Şimdi Ara

Bugünü de Gördük! DOLAR 4 LİRA {SS} (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
523
Cevap
6
Favori
32.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
264 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: heidinindedesi

quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

quote:

Orijinalden alıntı: Ratajkowski.

Dolarin tarihi rekoru 3.94 dür sen neyin kafasi bir sey olmaz diyorsun. Zaten krizdeyiz markete bir ugra anlarsin ne demek istedigimi.

Bir de ne yazmis dolar 70-80 olur, ulan abd ile savasa mi gireceksin az kucuk at. Döte döt demeyi öğren.

he he kriz en dandik avm bile gitsem kasalarında kuyruk var kapıya kadar he he kriz sizinki kalpsel beyinsel kriz....kriz nedir ilk once onu öğrenin...2001 krizinde tarhana ve ekmekle sofradan kalktığım günü bilirim ..sorsak anan baban önüne bifteği koyuyodur düzenli olarak önüne...üsütndeki kıyafetlerin hepside gıcırdır...kriz demek bir ayakkabıyı 5 sene giymek demek canımın içi babanın işten çıkarılıp işsiz olması demek..

1. si insanlar zaten işten çıkarılıyor.
    2. si annem babam memur ve sadece kurban bayramında kestiğimiz sığırın etini dondurucuya atıp 1 senede yiyoruz onun dışında kıyma alırız o da ayda yılda bir.
    3. sü

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ekim ayında toplam 59,5 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 52,9 milyar TL'si kredi kartları ile yapılırken 6,6 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı.
    http://www.hurriyet.com.tr/kartlarla-ekimde-59-5-milyar-tllik-odeme-yapildi-40649631

tabi ki bu insanlar sırf fantezi olsun diye kredi kartı kullanıyor, parasızlıktan değil.

4. açta bir işsizlik oranlarına bak, "imf ye borcumuz bitti xd" diye gezeceğine dış borçtaki artışa bak, desteklediğin insanların yönettiği 15 senelik dönemde ve 2001 zamanında kaç tane şehit verildiğine, yunanistana adaların nasıl bırakıldığına-satıldığına, varlık fonunun ne olduğuna, referandum için devletin kaynaklarından kaç para kullanıldığına, cumhurbaşkanlığı ödeneğinin ne kadar olduğuna, ensar vakfındaki dini bütün müslümanların 8 yaşındaki çocuklara nasıl taciz tecavüz ettigine ve desteklediklerinin onları nasıl koruduğuna, eğitim sisteminin ne durumda olduğuna, yeni mezun bir mühendisin kaç para aldığına, devletteki yolsuzluklara, eğitim sisteminin imamhatip kurmaya dayandığına, hükümet insanları koruyamadığı için ankarada istanbulda kaç yüz tane insanın patlamalarda öldüğüne bak...

daha yazayım mı?

edit: unutmuşum, önceden ülkede kimsede araba yoktu, araba denen şey ülkeye akp sayesinde girdi. reis sagolsun şimdi herkeste mersedes bmw var değil mi?

Anan baban memur ve sende et yiyemiyorsan asgari ücretli ölsün o zaman.evin ortalama geliri minumum 7 8 bin lira :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ysnsln

quote:

Orijinalden alıntı: heidinindedesi

quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

quote:

Orijinalden alıntı: Ratajkowski.

Dolarin tarihi rekoru 3.94 dür sen neyin kafasi bir sey olmaz diyorsun. Zaten krizdeyiz markete bir ugra anlarsin ne demek istedigimi.

Bir de ne yazmis dolar 70-80 olur, ulan abd ile savasa mi gireceksin az kucuk at. Döte döt demeyi öğren.

he he kriz en dandik avm bile gitsem kasalarında kuyruk var kapıya kadar he he kriz sizinki kalpsel beyinsel kriz....kriz nedir ilk once onu öğrenin...2001 krizinde tarhana ve ekmekle sofradan kalktığım günü bilirim ..sorsak anan baban önüne bifteği koyuyodur düzenli olarak önüne...üsütndeki kıyafetlerin hepside gıcırdır...kriz demek bir ayakkabıyı 5 sene giymek demek canımın içi babanın işten çıkarılıp işsiz olması demek..

1. si insanlar zaten işten çıkarılıyor.
    2. si annem babam memur ve sadece kurban bayramında kestiğimiz sığırın etini dondurucuya atıp 1 senede yiyoruz onun dışında kıyma alırız o da ayda yılda bir.
    3. sü

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ekim ayında toplam 59,5 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 52,9 milyar TL'si kredi kartları ile yapılırken 6,6 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı.
    http://www.hurriyet.com.tr/kartlarla-ekimde-59-5-milyar-tllik-odeme-yapildi-40649631

tabi ki bu insanlar sırf fantezi olsun diye kredi kartı kullanıyor, parasızlıktan değil.

4. açta bir işsizlik oranlarına bak, "imf ye borcumuz bitti xd" diye gezeceğine dış borçtaki artışa bak, desteklediğin insanların yönettiği 15 senelik dönemde ve 2001 zamanında kaç tane şehit verildiğine, yunanistana adaların nasıl bırakıldığına-satıldığına, varlık fonunun ne olduğuna, referandum için devletin kaynaklarından kaç para kullanıldığına, cumhurbaşkanlığı ödeneğinin ne kadar olduğuna, ensar vakfındaki dini bütün müslümanların 8 yaşındaki çocuklara nasıl taciz tecavüz ettigine ve desteklediklerinin onları nasıl koruduğuna, eğitim sisteminin ne durumda olduğuna, yeni mezun bir mühendisin kaç para aldığına, devletteki yolsuzluklara, eğitim sisteminin imamhatip kurmaya dayandığına, hükümet insanları koruyamadığı için ankarada istanbulda kaç yüz tane insanın patlamalarda öldüğüne bak...

daha yazayım mı?

edit: unutmuşum, önceden ülkede kimsede araba yoktu, araba denen şey ülkeye akp sayesinde girdi. reis sagolsun şimdi herkeste mersedes bmw var değil mi?

Anan baban memur ve sende et yiyemiyorsan asgari ücretli ölsün o zaman.evin ortalama geliri minumum 7 8 bin lira :)

Kardeşlerimin temel lise ücretini ödemekten yiyemiyoruz kusura bakma. İmamhatipe yollamayıp adam akıllı meslek sahibi olsunlar diye uğraştık bize müstehak zaten değil mi? Yandaş değiliz ya senin gibi? Diğer söylediklerime cevap vermeni de beklemiyordum zaten anca böyle açık ararsın. Reisiniz 3 çocuk deyip duruyor al sana 3 kardeşiz durum ortada. Asgari ücretli ne yapsın? Ha pardon imamhatipli olunca allah rızkını veriyordu.

• Dostum sakin herkesi sana karşıt düşünme benim siyasetle alakam yok herkesde ampulcu degil.sadece son msj ini gördüm.benim reisle şunla bunla isim olmaz.ulkenin ne hale düştüğünü çocuk olsa anlar.kimse ekonominin iyi olduğunu savunamaz çünkü rezalet üstü rezalet.sadece çift maaşlı durumumuz böyle diyince ona istinaden yazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ysnsln

Dostum sakin herkesi sana karşıt düşünme benim siyasetle alakam yok herkesde ampulcu degil.sadece son msj ini gördüm.benim reisle şunla bunla isim olmaz.ulkenin ne hale düştüğünü çocuk olsa anlar.kimse ekonominin iyi olduğunu savunamaz çünkü rezalet üstü rezalet.sadece çift maaşlı durumumuz böyle diyince ona istinaden yazdım.

ilk olarak sert üslubum için özür dilerim ama şu ampülcülere karşı gerçekten doluyum kusura bakma. ekonomiyi şunu bunu geçtim gözlerinin önünde ufacık çocuklara tecavüz edenleri koruyorlar, bunlar hala reis şöyle iyi böyle adam. yalakalığın sınırı yok malesef. kendi çocuklarına dokunulmadığı sürece rahatsız olmuyorlar. zaten kendi kızına tecavüz eden tiplerde hep bunlardan çıkıyor o da ayrı mesele.

çift maaş konusuna gelince.. bizim durumumuzda olanlar bir şekilde okumaya bir yerlere gelmeye çalışıyor. asgari ücretli tayfa da lise terk olup sanayide işe giriyor, tezgahtarlık vs yapıyor. en iyi ihtimalle polislik sınavına girip polis oluyor. okumadan o yaşta cebine 4k maaş girince de "reis süper" oluyor.

bir düşünün almanya da neden yüksek oranda evet çıktı, abd de %90 hayır çıktı? abd dekiler fetöcü olduğu için mi? sanmıyorum. peki almanyada yaşayan türklerle abd de yaşayanlar arasında ne gibi farklar var?

edit: şimdi izle yukarıdaki ampülcü çomar ya kendisi benden büyük olduğu için yaştan dem vuracak "biz o dönemleri gördük sen görmedin" tarzı zırvalar diyecek. rakamlar her şeyi söylüyor görmeye gerek yok. ya "o dönem herkes tüp sırasına giriyordu, ekmek karneyle alınıyordu, askerler gelip dövüyordu" zırvasına başvuracak. yada gelip "kemal sesekayı batırdı" diyecek. hiçbiri olmazsa hakaret eder yada verecek cevabı olmadığı için bişey yazmamayı seçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heidinindedesi -- 23 Kasım 2017; 21:8:32 >

• Rica ederim.onemli degil.yargının ne hale geldiğini çok iyi gördük hele şu son olaylarda artık feto muhabbetinden midem bulanıyor.bu gidişle çocuklarımiza gelecekte güzel bi TÜRKIYE yerine tamamen kutublasmis suriyelilerin kol gezdigi harabe bi TÜRKIYE birakicaz

• quote:

Orijinalden alıntı: moonquad

Arkadaşlar doların artması Türkiye Ekonomisinin küçülmesi değil haddinden fazla büyümesi ve dış güçlerin bunun olmaması için faiz lobisi ile oynayıp kriz var gibi gösteriş yapmasıdır.Türkiye de doların artık bir hükmü kalmadı.Mesela dünyada dolar düşerken bizde çıkmakta neden çünkü kimse dolar kullanmıyor TL kullanıyor.Bu doların bu kadar çok yükselmesinin tek sebebi ülkemize ekonomik savaş vererek yapmaya çalışmalarıdır.Bu duruma Ekonomik savaş diyebiliriz.Son çareleri bu artık çünkü Türkiye neredeyse her yıl ortalama %5 büyümekte ve bu durum üretim yapmaya temel hazırlamaktadır.Biz üretim yapamayalım diye dolar yükselmektedir.Yani sizin düşündüğünüz gibi bir durum değildir.Bu bir algı operasyonudur.Bu gibi durumlar tarihte yaşanmıştır ve hep geri adım atılmıştır.Bu sefer geri adım atılmadığı için bu dolar yükselmeye devam edecektir.Devletimiz her cepheden savaşmakta ve bunu ya kazanacağız ya da yok olacağız.

Temel ekonomi kuramıdır:

Bir malın değeri 2 şekilde artar.

1. Bir pazarda belli miktarda mal vardır. Ancak bu belli miktardaki mala talep aşırı fazlaysa.
    2. Sabit bir talebi olan malın pazardaki miktarı azalırsa.

- Zaten üretim yapmadan tüketim yapıyoruz. Son 10 yılda bizim olmayan borç para ile tüketim yaparak büyüdük.
    - Devletimiz her cephede savaşmıyor, her cephede düşman ediniyor.
    - Eğer ki ülke ekonomisi dışa bağımlı olmasa, nohutu bile yurtdışından almasak dediklerinize katılırım.
    - Yöneticilerimiz diklenmeden dik durmayı beceremedikleri için bu noktadayız.
    - Son olarak faiz lobisi dediğiniz sıcak parayı kimin getirdiğini bir araştırın isterseniz.

• acquiles kullanıcısına yanıt
    Referandumda böyle olacak diyen cem uzan değil akepelilerdi.
    Bu durumda akepe ve genco parti arasında pek fark yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FaRaKaN -- 23 Kasım 2017; 22:18:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KraftMK

quote:

Orijinalden alıntı: AdReNaLiNe

quote:

TL'nin değer kaybı iç politika sebebiyle değildir. Türkiye gelişen ülkeler sınıfındayken Türkiye'den daha kötü ülkeler bile daha az değer kaybetti veya değer kazandı. Bunun dışardan bir müdahale olduğu açık.

ABD ile zıtlaşmasak, her dediklerine eyvallah çeksek muhtemelen bu halde olmazdık. Ortadoğu yu karıştırıp bize saldıran teröristleri beslemelerine Eyvallah deseydik Suriyeye girmeyip ağırlığımızı göstermeseydik, Abd nin kendi başına uyguladığı her ambargoyu yasal kabul etseydik

Ekonominin kötüleşmesinde hükümetin de hataları vardır bu konuşulur ama kurun bu seviyelerde olması iç sebeplerle değildir. İnşaallah bunu farkeden vatandaş sayısı artar.

Neresinden tutup neresine cevap vereyim bilemedim ama bir yerinden başlayalım:

- Ekonominin şu anki durumda olmasında ağırlıklı olarak birçok faktör sayabiliriz. Siyaset de bunlardan biridir ve dış politikayı okuyamayıp bir ABD'ye yanaşıp bir Rusya'ya yanaşmak sorunun asıl noktası. Göreve gelindiğinin ilk yıllarında komşularla sıfır sorun politikası izlenmişti ve bana göre büyük ölçüde başarıyla sonuçlanmıştı. Ancak sonra ne olduysa (kırılma noktalarını ayrıca konuşuruz) hükümet birden bire herkese sataşır oldu.

-Bu noktada hükümetin ince hesaplarının olduğunu düşünüyorum. Milliyetçi duyguları kabartmak (durma noktasına gelmiş terörün yeniden hortlaması gibi), dini duyguları kabartmak (din kardeşlerimiz katlediliyor vs.) gibi AKP ye oy olarak dönecek her şey yapıldı. Bunlar da yine hükümet eliyle yapıldı.

Bu politikanın elbette bir sonucu olacaktı. Ne ABD ne de Rusya bu ikili oyundan hoşlanmamakla birlikte çıkarları doğrultusunda zaman zaman işbirliğine gidildi.

Buraya kadar işin siyasi ayağını konuştuk. Gelelim işin ekonomik boyutuna.

- Irak ve Suriye'de yaşananlar, temelinde bir ekonomik çıkar çatışmasıdır. Bu coğrafyadaki zengin petrol yataklarının kimin kontrolünde olacağının savaşıdır. Nitekim eski adıyla IŞİD yeni adıyla DAEŞ kurdurulduğunda bizim stratejik derinlikli ve sonradan başbakanlık yapmış siyasetçimiz de "bir grup öfkeli genç" olarak niteledikleri oluşumun aslında varoluş sebebini çok iyi biliyorlardı.

- IŞİD ve dolayısıyla yardım ettiğimiz ÖSO (Özgür Suriye ordusu) mensupları sınırımızda kontrollü olarak girip çıkmaya başladılar. Bir düşünelim IŞİD dediğimiz yapı acaba neden sadece petrol bölgelerini kontrol altına almaya çalıştı? Acaba biz bu kontrol altına alınan petrol bölgelerinden yasadışı petrol ticareti yaptık mı? Eğer yaptıysak Rusya ile ilişkilerimiz bu yüzden mi sıkıntıya girdi? Hiçbir fanatizm gözetmeden salim kafayla düşünüp anlamanızı rica ediyorum.

- Şu anki mevcut başbakanımız son birkaç demecinde diyor ya "onlar yaparken iyi biz yaparken mi kötü". Arkadaşlar, bizlere daha okula başladığımızdan itibaren öğretmenlerimizin kulağımıza MIH gibi işlenmiş sözünü hatırlatmak isterim. Derlerdi ki; "o pencereden atlasa sen de mi atlayacaksın?". Evet, "onlar yaparken" diye tanımladığımız işler tasvip edilemeyecek derecede YANLIŞ işler. Peki bizler yanlışa yanlışla mı karşılık veriyoruz? Bu mudur güzel ülkemizin dış politikası?

- Yaklaşık son 1 yıldır Dolar/TL kurunun 3,50-TL seviyelerİNde tutulabilmesinin tek nedeni Londra merkezlidir. Faiz lobisi diyerek bize yutturulanın ne olduğunu biraz araştırmayla çok net bulabilirsiniz.

Son olarak ekonominin kötüleşmesinde "hükümetin de hataları vardır" cümlesini "büyük çoğunlukla hükümetin hatası vardır" diye düzeltmek zorundayım. Bu ülkeyi 15 senedir tek başına yöneten bir hükümet varsa başımızda, kusura bakmayın başka yerde sorumlu aramak hayali düşman yaratmaktan başka bir şey değildir.

Hocam İŞİD le savaşırken 60'ı aşkın şehit vermiş ülkeyiz İŞİD'i kullanarak petrol ticareti yaptık diyorsun. Pyd ve İşid güçlendikçe biz her türlü zarar görüyoruz onları sınırdan uzaklaştırmak için şehit veriyoruz bazı vatandaşlar maalesef sizin gibi olabiliyor. İşid ilk çıktığında hükümet gerekli tepkiyi göstermediği için sanki sempati duyuyormuş gibi algılandı. Bunu bir çok uzman söyledi ama açıkça İŞİD'i destekledik demek problemli bir hal...

Doların 3.90 dan 3.50 lere düşmeside küresel bir olaydı evet başta Trump'ın başarısız hali buna sebep oldu. Ama ne oldu da dolar 2 yılda 2 kat arttı. Hükümet 15 yıldır yönetiyor ama doların bu hale gelmesi temelde 2 yılda yaşanan dış sebepler

Abd ve Avrupa ile çatışmak bize çok zarar veriyor. Bu noktada çok problem yaşıyoruz. Ancak Abd ve bazı Avrupa ülkeleri bize saldıran terör gruplarını desteklerken, darbe girişimi liderini korurken sırf ekonomi problem görmesin diye Eyvallah çekmek de ne kadar doğru tartışmaya açıktır.

Ekonominin kötü gidişatı başta yurtiçi ve yurtdışı çatışmalardan kaynaklanıyor. Bu terörü besleyenler de gayet açık

- Petrol ticaretinin bilgisi benden değil Rusya başkanı Putin'den geldi.
    http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/12/151203_turkiye_rusya_petrol

- Doların 3.90-TL den geri çekilmesinde Londra merkezli bir fonun etkili olduğunu söylemiştim.
    https://www.haberler.com/kod-adlari-herif-son-donemde-dolari-dusuren-8253105-haberi/

- Kırılgan ekonomimize rağmen diklenmeyi doğru bulmadığımı belirtiyorum. "Cin olmadan adam çarpmaya" çalışıyoruz. Hala ihracatımızın yarısını Avrupa ülkelerine yaparken gidip de %2 ihracatımız olan ülkelerle dış ticarette TL anlaşması yapılmasının mantıksız olduğunu söylemeye çalışıyorum.

- Hala daha TÜKETİME dayalı büyüme hedefi olan hükümetin KGF garabetini başımıza sarmasının sonuçlarının çok acı olacağını söylemeye çalışıyorum. Ekonomik anlamda hazinenin yurt içindeki kredileri %90 oranında garantör olmasının mantıklı açıklamasını yapabilecek var mıdır aramızda? Esnafa KGF den sağlanan kredilerin ne kadarının yatırıma döndüğünü ne kadarıyla yat-kat alındığı öğrenildiğinde yine kötü gidişat yurtiçi-yurtdışı çatışma kaynaklı diyebilecek miyiz?

Son olarak 2019 Ocak ayında KGF kredilerinin geri ödemeleri başlayacak. İlk 3 aylık dönemden sonra ödenemeyen krediler için bankalar garantöre başvuracak. O zaman da KGF nin KGF si mi verilecek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AdReNaLiNe -- 23 Kasım 2017; 22:51:34 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

TL'nin değer kaybı iç politika sebebiyle değildir. Türkiye gelişen ülkeler sınıfındayken Türkiye'den daha kötü ülkeler bile daha az değer kaybetti veya değer kazandı. Bunun dışardan bir müdahale olduğu açık.

ABD ile zıtlaşmasak, her dediklerine eyvallah çeksek muhtemelen bu halde olmazdık. Ortadoğu yu karıştırıp bize saldıran teröristleri beslemelerine Eyvallah deseydik Suriyeye girmeyip ağırlığımızı göstermeseydik, Abd nin kendi başına uyguladığı her ambargoyu yasal kabul etseydik

Ekonominin kötüleşmesinde hükümetin de hataları vardır bu konuşulur ama kurun bu seviyelerde olması iç sebeplerle değildir. İnşaallah bunu farkeden vatandaş sayısı artar.

Neresinden tutup neresine cevap vereyim bilemedim ama bir yerinden başlayalım:

- Ekonominin şu anki durumda olmasında ağırlıklı olarak birçok faktör sayabiliriz. Siyaset de bunlardan biridir ve dış politikayı okuyamayıp bir ABD'ye yanaşıp bir Rusya'ya yanaşmak sorunun asıl noktası. Göreve gelindiğinin ilk yıllarında komşularla sıfır sorun politikası izlenmişti ve bana göre büyük ölçüde başarıyla sonuçlanmıştı. Ancak sonra ne olduysa (kırılma noktalarını ayrıca konuşuruz) hükümet birden bire herkese sataşır oldu.

-Bu noktada hükümetin ince hesaplarının olduğunu düşünüyorum. Milliyetçi duyguları kabartmak (durma noktasına gelmiş terörün yeniden hortlaması gibi), dini duyguları kabartmak (din kardeşlerimiz katlediliyor vs.) gibi AKP ye oy olarak dönecek her şey yapıldı. Bunlar da yine hükümet eliyle yapıldı.

Bu politikanın elbette bir sonucu olacaktı. Ne ABD ne de Rusya bu ikili oyundan hoşlanmamakla birlikte çıkarları doğrultusunda zaman zaman işbirliğine gidildi.

Buraya kadar işin siyasi ayağını konuştuk. Gelelim işin ekonomik boyutuna.

- Irak ve Suriye'de yaşananlar, temelinde bir ekonomik çıkar çatışmasıdır. Bu coğrafyadaki zengin petrol yataklarının kimin kontrolünde olacağının savaşıdır. Nitekim eski adıyla IŞİD yeni adıyla DAEŞ kurdurulduğunda bizim stratejik derinlikli ve sonradan başbakanlık yapmış siyasetçimiz de "bir grup öfkeli genç" olarak niteledikleri oluşumun aslında varoluş sebebini çok iyi biliyorlardı.

- IŞİD ve dolayısıyla yardım ettiğimiz ÖSO (Özgür Suriye ordusu) mensupları sınırımızda kontrollü olarak girip çıkmaya başladılar. Bir düşünelim IŞİD dediğimiz yapı acaba neden sadece petrol bölgelerini kontrol altına almaya çalıştı? Acaba biz bu kontrol altına alınan petrol bölgelerinden yasadışı petrol ticareti yaptık mı? Eğer yaptıysak Rusya ile ilişkilerimiz bu yüzden mi sıkıntıya girdi? Hiçbir fanatizm gözetmeden salim kafayla düşünüp anlamanızı rica ediyorum.

- Şu anki mevcut başbakanımız son birkaç demecinde diyor ya "onlar yaparken iyi biz yaparken mi kötü". Arkadaşlar, bizlere daha okula başladığımızdan itibaren öğretmenlerimizin kulağımıza MIH gibi işlenmiş sözünü hatırlatmak isterim. Derlerdi ki; "o pencereden atlasa sen de mi atlayacaksın?". Evet, "onlar yaparken" diye tanımladığımız işler tasvip edilemeyecek derecede YANLIŞ işler. Peki bizler yanlışa yanlışla mı karşılık veriyoruz? Bu mudur güzel ülkemizin dış politikası?

- Yaklaşık son 1 yıldır Dolar/TL kurunun 3,50-TL seviyelerİNde tutulabilmesinin tek nedeni Londra merkezlidir. Faiz lobisi diyerek bize yutturulanın ne olduğunu biraz araştırmayla çok net bulabilirsiniz.

Son olarak ekonominin kötüleşmesinde "hükümetin de hataları vardır" cümlesini "büyük çoğunlukla hükümetin hatası vardır" diye düzeltmek zorundayım. Bu ülkeyi 15 senedir tek başına yöneten bir hükümet varsa başımızda, kusura bakmayın başka yerde sorumlu aramak hayali düşman yaratmaktan başka bir şey değildir.

Hocam İŞİD le savaşırken 60'ı aşkın şehit vermiş ülkeyiz İŞİD'i kullanarak petrol ticareti yaptık diyorsun. Pyd ve İşid güçlendikçe biz her türlü zarar görüyoruz onları sınırdan uzaklaştırmak için şehit veriyoruz bazı vatandaşlar maalesef sizin gibi olabiliyor. İşid ilk çıktığında hükümet gerekli tepkiyi göstermediği için sanki sempati duyuyormuş gibi algılandı. Bunu bir çok uzman söyledi ama açıkça İŞİD'i destekledik demek problemli bir hal...

Doların 3.90 dan 3.50 lere düşmeside küresel bir olaydı evet başta Trump'ın başarısız hali buna sebep oldu. Ama ne oldu da dolar 2 yılda 2 kat arttı. Hükümet 15 yıldır yönetiyor ama doların bu hale gelmesi temelde 2 yılda yaşanan dış sebepler

Abd ve Avrupa ile çatışmak bize çok zarar veriyor. Bu noktada çok problem yaşıyoruz. Ancak Abd ve bazı Avrupa ülkeleri bize saldıran terör gruplarını desteklerken, darbe girişimi liderini korurken sırf ekonomi problem görmesin diye Eyvallah çekmek de ne kadar doğru tartışmaya açıktır.

Ekonominin kötü gidişatı başta yurtiçi ve yurtdışı çatışmalardan kaynaklanıyor. Bu terörü besleyenler de gayet açık

- Petrol ticaretinin bilgisi benden değil Rusya başkanı Putin'den geldi.
    http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/12/151203_turkiye_rusya_petrol

- Doların 3.90-TL den geri çekilmesinde Londra merkezli bir fonun etkili olduğunu söylemiştim.
    https://www.haberler.com/kod-adlari-herif-son-donemde-dolari-dusuren-8253105-haberi/

- Kırılgan ekonomimize rağmen diklenmeyi doğru bulmadığımı belirtiyorum. "Cin olmadan adam çarpmaya" çalışıyoruz. Hala ihracatımızın yarısını Avrupa ülkelerine yaparken gidip de %2 ihracatımız olan ülkelerle dış ticarette TL anlaşması yapılmasının mantıksız olduğunu söylemeye çalışıyorum.

- Hala daha TÜKETİME dayalı büyüme hedefi olan hükümetin KGF garabetini başımıza sarmasının sonuçlarının çok acı olacağını söylemeye çalışıyorum. Ekonomik anlamda hazinenin yurt içindeki kredileri %90 oranında garantör olmasının mantıklı açıklamasını yapabilecek var mıdır aramızda? Esnafa KGF den sağlanan kredilerin ne kadarının yatırıma döndüğünü ne kadarıyla yat-kat alındığı öğrenildiğinde yine kötü gidişat yurtiçi-yurtdışı çatışma kaynaklı diyebilecek miyiz?

Son olarak 2019 Ocak ayında KGF kredilerinin geri ödemeleri başlayacak. İlk 3 aylık dönemden sonra ödenemeyen krediler için bankalar garantöre başvuracak. O zaman da KGF nin KGF si mi verilecek?

Yuh ya. Rus uçağını düşürdüğümüz zamanda itibar düşürmek için saldırıyorlar gelmiş onu delil gösteriyorsun. Şimdi ne oldu da İşid le iş tutanlarla aralarında su sızmıyor ?

Ticaretimizin yarısı Avrupa ile doğru ama Almanya seçimlerde sürekli bize saldırıyordu. Merkel her gün Türkiye aleyhine konuşuyordu. O zamanlarda bile Alman şirketlerinden bizim ihalelere rağbet çoktu. Siyasilerin çatışması keskin çizgiler çizmiyor. Buna rağmen çatışmacı dil elbette zararlı...

• daha 2 hafta önce euro 4.2 ydi 4.6 ya yükselmiş .şaka mı bu ? Hiç mi tepki verilmiyor bu ülkede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ExcessiveScreen -- 24 Kasım 2017; 4:14:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smtblc

daha 2 hafta önce euro 4.2 ydi 4.6 ya yükselmiş .şaka mı bu ? Hiç mi tepki verilmiyor bu ülkede

Ya tepki verenlere tepki veriyorlar ya da biz iyiyiz dışarısı kötü deniyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni Türkiye'de güzel bir gün daha.
  • Dolar bir iki güne çakılır 1 tl'ye bile iner, en büyük sorunlarımızdan birini daha çözmüş AKP.

http://www.hurriyet.com.tr/amp/askerin-yemek-duasi-degisti-40656070

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • demircibu kullanıcısına yanıt
    "kısa sürede son kalan ppt ve türksata cokecekler.." derken 1 şeyi unutuyorsun
    iddaa da var nedense hala özelleştirilmedi? hemde dini yönden kumar olarak geçen
    1 kurum. pazar payı 10 milyar dolar , normal şartlarda din siyaseti yapan için
    ilk özelleştirilmesi gereken yer hala neden özelleştirilmiyor ilginç? keza içkiden sigaradan
    neden o kadar vergi alınıyor v.s
    pazar büyüklüğü 10 milyar dolar. yasa dışından iddadan devlet 4 milyar dolar vergi kaybı yaşıyor
    2018 de iddaa tüm şans oyunlarıyla tümüyle özelliştirilecek mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: creative13

Muhtemelen deriz paramız bir yılda %20 değer kaybetti önümüzdeki sene 5in üstüne çıkması garanti

Bugünü de Gördük! DOLAR 4 LİRA {SS} 

• Daha durun bu gidişle 10 lirayı da göreceğiz

• quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

4 zaten psikolojik sınır
    Şakaya gelmeyecek kadar vahim durumdayız.Hani merkez bankası 3.86Tl demişti yıl sonu için ama 4 tl bulacak gibi

selam dünyalı

ben gelecekten geliyorum.

şu anki psiko sınırımız 8

iyi günler.

Bugünü de Gördük! DOLAR 4 LİRA {SS} 

• 14 lira olduğunda gelecekten birisi alıntılasın mesajı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İnş yine görürüz o günü

• Egonomi çoh eyi

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.