Şimdi Ara

Bugün esnafla olan acı-tatlı diyaloğum

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba bugün hiç bilmediğim bir mahalle iye gitmem gerekiyordu işlerimi hallettikten sonra ufak bir giyim esnafının önünden geçerken tezgahın önünde yazlık montları gördüm şu sıralar almak niyetimdi ama bu sefer sadece denemek için girdim adama begendigim ürünü gösterdim ve ardından denedip hoşumada gitti fiyat ne dedim 110 du 90 olur dedi o sırada biraz nerde oturuyorsun gibisinden şeyler konuşuldu ben o sırada alamıyacağımı bildiğim için yavaştan ayrılış moduna girip cıkıcaktım kendi montumuda giymiştim cıkmadan önce son fiyat 90 dimi abi gibisinden sonu hazırlıyordum ki adam sesini yükselterek kardeşim alcakmısın piyasayımı belirliyorsun gibisinden şeyler söyledi bende açıkcası fazla tartışmak istemedim uğraştırdım kb deyip cıktım ardından huzursuz oldum tabi nediyorsunuz kim haklı kim haksız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu arada hiçbirşekilde lakayt davranmayıp her cümleme abi ile başlamıştım

• söyleseydin ya şuan param yok sonra alıcam heryerde bunu arıyordum diye o zaman bu cocuk kesin alır diyorlar tamam kardeşim ürünü ayırıyorum diyip gönderiyor adam
  • Dr. eneox kullanıcısına yanıt
    Ya kesin degil işte bide fiyat pahalı geldi 50 tl falan olsa o anda alırdım yanımda 120 tl vardı
    Artık önünden geçmem heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dav -- 19 Nisan 2018; 23:37:53 >
  • senin suçun yok böyle kaba görgüsüz odun kalas esnafşar var malesef....
  • Üzüldüm açıkcası biraz azarlanıyormuş gibi hissettim

• quote:

Orijinalden alıntı: dav

Üzüldüm açıkcası biraz azarlanıyormuş gibi hissettim
    boşver dostum takma kafana memlekette öküzden bol ne var bak benim bir lafım vardır senin 1 tane ama müşterinin 1000 bin tane dükkanı vardır unutma bir daha alışveriş etmezsin olur biter dükkan mı yok ? müşteri her zama haklıdır müşteri haksız da olsa haklıdır biz ustamızdan patronumuzdan böyle gördük....
  • Tesekkurler yorumunjz icin icim sıkılmıştı burda paylaşmak istedim

• adamın neden kafasını gözünü patlatmadın?
  • VolcanoPower kullanıcısına yanıt
    Adam 55 yaşlarında falandı

• vay be böyle durumlarda kendisinde suç arayan kişileri görünce benim kendi eski hâlimi hatırlıyorum.

hocam sen %100 haklısın. herif bildiğin esnaf kafası, bi ürün denedin diye hemen alman gerektiğini düşünür. almazsan neden almıyosun diye sorar. "fena değilmiş" desen hemen paketleyip "ödemeyi nasıl yapıcaksınız" muhabbeti açmaya çalışır. almayacağını anlarsa da sinir olur. seni gözüne kestirirse de seviyesizleşir.

böyle şeyler yaşayınca insan ilk başlarda kendini sorguluyo ama sonradan şunu %100 şekilde görüyosun ki sen istediğin kadar düzgün davran gene de sana öküzlük yapan kişiler çıkıyo. yapacak bir şey yok.

bana kalsa, çalışanlarını asgari ücretle sömürüp sahibini milyarder yapan büyük mağaza zincirlerindense, ilkokul mezunu olduğu hâlde eşşek gibi para kazanan bu küçük esnafların var olmalarını isterim. ancak, bu esnaflar kendi hatalarından dolayı yok olacaklar. sonuç kaçınılmaz. mesela bizim burda bi tuhafiye var, iş çamaşırı falan alırım ordan, iyi ve nazik bir adam, ama, adamın dükkanından eşofman bakmaya korkuyorum. baksam alacam belki, ama bakamıyom ki, ne zaman bakayım desem adam başımda bitiyo. hemen konuşuyo, hiç susmuyo, sorular soruyo, oracıkta bana bir ürün satabilmek için her şeyi yapıyo. sürekli adamla muhatap olman gerekiyo bakarken. bu yüzden adamdan eşofman alamadım. belki hiç almayacağım. satacağı varsa da satamayacak.

bide üstteki videoda olduğu gibi ürünü parasıyla satmayı kabul etmeyen garip esnaf türü var. genelde elektronikçiler falan böyledir. benim çok başıma geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 20 Nisan 2018; 12:27:37 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 01001101 kullanıcısına yanıt
    Doğru diyorsunuz şahsen bende montu baya begenmiştim bir kaç yer daha bakıp istediğim gibi bulamazsam ordan alabilirdim ama artık önünden dahi geçmek istemiyorum

• quote:

Doğru diyorsunuz şahsen bende montu baya begenmiştim bir kaç yer daha bakıp istediğim gibi bulamazsam ordan alabilirdim ama artık önünden dahi geçmek istemiyorum
    Şimdi sende haklısın oda , senin ilk başta açık olmam gerekti Yanımda su kadar var şimdilik denicem eğer beğenirsem şu güne kadar satılmazsa alıcam demen gerekirdi sen satıcıdan açıklık beklerken onunda senden açık olmayı isteme hakkı var , onunda sabrın sonu selamet demesi ve seni kurmadan iş yapması gerekirdi sonuçta para veren sensin , şimdi sen müşteri olarak ucuz ve iyi almak istiyorsun,oda satış yaparak kırası vs çıkarmak istiyor , ki artık kıralar vs insanları çok üzer durumda ayakta durmak Zor herkes asker polis memeur amir değil bu ülkede kimi de esnaflığı tercih ediyor , kılasik esnaf kafası diyenleri bu kurlarda görmek isteriz , müşteride oldum esnafta çalışsanda , biz insanlar köle değiliz , duygularımız var kimi zaman yalan söyleriz kimi zaman kızarız ,

• denemeden önce: "denemek istiyorum ama şu anda almayabilirim, cebimde şu kadar para var vs vs.." diye neden açıklama yapmam gerekiyor ben de bunu anlayabilmiş değilim. deneyecek işte adam yani adı üstünde deneme bu. baştan açıklama yapmayınca: "niyetini açıkça belli etmemiş" mi oluyorum?

bakın ben müşteriyim diye esnafa ayıp eden (fütursuzca meşgul eden) biri değilim ama esnafın "almayacaksan beni hiç uğraştırma" mantığı bazen öyle üst seviyelere varıyor ki, bakın emlakçıya gittim, bodrum-zemin tutmayacağım dedim, çok yakın ev diye ısrar ede ede zorla bi eve götürdü beni, gittik, bi baktım yalan söylemiş, yüksek zemin dediği ev bodrum çıktı (ben yüksek zemin bile tutmayacağımı açıkça söylediğim hâlde bi gör tutmazsan tutma diye ısrar ederek götürmüştü beni) suratına söyledim bunu, eleman pişkinliğe vurdu, geri dönelim deyince tutmuyor musunuz diyo. hayır tutmuyorum dedim, neden ki ne güzel ev diyo. eleman bildiğin garipsedi lan beni. bildiğin surat ifadesi değişti elemanın. yüzsüzlüğe bak. şimdi diyeceksiniz ki bu örnek ayda yılda bir yaşanır, evet, bu kadar absürtü ayda yılda bir denk gelir ama bu kadar uç seviyede olmasa da birçok esnafta bu: "almayacaksan beni hiç uğraştırma yoksa tepki veririm" olayını görüyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 20 Nisan 2018; 16:51:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Herşeyimi netten çok ucuza alıyorum esnafla falan uğraşmıyorum. Eve geliyo deniyorum olmadıysa veya begenmediysem iade ediyorum sıfır sıkıntı.

• İnsanlarla muhatap olmamak en iyisi şu devirde aynı gün kapımı kanserli hastalar için bağış toplayan biri çaldı güzelce kendini tanıttı ve ardından bağış yapmak istermisiniz diye sordu bende Allah biliyor ya 5 tl falan olsa vericektim 100 tl vardı sadece üzgünüm yardım etmek isterdim dedim ama adam anında yüzünü ekşitip somurtkan bir tavırla iyi günler gibi şeylet söylemiyerek gitti

• Umut vermişsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kimse de görmemiş csbyi. Yazın mont mu giyilir?

• quote:

İnsanlarla muhatap olmamak en iyisi şu devirde aynı gün kapımı kanserli hastalar için bağış toplayan biri çaldı güzelce kendini tanıttı ve ardından bağış yapmak istermisiniz diye sordu bende Allah biliyor ya 5 tl falan olsa vericektim 100 tl vardı sadece üzgünüm yardım etmek isterdim dedim ama adam anında yüzünü ekşitip somurtkan bir tavırla iyi günler gibi şeylet söylemiyerek gitti
    elden yardım toplamaya çalışan hiçbir yardım kuruluşuna para vermeyin kesinlikle. yardım kuruluşuları tamamen neredeyse tamamen para kazanma amaçlı olarak kuruluyor, yani iş kuramayan ve dolayısıyla para da kazanamayan kişiler otomatikman yardım kuruluşu kurup tıkır tıkır para kazanmaya başlıyorlar. bu yüzden böyle üniversiteli kızları falan piyasaya sürüp yardım toplarttırıyolar, insanlar kendilerini iyice baskı altında hissetsin diye. ilk başta masum amaçlarla kurulan yardım kuruluşları da zamanla işin içinde dönen paranın büyüklüğünü görünce para simsarları tarafından ele geçiriliyor ve onlar da etrafa kız salıp dilenciliğe başlıyorlar. bunların neredeyse hepsi, para vermediğinizde size tepki gösteren (tavırlarıyla) kişiler. sokağa çıkıp para toplayan gençler kendi içlerinde samimi olabilirler ama yardım kuruluşu olayının kendisi bozuk. bu bi sektör artık. ne yazık ki böyle. bu yüzden bu sertifikalı dilencilerin hiçbirine asla beş kuruş para vermeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 22 Nisan 2018; 9:9:31 >

• 01001101 kullanıcısına yanıt
    Adam sertifikasını göstermişti ve de makbuz karşılığı vericektim bilmiyordum teşekkürler

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.