Şimdi Ara

Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk, harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
473
Cevap
0
Favori
11.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
369 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • osmanlıca diye bir dil var mı? konuşulan dil türkçeydi. alfabe'den bahsediyorsan osmanlıca değil arap alfabesiydi...hem latin alfabesine geçişimiz çok iyi olmuş. bakın yazılm diline? teknoloji latin alfabelerini kullanıyor. teknolojiye hükmetmek istiyorsan önce latin alfabelerini öğranmek zorundasın. atamız burada da yine ileri görüşlüğünü ortaya koymuş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DF22259B6 -- 2 Kasım 2020; 1:55:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

Kimseye direk kafir, faşo demedim.

"but kafir and fascho detected."

sen böyle bi hallere girince şimdi aklıma şu şarkı geldi bi anda umarsızca...ansızın... sözleri de çok anlamlıdır he dinle Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 2 Kasım 2020; 1:50:8 >

• captain_turkiye kullanıcısına yanıt

Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı  böyle takılsın iyice şirke batsın salla Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

• Beykoz Sekoyası kullanıcısına yanıt

Kardeş siz niye böylesiniz. Yani amacınıza ulaşmak için neden her türlü kaypaklığa başvuruyorsunuz.

Osmanlıca bilmeyenlere ahkam kesiyordun az önce, sebepsiz yere değiştirildi diye.

Ben Osmanlıca biliyorum, ne kadar zor olduğunu da biliyorum. Sana anlattım sebeplerini.

Bu sefer uyumsuz olduğunu kabul edip, başka bir yerden saldırmaya çalışıyorsun. Biraz dik olun ya. Kaypak olmayın.

ARAP ALFABESİ ile Türkçe okumak zooooooor tamam mı kardeş. Bunu sen de biliyorsun. Uza şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Roumiruez -- 2 Kasım 2020; 1:3:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beykoz Sekoyası

Kar yağıyor

Kar ettim

Karım ne kadar?

Karım nerede?

Osmanlıca ile evet okurken kontexten tahmin etmek gerekiyor, aynı yukarıda olduğu gibi.

kontex değil bağlam

• quote:

Biraz yukarıda bu mesaj ile ilgili açıklama var. Eğer ülkelerin okur yazarlık oranına bakarsan, Latin alfabesi kullanan Avrupa ülkelerinin de 1900 lu yılların başında çok düşük okur yazar oranına sahip olduğunu görürsün, demek ki sorun alfabe değil. Yukarıda bu konu var.

grafik okumayı da mı bilmiyorsun be genco Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

skolastik düşünce döneminde doğru baya bi okuma yazma yerlerde sürünüyor

galileo nun kelleyi uçuruyorlar falan tamam

ancak rönesans ve fransız devriminden sonra yükselmeye başlıyor eğri dikkat et...bizde ise hala yerlerde.. taaa ki Atatürk harf devrimini yapana dek

bunu algılayamıyor musun ?

• Roumiruez kullanıcısına yanıt

Bu nasıl edepsiz bir cevap? Bu bir

İkincisi, öl ve ol aynı yazılıyor olması mi zor. Üçüncüsü dediğin gibi Farsça ve Arapça kökenli sözler ( ki benim okuduğum metinlerde demek ki rastlamamisim ki okuyup geçiyorum) zor olduğunu varsayalim, zaten dil Türkçe.

Dördüncüsü, burada mevzu değişen alfabe ile okuma yazma oranının artmasına bağlanmasıydi.

Ancak niyetin illa ki Osmanlıca zor olduğunu kanıtlamak ise, latin alfabesinden daha zordur, ama bu onu öğrenilemez yapmıyor diye açıkça yazayim .

Fakat kimse tıp i zorlaştırıyor diye Latince eğitimi Türkçe ye çevirmiyor veya Çinliler Japonlar koreliler vs.

Alfabe altı üstü bir simgedir, ağızdan çıkan sesi ifade eden. Bas git şimdi.

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Demek ki alfabe değilmiş.

sana üzülerek söylüyorum. seni fena kandırmışlar. osmanlıca diye bir dil yoktur!

• Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı

Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı

Resimlerde biri Qatar, diğeri Türkiye okur yazar oranları.

• Beykoz Sekotası arkadaş beni engellemiş 😂😂
    Anladığım kadarıyla kendisi Osmanlıca dahi bilmiyor.
    Arapça Farsça kökenli kelimelerin Türkçe kökenli kelimelerden farklı yazıldığını bilmeyen adam Osmanlıca kesinlikle bilmiyordur.
    Ya da level bir seviyesinde İstanbul metinleri okumuştur. Bizdeki ilkokul 1. sınıf seviyesi.

Ciddiye alınacak adam değil.
    Amacı belli bunların. Dertleri belli.
    Açıklasan da, anlatsan da öğrenmek değil dertleri.

Bunların tek derdi Atatürk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Roumiruez -- 2 Kasım 2020; 1:18:22 >
  • alın size osmanlı alfabesi denilen arap alfabeleri ile yazılmış cümlelerin türkçe konuşma diline çevrildiğin de nasıl bir şeyin ortaya çıktığını gösteren çok güzel bir video. sakın ama adamın ateistliğinden dem vurmayın ha. konu alfabe.Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DF22259B6 -- 2 Kasım 2020; 2:45:57 >

• Katarın okuma seviyesini paylaşıyor

Şu süper zekaya biri Arap Alfabesi ile arapça okumanın zor olmadığını, Türkçe okumanın zor olduğunu anlatsın lütfen. Arapçayı rahat okurum, çünkü dil uyumlu, her harf belli bir sesi karşılıyor. Türkçede tek harf bazen beş sesi karşılıyor.

• Roumiruez kullanıcısına yanıt

adamın ne olduğu belli. çok boş birisiymiş. söylediği hiçbir şeyin altını dolduramadı. önce bir din düşmanlığından girmeye çalıştı. baktı tutmadı böyle çevirmeye başladı. şimdi de qatar'a kadar indi. ulan araplar arapça konuşuyor!Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı  bu kadar cahil nasıl olabiliyor insan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DF22259B6 -- 2 Kasım 2020; 2:27:56 >
  • Bu internette, ergenlerle fazla laf yapmamak gerekiyor. Hem dediğini alamıyor, hem hatasında diretiyor. Ben iki dil bilen bir dr'um. Sen bana boş adam diyorsun. Hangi ara dolu mu boş mu tarttin?

Her neyse, siz takılın.

Ha bire de senin dediğin gibi Osmanlıca'yi da bir dil sayarsak eder üç.

• quote:

Demek ki alfabe değilmiş.

hala algılayamamaya devamke he Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

tabi algılayabilmek için bazı şeyleri bilmek gerekiyor. mesela biraz tarih bilmek gibi...olmayınca tabi Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

şimdi avrupa'nın sebepleri başka Anadolu coğrafyasının sebepleri başka.

orda sebep skolastik dönem iken burada hem eğitim sisteminin çökmesi hem mutlak monarşinin olması hem de kullanılan alfabenin öğrenme ve telafuz güçlüğü yaratması

yaşadığın topluma ve dünyaya bu kadar yabancı olma genco...dalga geçerler dışarda bak Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 2 Kasım 2020; 2:38:21 >

• yıl 2020 harf devrimini tartışıyolar şaka gibi
    ekmeğe sürülcek akıl yok sizde
    ekmek değil de .. yazamıyorum anlayın işte

• quote:

Orijinalden alıntı: galaxyg

yıl 2020 harf devrimini tartışıyolar şaka gibi
    ekmeğe sürülcek akıl yok sizde
    ekmek değil de .. yazamıyorum anlayın işte

nereeedeeeeeen nereeeeeye nereeeeedeeeen nereyeeeeeeee Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı Bugün 1 Kasım.. Başöğretmen Atatürk,  harf devrimini yaptı ve saltanatı kaldırdı 

Yani sonuç ?Peki sorun neymiş? Yazsaydın. Farkındaysan bizdeki harf devriminden sonra yukarıya doğru yükseliş var. Ama bu yükseliş atatürk ölümünden ve 1950 den itibaren atatürkün getirdiği eğitim ve ilkelerinden vazgeçilmiş olup ülke devrimleri yeteri kadar devam ettirilmedi. Ülke belli belirsiz bir ikileme itilmeye başlandı. Burası farklı bir tartışma konusudr.

Latin alfabesine devam edeceksek gelişmiş ülkelerdeki eğitim ve bilim seviyesi şu an nerelerde ve seküler sistem ile yönetilen ülkeler neden zirvede ve bütün başarılar neden bu ülkelerden çıkıyor? diyeceksin Asya ülkeleri de alfabelerini değiştirmeden bu noktaya nasıl geldiler diye onlarda seküler sistem yani eğitime ve bilime ağırlık vererek bu noktaya geldiler. Yani demek istediğim kendi dilinde ve kendi kültüründe bir yerlere geliniyor. Atatürkün yapmak istediği buydu. Aslında kimse islamı kötülemiyor yada dışlamıyor. İslamın diğer kültürlerle ve dillerle adapte olamama sorunu yaşıyor? Bir çinlinin bir duayı çince okuması neden uymaz? garip gelir? Başarının temelinde herkesin dinin eğitime,bilime,siyaseste karışmadan sürdürülebilir olduğunu kanıtlıyor. Örnekleri tüm dünyada mevcut....

Osmanlıca kısmen bizim kültürümüzden ama özgün değildi. Zaten Osmanlıca halkça etkin olduğunu düşünmüyorum. Konuşma dili türkçe ile karışık farsça ve arapça ve yazı dili arapça ne kadar dolambaçlı bir yol oluyor. Bir gecede millet cahil kaldı söylemi anlamsız geliyor. Zaten halk cahil ve eğitimsiz idi. Ve bir çok kültürün asimilasyonu altında idi. Ağırlıklı olarak ortadoğu kültürü, Atatürkün yapmak istediği bir karışıklığı gidermek idi. Tamam sevmeyebilirsin herşey eleştirilebilir. Ama en azından şu alfabeyi kötülemeyin sırf dini ideolojiye uymuyor diye Türkçe uyumlu hala getirilmiş ve benzemiş Latin alfabesi diye kötülemek artniyetten başka birşey değildir. Şu an yapılan tartışmalar ve söylemler bir intikam almaya ve dini-siyasi ideolojik ikilemi yaşayan bireylerin anlamsız bir şekilde ülkeyi yıpratıcı ve kutuplaşmaya götürecek bir sonuça doğru itiyor. Yoksa dile getirildiği gibi amaçlanan bu mudur? Ülkenin demografisini ve sistemini değiştirmeye götürecek bir eylemler bilinçli midir? Zaman gösterecek.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.