Şimdi Ara

BUDERUS GB012 TASARRUF ÖNLEMLERİ VE OTM-P ODA TERMOSTADI SORUNU ÇÖZÜMÜ!!! (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
332
Cevap
18
Favori
83.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sıra ile anlatayım o halde . Sizinde dediğiniz gibi su alev boyunu kısan termostat hiç bir şeye yaramıyor 300 TL ödedikten sonra anladık.

1. İlk önce gidiş ve dönüş filtre lerini temizledim.

2. Peteklerin arkasına ısı yalıtımı yapan şu alüminyum tabakalardan koydum.

3.kombiye en yakın olan petek lerin vanalarını kıstım mesafe uzadıkça açtım.

4. Kombinin hani sizin dediğiniz 100.100.82 olayını ben biraz abartarak 48.48.54 yaptım

5.ve en son olarak devir pompasını 1. Kademeye getirdim.

Ve kombim 54 derecede onn/ off termostat la 22

- 23 derece oda sıcaklığında 5-6 metre küp gaz tüketimi var.Sonuç olarak bunları sizlerden ogrendim ve çok teşekkür ediyorum.
  • Buderus Gb072 oda termostattı önerisi olan ?

Tc100 bakınıyorum kullanan var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jetkiller09

Buderus Gb072 oda termostattı önerisi olan ?

GB072 modeli ems protokolu ile calisiyordur diye tahmin ediyorum ve RC150 kullanabilirsin diyorum. Ben U072 ile bagladim guzel bir cihaz ama Open Therm protokolu ile tam uyumlu degil. Kullanma suyu menusu ve diger bazi menu bolumleri cikmiyor o yuzden geri iade ediyorum. 240 liraya almistim...
  • OTMP kumandanin buyuk yuvarlak tusunu bir sure basili tutunca ozel ayarlara giriliyor. O menudeki detaylarin ne olduguna dair bir bilgisi olan varmidir ??? Mesela bir kademede kalibrasyon ayari vs var ama diger secenekler nedir fikrim yok...
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Aman Allahım siz hala OTMP yi mi kullanıyorsunuz? Ben 2 yıl dayanabildim. Ayrıca on-off OT. ye geçince kafadan %20 tasarruf yaptım.. Aman derhal uzaklaşın bu aptal termostatdan..

Cosa geldi 1 haftadır kullanıyorum. OTM-P o kadar geri zekalı bir termostadmışki :D
    Neyse onu unuttum artık :)

Cosa o kadar güzel çalılıyorki anlatamam. Telefonundan Termostada müdahele etmek bambaşka ayrıcalık. 0,1 derece hassasiyet olması çok çok iyimiş :) O kadar güzel komforlu ısınıyorumki herşey on numara :)

Şu anda kışın en çetin dönemimdeyim alt kat ve üst kat boş. Isı yalıtımı evde idare eder günlük tüketimim ortlaam 14 m3 seviyelerinde. OTMP olsaydı abartmıyorum 18 leri görürdü :) Ve şu andaki gibi kaliteli ısınımazdık :)

Cosanın en sevdiğim özelliği ortam ısısı istenilen seviye geldikten sonra devirdaim pompasını durdurması oldu :) Suyu gereksiz yere hareket ettirerek soğutmuyor. Ev sürekli sıcak kalıyor :) Evimin ısı yalıtımı çok iyi olsaydı neler olurmu neler :)
    Kombi kazan ısısını 65 dereceye ayarladım. Termostad ise uyku halinde 21 derece diğer zamanlarda 23 dereceye ayarlı.

Benim asıl demek istediğim bir durum var çok çok çok önemli GB012 için OTM-P harici bütün on off tarzı termostadlarda 2.3.F ayarını 0 (sıfır) yapıp kaydedin :) Çift eşanşör bu şekilde kusursuz çalışıyor :) Ama sakın OTMP olanlar yapmasın.

Daha önce hatırlar isen 2.3.F 1(bir) konumunda iken kullanım suyunu açıp kapadıktan tam 1 dk sonra kombi petekleri ısıtmaya başlıyordu ve kararsız davranıyordu. Mesela OTMP yi 23 dereceye ayarladın içerisi 21 derece donuyorsun normalde çalışması gerekirken birisi evde musluğu açıp kapattıktan 1 dk sonra kombi petekleri ısıtmaya başlıyordu. Ama Cosa ile bu sorunu tamamen aştım :) Sanırım bütün on off termostaslar için 2.3.F 0(sıfır) olarak kaydedilmeli :)
    Eğer termostad olmadan 2.3.F yi (O) sıfır konumuna getirirseniz herhangi bir musluğu açıp kapadıktan sonra kombiningereksiz yere petekeri ısıtmaya devam ettiğini görürsünüz :)

Kısaca GB012 için on off tarzı termostad kullanlar 2.3.F ayarını 0(sıfır) yapmalı :) Ekonomik ve komforlu ısınmanın tek yolu:)

• ultimatetnctr U kullanıcısına yanıt
    Dediklerinizi yillardir soyluyorum :) Diger ayarlarida yapin mutlaka ...

Arkadaşlar diğer düzlem fonksiyonlarının yanı sıra kombimde hoşuma gitmeyen bazı ayarları da değiştirdim.Cihaz kalorifer modunda çalışırken elimi yıkamak için suyu açıp kapadığımda tekrar devreye girmesi için 1 dk. Bekliyordu.Bunu 2.3.F yi 0 yaparak düzelttim.Ayrıca sıcak su içşn musluğu açtığımda kombi hemen devreye girmiyordu,bunu 2.c.f de 5 olan değeri 0 yaparak düzelttim. Son olarak 2.9.F yi 1 yaparak brülör söndükten sonra devirdaim pompasının çalışmasını minimum â indirerek peteklerdeki ısının muhafaza olmasını sağladım. ( https://forum.donanimhaber.com/buderus-gb-012-kullananlar--45144945-65 )

• birde ben normal forumdonanimhaber sayfasina giremiyorum,mobile yonlendiriyor . Sizde de durum boyle mi ?
    buderus gb 012 kullananlar forumunda detaylari ile yazdim kardesim ,bir bak istersen..

Ayrıca tespit ettiğim bir durum daha var. Bizim kombimiz 30 C. Sıcaklıkta çalışsa da 70 C. Sıcaklıkta çalışsada doğalgaz sayacının dönme hızı aynı gibi.çok bariz bir hız değişimi yok. Yani 30 C. De de 70 C. De yandığı gibi sayacı çeviriyor.

Son olarak tespit ettiğim birşey var; 1. Düzlem Servis Fonksiyonlarından 1.2.F işletme tarzı seçimi var. 0= Normal ,3= min. Cihaz gücü , 4= max. Cihaz gücü olarak geçiyor. Yarın 75–75–70 de 1.2.F. 0 iken deneme yapacağım. Sonra sırasıyla 3 ve 4 sseçerek denemeye devam edeceğim. Lütfen sizde deneyip deneyimlerinizi bizlerle paylaşın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeCoLi

quote:

Orijinalden alıntı: jetkiller09

Buderus Gb072 oda termostattı önerisi olan ?

GB072 modeli ems protokolu ile calisiyordur diye tahmin ediyorum ve RC150 kullanabilirsin diyorum. Ben U072 ile bagladim guzel bir cihaz ama Open Therm protokolu ile tam uyumlu degil. Kullanma suyu menusu ve diger bazi menu bolumleri cikmiyor o yuzden geri iade ediyorum. 240 liraya almistim...

Benim fikrim telefondan falan kontrol edebileyim hocam o yüzden bu cihazı düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

buderus gb 012 kullananlar forumunda detaylari ile yazdim kardesim ,bir bak istersen..

Ayrıca tespit ettiğim bir durum daha var. Bizim kombimiz 30 C. Sıcaklıkta çalışsa da 70 C. Sıcaklıkta çalışsada doğalgaz sayacının dönme hızı aynı gibi.çok bariz bir hız değişimi yok. Yani 30 C. De de 70 C. De yandığı gibi sayacı çeviriyor.

Son olarak tespit ettiğim birşey var; 1. Düzlem Servis Fonksiyonlarından 1.2.F işletme tarzı seçimi var. 0= Normal ,3= min. Cihaz gücü , 4= max. Cihaz gücü olarak geçiyor. Yarın 75–75–70 de 1.2.F. 0 iken deneme yapacağım. Sonra sırasıyla 3 ve 4 sseçerek denemeye devam edeceğim. Lütfen sizde deneyip deneyimlerinizi bizlerle paylaşın.

Cosa ile birlikte bendeki alev boyutu sorunu kalmadı.

Mesela 65 dereceye ayarlı ilk 55 derecede kalmak için kombi yırtınıyor bir süre. Bunu cosanın ayarladiguni sanmiyorum.

Petekler buz gibi iken ilk 50 dereceye kadar Alev boyutu çok yüksek oluyor, sayaç deli gibi dönüyor :) 50 den sonra alev boyutu kendini kısmaya başlıyor. Hatta ayarlanan dereceye yakın dahada kısıyor. 65 e ayarlı, 64 ten sonra 65 yazısı gözüktümü dahada kısıyor

Yukarıda bahsettiğin ayarları deneyeceğim.

1.2.F ayarı yanlış hatırlamıyorsam baca fanının hız ayarı olması gerekli. Bizim bacadan çıkan duman ile komsularinkini karsılastırdıgımda bizimkinin daha hızlı uslfledigini gördüm hep. Burdanda ısı kaybı oluyor olabilirmi acaba

1.2.F Bence bacayla degil kombinin kullanim tarziyla ilgili bir parametre. Yarindan itibaren deneyip gorecegim,paylasirim. OTM P den kurtuldugunuza sevindim tekrar. ON OFF bence daha mantikli,diger modulasyonlu OT leri bilmiyorum ama..
  • jetkiller09 J kullanıcısına yanıt
    Hocam al bir on off OT ,general HT serisi gibi ucuzu da var (0,5 ama), COSA gibi Siemens rev serisi gibi pahalisi da var. 0.2 C hassaiyetinde olsun ama..
  • Adana da yaşıyorum evim ara kat ama alt üst katlar kombi kullanmıyor, ev güneş alıyor, 120 m2 ev 7mt petek var, adana öyle eksileri pek görmüyor, gündüzleri 40 C de akşamları ise 45C de çalışıyor kombi salon 23C diğer çocuk odası ve yatak odası gece 21C oluyor, bu değerlere rağmen günlük 10 m3 tüketim oluyor, oda termostatı kullanmadan belirttiğiniz düzlem ayarlarını yaparak tasarruf edebilirmiyim, yardımcı olursanız sevinirim, düzlem ayarlarını ne şekilde ayarlamalıyım.
  • adanagb12 A kullanıcısına yanıt
    Bence OT kullanmadan tasarruf etmeniz imkansiz. Imkaniniz var ise radyator boylarini en azindan kullandiginiz ve cok isinmadigindan yakindiginiz odalarin radyator boylarini uzatin.on off bir OT alin. Parametreleri 75-75-70 yapip kullanin. Tasarruf edeceginizi dusunuyorum. Alt ve ust katinizin yanmamasi buyuk talihsizlik. Tavani stropiyer kaplayarak ust sorununu halledebilir siniz..
  • Dostlar, Logamax plus GB012-25K kombi kullanıyorum. Hemen hemen tüm yorumları okudum. Toplam 11 metre petek var. Ayarları 75,75,60 olarak kullandım. Günlük ortalama hava durumuna göre 8-10 m3 harcıyorum. Bu hafta da motor devrini ikiye çektim.(Bugün 75,75,55 yaptım) Bütün odaların petekleri açık. Kablolu termostat kullanıyorum. Termostat 19 dereceye ayarlı ancak oda sıcaklığı 22 derecede kombi çalışmaya başlıyor, 23 derecede duruyor. Kombideki Kullanım suyu sıcaklığı 48, Petek suyu sıcaklığı 50 ayarlı Sizlere bir sorum olacak.
    Kullanmadığım 36 m2 bir odam var. İki tane 150cm petek takılı. Termostat da burada takılı.

1-Ben bu odadaki petekleri kapatsam, termostatı da iptal etsem, şu anki tüketimimden daha az tüketir miyim?

2-Faydası olacaksa termostatı nasıl iptal edebilirim?

Saygı ve selamlarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muallim55 -- 14 Ocak 2017; 14:41:2 >
  • muallim55 M kullanıcısına yanıt
    Termostat takili oda muhtemelen radyator uzunlugu yeterli olmadigi icin arzu edilen seviye ve surede isinmiyor. Zaten OT konforlu isinmanin gerektigi bolgeye yerden belirli bir yukseklikte konumlandirilmali. Bence OT yi kullandiginiz odaya yerlestirin. OT kullaniminda ,sayet modulasyonlu degilse, yuksek isinma suyu sicakliginda daha ekonomik isinmanin olustugu kanisindayim,sebeplerini okuduysaniz gecmis sayfalarda anlattim. Ben 75 75 70 de kullaniyorum memnunum.Odadaki radyatorleri kapatirsaniz bir miktar tasarruf yapabilirsiniz.Cunku isinmasi gereken su miktari azalacak.Deneyip bundan sonra karar verin bence. Termostadin markasi ve modelini yazmamissiniz. Iptal etmenizi kesinlikle tavsiye etmem. Iptali icin kombinin kapagindaki baglanti uclarini cikarirsiniz olur biter..
  • arkadaşlar merhaba,

daha öncede dh.da bir kaç topice sormuştum fakat cevap gelmedi. antalya merkezde oturuyorum. evim 140m2, yalıtımlı, 6/9 katta oturuyorum. ev yalıtımlı, kışın bile güneş görüyor, çift camlı, pvc vs... 1 havlupan, 5 petek var. havlupan sürekli kapalı. petek uzunluğu thmini toplamda 5m. civarı. peteklerde eca termostatik vana takılı. vanalar 3-4 ayarında. ot falan kullanmıyorum. geçen ay (ocak) faturasında 190m3 gaz kullanmışım ve 270 tl ödedim. bana fazla geldi. kombi petek sıcaklığı 45 derecede, musluk kullanım ise 40 derecede fakat musluk kullanım suyu vanasını kullanmadığım için kapattım.

bu kombide, sorun çıkarmayan, on-off ot kullanmak istiyorum. hangi marka/model kablosuz on-off ot önerir siniz? buderus'lara her marka on-off ot uymuyor diyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozay -- 8 Şubat 2017; 16:52:54 >
    hocam kombi bağlantısını nasıl yaptın? kombi içlerinde klemens varmış. buderas'ta da var mı?
  • biraz önce servis ayarlarından yapılması gerekenleri okudum. bunları yaparsak, kombi yoğuşmalı olarak mı çalışıyor. fabrika ayarlarında olduğunda yoğuşma oluyor mu? veya yoğuşma çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozay

hocam kombi bağlantısını nasıl yaptın? kombi içlerinde klemens varmış. buderas'ta da var mı?

Donanımhabere girmeyeli bayağı olmuş. Yeni gördüm hocam
    Evet klemns var kombi anakrtı üzerinde. Ve sadece 2 kablo girişi var zaten. Hata yapmanız imkansız
    Şu yazımı okuyunuzhttps://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=123023177

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 17 Şubat 2017; 18:33:43 >
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.