığı "viking" marka arap sabunu denedim. Cam ve porselende genel olarak iyi temizlik yaptığını söyleyebilirim ama et yemeği yapılan tencerelerde biraz artık kalmış. Ağır kirleri çok iyi çözmemiş belli ki. Ancak temizlenmeyen bulaşıklar doğru yerleştirilmemiş de olabilirim. Daha sıcak (70c) programda deneyeceğim yeniden. Birkaç deneme yaptıktan sonra kesin kararımı vereceğim.

Artıları:
    - En güvenli ve sağlıklı temizlik maddesi. Düşük miktarda kimyasal.
    - Günlük kirlenen bulaşıklar için yeterli temizlik.
    - Ucuz
    - Hissettiğim kadarı ile koku problemi yok.

Eksileri:
    - Ağır kirleri sökmekte zorlanıyor. Makinaya koymadan önce kirleri biraz yumuşatıp öyle koymak gerekebilir.
    - Makinada birikim yapmaması ve iyi temizlik için sürekli 50-60 derecenin üstünde çalıştırma zorunluluğu.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Elma sirkesi takviyesi deterjan kalıntılarını alır mı?

Elma sirkesinin köpük kesici bir özelliği var. O yüzden durulamanın etkinliğini de artırıyor diyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Elma sirkesi takviyesi deterjan kalıntılarını alır mı?

Elma sirkesinin köpük kesici bir özelliği var. O yüzden durulamanın etkinliğini de artırıyor diyebilirim.

Alıntıları Göster
    güzel konu :) mesajım bulunsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilhandogan

güzel konu :) mesajım bulunsun.

Alıntıları Göster
    biraz kurcalayayım dedim ALINTIDIR

Arap sabunu bulasik makinelerinde kullanima uygun olmadigini ogrendim. Bakiniz yetkili bir agizdan bilimsel ispat: Vestel bulasik makinesi fabrika muduru Sayin Erdal Haspolat’in maili:Arap sabunu, deterjan gibi bulaşıkları verimli yıkayamıyor. Testlerde de görüldü. Dolayısı ile yıkamada arap sabunu kullanılmasını önermiyoruz. Arap sabunu ile yıkama denemesi yapılırsa sonuçları mukayese edilebilir. Sirke de bulaşıkları parlatıyor ancak, parlatıcının içinde korozyonu engelleyici , bardakları çizilmeye karşı koruyucu maddeleri de olduğu için; parlatıcı kullanılmasını öneriyoruz. Arap sabunun kimyasal olarak makineniz üzerinde bir zararı olmaz ancak ! 1- yıkamada aşırı köpük oluşturuyor bu da ürünü su seviyesini algılamada yanıltabilir. Yani, köpük seviyesini su seviyesi diye algılayabilir ve kendini aşırı su almış sanarak yıkama henüz bitmeden suyu tahliye ederek arıza moduna geçebilir.2- ürün içinde azda olsa arap sabunu tortuları kalıyor. Sirkenin kimyasal zararı için ömür deneyleri yapmadan tam doğru sonuç vermemiz mümkün değil ama teorik olarak sirke de zararlı olmamalı. Ancak,1- 39 C sıcaklığın üzerindeki sıcaklıklarda sirkenin ana maddesi olan asetik asit tutuşabilirlik özelliği kazanmaktadır. Kurutma evresinde makina içerisindeki sıcaklık 70 C’ lere kadar çıkabilmektedir. Hava içinde sirke oranının aşırı olduğu durumlarda bir risktir selamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

ne tür tuz kullanıyorsunuz? Makineler için özel tuzdan mı? Markası nedir?
    Arap sabununu ben de denemek istyrm nice zamandır. Evdeki pril tabletlerin bitmesini bekliyorum. Hatta çamaşırlar için de deneyeceğim.

Tam hatırlamıyorum ancak BINGO olabilir. Bulaşık makinesi için özel tuz tabii...

Ancak bir şey dikkatimi çekti: İlk zamanlar kullandığımız tuzlar kalın taneliydi. Şu anda mekinede bulunan tuz ince taneli.
    Acaba su incecik tanelere sahip tuzun arasından geçemediği için mi buğu yapıyor? KAlın taneli tuzun içinden su rahat geçer ne de olsa...
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

Arap sabunu bulasik makinelerinde kullanima uygun olmadigini ogrendim. Bakiniz yetkili bir agizdan bilimsel ispat: Vestel bulasik makinesi fabrika muduru Sayin Erdal Haspolat’in maili:Arap sabunu, deterjan gibi bulaşıkları verimli yıkayamıyor. Testlerde de görüldü. Dolayısı ile yıkamada arap sabunu kullanılmasını önermiyoruz. Arap sabunu ile yıkama denemesi yapılırsa sonuçları mukayese edilebilir. Sirke de bulaşıkları parlatıyor ancak, parlatıcının içinde korozyonu engelleyici , bardakları çizilmeye karşı koruyucu maddeleri de olduğu için; parlatıcı kullanılmasını öneriyoruz. Arap sabunun kimyasal olarak makineniz üzerinde bir zararı olmaz ancak! 1- yıkamada aşırı köpük oluşturuyor bu da ürünü su seviyesini algılamada yanıltabilir. Yani, köpük seviyesini su seviyesi diye algılayabilir ve kendini aşırı su almış sanarak yıkama henüz bitmeden suyu tahliye ederek arıza moduna geçebilir. 2- ürün içinde azda olsa arap sabunu tortuları kalıyor. Sirkenin kimyasal zararı için ömür deneyleri yapmadan tam doğru sonuç vermemiz mümkün değil ama teorik olarak sirke de zararlı olmamalı. Ancak,1- 39 C sıcaklığın üzerindeki sıcaklıklarda sirkenin ana maddesi olan asetik asit tutuşabilirlik özelliği kazanmaktadır. Kurutma evresinde makina içerisindeki sıcaklık 70 C’ lere kadar çıkabilmektedir. Hava içinde sirke oranının aşırı olduğu durumlarda bir risktir selamlar

İlginç...

Ben bulaşık makinesini çalıştırdıktan 8-10 dakika sonra kapağını açıp içine bir bakayım dedim. Aşırı köpüklenmesini beklerdim ancak neredeyse hiç köpük yoktu. Makine alacağı suyun tamamını almıştı, sadece su daha tam ısınmamıştı. Belki de su 65-70 dereceye falan gelince arap sabunu köpürecekti bilemiyorum.

Ancak; ne bardaklarda ne de makinede 3-4 haftalık kullanımda bir kalıntı görmedim. Bahsi geçen kalıntılar mikroskobik düzeydeki kalıntılar ise bilemiyorum tabii.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ulaş-ım

quote:

Arap sabunu bulasik makinelerinde kullanima uygun olmadigini ogrendim. Bakiniz yetkili bir agizdan bilimsel ispat: Vestel bulasik makinesi fabrika muduru Sayin Erdal Haspolat’in maili:Arap sabunu, deterjan gibi bulaşıkları verimli yıkayamıyor. Testlerde de görüldü. Dolayısı ile yıkamada arap sabunu kullanılmasını önermiyoruz. Arap sabunu ile yıkama denemesi yapılırsa sonuçları mukayese edilebilir. Sirke de bulaşıkları parlatıyor ancak, parlatıcının içinde korozyonu engelleyici , bardakları çizilmeye karşı koruyucu maddeleri de olduğu için; parlatıcı kullanılmasını öneriyoruz. Arap sabunun kimyasal olarak makineniz üzerinde bir zararı olmaz ancak! 1- yıkamada aşırı köpük oluşturuyor bu da ürünü su seviyesini algılamada yanıltabilir. Yani, köpük seviyesini su seviyesi diye algılayabilir ve kendini aşırı su almış sanarak yıkama henüz bitmeden suyu tahliye ederek arıza moduna geçebilir. 2- ürün içinde azda olsa arap sabunu tortuları kalıyor. Sirkenin kimyasal zararı için ömür deneyleri yapmadan tam doğru sonuç vermemiz mümkün değil ama teorik olarak sirke de zararlı olmamalı. Ancak,1- 39 C sıcaklığın üzerindeki sıcaklıklarda sirkenin ana maddesi olan asetik asit tutuşabilirlik özelliği kazanmaktadır. Kurutma evresinde makina içerisindeki sıcaklık 70 C’ lere kadar çıkabilmektedir. Hava içinde sirke oranının aşırı olduğu durumlarda bir risktir selamlar

İlginç...

Ben bulaşık makinesini çalıştırdıktan 8-10 dakika sonra kapağını açıp içine bir bakayım dedim. Aşırı köpüklenmesini beklerdim ancak neredeyse hiç köpük yoktu. Makine alacağı suyun tamamını almıştı, sadece su daha tam ısınmamıştı. Belki de su 65-70 dereceye falan gelince arap sabunu köpürecekti bilemiyorum.

Ancak; ne bardaklarda ne de makinede 3-4 haftalık kullanımda bir kalıntı görmedim. Bahsi geçen kalıntılar mikroskobik düzeydeki kalıntılar ise bilemiyorum tabii.

Alıntıları Göster
    bende 1 ay içinde makine alacam inşallah deterjan konusunda emin değilim ama parlatıcı kısmına elma sirkesi dşünüyorum en iyi tarafıda bir nevi dezenfekte yapacak

• quote:

bende 1 ay içinde makine alacam inşallah deterjan konusunda emin değilim ama parlatıcı kısmına elma sirkesi dşünüyorum en iyi tarafıda bir nevi dezenfekte yapacak

Alıntıları Göster
    Cumartesi akşamı denedim 50 c ekonomik programda bardaklar ve tabaklar süper, tencerede fena değildi,ısıyı 65 c getirsek ve daha yoğun yıkamada yağlı kızartma vs türü daha ağır kirlerden eminim iz kalmaz yakında onuda deneyeceğim hanımı zar zor ikna ettik:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: burcum33

Cumartesi akşamı denedim 50 c ekonomik programda bardaklar ve tabaklar süper, tencerede fena değildi,ısıyı 65 c getirsek ve daha yoğun yıkamada yağlı kızartma vs türü daha ağır kirlerden eminim iz kalmaz yakında onuda deneyeceğim hanımı zar zor ikna ettik:)

Alıntıları Göster
    ARAP SABUNU KALDI MI PİYASADA?..

BEN BİRARA BAŞKA AMAÇLA ARAMIŞTIM MARKETLERDE, DİPTE KÖŞEDE AYLARDIR BEKLEMEKTEN TOZ KAPLAMIŞ, BİRİNİN AMBALAJI KIRILMIŞ VE KENARINDAN AKMIŞ 2-3 TANE GÖRDÜM, ELİMİ SÜRMEDİM BİLE...ÇOK TA UCUZ DEĞİLDİ ZATEN...

SÜREKLİ ALABİLECEĞİMİZ ZİNCİR MARKET VAR MI?..
    AYRICA BU FORUM DUYULURSA KIYMETE BİNER, FİYATI DA ARTABİLİR GİBİ GELDİ BANA...

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayberty

ARAP SABUNU KALDI MI PİYASADA?..

BEN BİRARA BAŞKA AMAÇLA ARAMIŞTIM MARKETLERDE, DİPTE KÖŞEDE AYLARDIR BEKLEMEKTEN TOZ KAPLAMIŞ, BİRİNİN AMBALAJI KIRILMIŞ VE KENARINDAN AKMIŞ 2-3 TANE GÖRDÜM, ELİMİ SÜRMEDİM BİLE...ÇOK TA UCUZ DEĞİLDİ ZATEN...

SÜREKLİ ALABİLECEĞİMİZ ZİNCİR MARKET VAR MI?..
    AYRICA BU FORUM DUYULURSA KIYMETE BİNER, FİYATI DA ARTABİLİR GİBİ GELDİ BANA...

Alıntıları Göster
    Real'de Tesco marka vardı. 3kg yoğurt kovasına benzer bir kovada Nazar'ın üretimi, fiyatı uygundu. Tam olarak hatırlamıyorum ama 5TL civarıydı galiba.

• quote:

Real'de Tesco marka vardı. 3kg yoğurt kovasına benzer bir kovada Nazar'ın üretimi, fiyatı uygundu. Tam olarak hatırlamıyorum ama 5TL civarıydı galiba.

az önce çağrı markete girdim, ABC jel 2.250'lik kova 7.95...
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar piyasadaki en iyi toz bulaşık deterjanı hangisidir sizce?
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    hmmmm ben de bir deneyeyim bari... peki arap sabununu ne kadar koyuyorsunuz? biz zaten akıtıp koyuyoruz evde makineye

• quote:

Orijinalden alıntı: alitopuat

hmmmm ben de bir deneyeyim bari... peki arap sabununu ne kadar koyuyorsunuz? biz zaten akıtıp koyuyoruz evde makineye

bir çorba kaşığı koyuyorum ama köpürme biraz fazla oluyor gibi geldi. O yüzden daha az koyarak deneyebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metamorphoses

quote:

Orijinalden alıntı: alitopuat

bir çorba kaşığı koyuyorum ama köpürme biraz fazla oluyor gibi geldi. O yüzden daha az koyarak deneyebilirsiniz.

evet başlangıç olarak onun yarısı kadar denemek de fayda var.sonuçta çok sıcakla yıkanacağı için yine hijyenik olacaktır.
  • quote:

ya hu biz yabancı firma bağımlılığında kurtulmak istiyoruz siz tesco diyorsunuz
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.